Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εκπαίδευση σκλάβας.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 24 Φεβρουαρίου 2006.

  1. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    η lara επιασε απολυτα την απορια μου .....
    " Δεν θέλω να μπορώ να πηγαίνω στη θάλασσα όποτε μου καπνισει! Δεν είναι δικαίωμα μου? "

    ..... ειλικρινα .... δεν ξερω .... ισως και να μην ειναι δικαιωμα σου να παραχωρεις το δικαιωμα σου ... ειλικρινα ειμαι καπου στην μεση με σεβαστα επιχειρηματα απο καθε πλευρα .... ενα χρονο (και) μεσα στο φορουμ προσπαθω , διαβαζοντας τις αποψεις , να δικαιολογησω την παραχωρηση αυτη .... προφανως καπου στην τοποθετηση των οριων βρισκεται και η απαντηση ... ομως τελικα νιωθω - πιστευω - βρισκω λογικο , οτι ειναι ανθρωπινο να υπαρχει μια αορατη ζυγαρια στην οποια ριχνουμε συνεχως οσα μας συναιβησαν αλλα και οσα δεν εγιναν ....
    ετσι απο την μια εχουμε το ερωτημα : "τι εχει παραλαβει , εκχωροντας το δικαιωμα του να παει θαλασσα ? ... μηπως κατι ποιο πολυτιμο απο την λαχταρα του για θαλασσα ?"......
    και απο την αλλη τιθεται ταυτοχρονα και το αλλο ερωτημα : "γιατι δεν του αξιζει να απολαυσει το βαθυτερο αγαθο που ζητουσε , αλλα ταυτοχρονα να παει και θαλασσα οπως επιθυμει ? ... " ....
     
  2. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor


    καλε μου isnogood!! Μή το παιδεύεις τόσο!!!  και μην προσπαθείς άδικα να μάθεις απο τις εμπειρίες των άλλων.

    Πρωτον γιατι η εμπειρία ΔΕΝ μεταδίδεται (δυστυχώς)
    Δεύτερον γιατι ο καθένας έχει τα δικά του μέτρα και σταθμά

    και τέλος

    ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΕΡΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ
    (και ουσιαστικά αυτό που του αξίζει είναι αυτό που ζητάει)

     
     
    Last edited: 21 Μαϊου 2007
  3. gaby

    gaby Guest

    α) Είναι και η ουσία της ανταλλαγής εξουσίας στο Μ/σ. Με τα τρέχοντα κοινωνικά κριτήρια ασφαλώς και δεν έχουμε το δικαίωμα να μην έχουμε δικαιώματα, γι αυτό άλλωστε και τα συμβόλαια του λαιφσταιλ δεν θα μπορούσαν να είναι νόμιμα ή έστω νομιμοφανή.

    β) θα την βρεις καλύτερα στο μέχρι παθήσεως αισθητικό αλλά δύσκολο στη συντήρησή του άσπρο - μαύρο τα όρια υπάρχουν βέβαια αλλά έχουν μόνο χρηστικό σκοπό και όχι ιδεολογικό.

    γ) υποθέτω ότι το αόρατο ζύγι θα είναι το τελευταίο βανίλλια κατάλοιπο για πολλούς, το τελευταίο που θα φεύγει.

    δ) κανείς δεν είπε ότι δεν του αξίζει. Κάποια στιγμή ο Αφέντης του θα τον πάει / στείλει και στην θάλασσα. Και κάποια στιγμή - αυτό είναι το πολύ δύσκολο - θα τον απαλλάξει με το ζόρι από την ανταλλαγή ισχύος και θα τον υποχρεώσει να πάει στη θάλασσα, χωρίς να έχει πάρει άδεια, χωρίς να Του ανήκει εκείνη την ώρα και να το ευχαριστηθεί μάλιστα...
     
  4. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    ας είμαστε λίγο πιο ήπιοι στις περιγραφές μας και πιο αναλυτικοι. Νομίζω ότι όταν κάποιος ειναι perv ή just curious δεν αντιλαμβάνεται το D/s και πόσο μάλλον το M/s.

