Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Είναι το bdsm πολιτικό;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Dolmance, στις 19 Ιουνίου 2008.

?

Επιλέγετε το Α ή το Β;

  1. Α

    7 vote(s)
    30,4%
  2. Β

    16 vote(s)
    69,6%
  1. chemical23

    chemical23 Regular Member

    Dolmance ούτε το Αα με καλύπτει ούτε το Βου.

    Θέμα Αα
    1. Ισχύς: Η ισχύς εν τη ενώσει.
    2. Τάξη: Να υπάρχει σε γενικές γραμμές αλλά ανέφικτο σε όλες τις στιγμές.
    3. Ασφάλεια: Ποθητή. Όλοι είμαστε όμηροι των ανασφαλειών μας.
    4. Πειθαρχία: Πώς είπατε?
    5. Αφοσίωση: Ολοκλήρωση και έκσταση.
    6. Μονογαμία: Μοναδική αίσθηση όταν αισθάνεσαι ότι αυτό θες.
    7. Ιεραρχία: Ναι μεν αλλά ενδεχομένως κάποιες φορές καταστρατηγείται.
    8. Σεβασμός κανόνων: Πόσο αφροδισιακών κανόνων?  
    9. Απολιτική στάση ζωής: Δε θα το'λεγα
    10. Ατομικά ψυχικά βιώματα: Αμιγώς!
    11. Φιλελεύθερη ανοχή του ατομικού 'διαφορετικού: Ναι, αλλά ποτέ δεν υπήρξα άκρατα φιλελεύθερος. Μία ήπια μορφή κρατικού παρεμβατισμού είναι αναγκαία κατά την άποψη μου.
    12. Εθνικά οράματα μεγαλείου: Γιατί όχι? Εξύψωσης θα έλεγα.
    13. Ψυχαγωγία - εκτόνωση: Βεβαιότατα.
    14. Αυτοέκφραση: ΜΙΑ από τις εκφάνσεις της.

    Θέμα Βου
    1. Πανηδονισμός: Μοναδικό να ανακαλύπτεις νέους ορίζοντες.
    2. Εναλλακτικού σεξ-πανσεξουαλισμού: Φοβερό σαν έκφραση μιας και έχει το σεξ σε πρωταγωνιστικό ρόλο.
    3. Άναρχη συμπεριφορά: Ίσως όχι τόσο άναρχη αλλά αποκλίνουσα βέβαια.
    4. Κοινωνική ανατρεπτικότητα: Μου αρέσει ο όρος αλλά δεν βλέπω σχέση αυτού με το bdsm.
    5. Έντονη πολιτικοποίηση: Ωραία η πολιτικοποίηση με στοιβαρά επιχειρήματα. Το bdsm δεν αποτελεί τέτοιο.
    6. Ιερόσυλου πνεύματος: Πόσο ιερόσυλου πια????  
    7. Πολυγαμία: Μπααααα.
    8. Άρνηση του υπαρκτού: Δεν μου αρέσει η άρνηση. Η αίσθηση για λίγο μίας άλλης διάστασης αποτελεί το ιδεώδες.
    9. Καταστροφής των κυρίαρχων αξιών: Κάποιες αξίες αξίζουν πραγματικά, γιατί να καταστραφούν?
    10. Συλλογικές παραμέτρους του υποκειμενικού βιώματος: Τι????  
    11. Κοσμοπολιτισμό, υψηλό πολιτισμό, στοχασμό: Δεν βλέπω σχέση αυτών των παραμέτρων με το να ασκεί κάποιος bdsm και τεχνικές του συνειδητά ή υποσυνείδητα.

    Τώρα που απάντησα μεμονωμένα λοιπόν βλέπω ότι κλείνω ξεκάθαρα προς το Α, ενώ από την πρώτη ανάγνωση του post του Dolmance δεν το είχα διαβλέψει (μάλλον δεν το είχα διαβάσει διαγώνια.   ) Δεν ταυτίζομαι όμως απόλυτα με αυτό.
     
  2. gaby

    gaby Guest

    τίμησα δεόντως τα τετραγωνάκια  

    δέον να είναι το βδσμ πολιτικό; για όσους η ψυχή τους ολόκληρη πάλλεται πολιτικά, μάλλον ναι. θέλουν δε θέλουν, αν τυχόν κάνουν βδσμ, πολιτικό θα είναι το βδσμ τους. για τους άλλους θα μπορούσε να αποβεί άκρως μπελαλίδικη η σύνδεσή του με την πολιτική. η κατίσχυση και οι ανατροπές μοιάζουν στα μάτια μου να είναι καθαρά πολιτικές υπόθεσεις, εξαιρετικά μακρινή ως και καμμία σχέση έχουσες με το βδσμ.
     
