Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

"Εκπαίδευση(???)" Κυρίαρχου

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος aria, στις 15 Αυγούστου 2010.

  1. Ninevi

    Ninevi Regular Member

    Απάντηση: "Εκπαίδευση(???)" Κυρίαρχου

    Θα σου λεγα με νύξεις και υπαινιγμούς αρχικά αν και ήδη εκφράστηκα εναντίον της καθοδήγησης από προσωπικό όφελος. Αν ανοίξεις το κουτί της Πανδώρας, ο Κυρίαρχος που θα βγει από μέσα μπορεί να μην είναι και τόσο στα μέτρα σου, ελπίζω να το σκέφτηκες.
     
  2. blindfold

    blindfold Contributor

    Απάντηση: "Εκπαίδευση(???)" Κυρίαρχου

    το υποτακτικό μέρος δεν μπορεί να καθ-οδηγήσει , αλλά έχει καθήκον να ενημερώνει για τη πορεία των τεχνικών που δοκιμάζει το κυριαρχικό μέρος πάνω του (η ειλικρίνια είναι κάτι αυτονόητο ..) οπότε εμέσως τα χαρακτηριστικά(σωματικά/πνευματικά όρια λ.χ.) του υποτακτικού εν μέρη καθοδηγούν τη γνώση που θα αποκτήσει το κυριαρχικό μέρος

    ανταλλαγή ιδεών μπορούν να γίνουν οπουδήποτε και με οποιοδήποτε ,εκτός από το υποτακτικό του/ης διότι νομίζω ότι δημιουργήτε μία αίσθηση μοιράσματος της κυριαρχίας ,κάτι που οδηγεί το υποτακτικό μέρος είτε να ξενερώσει είτε να αποθρασύνθει(μιλάμε για ανθρώπους)... εδώ να επισημάνω ότι είναι διαφορετικό κομμάτι η ευθήνη την οποία μοιράζονται και τα δύο μέρη και σε αυτό βοηθά η επικοινωνία (φαντάζομαι .. )


    όσο αφορά την ανεκτικότητα του υποτακτικού μέρους απέναντι στο κυριαρχικό μέρος ,την αντιλαμβάνομαι ως αυτονόητη ,μιάς και ο ορισμός ανεκτικότητα πιστεύω ότι συγκαταλέγεται στις αρετές των υποτακτικών ...

    αν το υποτακτικό μέρος είναι πιό έμπειρο σε σχέση με το κυριαρχικό ,τότε θα έλεγα ότι τίθεται ζήτημα δοκιμασίας του υποτακτικού στο να ανεχθεί και να πειθαρχήσει ,δύσκολη δουλειά ..

    υ.γ. ναι φλυαρώ μιάς και με έχει απασχολήσει έντονα ,το θέμα

    ---------- Post added at 20:34 ---------- Previous post was at 20:30 ----------

    το φανταζόμουν σαν ζητούμενο ..
     
  3. Savazios

    Savazios Regular Member

    Απάντηση: "Εκπαίδευση(???)" Κυρίαρχου

    Όταν ο υποτακτικός καθοδηγεί συνεχώς τον Κυρίαρχο, τότε ο Κυρίαρχος δεν ξέρει τον ρόλο του.. Ο Κυρίαρχος κατα τη γνώμη μου, πρέπει να είναι ήδη έτοιμος..
     
  4. aria

    aria Regular Member

    Απάντηση: "Εκπαίδευση(???)" Κυρίαρχου

    Πώς γίνεται να είναι ήδη έτοιμος? Από που θα ετοιμαστεί ? Νομίζω συμφωνείται όλοι πως η θεωρία δεν αρκεί.
     
  5. hugger

    hugger Regular Member

    Απάντηση: "Εκπαίδευση(???)" Κυρίαρχου

    Νομιζω απο τις κυριοτερες αρετες του Κυριαρχου ειναι η ικανοτητα να παρατηρει και να μαθαινει, να αυτοαναιρειται και να μην φοβαται να εκθέσει τις αδυναμίες του. Οσο για την καθοδηγηση απο τον υποτακτικο, νομιζω ειναι κανονας να συμβαινει συχνα. Οι θεσεις μεσα στο D/s δεν ακυρώνουν την ερωτικη και ανθρωπινη σχεση που περιλαμβανει την συμπορευση και αλληλουποστηριξη. Οποιος Κυριαρχος σεν ανεχεται 'μαθηματα' απο τον συντροφο του, κατα τη γνωμη μου αδικει τον τίτλο του.
     
  6. Savazios

    Savazios Regular Member

    Απάντηση: "Εκπαίδευση(???)" Κυρίαρχου

    Δεν υπάρχουν σχολές Κυρίαρχων... Ο κάθε Κυρίαρχος έχει διαφορετικό τρόπο, καθώς έχει και διαφορετικό χαρακτήρα..

