Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εισαγωγή στη σκηνή ( session ) υπό καθεστώς αλλοιωμένης συνειδητότητας

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Tenebra_Silente, στις 21 Δεκεμβρίου 2015.

  1. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Δεν αντιλέγω, σωστό.
    Ούτε έβαλα "χέρι", πάτε το θέμα όπου θέλετε και είναι ευχαρίστηση μου.
    Και οι ουσίες αλλοιώνουν τις αισθήσεις.
    Εμένα η αντίληψη ενδιαφέρει περισσότερο, η νοητική διεργασία/ικανότητα.
    Ότι όμως κι αν γραφτεί, πάντα πληροφόρηση είναι.
    Και η πληροφορία δεν πάει ποτέ στράφι  
     
  2. Elena_gr

    Elena_gr Regular Member

    Προφανώς δεν σου έδωσα να καταλάβεις ακριβώς τι εννοώ. Πολλές φορές γράφω βιαστικά και ενδεχομένως να μην γίνομαι απολύτως αντιληπτή. Δεν υπάρχει απολύτως καμία στέρηση. Γνωρίζεις ότι κάπου υστερείς, για παράδειγμα ντρέπεσαι να κάνεις κάτι που ενώ το έχεις συζητήσει και θέλεις να το κάνεις εξακολουθείς να αισθάνεσαι κάποια ντροπή ή κάποια αμηχανία. Το συζητάς πάλι μαζί του και μεταξύ σας βρίσκετε την οδό που θα ακολουθήσετε. Το ίδιο πράγμα το κάνεις είτε νηφάλιος είτε με την χρήση κάποιων ουσιών συμπεριλαμβανομένου και του αλκοόλ. Όταν για να λειτουργήσεις πιο σωστά χρειάζεσαι κάτι τέτοιο δεν σημαίνει ότι έχεις κάποιο πρόβλημα σαν άνθρωπος και δεν μιλάμε για κατάχρηση αλλά για απλή ''αθώα'' χρήση.
    Επίσης, όπως ανέφερα και παραπάνω υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που τους αρέσει που και που να κάνουν χρήση ουσιών. Υπάρχουν πολλά στάδια και πολλές ουσίες είτε ελαφριές είτε βαριές.
    Όπως και να έχει δέχομαι την άποψη σου και την κατανοώ.  

    Δεν θέλω να πείσω κανέναν ότι η χρήση ουσιών ή απλώς αλκοόλ είναι η φοβερή λύση και δοκιμάστε το όλοι σας. Ωστόσο εξηγώ ότι για κάποιους είναι μια απόλαυση ακόμη συν αν υπάρχει πρόβλημα οικειότητας. Αν δεν υπάρχει και το άτομο το κάνει μόνο και μόνο για το κέφι του ακόμη καλύτερα. Μεγάλα παιδιά είμαστε.

    Ναι!!
     
  3. Elena_gr

    Elena_gr Regular Member

    Κανείς δεν έβαλε χέρι σε κανέναν αγαπητέ. Όλοι την άποψη μας λέμε. Δεν μπορεί όλοι να συμφωνούμε με όλους. Η αντίληψη νομίζω μας ενδιαφέρει όλους!!  
     
    Last edited: 22 Δεκεμβρίου 2015
  4. Iagos

    Iagos Contributor

    Υπάρχει πιο δυνατό ναρκωτικό από την ίδια τη σκηνή;
     
  5. Elena_gr

    Elena_gr Regular Member

    Να πούμε οχι. Ωστόσο το ερώτημα του νηματοθέτη ήταν σαφές  
     
  6. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Χαίρομαι που δεν παρεξηγήθηκε η πρότερη μου παρέμβαση. Αφού ειλικρινά δεν είχα κακή πρόθεση.
    Οι αισθήσεις και οι μεταβολές τους είναι πολύ σημαντικές, όποιος/α το επισήμανε, είχε δίκιο.
    Αλλά σαν καλός καφετζής που είμαι, επικεντρώνομαι περισσότερο στο βουλητικό πεδίο.

    Το λοιπόν, αν κάπου "ξεφύγω" και σας φανεί ότι "δασκαλεύω", πιάστε τα γιαούρτια και λούστε με.
    Δεν ξαναυπογραμμίζω τ' αυτονόητα, σας κούρασα ήδη αρκετά κάνοντας το.

