Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εκπαίδευση σκλάβας.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 24 Φεβρουαρίου 2006.

  1. sub

    sub Regular Member

    Διαβάζοντας τα πιο πάνω ποστς ειλικρινά εντυπωσιάστηκα! Τα περισσότερα είναι πολύ ομορφα δομημένα κείμενα που πλησιάζουν εως και εφάπτονται των θεωριών περι Μasters and slaves
    Kαι δεν θεωρώ καθόλου πως Αυτοί /αυτές που έγραψαν δεν πιστεύουν αυτές τις θεωρίες.

    Μα επιτρέψτε μου να διαπιστώσω πως μιλάμε για slaves τη στιγμή που μάλλον το είδος ειναι υπο εξαφάνιση (τουλάχιστον στην ελλαδα) Μιλάμε για τις θεωρίες εκπαίδευσεις πρωτοκόλλων και την αριστη διάκριση των ρόλων , όταν ολοι λιγο πολύ αποδεχόμαστε οτι μια D.s σχέση ειναι μια συναινετική διαδικασία και όταν οι σκλάβοι/ες του φόρουμ ειναι (ορθώς κατ'εμε) μαχητικότατα άτομα με έντονες προσωπικότητες και μαλιστα ιδιαίτερα καλλιεργημένες (απο οτι διαπιστώνω)

    Αλήθεια πόσοι/ες απο σας θα δεχοταν να "πουληθούν" απο τους Ιδιοκτήτες τους...?? Σοφή ερώτηση... του ΜasterNick αν δεν κανω λάθος

    Ακομη: Ποιοι απο τους Κυρίαρχους θα προέβαιναν σε μια τέτοια πράξη???

    Ακραιες κατα τη γνωμη μου θεωρίες που παραμένουν σε θεωρητικό επίπεδο . Βεβαίως και δηλώνω "υποτακτική " και οχι σκλάβα , μα και αν δηλωνα σκλάβα μάλλον θα ητω ψεύδος ασύστολον!!!

    Μια ακόμη "ενσταση" για να είμαι και δίκαιη. Δεν λέω μόνο οτι δεν υπάρχουν 100% σκλάβοι. Υποστηρίζω οτι δεν υπάρχουν και 100% Κυρίαρχοι. Για τον πολύ απλό λόγο οτι ο ορισμός θελει τον Κυρίαρχο Mr Perfect! και δυστυχώς μας εχουν τελειώσει οι κ. Τέλειοι απο τα εφηβικά μας όνειρα ακόμη.

    Αυτό που υπάρχει είναι όπως ειπώθηκε ποιο πάνω, η συναίνεση! Και η σχέση D/s που δημιουργείται , καλλιεργείται , ανθίζει και προσαρμόζεται ανάλογα με τους εμπλεκομένους.
    Εκπαίδευση είναι η διαδικασία που ο Ενας μαθαίνει τον άλλο και τούμπαλιν! Σαφώς ο Κυρίαρχος έχει περισσότερα να δωσει , ξέρει ποιο πολλά ειναι πιο ισχυρός οδηγεί . Αλλιως δεν θα ήταν Κυριάρχος και σαφώς με εναν καλό "κουμανταδόρο" μια σχέση μπορεί να φτάσει ψηλά και να δώσει το καλύτερό της, αναδεικνύοντας και τον/την υποτιακτικό αλλα και τον Κυρίαρχο (και τότε ... ας μου πει ποιος Κυρίαρχος θα "πουλαγε" μια τέτοια "σκλάβα"/ υποτακτική)!!!


