Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Είναι η ομορφιά υποκειμενική?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Aeolus, στις 16 Αυγούστου 2008.

?

Ποια είναι η ομορφότερη?

  1. A1

    13 vote(s)
    43,3%
  2. A2

    4 vote(s)
    13,3%
  3. A3

    0 vote(s)
    0,0%
  4. A4

    1 vote(s)
    3,3%
  5. A5

    1 vote(s)
    3,3%
  6. A6

    1 vote(s)
    3,3%
  7. A7

    0 vote(s)
    0,0%
  8. A8

    0 vote(s)
    0,0%
  9. Γ1

    5 vote(s)
    16,7%
  10. Γ2

    3 vote(s)
    10,0%
  11. Γ3

    1 vote(s)
    3,3%
  12. Γ4

    0 vote(s)
    0,0%
  13. Γ5

    0 vote(s)
    0,0%
  14. Γ6

    0 vote(s)
    0,0%
  15. Γ7

    1 vote(s)
    3,3%
  1. female

    female Contributor



    Η άποψη του Tim Flach



     
    Last edited: 22 Αυγούστου 2008
  2. Aeolus

    Aeolus Regular Member

    @ Female

    Τελικά τι ψήφισες? 
     
  3. female

    female Contributor

    Για να βρούμε μια σωστή απάντηση, πρέπει να κάνουμε μια σωστή ερώτηση. Και η ερώτησή σου είναι μεν γενική αλλά όχι λανθασμένη -- και απάντησα...



    Η ομορφιά είναι αντικειμενική μέσα στα πλαίσια της υποκειμενικότητας... τα ιστορικά, τα κοινωνικά, τα πολιτισμικά, τα προσωπικά.



    Η δημοσκόπισή σου δε, όπως πολύ σωστά σου έγραψε και η elfcat, δεν μπορεί να σταθεί ως σωστή ερώτηση. Περιμένεις απλώς να σου επιβεβαιώσουμε την ύπαρξη στερεοτύπων. Αναμφίβολα η πλειοψηφία βρίσκει την Νο 1 την πιο γαμήσιμη. Και στα χαρακτηριστικά, στην ηλικία, στο στάιλινγκ, φυσικά και είναι, κατά τα στερεότυπα. Και η πρώτη, όμορφη, νέα και ολοζώντανη, βρίσκεται σε μια πόζα ανέκφραστη ουσιαστικά σ' αυτή τη φωτογραφία... σχεδόν θανάτου. Καλό το στάιλινγκ, κακή η φωτογραφία της μικρής...


    Αλλά δεν με απασχολεί ποσώς να γαμήσω ουδεμία γυναίκα (ούτε άντρα, λολ...) -- με ενδιαφέρει να ζω ομορφότερα με ανοιχτά μάτια στην ομορφιά ακόμα και μέσα στην ασκήμια. Ναι, βρίσκω πανέμορφο το νευρικό και αμήχανο χαμόγελο της γυναίκας με το χαλασμένο δόντι. Ναι, ξέρω, δεν θα τη γαμούσες, λολ... Ούτε και κανείς άλλος από δω, ιδίως αν είχε να διαλέξει ανάμεσα στην πρώτη και σ΄αυτήν. Μα εμένα δεν μου αρέσουν χρησιμοθηρικά οι άνθρωποι. Μου αρκεί η ανθρωπιά τους, η ανθρωπίλα τους, για να βρω ομορφιά και μέσα στην ασκήμια... Μου αρκεί η ζωή τους. Και ναι, προτιμώ το χαμόγελο της γαλανομάτας γριούλας από το στιγμιαία ψυχρό βλέμμα της πρώτης. Ομορφιά για μένα δεν είναι ΜΟΝΟ η αρμονική κατανομή των χαρακτηριστικών αλλά η ζωή όπως εκφράζεται διαφορετικά, ιδιαίτερα, μοναδικά, από τον καθένα ξεχωριστά. Και από κάθε μορφή ζωής -- πλην κατσαρίδων, λολ...


    Λευκό λοιπόν.  


     
  4. Vermilion

    Vermilion Regular Member

    Απάντηση: Είναι η ομορφιά υποκειμενική?