    Πιάνω το "ζήτημα" από μι' άλλη σκοπιά, πέραν των βλαβών της υγείας ( ψυχικής ή σωματικής ) που πιθανολογούμενα ( αποφεύγω καν το πιθανά ) θα είχε, να "παίξει" κάποιος/α όχι σε νηφαλιότητα.

    Παίρνω σαν παράδειγμα το αλκοόλ η ένα ελαφρύ τσιγάρο ( τα διάφορα φαρμακευτικά σκευάσματα, την κόκα, τις αμφεταμίνες και τ' ακόμα πιο χοντρά δεν τ' ακουμπάω καν.
    Εκεί με κάθε συμπάθειο, κατ' εμέ θα ήταν πια ζήτημα τουλάχιστον εγκληματικής ηλιθιότητας ).

    Μια ερώτηση, Θα εμπιστευόσασταν έναν/μια Κ. να "κεντήσει" πάνω σας, να κάνει μαζί σας breath play, να σας δέσει, να σας ραπίσει κλπ. ακόμη κι αν ήταν απλά "εύθυμος/η"?
    Ακόμη κι αν ήταν απλά "χαλαρός/η" κι όχι σουρωμένος/η?
    Πόσο βάρος θα δίνατε στα λόγια κάποιου/ας, όσο καιρό κι αν τον/την ξέρατε, που θα σας έλεγε ότι "το αντέχει"?
    Αν και δεν είμαι γιατρός - και το επαναλαμβάνω γι' άλλη μια φορά - , με την εμπειρία και το μυαλό του μέσου ανθρώπου γνωρίζω ότι ακόμη και η πιο αθώα χρήση της πιο ήπιας ουσίας.
    Υπό κάποιες συνθήκες - μεμονωμένα ή συνδυαστικά - θα μπορούσε να έχει ένα εντελώς διαφορετικό αποτέλεσμα απ' το σύνηθες.
    Τουτέστιν, εκεί που τα 1, 2, 3 ποτηράκια σαν κανόνας κάποιου συγκεκριμένου ατόμου δεν θα είχαν καμία έως ελάχιστη επίδραση στην αντίληψη του.
    Μπορεί μια φορά ( άγνωστη ποια ) να είχαν πολύ αρνητικό αντίκτυπο στις αντιληπτικές/νοητικές του ικανότητες.
    Και το "πανηγύρι", αν και όταν τύχει, θεωρώ ότι δεν θα χρειαζόταν δεύτερη φορά, για να μας προκαλέσει απ' την πλέον μικρή στην πλέον μεγάλη ( ας την πω έτσι ) δυσαρέσκεια.

    Κι ένας "αστερίσκος", όσο και αν η κατανομή της ευθύνης δεν είναι ίση, δεν είναι όλη του/της Κ. όχι για μένα τουλάχιστον.
    Αφού αν μη τι άλλο το υ όσο κι αν έχει αποθέσει την απόλυτη εμπιστοσύνη του/της στον/στην Κ.
    Δεν παύει να έχει μια κάποια ευθύνη κι εκείνο για τον/την Κ.

    Γι' αυτό θεωρώ πολύ σωστή και σημαντική την ερώτηση που είχε κάνει ο @thanasis στην @Elena_gr ...
    Και για κείνο που μετράει η κουβέντα ενός αγνώστου...
    Της βγάζω το καπέλο για την απάντηση της...

    Ο/η Κ μπορεί να μην έχει συνέπειες για την σωματική του υγεία.
    Αλλά σαν ο/η έχων το "πάνω χέρι", αν κάτι κατά την διάρκεια της σκηνής πάει στραβά, κι επειδή το υ δεν θα ήταν σε θέση να του δώσει το ελάχιστο και απαραίτητο input.
    Μπορεί και προβλήματα συνειδήσεως να έχει μετά ( λέγε με ενοχές ), που για μένα δεν είναι καθόλου αστείο ζήτημα.
    Αλλά και στην ακραία ( και θέλω να πιστεύω σπανιότατη ) των περιπτώσεων, μπορεί να είχε μέχρι και "ντράβαλα" με την δικαιοσύνη.
    Κι αυτό και ( ή ) λόγω αμέλειας του υ του.
    Δεν ακουμπάω καν την περίπτωση ενδεχόμενου ( πόσο μάλλον άμεσου ) δόλου.
    Τεσπα, δεν έχω καμία διάθεση να φλομώσω κανέναν/καμία με τα "καφετζίδικα" και ειλικρινά ψιλοβαριέμαι και να το κάνω.
    Όποιος/α δεν θα γνώριζε τι λέει ο καφετζής και θα ήθελε να μάθει, το google είναι γεμάτο πληροφορίες....  