    Όσο για την ψυχολογία. Επιτρέψτε μου να συμφωνήσω με την άποψη του "don't touch if You don't wanna harm anyone" . Πολλοί/ες υποτακτικοί έχουν εξ ορισμού ιδιάζουσα ψυχολογία και βεβαίως εχουν την ανάγκη ΠΡΟΤΥΠΩΝ και ΚΥΡΙΑΡΧΩΝ που τους βλέπουν σε ¨Οποιον!(συχνά όχι τον πλέον κατάλληλο αλλα τον πλέον επιδέξιο!!) και εκει τα πράγματα ειναι ζόρικα και επικίνδυνα.
    Δεν χρειαζεται να ειναι κανείς Κυρίαρχος για να διαφύγει τέτοιων περίπλοκων καταστάσεων. Χρειάζεται να ειναι κυρίως σκεπτόμενος άνθρωπος και να μπορεί να ξεχωρίζει και να προφυλάσσει τον υποψίφιο υποτακτικό αλλα και τον Εαυτό Του!!
     
  2. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Προσωπικά γνωρίζω τουλάχιστον δύο εν Ελλάδι από την κάθε κατηγορία sub, καλώς ήρθες στο forum παρεμπιπτόντως, που αποδέχονται αυτό που αναφέρεις και τους γνωρίζω real και όχι net.

    Νομίζω πως πρίν αποφασίσει να κατατάξει κάποιος κάτι στην σφαίρα του θεωρητικού καλό είναι να προσπαθεί να πληροφορηθεί για το αν έχει συμβεί και στην πράξη ή τουλάχιστον, όταν οι συνθήκες δεν του το επιτρέπουν να είναι επιφυλλακτικός στις εκφράσεις του.
     
  3. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: Εκπαίδευση σκλάβας.

    Το Θέσατε πολύ ευγενικά Κύριε, κάτι που εγώ μάλλον θα αδυνατούσα να πράξω, αν έγραφα όλα όσα μου πέρασαν από το μυαλό, διαβάζοντας κάποια ποστ.
    Γι΄ αυτό Σας ευχαριστώ πολύ Κύριε, που με Προφυλάξατε με την δυνατότητα να κάνω χρήση της πιο πάνω φράση Σας, συμφωνόντας απόλυτα μαζί της, από την πιθανότητα ίσως άτοπης αγένειας, στην οποία θα με εξέθετε ο συναισθηματισμός και αυθορμητισμός μου.
    Σας ευχαριστώ και πάλι Κύριε.
     
  4. anasia

    anasia Contributor

    Eνοχλούμε να διαβάζω απόψεις που λένε ότι δεν υπάρχουν Κυρίαρχοι και δεν υπάρχουν slaves , ενοχλούμε ,
    και θα μου πείτε .... δικό μου πρόβλημα !
    οκ , σαφώς και είναι δικό μου πρόβλημα !

    Nα διευκρινίσω λοιπόν ...

    Δεν ενοχλούμε για μένα ,
    μια και έχω δηλώσει και στο παρελθόν πως slave δεν είμαι ,
    και αν υπήρχε στις επιλογές , εκεί που δηλώνουμε τι είμαστε ,
    ένα κενό , κενό θα έβαζα ,
    απλά ασπάζομαι όσα μπορώ και όσα θα ήθελα να είμαι και έχω ζήσει στη δήλωση slave ,
    γι αυτό και το έβαλα σε σχέση με τα άλλα ...

    αλλά , και εγώ γνωρίζω όχι το λιγότερο 2 που γράφει ο Κύριος MasterJp ,
    αλλά πολλούς περισσότερους και Κυρίαρχους και slaves
    και που είναι σε αυτό το φόρουμ αλλά και εκτός αυτού .

    Αν λοιπόν κάποιος δεν έχει σχέση με όλο αυτό,
    και εννοώ πως μέσα στο κύκλο του η στις τυχόν γνωριμίες του
    η στα ακούσματα του ,
    και δεν έτυχε να συναναστραφεί ,
    καλό θα ηταν να μην είναι τόσο απόλυτος .

    Το Μ/ς είναι τρόπος ζωής για κάποιους ,
    είναι αν θέλετε η ίδια τους η ζωή
    και είναι άσχημο να προσβάλετε αυτη η ζωη !
     
