Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Είναι χόμπι το bdsm;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος folha, στις 23 Σεπτεμβρίου 2016.

  1. folha

    folha deja vu

    Αφορμή για αυτήν την απορία, είναι η ερώτηση που έχω δεχτεί αρκετές φορές σε προσωπικές συνομιλίες: είσαι καιρό στο χώρο; Κάθε φορά ζητάω διευκρινίσεις, γιατί δεν την καταλαβαίνω αυτήν την ερώτηση  , και η πλειοψηφία των διευκρινιστικών απαντήσεων είναι ότι:
     
    είσαι καιρό στο χώρο; = ασχολείσαι καιρό με το βδσμ;

    Αλλά κι εδώ κολλάω κάπως, γιατί μου ακούγεται σαν να με ρωτάει κανείς αν ασχολούμαι καιρό με το τένις ή κάποιο άλλο χόμπι.

    Μπορεί να είναι και χαζό το ερώτημα μου, αλλά θεωρείται (και θεωρείτε) το βδσμ χόμπι; Δεν αποτελεί έκφραση του ερωτισμού* μας στις σχέσεις μας;

    *αν διαφωνείτε με τη λέξη, βάλτε όποια θεωρείτε κατάλληλη  
    (εγώ ήμουν μεταξύ του "ερωτισμού" και του "εαυτού")
     
  2. Ωμα;! Για καποιους ειναι.. πολυ ωμα;! Ειναι μια διαδεμονη προσεγγιση για να πεις αν εισαι "μεσα στα πραγματα".. απο κει και περα περι ορεξεως και αντιληψης..
     
  3. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

  4. Θα περιμενω την ημερα που θα κατανοησω αυτη την ερωτηση..

    until then χομπι ειναι η βιβλιοθηκη μου
     
  5. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Για μένα είναι κάτι ακόμη πιο σοβαρό και απ' το επάγγελμα μου. Αφού για το τελευταίο μου χρειάστηκαν απλά κάποια χρόνια σπουδών και άσκησης, για να πάρω πτυχίο και άδεια.
    Μου έδωσαν μετά κι ένα μητρώο μαζί με μια ταυτότητα και οι μοναδικές ερώτησεις που μου κάνουν είναι, είστε ξηροκαρπάς? Πόσο καιρό είστε ξηροκαρπάς? Και μέχρι σήμερα δεν μου έχει τύχει, ν' αμφισβητήσει κάποιος την ξηροκαρποσύνη μου. Το πολύ πολύ να πει κάποιος, ότι σαν ξηροκαρπάς θα ήμουν για τα καπνά.

    Αλλά το βουδουσουμού όσα χρόνια κι αν το σπουδάσω, πτυχίο και άδεια εξασκήσεως δεν βλέπω να τα παίρνω. Μάλλον θα ψοφήσω με το σαράκι, ότι οι άλλοι δεν με θεωρούν αληθινό βουδουσουμιάρη.

    Φτου ρε γαμώτο και έχω τόσο ανάγκη, να μου πει ο κάθε τυχάρπαστος τι θα ήμουν ή δεν θα ήμουν ακόμη και στην στενά προσωπική/σεχουαλική μου ζωή.
    Αν κάποιος πει, ότι είμαι ιπποπόταμος και όχι παπαγάλος, θα μεταμορφωθώ ακαριαία σε κουνουπίδι ( είμαι και αντιδραστικός ο κερατάς χαχα ).  
     
    Last edited: 23 Σεπτεμβρίου 2016
  6. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Χόμπι με την έννοια ότι εξασκείται με πλήρη προσωπική βούληση, δεν είναι καταναγκαστικό έργο κι έχει ως στόχο την ανάταση, ναι.
     
  7. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Το bdsm δεν αφορά μονάχα τις σχέσεις.

    Το να φτιάξεις ένα μαστίγιο, το να ετοιμάσεις ένα σκηνικό με bdsm υφή και να το φωτογραφίσεις, το να κάτσεις να ασχοληθείς με το shibari ,είναι όλα bdsm. Οπότε ναι το bdsm μπορεί να είναι και χόμπι με lifetime διάρκεια κιόλας.