    Σε κάθε περίπτωση, "παίξτε" όπως καλύτερα νομίζετε και να είστε πάντα καλά.
    Τόσο εσείς όσο και ο/η όποιος/α παρτενέρ/σύντροφος σας.
     
    Last edited: 23 Δεκεμβρίου 2015
  7. Soraya

    Soraya Guest


    Θα πάρω τα ερωτήματα με την σειρά  

    Ουσίες&session για εμένα δεν πάνε μαζί. Πιστεύω πως σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να υπάρχει πλήρης διαύγεια και από τους 2 παρτενέρ.
    Σε αυτό το σημείο έχω και μια απορία: "Ο Κ και η υ κάνουν χρήση ουσιών με αποτέλεσμα να μην έχουν πλήρη συναίσθηση.Η υ πέφτει σε subspace. Τι γίνεται;"
    Για τις "επικίνδυνες πρακτικές τύπου nidle play-knife play-cutting δεν το συζητώ καν... δεν θέλω ούτε να το σκεφτώ...

    Φυσικά διάβασα πιο πάνω πως κάποιους τους βοηθά να χαλαρώσουν και να ενεργήσουν πιο άνετα σε μια σκηνή... δεν κατακρίνω την επιλογή,
    όμως επιτρέψτε μου να διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για την ασφάλεια αυτής της σκηνής...
    Προσωπικά θα προτιμούσα να έχω τον χρόνο μου (όσος κι αν είναι αυτός) μέχρι να αισθανθώ άνετα για να προβώ σε μια ενέργεια που με κάνει να αισθάνομαι άβολα και όχι να πιέσω τον εαυτό μου με αθέμιτα μέσα (χαλαρώνοντας) μονο και μόνο για να επιτεύξω τι; Για εμένα η διεύρυνση των ορίων μου είναι και το ζητούμενο... η δική μου διαστροφή αν θέλετε... δεν θα την αλλοίωνα με καμιά χρήση ουσιών...
     
    Last edited by a moderator: 22 Δεκεμβρίου 2015
  8. Elena_gr

    Elena_gr Regular Member

    Ευχαριστώ. Δεν το κρύβω γιατί είναι μέρος της ζωής μου και μου αρέσει. Της ζωής μου..όχι της καθημερινότητας μου.
     
  9. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Παρακαλώ, είπα απλά αυτό που σκεφτόμουν, τίποτε περισσότερο.
    Με την ευκαιρία, ένα ευχαριστώ και στον @CaptainAfrican, στην @Soraya, στην @jasmin sg, στην @Ana Steel,
    στον @peleas, στην @margarita_nikolayevna, στον @dimfetishman, στην @Estelwen, στον @underherfeet για τον χρόνο και τις σκέψεις τους.
    Aν ξέχασα κάποιον/α, ας με συγχωρέσει.
    Το νήμα παραμένει ανοιχτό σ' οποιαδήποτε σκέψη.
    Αντίληψη, αισθήσεις, ότι θέλετε εσείς.

    Υ.Γ. για την @Lady in Corslet και τον @CaptainAfrican...

    Όσο και να είναι ίσως αχρείαστο...
    Με τα περί πόσης/καπνίσματος/κατάποσης της κρέμας έκανα χιούμορ...
    Εκτός απ' τον χαμηλό δείκτη νοημοσύνης...
    Είμαι γνωστός και για τις κρυάδες μου χαχα...
     
    Last edited: 23 Δεκεμβρίου 2015
  10. CaptainAfrican

    CaptainAfrican Light. Soul. The essence of One.

    Τα όμορφα νήματα, όμορφα γράφονται και anal-ύονται (όχι, δεν έχεις τα πρωτεία στις κρυάδες αγαπητέ @Tenebra_Silente   ).

    Όσο για το αναισθητικό gel...από βιβλία ιατρικών συμβάντων σε νοσοκομεία, θα εκπλαγείς με τις δυνατές κακές χρήσεις του. Οπότε, εκτός από το κάπνισμά του, ναι, οι υπόλοιπες (κατα)"χρήσεις" είναι ανοιχτές