  3. Eri

    Eri

    Ακολουθωντας την τεχνικη του Χημικου, εχουμε κ λεμε.....

    Θέμα Α
    1. Ισχύς: Μονο ψυχικη...... ΟΧΙ
    2. Τάξη: Κ στη ζωη κ στο δωματιο επικρατει το χαος..... ΟΧΙ
    3. Ασφάλεια: Υπαρχει πραγματι????? ΟΧΙ
    4. Πειθαρχία: Που την πουλανε να αγορασω κανα κιλο...... ΟΧΙ
    5. Αφοσίωση: Δυσκολα...... ΟΧΙ
    6. Μονογαμία: Αν αξιζει, γιατι οχι.... ΝΑΙ
    7. Ιεραρχία: Μονο στην εργασια....... ΟΧΙ
    8. Σεβασμός κανόνων: Γκουχ γκουχ..... ΟΧΙ
    9. Απολιτική στάση ζωής: Εντελως..... ΝΑΙ
    10. Ατομικά ψυχικά βιώματα: Οπως ολοι..... ΝΑΙ
    11. Φιλελεύθερη ανοχή του ατομικού 'διαφορετικού: Απο μερους μου υπαρχει μπολικη απο τους υπολοιπους δεν το βλεπω...... ΝΑΙ
    12. Εθνικά οράματα μεγαλείου: Μονο οταν βλεπω αθλητικα γεγονοτα με πιανει κατι τετοιο..... ΟΧΙ
    13. Ψυχαγωγία - εκτόνωση: Προσπαθω σε οτιδηποτε κ αν κανω να υπαρχουν..... ΝΑΙ
    14. Αυτοέκφραση: Τα τελευταια χρονια βρισκομαι σε καλο δρομο..... ΝΑΙ

    Συνολο 6 στα 14 ποσοστο περιπου 44%

    Θέμα Β
    1. Πανηδονισμός: Ωραιο πραμα....... ΝΑΙ
    2. Εναλλακτικού σεξ-πανσεξουαλισμού: Το δοκιμαζουμε....... ΝΑΙ
    3. Άναρχη συμπεριφορά: Με τον τροπο μου πιστευω πως ναι....... ΝΑΙ
    4. Κοινωνική ανατρεπτικότητα: Μου αρέσει ο όρος αλλά δεν βλέπω σχέση αυτού με το bdsm. Συμφωνω δεν εχω να προσθεσω τπτ....... ΟΧΙ
    5. Έντονη πολιτικοποίηση: Μπα... ΟΧΙ
    6. Ιερόσυλου πνεύματος: Καμια φορα ναι...... ΝΑΙ
    7. Πολυγαμία: Το δοκιμασαμε (δοκιμαζουμε) κ αυτο....... ΝΑΙ
    8. Άρνηση του υπαρκτού: Αφου υπαρχει γιατι να το αρνηθω???Μονο κ μονο για την κουβεντα???Μπααα.... ΟΧΙ
    9. Καταστροφής των κυρίαρχων αξιών: Εξαρταται την αξια....... ΝΑΙ
    10. Συλλογικές παραμέτρους του υποκειμενικού βιώματος: Ντοντ γκετ ιτ..... ΟΧΙ
    11. Κοσμοπολιτισμό: Αμε....Οποιος δεν εχει πολλα να βασανισει το μυαλουδακι του βρισκει αλλους τροπους να περναει την ωρα του..... ΝΑΙ
    12. Υψηλό πολιτισμό : Δε νομιζω να χει σχεση....... ΟΧΙ
    13. Στοχασμό
    : Για μερικους μπορει να ναι μονο αυτο...... ΝΑΙ

    Συνολο 7 στα 13 ποσοστο περιπου 54 %
     
  4. Vermilion

    Vermilion Regular Member

    Απάντηση: Είναι το bdsm πολιτικό;

    Συμφωνώ με την Eri. Οι απαντήσεις της με κάλυψαν απόλυτα. Και τα ποσοστά επίσης. Είναι γνωστή η αγάπη που έχω στα ποσοστά και στη στατιστική γενικώς. Αγάπη μέχρι θανάτου.
     