  5. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Δεν ενοχλούμε πια από την αμφισβήτηση της ύπαρξης Masters/ Mistresses και slaves από κάποιους.
    Ο λόγος είναι απλός. Συναντώ την ίδια αμφισβήτηση χρόνια τώρα από ανθρώπους που κινούνται στον χώρο του BDSM.
    Νομίζω πως έχουν κάπου τα δίκια τους. Δεν είμαστε πολλοί και σίγουρα κυκλοφορεί πολύ απάτη εσκεμένη ή μη.

    Βέβαια το να βγάζεις συμπεράσματα από την ελλειπή γνώση ή εμπειρία είναι λάθος, αλλά ανθρώπινο και αυτό.

    Αυτό που σίγουρα με ενοχλεί είναι ο χλευασμός και η προσπάθεια με κάθε μέσον αναίρεσης τους. Δείχνει έλειψη σεβασμού στον αυτοπροσδιορισμό Τ/τους.

    Προσωπικά δεν έχω κάτι πλέον να αποδείξω. Γνωρίζω πως υπάρχουν Masters και slaves. Είμαι ιδιοκτησία Ενός Master και είμαι μια slave. Έ/εχουμε τον μικρό Μ/μας κύκλο από ανθρώπους του lifestyle. Αρκεί.

    Από το κείμενο της sub μου χτύπησε το "δεν υπάρχει ο Μr Perfect". Αν η τελειότητα είναι η βασική προϋπόθεση τότε υπάρχει πρόβλημα. There is no such thing as Mr Perfect.
    Υπάρχει όμως η μέγιστη εφικτή ταύτιση και η πολύ δουλειά για να στεριώσει μια σχέση. Ο Master δεν είναι Θεός, μπορεί όμως να γίνει ο δικός μας Θεός με την πιο ανθρώπινη έκδοση Του με τις σωστές προϋποθέσεις.

    Θα συμφωνήσω πως το M/s είναι για πολλούς εκτός M/s ακραίο. Για όσους είναι εντός είναι η όμορφη και πλούσια πραγματικότητα. Έχει τα "σκοτεινά" της σημεία που παρέχουν την ενίσχυση της αίσθησης απόλυτης Κυριαρχίας και υποταγής.

    Το λάθος είναι πως όσοι δεν επιθυμούν ή δεν τολμούν να πραγματώσουν, για τους δικούς τους σεβαστούς λόγους, τετοιες ακραίες καταστάσεις, αμφισβητούν και την πραγμάτωση τους από άλλους.

    Τέλος για να απαντήσω άλλη μια φορά στην ερώτηση, πόσες σκλάβες θα δέχονταν να πουληθούν ή να δοθούν, πρέπει να τονίσω την λέξη δεχθούν.
    Η σκλάβες μόνο δέχονται και υπακούν. Και ιδού το ακραίο για κάποιους και η πραγματικότητα για εκείνες.
     
  6. DarkSide

    DarkSide Regular Member

    carissa[L_T]

    Η αμφισβητηση ειναι αναιρεση και πανω απο ολα ειναι ελειψη σεβασμου γενικα , αλλα και ειδικα.
    Περα απο την προσωπικη αποψη του καθενα που βρισκεται σε αυτο το χωρο και οφειλει να γραφει φυσικα θα πρεπει να μην ξεχνα πως παντα υπαρχει και η αλλη πλευρα ασχετα αν δεν την γνωριζει .
    Κανεις δεν ειναι εδω για να αποδειξει σε κανεναν τιποτα , αυτο δεν σημαινει ομως πως αυθερετα και κακοβουλα μπορουμε και να γραφουμε .
     
  7. sub

    sub Regular Member

    Μάλλον κακώς εξέφρασα άποψη! Προφανώς , ήμουν αναιδής !!!!

