Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΕγωΛαγνεια ( ναρκισσισμος )

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος periandros_, στις 13 Φεβρουαρίου 2018.

  1. periandros_

    periandros_ Regular Member

    Επι τουτω,προκλητικη η τιτλοδοσια του θεματος.

    Ο ναρκισσισμος, ενυπαρχει σε ολους τους ανθρωπους. Αυτο που διαφερει,ειναι η εκταση και η ενταση του. Οι διαβαθμισεις του εκτεινονται απο θετικες ως ψυχοπαθολογικες.

    Υπαρχουν δυο τυποι ναρκισσισμου. ( α ) ο θετικος, υγιης και επιθυμητος ναρκισσισμος. Χαρακτηριζει τον ανθρωπο, που αγαπα κ σεβεται τον εαυτο του κ τους αλλους. ( β ) ο ¨αρνητικος ", ¨ νοσηρος " ναρκισσισμος. ( στην ακραια του μορφη, θα μπορουσε να χαρακτηριστει ως εγωλαγνεια ) Χαρακτηριστικα αυτου ,η μεγαλομανια , η πεποιθηση μοναδικοτητας, η εντονη αναγκη για αποδοχη κ θαυμασμο. Η ταση εκμεταλλευσης των αλλων. Η αλαζονεια κ τελος η πληρης αδυναμια να μπει στη θεση του αλλου.

    Αξιοσημειωτο, ειναι πως συχνακις οι ανθρωποι σχετιζονται με αλλους ανθρωπους, ναρκισσιστικα. Χρησιμοποιουν δηλαδη τους αλλους και τον ιδιο τους τον εαυτο ακομα, για τις αναγκες της "παραστασης". Εχουν στο μυαλο τους μια ασυνειδητη ιδανικη φαντασιωση κ εμπλεκουν , ανερωτητα κ τον αλλο σε αυτην. Διχως να αναρωτηθουν αν ο αλλος θελει κ ειναι ικανος να συμμετασχει. Τον στολιζουν με διαφορα εξιδανικευμενα, φαντασιωτικα χαρακτηριστικα κ οταν ανακαλυψουν πως ο βασιλιας ειναι γυμνος, πως ανθρωπος ειναι κ ο αλλος , με θετικα κ αρνητικα στοιχεια, με δυναμεις,αλλα κ αδυναμιες, τοτε χωριζουν κ πληγωνονται βαθια... ναρκισσιστικα.

    Συχνακις, επισης, συμβαινει κ ενας ακραια εγωλατρης, να παρασυρει ανευθυνα ενα αλλο ατομο, σε σχεση ολεθρια. ( ακουσια ψυχικη αιχμαλωσια, αθελητη συναισθηματικη κενοτητα, ψυχολογικοι εκβιασμοι, ενοχοποιηση, ενεργειακη απομυζηση, ειναι μερικα απο τα αποτελεσματα που προκαλειι η συμπεριφορα του, στον παρασυρομενο )

    Ηρθε η στιγμη για καλοπροαιρετη ενδοσκοπηση κ γονιμο προβληματισμο. Σε ποια κατηγορια πιστευετε πως ανηκετε ? Σε ποια πιστευετε πως ανηκει η πλειονοτητα των ανθρωπων ? Σε ποια κατηγορια, ανηκει ενας κυριαρχος ? Σε ποια ενας υποτακτικος ? Γιατι ενα ατομο αποκτα ναρκισσιστικη συμπεριφορα ? Γιατι ορισμενοι, παρασυρονται κ συναπτουν ψυχοφθορες σχεσεις με εγωκεντρικους ανθρωπους ?

    Πλουσιο θεμα κ ποικιλα τα ερωτηματα που ανακυπτουν. Ποια ειναι η γνωμη σας ?
     
  2. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

  3. brenda

    brenda FU very much

    Καλέ άσε τον άνθρωπο, αμέσως να του πεις ότι υπάρχει κι άλλο νήμα. Ας υπάρχουν δύο νήματα.
    Να βγάλουν κάποιοι φλύκταινες...χιχιχιχιχι  
    Παίξε μπάλα αγόρι μου @periandros_ , μη μασάς! 
     
