Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εκπαίδευση εν αγνοία..

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος alisaxni, στις 16 Ιανουαρίου 2019.

  1. alisaxni

    alisaxni ό,τι με θρέφει, με καταστρέφει

    αυτό που λες είναι το ιδανικό κι εγώ δεν είχα ποτέ τέτοια τύχη και δεν νομίζω να είμαι η μόνη..
    θα σου πω ένα πρόσφατο παράδειγμα..
    εγώ : δεν πρέπει να μιλήσουμε για αυτό που συνέβη;
    αυτός : όχι όχι όχι ας μην πούμε τίποτα έλα να σε αγκαλιασω

    και ο νοων νοείτω...
     
  2. Thanos320

    Thanos320 New Member

    Αντί να εστιάζεις στο τι δεν έγινε ως τώρα, μπες σε mode : "πως θα αλλάξουν / εφαρμοστούν όσα θα ήθελα να πετύχω" (πχ βελτίωση της επικοινωνίας), χωρίς να εστιάζεις σε ένα άτομο ή μια κατάσταση απαραίτητα.
    Αν συμφωνείς με όσα διάβασες, ξαναδιάβασε τα και φαντάσου πως θα τα είχες εφαρμόσει στις καταστάσεις που έχεις ζήσει.
    Καθε φορά που έχεις μια κατάσταση που δεν σου βγήκε, κάνε self débriefing και ανάλυσε τους ΔΙΚΟΥΣ σου παράγοντες που δεν βοήθησαν να οδηγηθεί η κατάσταση στο επιθυμητό για σένα αποτέλεσμα....
    Όλοι θελουμε να αλλάξει ο κόσμος αλλά κάνεις μας δεν ξεκινάει προσπάθεια να αλλάξει ο ιδιος....
     
  3. Dancingsoil

    Dancingsoil Regular Member

    Αυτο και μόνο είναι η απάντηση για πολλα!!!
     
  4. Cinnamon

    Cinnamon Mary Celeste

    @alisaxni Γεια σου και καλώς όρισες
    Διαβάζοντας τα σχόλια σου σε αλλά νήματα αλλά και εδώ, μου θυμίζεις εμένα πριν λίγους μήνες που πρωτομπηκα στο φόρουμ.
    Έπειτα από 4 μήνες εδώ , έχω να σου πω να μην βιάζεσαι γενικά, αν έχεις υπομονή διάβασε όσα περισσότερα νήματα μπορείς για να καταλάβεις όσα γίνεται περισσότερα, θεωρητικά έστω.
    Μπορεί στην πορεία να βρεις πλευρές του εαυτού σου που δεν έχεις ανακαλύψει ακόμα, μπορεί ακόμα να καταλάβεις πως δεν σου ταιριάζει το βδσμ , όπως και να χει όσα περισσότερα μαθαίνεις για σένα , τόσο πιο ήρεμη και κατασταλαγμενη θα είσαι και δεν θα σε ενοχλεί ό,τι δεν σε αγγίζει.
    Καλή συνέχεια  
     
  5. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    True story  
     
  6. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.


    Δεν ξερω αν πρεπει να κλαψω, να γελασω ή να βαραω κουτουλιες στον τοιχο μεχρι να μου περασει...
     
  7. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Εγώ από την άλλη θα ήθελα να μάθω πως εξελίχθηκε το "δραμα" από τον Ιανουάριο έως τώρα
    But...that's just me...
    Oh well....
     
     
  8. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Κι εγώ. Απ τον Ιανουάριο βαράω το κεφάλι. Σιγά σιγά έχει πέσει η μάντρα...  
     
  9. sigh

    sigh .

    Όταν τα πράγματα δεν είναι εξαρχής ξεκάθαρα και οι συζητήσεις περι bdsm αφορούν μονάχα από kinky πρακτικές εως s/m κλπ σε T/b σχέση, ενώ παράλληλα ο Κυρίαρχος "κρυφοτεστάρει" για τυχόν υποτακτική προδιάθεση, το ενδεχόμενο να μην πετύχει το D/s πείραμα είναι από πιθανό εως πιθανότατο.
    Η διαχείριση ωστόσο μιας τέτοιας κατάστασης, στην ουσία τεστάρει την ωριμότητα των δυο μελών της σχέσης, περισσότερο εκείνου που ανέλαβε το "κρυφοτεστάρισμα" υποτακτικότητας, αρχικά λόγω της εν κρυπτώ πρωτοβουλίας κι επίσης, λόγω της εξωσεξουαλικής κυριαρχικότητας που εκφράζεται με συναινετική ασυμμετρία, κι οχι με πείσματα κι απειλές ως κάποια μέθοδο πειθούς προς το D/s.
    Συνήθως η ατελέσφορη επιμονή, είναι ο χώρος όπου συγκρούεται η πραγματικότητα με την φαντασίωση. Οπότε έρωτας (και οχι πόθος ή φαντασιακό ζητούμενο) και μάλιστα αμοιβαίος με αμοιβαίες πιέσεις του τύπου "αν δεν αλλάξεις, ώστε να μου ταιριάζεις καλύτερα, θα φύγω" κλπ, δεν υφίσταται. Η παθιασμένη αυτή συγκρουσιακή κατάσταση, πέρα από ανωριμότητα μη αποδοχής της πραγματικότητας, καταλύει και την έννοια του αλληλοσεβασμού και της αλληλοεκτίμησης, οπότε και της σχέσης γενικότερα.
     
  10. Μου γεννήθηκε το εξής ερώτημα απο τα γραφόμενά σου.
    Ως προς το κρυφοτεστάρισμα, ακόμα κι αν έχουν συζητηθεί εκτενώς τα πράγματα, ενός είδους τέστ πάντα δεν υπάρχει ? Έστω και ασυναίσθητα.
    Ωστε ο βαθμός αυτών που έχουν συζητηθεί να εντοπίζεται με καλύτερη ακρίβεια.
     
  11. sigh

    sigh .

    Σε μερικούς ανθρώπους, δεν αρέσει να συμμετέχουν σε τεστ αντοχών κλπ και μάλιστα εν αγνοία τους. Προτιμούν την αλληλεπίδραση και την ξεκάθαρη συζήτηση ως μέσο γνωριμίας κι έτσι λειτουργούν καλύτερα.
    Φυσικά, ο καθένας κάνει τις επιλογές του και πορεύεται ανάλογα, πέρα από ατελέσφορα πείσματα και λοιπά τεχνάσματα.