    Πάντως η πρόθεσή μου δεν ήταν ούτε να προσβάλω κανέναν ουτε να ειμαι αναιδής. Προσβληθήκατε ομως καποιοι και σας ζητώ συγνώμη. Το ότι Κύριε ΜαστερJP γνωρίζετε 2 περιπτώσεις τέτοιες (φαντάζομαι ότι ειστε και εμπειρος και χρόνια στο χώρο) απλά κατα τη γνωμη μου ειναι η εξαιρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα. Δεν ειπα οτι δεν υπαρχει κανείς... Μίλησα για την πλειοψηφία ίσως. Και ουτε κατέκρινα αυτους που ειναι , νιώθουν ή μπορόυν να βιωνουν το ΑΠΟΛΥΤΟ .
    Μπράβο τους και γω μαζί σας - τους και Σ/σας Τ/τους ζηλεύω.

    Τη γνωμη μου είπα μόνο και προφανώς αυτό σημαίνει οτι δεν σέβομαι τη δική Σ/σας??
    Αν διαβάσετε το πόστ μου ξεκάθαρα λεει ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ μου...

    προφανώς ομως δεν ειναι αποδεκτή εδω...Λυπάμαι δεν θα ξανα ενοχλήσω.


    (το οτι η αμφισβήτηση ειναι έλλειψη σεβασμού ειδικά το δεχομαι , γενικά όμως...??? )

    Εν παση περιπτώση λυπάμαι που ενόχλησα
     
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Ο μοναδικός λόγος που τα γράφω αυτά είναι για να σου δώσω να κατανοήσεις πως τα είδα εγώ, πως τα εξέλαβα μια και λες πως δεν είχες πρόθεση να προσβάλεις.
    Το θέμα της αναίδειας εγώ δεν το βλέπω και δεν με απασχολεί κιόλας γι΄ αυτό δεν το αγγίζω.

    Αλλά πως αλλιώς αν μη προσβλητικό μπορεί να εκληφθεί το
    Τι διαβάζω εγώ εδώ?
    Πως όλα αυτά είναι θεωρίες χωρίς πρακτική εφαρμογή και κάποιοι τα πιστεύουν, δηλαδή είναι εκτός πραγματικότητας!
    Μετά διαβάζω, πως αν είμαι άτομο με έντονη προσωπικότητα, μαχητικό και καλλιεργημένο, δεν μπορώ να λογισθώ σκλάβα!
    Συνεχίζοντας
    Για να με Δώσει Ο Κύριος μου σε Κάποιον Άλλο, σημαίνει πως Έχει λόγους για κάτι τέτοιο και είμαι βέβαιη πως Κάνοντας το, θα Κάνει την επιλογή Του έχοντας το καλό μου, όπως εξάλλου πάντοτε, στο μυαλό Του.
    Γιατί να αμφισβητήσω εγώ την απόφαση Κάποιου στον Οποίο συναινετικά μεν, απόλυτα δε, παρέδωσα την ύπαρξη μου όντας βέβαιη πως γνωρίζει καλύτερα από μένα τι είναι το καλύτερο για μένα?