    Γενικώς πιστεύω ότι δεν βοηθά η δική μας εμπειρία , ουτε το πάθος μας να "υπερασπιστούμε" τα δικά μας θέλω και ζητούμενα , που πολλές φορές δεν είναι καθόλου κατανοητά στους απ'εξω.

    Η Dolce νομίζω έδωσε μια εξαιρετική ανάλυση τουλάχιστον για τα πρωτα βήματα κάποιου και δεν μιλω μόνο για τον isnogood που τοσο καιρό εδω μέσα εχουν δει και διαβάσει τα ματια του τα πλειστα όσα, αλλα και για όποιον άλλο τυχαίνει να διαβάσει..(λέω...εγω τώρα ... !! Ξέρω θα μου πείτε οτι το νήμα λέει για "εκπαίδευση σκλάβας" και ειναι πολύ συγκεκριμμένο , πλην ομως όταν γίνεται διάλογος καλό ειναι να λαμβάνουμε υποψη μας με ποιον συνομιλούμε)
     
    Last edited: 21 Μαϊου 2007
  5. adelina

    adelina Regular Member

    στο υπογραμμισμενο απο μενα κοματι πιστευω εχεις δωσει μονος σου την απαντηση. ναι εκχωρησε αυτο το δικαιωμα το οποιο ειναι αναφαιρετο δικαιωμα της να το πραξει- εδω δεν δεχομαι ουτε καν σαν ρητορικη την ερωτηση αν το εχει ή οχι, το εχει και τελεια- γιατι εκεινο το οποιο παιρνει μεσα απ αυτο ειναι κατι πολυτιμοτερο.
    το αν της αξιζει να απολαυσει και τα δυο ειναι κατι που και παλι θα το Αποφασισει Ο Ιδιοκτητης της και πιστεψε με αν ειναι καλη σκλαβα το πιθανοτερο ειναι πως θα το απολαυσει.
     
  6. Dolce

    Dolce Regular Member

    H lara επισης σου εδωσε και τη μονη απαντηση που μπορει τελικα να δωσει καποιος, ισως λιγο εντονα. Γιατι ποιος αποφασιζει αν ειναι η οχι δικαιωμα μου να παραχωρησω τα δικαιωματα μου; Εγω. Κανεις αλλος. Ουτε η τρεχουσα ηθικη, ουτε τα κοινωνικα κριτηρια, ουτε ενας ψυχολογος. Ακομη και ενας ψυχολογος οριζει ως διαταραχη κατι οταν αυτο εχει αρνητικες συνεπειες στη ζωη ενος ανθρωπου. Ενας ισορροπημενος υποτακτικος ή σκλαβος ειναι ενας ισορροπημενος ανθρωπος που δε χρηζει αναγκης ουτε ψυχολογου ουτε του οποιου αλλου για να του πει αν ειναι καλα ή οχι.

    Ειναι ανθρωπινο δικαιωμα τελικα να διατιθει κανεις τον εαυτο του οπως θελει, εφοσον εχει σωας τας φρενας και δεν του βαζει κανενας ενα οπλο στο κεφαλι. Αυτο ειναι το πρωτο μικρο διανοητικο βημα που πρεπει να κανει κανεις για να αποδεχτει το BDSM, κατα τη γνωμη μου. Και, επετρεψε μου, ξερεις πως δεν το λεω θελοντας με οποιο τροπο να σε προσβαλλω, οι βανιλα εχουν την ιδια απορια με σενα.  
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    ρε παιδιά δεν ήμουν έντονη!!!
    τις σκέψεις μου είπα και αν αυτό πλέον σας φαίνεται έντονο τότε μα το θεό λέω να πάψω εντελώς να γράφω και να γράφω συνταγές μαγειρικής.
    με συγχωρειτε αλλα αυτο που εμενα φαινεται αυτονοητο το εκφραζω ως αυτονοητο. τι πρέπει να κάνω δηλαδή να κρύβω αυτά που εγώ αντιλαμβάνομαι και τον τρόπο που τα ζω για ποιο λόγο?

    Έχω μια πρόταση. Σε όσους φαίνονται έντονα τα γραφόμενα μου - μη με διαβάζετε.  
     
  8. Elvira

    Elvira Regular Member

    Απάντηση: Εκπαίδευση σκλάβας.