  5. blindfold

    blindfold Contributor

    μόλις ακούω για "τάξη" ,"πειθαρχία" και "εθνικά οράματα" κάτι με πιάνει στο κολάντερο για να χέσω ..!
     
  6. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Είναι το bdsm πολιτικό;

    Στη Vermilion που συμφωνεί με την Eri. Κι εγω συμφωνώ βρε κορίτσια αλλά αυτό το "συλλογικές παραμέτρους του υποκειμενικού βιώματος" γιατί το αφήσατε απ' έξω; "Παρτούζα" είναι μια απο τις ερμηνίες του στα απλοελληνικά.
     
  7. Eri

    Eri

    Εγω το αφησα επειδη δεν το καταλαβα.........Τωρα που μας το κανες λιανα παιρνει ΝΑΙ (νομιζω κ απο τις δυο).......Το αποτελεσμα δεν αλλαζει παντως.......
     
  8. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Είναι το bdsm πολιτικό;

    Χένρι Μίλερ: 'Η αισχρότητα αντιστοιχεί σε μια βαθύτερη ανάγκη του ανθρώπινου πνεύματος [Σημ.τ.Μ.: 'του G_E και της Eri'].
     
  9. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Ψήφισα το (Β), χωρίς ωστόσο να μ' εκφράζει απόλυτα. Επομένως, λέω ν' ακολουθήσω κι εγώ τη μέθοδο του χημικού...

    Α
    1. Ισχύς: Δεν ανήκει στις έννοιες που με εκφράζουν. Άρα ΟΧΙ
    2. Τάξη: Έχω καταφέρει να την επιβάλλω μόνο στη διαχείρηση του χρόνου μου. Στα υπόλοιπα και δε μπορώ και δε θέλω. Επομένως, ΟΧΙ
    3. Ασφάλεια: Πλήρης ασφάλεια δε μπορεί να υπάρξει και για μένα είναι ανεπιθύμητη. Άρα ΟΧΙ
    4. Πειθαρχία: Αγνοώ πλήρως την ύπαρξή της. ΟΧΙ
    5. Αφοσίωση: Μόνο σε όσους πραγματικά την αξίζουν. Μάλλον ΝΑΙ
    6. Μονογαμία: Πρέπει να πάρω πολλά για να αφοσιωθώ πλήρως σε ένα άτομο...
    7. Ιεραρχία: Την απορρίπτω
    8. Σεβασμός κανόνων: Σέβομαι μόνο τους κανόνες που με συμφέρουν. ΟΧΙ
    9. Απολιτική στάση ζωής: Ο άνθρωπος είναι πολιτικό ον και απ' όσο γνωρίζω δεν έχω χάσει την ανθρώπινη υπόστασή μου. ΟΧΙ
    10. Ατομικά ψυχικά βιώματα: Βεβαίως!
    11. Φιλελεύθερη ανοχή του ατομικού 'διαφορετικού: Εξυπακούεται
    12. Εθνικά οράματα μεγαλείου: Κάτι τέτοια οράματα είχε η Jeanne D' Arc και βρέθηκε φλαμπέ. ΟΧΙ
    13. Ψυχαγωγία - εκτόνωση: Το προσπαθώ, χωρίς να έχω πετύχει την εκτόνωση που θα ήθελα. ΝΑΙ
    14. Αυτοέκφραση: Μια μορφή της. ΝΑΙ

    Θέμα Βου
    1. Πανηδονισμός: Γιατί όχι;... ΝΑΙ
    2. Εναλλακτικού σεξ-πανσεξουαλισμού: Πιστεύω πως είναι κάτι που με εκφράζει... ΝΑΙ
    3. Άναρχη συμπεριφορά: Η συμπεριφορά μου ακολουθεί τις δικές μου αρχές. ΝΑΙ
    4. Κοινωνική ανατρεπτικότητα: Η ερωτική μου ζωή δεν έχει καμία σχέση με τις κοινωνικές δομές. ΟΧΙ
    5. Έντονη πολιτικοποίηση: Αν και δε βρίσκω σύνδεση με το BDSM, πιστεύω πως είμαι πολιτικοποιημένο άτομο. ΝΑΙ
    6. Ιερόσυλου πνεύματος: Βεβαίως!
    7. Πολυγαμία: Ο άνθρωπος είναι εκ φύσεως πολυγαμικός... ΝΑΙ
    8. Άρνηση του υπαρκτού: Είμαι αρκετά ρεαλιστής για να το αρνηθώ. ΟΧΙ
    9. Καταστροφής των κυρίαρχων αξιών: Έχω το δικό μου σύστημα αξιών. Αν συμφωνούν με τις κυρίαρχες έχει καλώς. Αν δε συμφωνούν, ας αλλάξουν οι κυρίαρχες αξίες. ΝΑΙ
    10. Συλλογικές παραμέτρους του υποκειμενικού βιώματος: Ακόμα και το ίδιο βίωμα ο καθένας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά. ΟΧΙ
    11. Κοσμοπολιτισμό, υψηλό πολιτισμό, στοχασμό: Ω ναι!