    Όσο αφορά τις σχέσεις,

    είσαι καιρό στο χώρο; = ασχολείσαι καιρό με το βδσμ; = έχεις εμπειρία μέσα στο bdsm στην πράξη; = έχεις γνώση του χώρου; του τι παίζεται μέσες άκρες;

    Επίσης ναι είναι έκφραση του ερωτισμού μας αλλά μπορεί να μην ούτε η μόνη ούτε η σημαντικότερη.
     
  8. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Το BDSM είναι και χόμπι και έκφρασή και ερωτισμός
    και τρόπος ζωής και εσωτερική αναζήτηση.

    Κυρίως όμως είναι κάτι που δεν έχει απόλυτους κανόνες,
    μια και μόνο διάσταση, έναν και μόνο τρόπο έκφρασης.

    Όπως, για παράδειγμα, το διάβασμα, το τι προσφέρει στον καθένα είναι διαφορετικό.
    Ναι το διάβασμα απαιτεί ένα βιβλίο και έναν αναγνώστη,
    αλλά το τι αποκομίζει κάθε φορά ο συγγραφέας και ο αναγνώστης διαφέρουν.

    Το θέμα δεν είναι πως το βλέπουν οι άλλοι,
    αλλά για τον καθένα τι είναι, πως τον βοηθάει, τι του προφέρει.

    Είναι τα πάντα και τίποτα μαζί.
     
  9. Lost Hours

    Lost Hours Premium Member

    η ερώτηση "είσαι καίρο στο χώρο;" μπορεί να είναι η ευγενική έκδοση της ερώτησης "πόσο άσχετη είσαι;" ή της ερώτησης " πόσο βαριέσαι να διαβάσεις τι αντιπροσωπεύει κάθε στάτους (έστω και μέσα στην γενικότητα του)΄"

    όταν ακούς ατάκες του τύπου:

    "όποιος τολμήσει να απλώσει χέρι πάνω μου θα του το κόψω" (δήλωση switch,Ναι το άκουσα και αυτο!)

    ή όταν,ας πάει στα κομμάτια, της εξηγείς τι σημαίνει Top και η απάντηση της είναι "τότε Dom τι έιναι;"....και πολλά άλλα

    απο κει και πέρα ναι το bdsm έχει χαρακτηριστικά hobby, όπως κάθε hobby έτσι και αυτό απαιτεί χρόνο και ενέργεια, είναι εθιστικό και σαφώς αποφέρει ψυχική ευχαρίστηση
     
  10. beautykinkycouple

    beautykinkycouple New Member

    Το bdsm οπως χρησιμοποιείται σήμερα απο την πλειοψηφία του κόσμου αποτελεί κατα την γνωμη μου μια ομάδα απο συγκεκριμένες παραφιλίες οι οποίες έχουν ομαδοποιηθεί κάτω απο τον όρο bdsm ισως για συντομία ή επειδή απλά μας βολεύει.Ο όρος χομπυ απλά...χρυσώνει το χάπι.
    Σημειώνω οτι σήμερα η έννοια της παραφιλίας δε σημαίνει κατ αναγκη ψυχοπαθολογία όπως γινόταν παλαιότερα με τους παλιούς DSM κώδικες της ψυχιατρικής.
     
  11. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Αν το βουδουσουμού λεγόταν φερειπείν "τραμπακουλισμός" νομίζετε πως θα σας ρωτούσε κάποιος..?
     
  12. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Hobby...θα ηθελα πολυ να δω τον αντιστοιχο ελληνικο όρο,υπαρχει;υπαρχει λεξη,μια λεξη μονο που να βγαζει το νοημα αυτο;μου φαινεται πολυ ξενοφερτη ολη η εννοια και η νοοτροπια.
    Ηοbby ειναι οτιδηποτε κανεις στον ελευθερο χρονο σου και σου αρεσει....
    Πολλα θα μπορουσαν να θεωρηθουν ως hobby κατω απο αυτη την εξηγηση αλλά μιλαμε για σεξουαλικα φετιχ,δηλαδη μπαινει σε ερωτηση εαν το σεξ μπορει να θεωρηθει hobby....οποτε οχι.
    Γιατι το σεξ περα απο ευχαριστηση ειναι μια βασικη λειτουργια του καθε οργανισμου,οποτε δε θα μπορουσε να θεωρηθει hobby οτιδηποτε εχει σχεση με αυτο ή ειναι γυρω απο αυτο οσο και να διαφερει σε εκφραση στον καθενα.