  4. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Σε καμία. Είμαι μια κατηγορία μόνη μου.

     
     
  5. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Εχει νεα όσον αφορα την ικανοτητα ενσυναισθησης, λένε πως μπορει να την εχει ο νατκισσιστης κι εκεινο οδηγησε αλλου, καπου που οσοι εκαναν λαβαρο την υπερευαισθησια ως τον αντιποδα του ναρκισσιστη, παίζει να εκπλαγούν και για άλλη μια φορά θυμάμαι την φράση της γιαγιάς: ότι παλεύεις να εξοντώσεις έξω από σένα με περίσσιο πάθος, παίζει να οφείλεται στην αναγνώριση αυτού εντός. Έχει εκφραστεί η θεωρία και γίνονται έρευνες ενώ μιλάμε, οτι η υπερευαισθησία δεν είναι ο αντίποδας, είναι απλά άλλη μια μορφή ναρκισσισμου. Οταν το διάβασα, ως πρώην υπερευαίσθητη, σκέφτηκα πως γι αυτό ίσως είναι καλό, πριν πέσουμε στην παγίδα να αποκαλεσουμε και να ορισουμε τον εαυτό ως θύμα και πριν αρχίζουμε να ριχνουμε πετρες στα σπιτια αλλων, καλό θα ήταν να κοιταμε μηπως και το δικο μας εχει αν μη τι αλλο κανα παραθυρο. Θα επανελθω. Πολύ μου άρεσε ο όρος εγωλαγνεία. Δηλώνω εγωλαγνική.
     
    Last edited: 14 Φεβρουαρίου 2018
  7. periandros_

    periandros_ Regular Member

    Αναμφιβολα ο ναρκισσιστης διαθετει την ικανοτητα ενσυναισθησης. Οχι ομως κ συμμερισμου. Αντιλαμβανεται αμεσα την συναισθηματικη κατασταση, τις αναγκες κ τις επιθυμιες του αλλου κ χρησιμοποιει αυτη του τη γνωση προκειμενου να παγιδευσει το στοχο - θυμα του. Δρα χειριστικα, με σκοπο τη ψυχολογικη αιχμαλωσια του αλλου. Δε δρα αγαπητικα.

    Ωσαυτως, αναντιρρητα ο ναρκισσος, ειναι υπερευαισθητος. Υπερευαισθητος ωστοσο,στον ψογο κ την απορριψη. Ο κινδυνος ψυχικης καταρρακωσης, ειναι παντα εκει για τον ναρκισσο. Κ τον τρεμει.

    Σωστη η γιαγια. Παντα λοιδορουμε στους αλλους, αυτα που δεν ανεχομστε στον εαυτο μας. ( Μειζων αρχαικος, ασυνειδητος αμυντικος μηχανισμος, που ονομαζεται προβολη )

    Αναντιλεκτα, η υπερευαισθησια, ειναι μια μορφη ναρκισσισμου. Οπως κ η καταθλιψη,ειναι απορροια ναρκισσιστικης διαταραχης.

    Η θυματοποιηση, συχνα αποτελει επιλογη ασυνειδητη. Αντλει κανεις δευτερευοντα οφελη απο αυτη. Παρα ταυτα, θελω στεντορεια, να επισημανω πως ναι μεν μπορει καποιος να επιλεγει τη θεση του θυματος, αυτο ομως δεν απαλλασσει το θυτη, απο τις δικες του ευθυνες. Σε μια σχεση , η ευθυνη δεν ειναι ποτε μονομερης .
     
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Έχω θυματοποιηθεί για δεκαετίες και όπως είπα πρόσφατα, εγώ δημιουργούσα τις προΰποθέσεις να μετατραπεί μια σχέση σε κακοποιητική, γιατί στους τσακαλωμενους χαρτες του μυαλου μου, δεν γνωριζα αλλου ειδους τροπου αλληλεπιδρασης ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ μου. Και ότι κουβαλώ μέσα μου, αυτό προβάλλω παντού. Χωρίς να σημαίνει πως φταίω, αλλά υπεύθυνη είμαι πάντα, για το τι προβαλλω προς τον κοσμο, που συνδημιουργω.

