Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Είναι η ομορφιά υποκειμενική?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Aeolus, στις 16 Αυγούστου 2008.

?

Ποια είναι η ομορφότερη?

  1. A1

    13 vote(s)
    43,3%
  2. A2

    4 vote(s)
    13,3%
  3. A3

    0 vote(s)
    0,0%
  4. A4

    1 vote(s)
    3,3%
  5. A5

    1 vote(s)
    3,3%
  6. A6

    1 vote(s)
    3,3%
  7. A7

    0 vote(s)
    0,0%
  8. A8

    0 vote(s)
    0,0%
  9. Γ1

    5 vote(s)
    16,7%
  10. Γ2

    3 vote(s)
    10,0%
  11. Γ3

    1 vote(s)
    3,3%
  12. Γ4

    0 vote(s)
    0,0%
  13. Γ5

    0 vote(s)
    0,0%
  14. Γ6

    0 vote(s)
    0,0%
  15. Γ7

    1 vote(s)
    3,3%
  1. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Είναι η ομορφιά υποκειμενική?

    Αυτα βλεπετε και σας ξυνιζουν οι απλες και αγνες κοπελες της επαρχιας.
     
  2. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Είναι η ομορφιά υποκειμενική?

    Γιατί το λες αυτό; Κι αυτή, αγνή επαρχιωτοπούλα είναι:

    View attachment 5292
     
  3. cider

    cider Kitchen master

    (Χμ... Η Lara είπε πάνω κάτω όσα είπα στο δικό μου ποστ εδώ πέρα.)

    Έκανα την εξής στρεψόδικη σκέψη: όταν αναφερόμαστε σε γούστα είναι λογικό να αναφερθούμε σε διάσημα-γενικώς αποδεκτά ως όμορφα πρόσωπα, όπως ακριβώς [νιώθω τα γιαούρτια να ίπτανται προς το μέρος μου] μιλάμε για αυτοκίνητα και κάνουμε λόγο για αμαξάρες.
    [Πέρα από τα γιαούρτια που σας βλέπω να ετοιμάζετε] Μια κουβέντα περί γούστου στις γυναίκες ή τους άντρες είναι λογικό να περιλαμβάνει αναφορές σε διασήμους/"ωραίους". Μας προσφέρουν ένα ουσιαστικό μέτρο αναφοράς, δεν σημαίνει ντε και καλά ότι θέλουμε να πηδήξουμε --αποκλειστικά-- αυτούς.
    Πόσα, λόγου χάρη, δεν μπορείτε να καταλάβετε για τα δικά μου γούστα αν σας πω ότι
    α. Βαρέθηκα γρήγορα την ομορφιά της Μπελούτσι,
    β. Η Αντζελίνα Τζολί άλλοτε μ' αρέσει τρελά και άλλοτε όχι,
    γ. Τη Σκάρλετ Γιόχανσον δεν μπορώ να την πω όμορφη, αλλά τη θέλω σαν τρελός

    (Θα μπορούσα να πω κι άλλα, πολλά.) Τα παραπάνω δεν σημαίνουν ούτε ότι δεν θα πήγαινα με την Μπελούτσι αν μου χτύπαγε την πόρτα [σβιν, να το πρώτο γιαούρτι], ούτε ότι θα φτύνω όλες τις γυναίκες περιμένοντας τη Σκάρλετ. Σημαίνουν, όμως, ότι με κουράζουν τα "τέλεια και βαριά γυναικεία" χαρακτηριστικά της Μπελούτσι, ότι με αποπροσανατολίζει αυτό το διδυμίσιο πληθωρικό της Αντζελίνας, αλλά ναι, γουστάρω τα όλο στρογγυλάδα προσωπάκια α λα Σκάρλετ.

    (Και φυσικά με αυτό το σκεπτικό ακυρώνεται και η πάγια αντίρρηση διαφόρων: "Μα την έχεις δει άβαφη στις πέντε το πρωί;" Όχι, ρε φίλε, το σημείο αναφοράς μου είναι βαμμένο, φτιαγμένο, χτενισμένο και περασμένο από φότοσοπ, όπως ακριβώς το πορσικό δεν βγαίνει να τρέξει στα κατσάβραχα).
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Ψήφιστα την επτά, σήμερα, γιατί ήθελα να τις δω πολλές φορές μέχρι να καταλήξω στο ποιά μου αρέσει περισσότερο. Αυτήν θα ήθελα να την έχω στο κρεβάτι μου, αν τύχει να κοιμηθώ με γυναίκα, θα ήθελα να γελάω και να πίνω καφέ μαζί της, θα ήθελα να φωτογραφηθώ μαζί της, για να μη μακρυγορώ μου είναι ελκυστική.

