Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

"Εκπαίδευση(???)" Κυρίαρχου

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος aria, στις 15 Αυγούστου 2010.

  1. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: "Εκπαίδευση(???)" Κυρίαρχου

    Φυσικα και οχι, καθολου αντι-υ θα ελεγα εγω.
    Αλλα η διαφωνια μου και τα σχολια μου
    αφορουσαν καθαρα στο "σαν ΗΔΗ να είναι έμπειρος/η..."
    κατα τα αλλα συμφωνουμε 
     
  2. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: "Εκπαίδευση(???)" Κυρίαρχου

    Σε θέματα που ορίζουν οι δύο ως κρίσιμα, όπως η κυριαρχία και η υποταγή, δεν υπάρχει η έννοια της ανοχής σε σχέσεις που είναι σταθερά και σχέσεις και D/s. Είναι φύσει αδύνατον.
    Τα λάθη που διαπράττονται σε αυτούς τους τομείς πληρώνονται εσαεί, δεν τιμωρούνται και δεν συγχωρούνται.
    Μόνη ελπίδα η εξέλιξη, είτε εντός της σχέσης είτε κατρακυλώντας στο δρόμο.

    Το αυτονόητο σε κάθε D/s σχέση. Εδώ είναι που φαίνεται η απειρία του Κυρίαρχου όχι τόσο στη γωνία κρούσης του μαστιγίου. Γιατί feedback - αλληλεπίδραση δηλαδή - ίσον η σχέση, τα άλλα είναι οι κάβλες μας. Ο άπειρος Κυρίαρχος δεν ξέρει τί να το κάνει το feedback που παίρνει, αν τυχόν αυτό είναι έξω απ το εγχειρίδιο χρήσης - που πάντα είναι.

    Όχι. Απλά την κάνεις και πηγαίνεις εσύ να μάθεις αλλού.
    Το αντικείμενο να γίνεται υποκείμενο και μάλιστα υπεράνω όλων; Η διαλεκτική του Αφέντη και του δούλου σε όλο της το μεγαλείο.

    Λάθη κάνουν και οι Θεοί, δεν είναι συνάρτηση της απειρίας είναι συνάρτηση του ότι είμαστε έμψυχα όντα. Δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

    Για μένα θα ήταν τελείως αντι-κούκου και όχι λειτουργικό. Έχω άλλα πράγματα να διορθώνω και να καθοδηγώ, έχω τα δικά μου λάθη να προσέχω να μη γίνονται. Τον Άλλον θα κρίνω;
     
  3. thanasis

    thanasis Contributor

    Re: Απάντηση: "Εκπαίδευση(???)" Κυρίαρχου

    Οπότε μέχρι να λάβει χώρα το εξελίσσεσθαι μαγικώ τρόπω (και αυτό είναι μια αέναη διαδικασία), το (μη ανεχόμενο) υ προσεύχεται να φωτιστεί ο κυρίαρχος.

    Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο σε αυτό. Αλλά μέχρι να μάθει ο άπειρος κυρίαρχος να αξιοποιεί το feedback τι κάνει; Εκπαιδεύεται στον ναρκαλιευτή;

    Για αυτό και ρώτησα πιο πριν, αν έχει ζητήσει ο Κ κάτι τέτοιο. Αν το έχει ζητήσει ο Κ, το αντικείμενο θα γίνει και ο Αρταξέρξης.

    Αντικαθιστώ το "λάθη" με "γκάφες απειρίας" για να αποκατασταθεί η σημασιολογική μου καρμική ισορροπία.  
     
  4. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    "The best way to train a new puppy is to pair it with an older dog" (από το βιβλίο Slavecraft, του Guy Baldwin).

    Δηλαδή, ο καλύτερος τρόπος να εκπαιδεύσουμε ένα κουτάβι, είναι να το βάλουμε κοντά σε έναν μεγαλύτερο σκύλο...

    Δεν έχει να ωφεληθεί τίποτε ένας άπειρος Κυρίαρχος από μία άπειρη σκλάβα. Θα τσαλαβουτάνε και οι δύο εις τον αιώνα τον άπαντα και στο τέλος θα πνιγούν αγκαλιασμένοι μαζί, στον ωκεανό της απειρίας τους. Ούτε μία άπειρη σκλάβα μπορεί να ωφεληθεί σε τίποτα από έναν άπειρο Κυρίαρχο...

    Ένας έμπειρος Κυρίαρχος μπορεί να καθοδηγήσει και να διδάξει ένα άπειρο Υ με μεγάλη υπομονή και φροντίδα και να αντλήσει μεγάλη απόλαυση από την φρεσκάδα που σίγουρα θα έχει να επιδείξει, το δόλιο. Από την άλλη, μία έμπειρη σκλάβα μπορεί να προσφέρει τις γνώσεις της - το απόσταγμα των γνώσεων της - με την τεράστια υπομονή που έχει αναπτύξει, με την κατανόηση η οποία δεν θα της επιτρέψει να τον κρίνει με αρνητικότητα, κυρίως με την διακριτικότητα με την οποία θα δώσει το κατάλληλο feedback και την φινέτσα με την οποία θα ικετεύσει για την απαραίτητη κίνηση που ένας έμπειρος Κ θα είχε κάνει από μόνος του...
     
  5. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Re: "Εκπαίδευση(???)" Κυρίαρχου

    /me σκουπίζει μια σταγόνα ιδρώτα...
    πες μου ότι αυτο δεν το είπε ο Guy Baldwin, dora_salonica!  

    @thanasis,
    εις αύριον τα σπουδαία. Προσώρας επείγει κάτι άλλο  
     
  6. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Re: "Εκπαίδευση(???)" Κυρίαρχου

    Για ρίξε μια ματιά, θαρρώ πως ναι. Πάντως το βρήκα στο βιβλίο...κράτησα σημειώσεις...Ποτέ δεν ξέρεις πού θα σου χρειαστούν...