    Όταν άρχισα να μελετώ την ναρκισσιστικη διαταραχη και τις διάφορες εκφράσεις ναρκισσισμου, αντιλήφθηκα ότι το ιντερνετ είναι γεμάτο με πικραμένες, με εξωτερικό λόκους οφ κοντρολ, που σου δίνουν συμβουλές κι έχουν κτίσει μια επιχειρηση με τα vlogs και τα autoresponder, για το πως να εκθέσεις έναν ναρκισσιστή, πως να γλυτώσεις από πάρτη του, πως ο ενσυναισθητικος -όπως τις ίδιες- ο καημενούλης υπέφερε και υποφέρει και πως να τους εκδικηθείς και πως να τους αφαιρέσεις την δύναμη και όλο τους το είναι, κτίστηκε πάνω στην ανάγκη τους να βρουν φταίχτη, για τις δικές τους ελλείψεις και αδυναμίες και αιώνια ενασχόληση με τον εαυτό και τα συναισθήματα και τα δράματα τους.

    Υπήρξα αυτή η υπερευαίσθητη και όταν αποφάσισα, πως όλα αυτά τα βλογκ και οι γυναίκες που δεν είχαν τίποτα να θαυμάσω, εγώ προσωπικά ως λάρα, πόσο μάλλον να με βοηθήσουν να βρω απαντήσεις, όχι πως να βρω φταίχτη είτε μέσα, είτε έξω απο μενα, αλλά πως να δημιουργήσω τις απαραίτητες δεξιότητες σε όσους τομείς χρειάζεται, για να μην επαναλαμβάνω τις αστοχίες του παρελθόντος και να συνεχίσω να πλησιάζω την αυτοπραγμάτωση. Με βοήθησαν αυτές οι γυναίκες που βρίσκονται σ εκείνο το κομμάτι του ταξιδιού τους, στο ότι κάπου είδα να καθρεφτίζομαι -η γιαγιά που λέγαμε- και έφριξα απ την εικόνα που είδα, όσο χρειαζόταν για να απομακρυνθώ απ αυτή με ταχύτητες αστραπής. Οπότε όλα μπορούν να αξιοποιηθούν δημιουργικά.
    Εκεί συνειδητοποίησα πως μου λείπουν κάποια εργαλεία, αποφάσισα να κάνω 3 εξάμηνα συμβουλευτικής στου Αιγαίου, για να πάρω τα εργαλεία και να βαλω σε ραφάκια τις όσες γνώσεις είχα και να πάρω τις γνώσεις που μου δίνουν για να μπορέσω να μελετήσω και να κατανοήσω, σοβαρούς επιστήμονες, με ταλέντο και βαθιες γνωσεις ΄κι εμπειρίας, με ειδίκευση στους τομείς που ασχολούνται με το θέμα αυτό, αντί να χτυπιέμαι μόνη να βρω απαντήσεις, γιατί είμαι κάτι διαφορετικό απ αυτό που πίστευα πως είμαι, κοιτώντας πάντα και εκλαμβάνοντας ότι διάβαζα και διαβάζω, ως την άποψη και όχι νόμους. Κι εκεί είδα κάποια χαρακτηριστικά που ορίζουν ως ναρκισσιστικα και μου άρεσαν και λέω, αν εγώ είμαι στο ένα άκρο του φάσματος και ο πασχων απο ναρκισσιστικη στο άλλο άκρο, αν προσπαθήσω να χρησιμοποιήσω τον τρόπο σκέψης του ναρκισσιστη, μηπως βοηθήσει να ανακαλυψω την χρυση τομη;  


    Κάποια σύνδεση ακόμη έκανε το μυαλό μου, διαβάζοντας σε, με κάτι που αν δεν κάνω λάθος ανέφερε ο @DreamMaster πριν πολλά χρόνια και βραδάκι θα το ψάξω. Κάτι για την διαταραχή απόλαυσης των σαδομαζοχιστων, έναντι των βανίλλα. Κι εκεί αναρωτήθηκα για κάτι, αλλα ακόμα δεν ξέρω τι και πως, θα επανέλθω. Ευχαριστώ για τον απολαυστικό και επιμορφωτικο διάλογο  