    Η ένα είναι ειδικά φτιαγμένη για να μου αρέσει, προφανώς για να με πείσει ν αγοράσω κάτι, αυτό μ ενοχλεί. Επιτρέψτε μου, ως γυναίκα, να γνωρίζω ότι η ένα έχει απλά τις κατάλληλες γωνίες προσώπου για τον φακό. Η δύο είναι εσωστρεφής πολύ. Οι υπόλοιπες νέες είναι σε κάποιο βαθμό αγχωμένες με το φακό. Η έξι, πρώην δύο, είναι ζοχαδιασμένη. Η κυρούλα στο τέλος, χα χα χα χα μπορεί να μην αρέσει σ εμάς, με το καμηλήσιο χαμόγελο και τα μπιρμπιλωτά μάτια, αλλά μοιάζει να έχει καλογαμηθεί και να έχει χαρεί άντρες, μητρότητα, εγγόνια, σε αντίθεση με την έξι, που δε μοιάζει να έχει φάει καλά.

    Για τα περι πρωϊνού ξυπνήματος, εμάς στα οικοκυρικά μας έλεγαν ότι αν θέλουμε να μείνουμε μ έναν άντρα we cannot afford να ξυπνάμε το πρωί δίπλα του και να μοιάζουμε με ψόφια χταπόδια, ναι έτσι ακριβώς το είχαν πει λολ και η εντύπωσή μου είναι ότι κανένα μακιγιάζ δεν μπορεί να κάνει μια γυναίκα τόσο όμορφη όσο όταν ξυπνάει το πρωί καλογαμημένη ή μες τη νύχτα ν ανοίξει την πόρτα που χτυπάει, γνωρίζοντας ότι πρόκειτα να καλογαμηθεί εντός ολίγου.

    Η ομορφιά μιας γυναίκας, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων είναι πρωτίστως θέμα ορμονικό και κατά τη διάρκεια της ημέρας, θέμα περιποίησης. Ούτε αντικειμενική, ούτε υποκειμενική, ελεγχόμενα είναι τα γενικά κριτήρια περί ομορφιάς, αλλά μη ελεγχόμενη πάντα είναι η έλξη.
     
  5. cider

    cider Kitchen master

    @tender lilly, έχεις τόσο δίκιο με αυτό το "καλογαμημένη" που λες... Τόσο, μα τόσο δίκιο.
    Απλώς το παραπάνω ποστ μου είχε καθαρά "τεχνικό" χαρακτήρα, και κάτι τέτοιο δεν χώραγε.
     
  6. female

    female Contributor







     


     


     


     



     

     

     

     

     


    Πηγή - Reuters


     
  7. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    καθε μερα τα επαναλαμβανω για να πειστω ....   (ειναι ομως αληθεια ...) .... οι παρενθεσεις δικες μου για μια χιουμοριστικη νοτα ... αφιερωμενη στα Μικρα Ψεμματα ...

    Αν οι κουκλες στις βιτρινες των μαγαζιων ηταν αληθινες , η λεκανη τους θα ηταν πολυ στενη ωστε να μπορεσουν να γεννησουν παιδια !! ....
    (α ρε θυσια εμεις οι αντρες για την διαιωνιση του ειδους...)

    Υπάρχουν 3 δισεκατομμύρια γυναίκες στον κόσμο που δεν μοιάζουν καθόλου με super τop models και μόνο 8 που είναι super top models !
    (γι αυτο να τις εχει ο Θεος καλα και τις 8 να δινουν χαρα στους αντρες ...)

    Η Marilyn Monroe φορούσε Νο 42, αλλά το 42 εκείνης της εποχής ήταν το σημερινό Νο 46.
    (γι αυτο και ο μερακλης αντρας επιμενει στο 42 και σημερα ...)

    Αν η κούκλα Barbie ήταν αληθινή γυναίκα, θα μπορούσε να περπατάει μόνο στα τέσσερα , γιατί με τις αναλογίες της δεν θα μπορούσε να σταθεί όρθια.
    (πλακα μας κανεις .. αν η Barbie ηταν αληθινη και μονο στα 4 περπατουσε .. τι να πω επ αυτου ; ... και μονο που το σκεφτομαι αναβω)

    Το μέσο βάρος στις γυναίκες είναι περίπου 66 κιλά. Τα μοντέλα που βλέπετε στα περιοδικά δεν είναι τέλεια, γιατί η εικόνα τους τις περισσότερες φορές έχει βελτιωθεί μέσω υπολογιστή.
    (το μονο που δεν ειναι τελειο ειναι οι υπολογιστες ... συντομα ειμαι σιγουρος οτι θα βελτιωνουν και τις γυναικες)