    Επομένως, εμμένω στην άποψή μου πως το (Β) με εκφράζει περισσότερο
     
  10. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Είναι το bdsm πολιτικό;

    Eυχαριστώ που με καταλαβαίνεις  
     
  11. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Πολιτικο δεν ξερω αν ειναι, ομως καποτε μια φιλη δικηγορος μου ειχε πει οτι το κατ' εξοχην bdsm επαγγελμα ειναι το δικαστικο.
    Εννοουσε οτι κατα την διαρκεια ενος δικαστηριου (προσωπικα δεν καταλαβαινω το γιατι), η ολη φαση μεσα εκει, οπου υπαρχει η εδρα σε πιο ψηλο σημειο, οι απολογιες των κατηγορουμενων, ο ιδιος ο κατηγορουμενος κλπ. ολα αυτα δειχνουν μια σαδομαζοχιστικη διαδικασια.
     
  12. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Είναι το bdsm πολιτικό;

    Εμένα θα μου επιτραπεί να μην εκθέσω ακόμα την άποψη μου, μολονότι οι περισσότεροι εικάζετε ποιά είναι.
    Ως νηματοθέτης, όμω, θέλω να κάνω δύο επισημάνσεις:
    Πρώτον: Η παρατακτική διάταξη όσων στοιχείων απαρτίζουν το Α και το Β, δεν υπαινίσσεται ιεραρχική κατάταξη. Επίσης, δεν συγκροτείται απαραιτήτως ενιαίο και συνεκτικό σύνολο, αν συνυπολογίσουμε τις μεμονωμένες 'ιδιότητες' που χαρακτηρίζουν καθεμιά από τις δύο επιλογές: μόνο μια γενική κατευθυντήρια ιδέα διαμορφώνεται. Απλούστερα:
    Το Α ειναι μια συντηρητική, εν πολλοίς, αντίληψη και ενώ δεν αποκλείεει την πολιτικότητα, ρέπει προς περισσότερο εσωστρεφείς και εκτεχνικευμένες μορφές προσληψης του σαδομαζοχισμού, με το σεξ να περνά σε δεύτερη μοίρα.
    Το Β είναι ριζοσπαστικό, προσιδιάζει περισσότερο προς το σαδισμό και λιγότερο προς το μαζοχισμό, υιοθετώντας μια καταστατικά αντιφατική θεώρηση: δηλαδή, μια αναρχίζουσα και ανατρεπτική εκδοχή της Κυριαρχίας, μια ατομικιστική κοσμοαντίληψη εξαρχής προορισμένη να εμπλακεί στο κοινωνικο παιχνίδι των μακρο - και μικρο - εξουσιών.

    Δεύτερον: Η έννοια του Πολιτικού, στη δική μου χρήση, δεν παραπέμπει σε κομματικές διχοστασίες, έριδες και αντιμαχίες. Διερωτώμενος αν ο σύγχρονος εμπορευματοποιημένος σαδομαζοχισμός - μια θεατρική τελετουργία, ενταγμένη στη βιομηχανία του θεάματος - τρέφεται από πολιτικές αναφορές, έχω κατά νου ευρείες κοσμοθεωρήσεις και υπαρξιακές αξιώσεις ισχύος, κι όχι έναν Αβραμόπουλο ντυμένο με βινύλ να βασανίζει έναν ταλαίπωρο μαζοχιστή Σκανδαλίδη για να τον τιμωρήσει επειδή υποτονθόρισε στη θέα της επαμφοτερίζουσας Παπαρήγα.
     
    Last edited: 25 Ιουνίου 2008