    Κατοπιν Αδειας Του Κυριου μου
    Μερικες φορες αντι να προσπαθουμε να καταλαβουμε κατι (το οποιο δεν θα καταλαβουμε ποτε) για να το δεχτουμε θα ηταν πολυ πιο ευκολο να το αποδεχτουμε ετσι οπως ειναι. Δεν υπαρχουν παντα λογικα επιχειρηματα για την μια η αλλη πλευρα ουτε συνταγες πως μπορεις να το κανεις καλυτερα.
    Θα κανω το παραδειγμα βουνου θαλασσας καπως πιο προσωπικο. Στο παρτυ που εγινε το καρναβαλι στην Αθηνα και ειχα την χαρα να ειμαι κοντα στον Κυριο μου ειχα αγορασει και διαλεξει ενα υπεροχο κοκινο φορεμα. Κατακοκκινο απο καθαρο μεταξι που η τιμη του ηταν αμαρτια σκετη. Ομως μου αρεσε πολυ και το αγορασα. Περασα αλλες δυο ολοκληρες μερες ψαχνοντας την ιδια αποχρωση κοκινου σε γοβες και κραγιον. Εφτασα στην Ελλαδα ηρθε η μερα του παρτυ ντυθηκα και με εδειξα στον Κυριο μου. Δεν Του Αρεσε το φορεμα και Διαλεξε για μενα κατι αλλο να φορεσω. Απο τοτε φορεμα και γοβες σκονιζονται στην ντουλαπα που με τα λεφτα που χαλασα για αυτα θα μπορουσε να ζησει μια οικογενεια ενα μηνα. Με πειραζει; Φυσικα και οχι. Δεν Του Αρεσε και Ηθελε να φορεσω κατι αλλο. Τοσο απλα. Μου στερει το δικαιωμα μου σε τι; Στο γουστο μου; Στο να μην αποφασιζω μονη μου για τα ρουχα μου; Εχει σημασια; Φυσικα και οχι....αυτη ειναι και μια απο τις ομορφιες τετοιου ειδους σχεσεων. Κανενας πολεμος επικοινωνιας, κανενας πολεμος δυναμης. Ειναι ετσι οπως ειναι και ειναι καλα ετσι. Δεν μου στερει το δικαιωμα μιας ομορφης ζωης γιατι η ζωη μου ειναι ομορφη και ειχα το δικαιωμα να την επιλεξω ετσι ακριβως οπως ειναι, ολα τα αλλα δεν με νοιαζουν, εξαλλου για μενα (και τολμω να υποθεσω για τις περισσοτερες κοπελες που επελεξαν να ειναι σκλαβες) η ζωη μου αποκτα νοημα απο την ωρα που ειναι δικια Του. Και εκει ειναι ακριβως το σημειο που επεμενα πιο πανω (για να γυρισω στο θεμα της εκπαιδευσης) στο να βρεις χαρα και ευτυχια και εκπληρωση στην αποδοχη χωρις θυμο και εγωισμο σε ολα οσα κανεις. Ακομα και οταν προκειται για ενα φορεμα που δεν επιτρεπεται να φορεσεις αν και ειχες χαρει πολυ η αν σημερα δεν θα πας για μπανιο αν και θα το ηθελες πολυ κλπ.
     