    Μια έρευνα του 1995 έδειξε ότι οι γυναίκες, έχοντας ξεφυλλίσει για 3 λεπτά ένα γυναικείο περιοδικό, νοιώθουν κατάθλιψη και ενοχές.
    (φαντασου να ξεφυλισουν το playboy τι θα νιωσουν ...... )

    Πριν 20 χρόνια τα top-models ζύγιζαν 8 κιλά λιγότερο από τη μέση γυναίκα.
    Σήμερα ζυγίζουν 23 κιλά λιγότερο.
    (η αληθεια ειναι (θα πω και ενα καλο..) πως η μεση γυναικα εχει γινει παρα πολυ ομορφη και τα τοπ μοντελς προσπαθουν απεγνωσμενα να διαφερουν παση θυσια )

    Ενας καθηγητής Αγγλικών έγραψε κάποτε στον πίνακα την εξής φράση:
    "woman without her man is nothing"
    Και ζήτησε από τους μαθητές του να βάλουν σημεία στίξης.
    Τα αγόρια έγραψαν:
    "woman, without her man, is nothing»
    Τα κορίτσια έγραψαν:
    "woman! without her, man is nothing!"
    (γυναικιες ψευδαισθησεις ... ξερουμε την "Γραμματεα" , την "Ο" , απο αντρες μονο τον "Σαπαρτακο" ξερουμε και παλι σεξοβομβος ητανε... ασε ρε...)
     
  8. elen

    elen Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Είναι η ομορφιά υποκειμενική?




    ρε mindmaster σ' ευχαριστω , δεν ειχα προσεξει τα "υπολείμματα" υπογραφης μου , τα εβγαλα οπως βλεπεις, οσο για τη φωτο μου δεν την δημοσιευω για καλο δικο σας γιατι θα τυφλωθειτε μολις τη δειτε  
     
  9. thanasis

    thanasis Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Είναι η ομορφιά υποκειμενική?

    Μην σκιάζεστε, παιδιά, την βρήκα εγώ. Σκρολάρετε μέχρι να βρείτε τη Banshee.

    http://www.xbox.com/en-US/games/p/painkiller/20060214-monsterblowout.htm
     
  10. chemical23

    chemical23 Regular Member

    Τα συγκεκριμένα παραδείγματα του αρχικού post, από το αντικειμενικά όμορφο μεταβαίνει απότομα στo αντικειμενικά (όπως και να το κάνουμε) μη ποθητό είδωλο. Δείτε τους καθημερινούς ανθρώπους, το κορίτσι της διπλανής πόρτας και το αντίστοιχο αγόρι επίσης. Υπάρχουν σωματοδομές (άκου εδώ έκφραση για άνθρωπο) για όλα τα γούστα.  

    Πάντως βάζω στοίχημα ότι η Νο6 ήταν πολύ ωραία γυναίκα στα νιάτα της. Και αν έλεγα ποια μου άρεσε πιο πολύ, θα έλεγα πως τα απίστευτα μπιρμπιλωτά μάτια της Νο2 είναι μαγευτικά
     
  11. King^Style

    King^Style Regular Member

    χωρις να εχω διαβασει τι εχει ειπωθει πιο πριν θα πω πως η ομορφια δεν ειναι υποκειμενικη αλλα αντικειμενικοΤΑΤΗ. το αν ελκυεται καποιος απο την ομορφια η οχι ειναι αντικειμενικο και θεμα γουστου και μονον αυτο.
    εχουν γινει επιστημονικες μελετες που το αποδεικνύουν.
    το ανθρωπινο ματι και κατ'επεκταση ο εγκεφαλος του ανθρωπου θεωρει "ομορφο" το συμμετρικο αρα οπου συμμετρια βλεπε ομορφια. οσο πιο συμμετρικο ενα προσωπο και ενα σωμα τοσο πιο ομορφο. επισης ειχα δει σε ντοκυμαντερ πως ειχαν βαλει βρεφη [το βρεφος δεν εχει γουστο, προτιμησεις, κριτικη σκεψη κτλ παρα μονον ενστικτο] να τα κρατουν-αλλαζουν-ταιζουν κτλ ενηλικες και τα βρεφη εδειξαν προτιμηση στα συμμετρικα προσωπα.ηταν πιο ηρεμα μαζι τους γελουσαν κτλ.
    η ομορφια δεν ειναι υποκειμενικη. το γουστο ειναι.
     
  12. Kaveiros

    Kaveiros Regular Member

    Απάντηση: Re: Είναι η ομορφιά υποκειμενική?




    Καλυτερα θα ηταν να διαβασεις και τα προηγουμενα και κυριως τη female!