    Ο Κυρίαρχος μεγαλώνοντας καταλαβαίνει όλο και καλύτερα το ρόλο του.. Βλέπει την κάθε εμπειρία (ακόμα κι όταν είναι άσχημη)σαν ευκαιρία να εξελίξει την κυριαρικότητα μέσα του.. Είναι αυτό που είναι γιατί έτσι έχει γεννηθεί.. Και αυτό με τα χρόνια το καλλιεργεί.. Θα μελετήσει πράγματα που έχουν σχέση με αυτό, θα δοκιμάσει πράγματα, θα ρωτήσει, θα παρατηρήσει, θα πειραματιστεί.. Το να μάθει απο την Υ κάτι που πρίν δεν ήξερε, δε είναι κακό.. Για παράδειγμα, έναν καινούργιο τρόπο βασανισμού που δεν τον γνώριζε..
     
  7. Ninevi

    Ninevi Regular Member

    Απάντηση: "Εκπαίδευση(???)" Κυρίαρχου

    Οι subs μπορεί να είναι πάρα πολύ έξυπνοι και σοφοί και παρατηρητικοί και να έχουν να διδάξουν πολύ περισσότερα από τεχνικές βασανισμού και άσκησης πόνου. Μπορούν να μας μάθουν καλύτερα και από όσο ξέρουμε εμείς τους εαυτούς μας και να αποδειχτούν πολύτιμοι σύμβουλοι και φίλοι. Επίσης Κυρίαρχος δεν σημαίνει απαραίτητα σαδιστής από όσο γνωρίζω.
     
  8. llazouli

    llazouli Contributor

    Απάντηση: "Εκπαίδευση(???)" Κυρίαρχου

    Θέλω πολύ να μάθω στον κυρίαρχο να με βάζει στον Τροχό, αλλά δεν κάθεται να του δείξω! Εντάξει, μπορεί να μην είναι καινούριος τρόπος βασανισμού, αλλά οφείλουμε τον πρέποντα σεβασμό στην παράδοση που γαλούχησε τις αξίες μας..  Θα μάθει και θα πει κι ένα τραγούδι!
     
  9. Savazios

    Savazios Regular Member

    Απάντηση: "Εκπαίδευση(???)" Κυρίαρχου

    Δεν είπα ποτέ οτι οι sub είναι χαζοί.. Ούτε οτι ο Κυρίαρχος δεν πρέπει να "έχει και αυτιά"... Όσο ζούμε μαθαίνουμε.. Απλά λέω οτι ο Κυρίαρχος πρέπει να γνωρίζει κάποια πράγματα απο την αρχή.. Δεν μπορεί να του τα μαθαίνει όλα ο Υ...
     
  10. aria

    aria Regular Member

    Απάντηση: "Εκπαίδευση(???)" Κυρίαρχου

    Θα συμφωνήσω σε αυτό καθώς πιστεύω πως οι τεχνικές είναι κάτι που μαθαίνεται και που ένας υ μπορεί να δείξει στον Κ . Όταν όμως δεν έχει την εμπειρία δυσκολεύεται περισσότερο στο να εκδηλώσει άλλα βαθύτερα θέλω.
    Όπως μου είπε ένας Κ ''δείξε τον δρόμο υποτάξου και ταπεινώσου σίγα σίγα χώρις να σου ζητηθεί" . Ίσως αυτή είναι μια λύση να βοηθηθεί ένας Κ να βρει τον δρόμο του.
    Θα ήθελα την γνώμη σας.
     
  11. thanasis

    thanasis Contributor

    Re: Απάντηση: "Εκπαίδευση(???)" Κυρίαρχου

    Τα είπαμε, πουλάκι μου. Δεν καθοδηγεί. Αν είναι να πει το υ κάτι, θα το κάνει όταν του δοθεί βήμα για feedback. Ειδάλλως, δεν ψάχνεις για Κ, αλλά για Σερβίς Αποπάνω.

    ---------- Post added at 02:46 ---------- Previous post was at 02:45 ----------


    Ε, μα δεν διαβάζεις κι εσύ. Θες σώνει και ντε να καθοδηγήσεις και να δείξεις;

    GPS για Κυριάρχους που πρέπει να "βρουν τον δρόμο τους".

    "Στα 100 μέτρα ρίξτε έναν τεμενά".
    "Στα 200 μέτρα πείτε ένα μάλιστα"
    "Στα 500 μέτρα ρίξτε ένα χαστούκι στον εαυτό σας".

    Συγχαρητήρια, φτάσατε στον προορισμό σας.
     
    Last edited: 17 Αυγούστου 2010
  12. aria

    aria Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: "Εκπαίδευση(???)" Κυρίαρχου

    Θέλω να βοηθήσω άπλα . Ας μην ξεχνάμε ότι και ο Κ είναι άνθρωπος γεννήθηκε ξέροντας τα πάντα και έχει απορίες