  9. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    αρα λοιπον ολοι (μαλλον ολες .. δεν ειδα ανδρικη αποψη) ... μου λετε οτι εκπαιδευση = ολικη διαγραφη της προσωπικοτητας ....
    Δεν καταλαβαινω γιατι να μην εχεις και το κκοκινο φορεμα και την θαλασσα και το Κυριο σου ....
    Γραφτηκε μερικες φορες το : "δεν ειναι απραιτητο να καταλαβαινει ο καθενας" .... πολυ σωστα ..... ωστοσο μπορει να συμβαινει και το αλλο : "δεν ειμαι σε θεση να εξηγησω στον καθενα" ...
    Ακομα , διαπιστωνω την υπαρξη μιας γραμμης διαχωρισμου αναμεσα σε οσους "καταλαβαινουν" και σε οσους οχι .... λοιπον ... δεν ειναι ετσι .... ειμαι σιγουρος οτι πολλες πρακτικες που θα εφαρμοζε ενας Perv , ειναι εξισου "περιεργες" για καποιον που μιλα για υποταγη .... ομως παρατηρω οτι με ευκολια συνδεεται/τε η λεξη vanilla με πολλες διατυπωσεις .... γιατι ? ...
    Τελος ημαρτον πια με αυτο το : "Ειναι επιλογη του καθενα να μεινει λη να φυγει" .... ξερουμε ολοι πολυ καλα οτι δεκαδες φορες μας εχουν ή εχουμε συμβουλευσει τον φιλο μας την φιλη μας να φυγει απο καποια κακη σχεση και η απαντηση ηταν "δεν μπορω , δεν εχω την δυναμη να το κανω" ... ας αφησουμε λοιπον κατα μερος τις δηθεν επιλογες .... εδω δεν χωριζουν οι απλες σχεσεις που η αναζητηση νεου συντροφου θα ειναι 100 φορες ποιο ευκολη ... θα φυγει ο/η αλλος/η απο κατι που μπορει να μην ξαναβρει ποτε ή εστω πολυ δυσκολα ? ....
     
  10. Sado_M

    Sado_M Owner of pet kathavra

    Νομιζω οτι ξεχασαμε οτι ειναι στα καθηκοντα ενος Κυριαρχου να προστατευη, να διαφωτιζη, να υποδεικνυη κυνδυνους και συμφεροντα της υποταχτικης του. Αυτο μπορη να συμβη και στην περιπτωσι ακομα που η υποταχτικη το εχει παρακανη πηγενοντας συνεχεια για μπανιο στη θαλασσα, γιατι διατρεχουν και κυνδυνοι υγειας. Ο περιορισμος της υποταχτικης μπορη να πηγαζη απο ενδιαφερον του Κυριαρχου της. Η περιπτωσι της αγορας ενος φορεματος οπως αναφερθηκε στην παραπανω παρατηρησι 117, ισως μπορη να αφορα και την εκπαιδευσι μιας υποταχτικης, οπου ο Κυριαρχος αποφασιζη το "σπασιμο (νευρων, ενθουσιασμου κλπ) " σαν τροπο ειτε πρωταρχικης, ειτε συνεχομενης εκπαιδευσις. Το καλυτερο θα ηταν η υποταχτικη να ρωτηση τον Κυριαρχο της αν του αρεσε το φορεμα εκεινο πανω της, πριν το αγοραση.
    Μιλωντας για εκπαιδευσι μιας σκλαβας λοιπον, θελω να προσθεσω οτι το κυριοτερο σημειο που θα ξεκινηση και θα συνεχιστη η εκπαιδευσι, ειναι η υποταχτικη να νιωση τη αναγκη της για υποταγη, και οτι πρεπη να υποταχτη αναφεροντας το προφορικως στον Κυριαρχο της, και αμεσως μετα να εξηγιση σε αυτον, τους λογους που διαλεχε τον συγκεκριμενο Κυριαρχο. Χωρις αυτο το συστατικο ο Κυριαρχος της δεν ξερη τι εξουσιαζη ασχετα το τι θελη να εξουσιαζη. Ο καθενας μας μπορη να πιστευη οτι εξουσιαζη και ειναι Κυριαρχο σε κατι στη Ιαπωνια για παραδειγμα, ομως αυτο δεν ειναι πραγματικοτητα. Γιαυτο θετω σαν χειροπιαστο σημειο αναφορας της υποταχτικης, την διαβεβαιωσι για υποταγη και εκπειδευσι της, σε οποιον Κυριαρχο επιλεξη. Το τεχνικο μερος της αναφορα της μπορη να γινη με το να σταθη η υποταχτικη γυμνη μπροστα στο Κυριαρχο της, κατα προτιμησι ασφαλισμενη με ενα "spreaderbar" η οτι αλλο παραπλησιο, για εναρξη της εκπαιδευσις, ςστε ο Κυριαρχος να εξεταση τα βηματα που πρεπη να ακολουθηση για να υπαρξη αποτελεσματικη καθοδηγησι.
     