    Ψήφισα Γ3. Η κοπέλα αυτή μου έβγαλε κάτι το εντελώς ανεπιτήδευτο, κάτι το καθαρό. Όμορφο πρόσωπο, υγιής εικόνα, φρέσκια και δροσερή. Δε μπορείς να πεις με βεβαιότητα αν είναι μοντέλο, όπως σίγουρα είναι η πρώτη και η δεύτερη, ούτε ο χρόνος έχει αφήσει τα σημάδια του επάνω της όπως στις 6-7-8. Είναι γήινη, απτή.
    Η ομορφιά είναι σίγουρα τόσο αντικειμενική όσο και υποκειμενική. Ποιος μπορεί να αρνηθεί ότι η Nicole Kidman είναι μια ζωντανή κούκλα? Ποιος μπορεί να πει ότι η Angelina Jolie ή η Monica Belucci δεν είναι δυο από τις ομορφότερες γυναίκες του κόσμου? Ποιος αμφισβητεί ότι η Sharon Stone και η Michelle Pfeiffer είναι πανέμορφες, και ο χρόνος που πέρασε, απαλυμένος με διαδικασίες αντιγήρανσης, τους έδωσε όψη ώριμη αλλά καθόλου λιγότερο ποθητή? Ο υποκειμενισμός, για μένα, έγκειται στο "τι σου βγάζει" το προς κρίσιν αντικείμενο. Προσωπικά μιλώντας, σα γυναίκα θεωρώ εξίσου όμορφη με τις παραπάνω την Uma Thurman. Δεν είναι τέλεια. Δεν είναι άψογη σα τη Nicole, την Angelina, τη Sharon, τη Michelle, τη Monica. Η μύτη της είναι παράξενη, το πρόσωπό της μακρόστενο, τα χείλη της πολύ λεπτά, το κούτελό της μεγάλο. Παρ'ολ'αυτά έχει μια όψη απτή, δε ξεφεύγει στη σφαίρα του ονειρικού και άπιαστου όπως οι παραπάνω σταρς. Θα μπορούσε να είναι η γυναίκα της διπλανής πόρτας. Είναι τέλεια μέσω των ατελειών της. Κι αυτό νομίζω είναι που βάζει σε κάθε τι τον υποκειμενισμό: το πώς δεχόμαστε, πώς "δένουμε" στο μυαλό μας όλες τις ατέλειες που τελικά οδηγούν στην τελειότητα.
     
  5. elen

    elen Regular Member

    καθρεφτη καθρεφτακη μου.... ποια ειναι η πιο ομορφη?
    εσυ εισαι κυρα μου!!!!
    μπραβο καθρεφτη μου!!!
    πες το τωρα σ' αυτους εδω που δεν εβαλαν τη φωτο μου σαν πρωτυπο γυναικειας ομορφιας!!! αντε !!!
     
  6. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Είναι η ομορφιά υποκειμενική?

    Γιά την ομορφιά σου δεν μπορώ να πω τίποτε έως ότου δω τη φωτογραφία, αλλά η υπογραφή "" είναι από τις πιό εμπνευσμένες που έχω συναντήσει...  
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    εγω επιβεβαιώνομαι. Είμαι ανώμαλη δεν μου άρεσε καμμια  
    Το 1 και το 3 είναι συμπαθητικές αν και η πρώτη υπερβολικά μικροκαμωμένη και η 3 πολύ τετράγωνο το προσωπο, η 2η είναι αλογομούρα και οι υπολυπες απλά δεν εχουν ουδεμια σχεση με το θεμα που πραγματευεται το νημα βαση της προσωπικης μου αισθητικής.

    Προσωπικά πρότυπο ομορφιάς για μένα είναι η Aishwarya Rai και η Μόνικα Μπελούτσι

     
     
     
  8. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Στην Μονικα Μπελουτσι νομιζω οτι το εντονα αγαθο του υφους της , υποσκελιζει οποιαδηποτε πιθανοτητα να την δεις ερωτικα ......
    η Ασραγια μπορει να μαχεται σωμα με σωμα για την πρωτη θεση με την Χαιφα , και σιγουρα κερδιζει τα σημεια που εχουν να κανουν με την απιθανη κινηση του κορμιου της αλλα και την σιλουετα της ... ομως για μενα ερχεται πολυ πισω απο την Χαιφα ... Η Ασραγια μου βγαζει ενα πολυ χαρουμενο και φιλικο ... κοριτσακι και οχι ενα θηλυκο πλασμενο για ερωτα οπως η Χαιφα Ουεεχμπι : ....

     
     
  9. blindfold

    blindfold Contributor

    το αποτέλεσμα καταδικασμένο στην 1η επιλογή ... πλησιάζει στα μεσογειακά πρότυπα ...
     
  10. female

    female Contributor




    χαχαχαχα... Πολύ πλάκα τα αντρικά σπορ.......

    Οι λαϊκοί ήταν σοφοί - "Αλλού τα κακαρίσματα κι αλλού γεννούν οι κότες..." λολλλλλλλλλ




     
  11. blindfold

    blindfold Contributor

    και οι δικές μου απόψεις  

     

     
     
  12. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    γιατι Female ; ... εσεις οτι ρουχο ζαχαρωσετε στην βιτρινα , το φορατε κιολας ; ... ΟΟΟΧΙ ... απλα μας σπατε τα νευρα με τις συχνες στασεις .. που οχι μονο τις κανετε .. αλλα ζητατε και την γνωμη μας .. "μου παει αυτο μου παει το αλλο με δειχνει ποιο αδυνατη; δηλαδη τι εννοεις ναι .. οτι διχως αυτο δειχνω χοντρη ; " ... γενικα ακρη δεν βγαζεις ....
    εκειιιιιιιι βλεπετε Χαιφες τωρα .............