Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Είναι από τη φύση τους οι γυναίκες πιό υποτακτικές; Κοινωνία υποταγής

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος gothman, στις 4 Ιανουαρίου 2007.

  1. Astarty

    Astarty Contributor

    Στο λίπος δηλαδή; Το εξηγείς λίγο καλύτερα;

    Γιατί να μην οφείλεται η μακροζωία τους στους χαλαρότερους ρυθμούς που έχουν; Όχι ως φύση αλλά ως συνθήκη μιας και η κοινωνία εξακολουθεί να "διατάζει" τον άνδρα να βγει έξω να δουλέψει και να φέρει φαϊ στην οικογένεια; Γιατί να μην είναι αυτός ο λόγος;
    Θεωρίες υπάρχουν πολλές. Αποδείξεις υπάρχουν;
     
  2. female

    female Contributor



    Συμφωνώ απολύτως -- πλην του οτι δεν βρίσκω το λόγο ούτε χαρά να τσακώνομαι αν η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα.

    (Προτιμώ να τσακώνομαι για θέματα όπως Παναθηναϊκός vs. Ολυμπιακός, Bach vs. Vivaldi, Da Vinci vs. Michaelangelo, Depeche Mode vs. Cure, Ευρωπαίκό vs. Αμερικάνικο σινεμά, άντε και Cramer vs. Cramer...)

     
  3. Astarty

    Astarty Contributor

    Ζινιά μου υπάρχουν και αυτά αλλά έχω δει και σε φιλικό ζευγάρι το άλλο περίεργο...
    Εκεί που κοιμόντουσαν αγκαλιά, μόλις ξυπνήσανε άρχιζαν το κυνηγητό. Και δώστου δαγκώματα, νυχιές. Όχι αστεία...σοβαρά! Αναζήτηση αδρεναλίνης είναι; Δεν ξέρω τι είναι. Πάντως πολύ ΒΔΣΜ ο σκύλος με την γάτα!
     
  4. zinnia

    zinnia Contributor

    Ειλικρινα αυτα τα περι ανωτεροτητας του ενος φυλου εναντι του αλλου ποτέ μου δεν τα καταλαβα. Ειναι εκτος λογικης μου.. Ειμαι Γυναικα κι ειναι Αντρας..Ειμαι ετσι κι ειναι αλλοιως. Δεν ειμαι πιο ανωτερη και δεν ειναι πιο ανωτερος. Απλα ειμαστε διαφορετικοι. Κι αυτο ειναι το συναρπαστικο..
     
  5. Astarty

    Astarty Contributor

    Δεν διαφωνώ. Ηρωίδα φαντάζει και στα δικά μου μάτια. Αλλά ας μην ξεχνάμε την νοοτροπία της ελληνικής κοινωνίας που υπάρχει ακόμα επιτάσσει τον άνδρα να φέρει λεφτά στο σπίτι. Δεν θα είναι δαχτυλοδεικτούμενη η γυναίκα που δεν δουλεύει...(φροντίζει τα παιδιά στο σπίτι άλλωστε). Ένας άνδρας όμως λίαν επιεικώς θα χαρακτηριστεί ως τεμπέλης. Αυτό το άγχος τον βαραίνει από την εφηβεία του.
     
  6. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Είναι από τη φύση τους οι γυναίκες πιό υποτακτικές; Κοινωνία υποταγής

    Γαβ γαβ ο ενας, νιαου νιαου η αλλη,πιστευω ομορφε πηρες την απαντηση για το θεμα σου.     Υ.Γ. Φιλε gothman το φανταζεσε να επρεπε να ζησης εφορου ζωης με την προλαλησαντα,ουτε στα μισα σου χρονια δεν θα ειχες φταση, (αλικακι δεν εχω τιποτε μαζι σου,παρα την αγρια κοντρα που ειχαμε σε θεμα δικο μου ετσι,? ερωτηση κανω στον φιλο Μαστερ, θα μπορουσε να ειναι η ερωτηση και για αλλη κοπελα με τοις ιδιες αποψεις με εσενα φιλια γρρρρρρρρρρρρρ)   
     
  7. ShyMistress

    ShyMistress Regular Member

    Και αντιστοιχα της γυναικας το αγχος απο την εφηβεια της -μη σου πω και απο πιο πριν- ειναι να παντρευτει..Και αυτο ειναι κατι που επιτασσει η κοινωνια στις γυναικες, και δεν τις ονομαζει τεμπελες αλλα παραξενες...
     
  8. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Είναι από τη φύση τους οι γυναίκες πιό υποτακτικές; Κοινωνία υποταγής

    Εγώ πάλι γιατί νόμιζα πως οι σύγχρονες ελληνίδες αυτοαποκαλούνται χειραφετημένες (πλέον);

    Αποφασίστε βρε σεις(αστικές και ημιαστικές)...
     
  9. ShyMistress

    ShyMistress Regular Member

    Re: Απάντηση: Είναι από τη φύση τους οι γυναίκες πιό υποτακτικές; Κοινωνία υποταγής

    Δεν μου φαινεται λιγοτερο χειραφετημενη μια γυναικα παντρεμενη απο μια γυναικα που αυτο-αποκαλειται χειραφετημενη..
     
  10. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Είναι από τη φύση τους οι γυναίκες πιό υποτακτικές; Κοινωνία υποταγής

    Αναρωτιεμαι..
    ανα δυο μερες προκύπτει θέμα για το ποιο φυλλο ειναι πιο δυνατο ποιο ομορφο ή ποιο κυρίαρχο..
    Γιατί τόσος ανούσιος και ατέρμονος ανταγωνισμός?
     
  11. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Είναι από τη φύση τους οι γυναίκες πιό υποτακτικές; Κοινωνία υποταγής

    Ο Incomplete_ τρέχει πάνω στο λευκό του άλογο,ορμάει στη Μικρά Ψέματα,τη ρίχνει στο πάτωμα,τη σκεπάζει προστατευτικά με τη μαύρη μπέρτα του και μακριά από τα μάτια των τρίτων της ψιθυρίζει συνομωτικά:" Είναι πλεκτάνη του Madam Figaro.."...
     
  12. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Είναι από τη φύση τους οι γυναίκες πιό υποτακτικές; Κοινωνία υποταγής

    ,

    Τώρα που το λες δεν αμφιβάλω καθόλου ότι κατι τετοιο κρύβεται απο πίσω..

    Παρεπιπτόντος .. Το άλογο και την μπέρτα μπορώ να τα δανειστώ?( θα ξεχάσω και ότι με έριξες   ) παντα ειχα ενα απωθημενο να καλπασω κ να ανεμίζει η μακρύα μαύρη μου μπέρτα.