  11. Dolce

    Dolce Regular Member

    Ειλικρινα τωρα... που το διαβασες αυτο; Επιχειρηματολογουμε για την επιχειρηματολογια και μονο εμμενοντας σε απολυτες θεσεις και καθιστωντας ακραιες ακομα και θεσεις που δεν ειναι μονο και μονο για να μπορεσουμε να διαφωνησουμε; Με συγχωρεις για το εντονο υφος, δεν προκειται για προσωπικη επιθεση. Απλως ειλικρινα η καθηγητρια μεσα μου θελει να σε βαλει να της υποδειξεις τα στοιχεια στα παραπανω κειμενα που σε οδηγησαν σε αυτο το συμπερασμα. Μηπως συμπερανες αυτο που εξαρχης ηθελες να συμπερανεις; Το αναρωτηθηκες αυτο;

    Αν τελικα θελεις να καταλαβεις (ασχετως του αν θελεις να διαφωνησεις η οχι, για κατανοηση μιλαω) νομιζω πως οι απαραιτητες εξηγησεις εχουν δοθει. Ειναι διαφορετικο τα καταλαβαινω και συμφωνω/ενστερνιζομαι απο το καταλαβαινω αλλα διαφωνω (αποδεχομαι τη λογικη και τις επιλογες των αλλων αν και δε θελω / δεν βλεπω πως μπορει να ισχυσουν για μενα). Το δικο σου δεν καταλαβαινω σε τι απο τα δυο αναφερεται; Γιατι κανεις δε θελει να πεισει κανεναν εδω πως η δικη του αποψη ειναι η σωστη, αλλα πολλοι θελουν να διερευνησουν και να κατανοησουν τις αποψεις των αλλων, ειδικα μαλιστα αυτες που ξεφευγουν απο τα δικα μας δεδομενα. Ας ανοιξουμε λιγο το μυαλο μας να χωρεσει και αλλα πραγματα εκτος των ευκολων.

    Ομως ξεφευγει πια τελειως το θεμα απο την ουσια του που ειναι η συζητηση περι εκπαιδευσης και ειναι κριμα, και μετανοιωνω ελαφρως που εβαλα κι εγω το λιθαρακι μου σε αυτο τον εκτροχιασμο. Μηπως πρεπει να ανοιχτει ενα νεο νημα για τα θεματα που θετεις, αν τελικα ολα τα παραπανω πραγματι δε σε βοηθησαν ακομα να κατανοησεις τις αποψεις που αναλυθηκαν; Μηπως ειναι ωρα για ενα split?
     
  12. gaby

    gaby Guest

    Περίμενε μιά στιγμούλα isnogood, πριν γίνει ένα πολύ μεγάλο λάθος <χ>

    Η ουσία, εδώ, του ζητήματος: αν δεν ταιριάζανε δε θα Αφεντοσκλαβιάζανε, δύο άνθρωποι.

    Αυτά που γνησίως θα θέλανε και από μόνοι τους, δηλαδή και χωρίς το μεταξύ τους Αφεντοσκλαβιλίκι, συχνά δεν απέχουν και τόσο πολύ μεταξύ τους και πολλές από τις "διαφορές Τ/τους" είναι ένας ερωτικός διάλογος ανταλλαγής ισχύος που τον απολαμβάνουν και οι δύο.

    Γι αυτό δεν μπαίνει θέμα ολικής, ούτε καν μερικής διαγραφής προσωπικότητας του εκπαιδευόμενου.
    Μπαίνει θέμα αλλαγής παραδείγματος, αλλαγής οπτικής γωνίας που βλέπει τα πράγματα, αλλαγής αντιδράσεων σε ερεθίσματα, αποδοχής με ευχαρίστηση νέων συνθηκών ζωής.

    Καμμιά φορά δεν μπορούμε να δώσουμε όλες τις αποχρώσεις ενός θέματος σε μία συζήτηση γιατί μπλέκουν όχι απλά τα συναισθήματα αλλά βαθιά, καινούργια και απροσδιόριστα συναισθήματα και δεν είναι εύκολο να τα περιγράψουμε. Μπορεί, αυτήν τη "λεπτομέρεια" να μην την έχουμε ξεκαθαρίσει πιο πάνω.
     
    Last edited by a moderator: 22 Μαϊου 2007