    Αυτό το "δεν συμμερίζεται" μηπως μπορεί να είναι ένα νόμισμα με το "συμμερίζεται σε βαθμό ταύτισης";
     
    Last edited: 15 Φεβρουαρίου 2018
  9. Τι ωραίο θέμα.
    Ας πω δυο λόγια για τον ναρκισσο που τόσο αγαπώ και τόσο μισώ με τον ίδιο τρόπο που το κάνει και ο ίδιος στον εαυτό του.
    Ο ναρκισσος είναι μια χαρακτηροδομη δεν συμφωνώ ότι μπορεί όλοι να είναι. Όλοι πιθανόν να βασανιζομαστε από τα στοιχεία του χαρακτήρα μας αλλά όχι γιατί όλοι το έχουν.
    Ο ναρκισσος είναι ένας πολύ δημιουργικός άνθρωπος, δείγμα του απαιτητικού πολιτισμού μας ο οποίος έχει τα ίδια χαρακτηριστικά. Βάζει συνέχεια στόχους και δεν μπορεί χωρίς αυτούς. Δυσκολα ικανοποιείται και είναι και ένας από τους λόγους που δεν είναι ποτέ σχεδόν ευτυχισμένος, δεν ηρεμεί.
    Δείχνει πολύ σίγουρος και αποφασιστικός εξωτερικά αλλά τον διακατέχει μια λύπηση εσωτερικά.
    Οι κοινωνικές του σχέσεις δημιουργούνται με βάση τον σκοπό του και τη χρησιμοτητα τους. Αυτός είναι ο λόγος που έχει κακες κοινωνικές σχέσεις που δεν κρατάνε στον χρόνο.
    Όσο για ενσυναισθηση του βάζεις δυσκολα. Υπάρχουν πολλές προσωπικότητες που μεγαλούργησαν αλλά οι σχέσεις τους ήταν πολύ κακες λόγο αυτού. Απώλεια ενσυναισθησης.
    Σε σχέση με όλους τους χαρακτήρες, αυτός μαζί με τον παρορμητικο φαντάζουν μακράν οι πιο εντυπωσιακοί. Η σύνδεση μαζί τους όμως είναι τόσο δύσκολη. Υπάρχουν λίγα πράγματα στον κόσμο πέρα από τον εαυτό τους.
     
  10. E. Dantes

    E. Dantes Uno, nessuno e centomila

    Για τους ναρκισσους μαλλον ισχυει (με οση γενικευση συγχωρειται) οτι και για τα τριανταφυλλα: τα πεταλα και τα αρωματα φετγουν σε καμια βδομαδα και απομενουν τα αγκαθια.....

    Οποιος ελκυεται πολυ απο το λουλουδι, αποδεχεται και τ αγκαθια.
    Ετσι ειναι τα τριανταφυλλα - δεν ευθυνονται για τα αγκαθιατους, ουτε και ειναι ουσιαστικα στοχερι τους να τα αποβαλλουν.


    Υ.Γ. Υπαρχουν κι αλλα φυτα, χωρις λουλουδι, μονο αγκαθια - σαν τα γαιδουραγκαθα. Αλλα αυτα, μονο γαιδουρια μπορουν να τα κανουν καλα...
     
    Last edited: 15 Φεβρουαρίου 2018
  11. espimain

    espimain Contributor

    Με την ευκαιρία αυτού του νήματος, θεωρώ σκόπιμο να τονίσω ότι, είναι άλλο πράγμα η ναρκισσιστική διαταραχή και άλλο ο ναρκισσισμός.
     
  12. Το φαινόμενο του ναρκισσισμου έχει πάρει ανησυχητικες διαστάσεις από την εποχή του Internet. Διαδικτυακές περσονες έχουν φυτρώσει σαν τα μανιτάρια.