    Εσύ επαναλαμβάνεις πως αυτά είναι απλά θεωρίες, ακραίες, επειδή δεν χωράνε μέσα στο δικό σου μυαλό, και με στόμφο μάλιστα λες πως δηλώνεις υποτακτική και όχι σκλάβα, στάτους που μέσα από τις απόψεις σου αναμφισβήτητα επέλεξες σωστά κατά την άποψη μου και δεν υπάρχει απόλυτα τίποτα κακό ή υποδεέστερο σ΄ αυτό, όπως επανειλημμένα γράφω, αλλά όπως το γράφεις είναι λες και όλες εμείς που δηλώνουμε και προσδιοριζόμαστε σαν σκλάβες, «ψευδόμαστε ασύστολα».
    Μάλιστα αμφισβητώντας το ότι μπορεί να υπάρχουν σκλάβες που θά υπάκουαν στην εντολή Του Αφέντη τους, όποια κι αν ήταν αυτή, προδιαθέτεις το γεγονός πως εγώ που θα το έκανα και πάλι ψεύδομαι?
    Μάλιστα! Δεν υπάρχουν σκλάβοι δεν υπάρχουν και Κυρίαρχοι! Με απίστευτη ευκολία επειδή μέσα στο μυαλό σου Ο Κυρίαρχος πρέπει να είναι ο Κύριος Τέλειος, ανάλογα με το πώς έχεις στο μυαλό σου πως σκλάβος υπάρχει μόνο στη θεωρία, αμφισβητώντας έτσι την ύπαρξη τους οπότε όποιος αυτοπροσδιορίζεται ως τέτοιος ψεύδεται και κοροϊδεύει στην καλύτερη των περιπτώσεων τον εαυτό του και στη χειρότερη όλες τις σκλάβες, αλλά ξέχασα, σκλάβες επίσης δεν υπάρχουν, οπότε κοροϊδεύει άλλες ανάλογα με αυτόν φαντασιόπληκτες και ανύπαρκτες στην πραγματικότητα υπάρξεις.

    Πως μπορούν να μην εκληφθούν ως προσβλητικά όλα αυτά?
    Κανείς δεν αμφισβητεί πως υπάρχει συναίνεση και πως η κάθε σχέση είναι αποτέλεσμα αλληλεπίδρασης.
    Πως όμως αυτό με οποιοδήποτε τρόπο αναιρεί την ύπαρξη σκλάβων και Αφεντών δεν κατάλαβα.
    Όσο για το ποιους λόγους θα Έδινε ένας Αφέντης τη σκλάβα Του, δεν μπορούμε νομίζω να γνωρίζουμε, αλλά είμαι βέβαιη πως αν βέβαια μιλάμε για πραγματικό Αφέντη πως όποιοι λόγοι και να Τον ωθήσουν, σε μια τέτοια απόφαση, θα είναι σωστοί. Και σίγουρα Κάθε Αφέντης θα Έδινε με περηφάνια μια καλή σκλάβα γιατί από την εκπαίδευση της κρίνεται Ο Ίδιος.


    Αναμφισβήτητα έχεις αναφαίρετο δικαίωμα να έχεις την άποψη σου, και να την εκφράζεις όπως νομίζεις και μπορείς.
    Και αναφαίρετο δικαίωμα μας είναι να ενοχλούμαστε όταν οι απόψεις είναι προσβλητικές.
    Κανείς όμως δεν σε φίμωσε, απλά εξέφρασαν αυτά που ένιωσαν διαβάζοντας τις απόψεις σου.

    Και δεν διαφωνώ πως δεν είναι πολλές οι περιπτώσεις σκλάβας-Αφέντη που να μπορούσαν να είναι τόσο απόλυτες, αλλά δεν είναι και η εξαίρεση, γιατί εξαίρεση θα σήμαινε πως υπάρχουν και άλλου είδους σκλάβες και Αφέντες αλλά η Master/slave σχέση αυτό προσδιορίζει για μένα. Μια σκλάβα που να είναι ιδιοκτησία Του Αφέντη της, όλες οι άλλες περιπτώσεις όχι τόσο ακραίες και απόλυτες με όρους και όρια, είναι σχέσεις Dominant/submissive.

    Εγώ, με τη δική μου ψυχοσύνθεση και ανάγκες δεν καταλαβαίνω αυτού του είδους των σχέσεων, αλλά τις αποδέχομαι με σεβασμό, γιατί αντιλαμβάνομαι πως όλοι είμαστε διαφορετικοί, χωρίς να αναιρώ την ύπαρξη τους, επειδή δεν χωράνε στο δικό μου μυαλό.

    Αλλά κατάντησε κουραστικό να μας αναιρούν εμάς και τις απόψεις μας, και έχω προσέξει πως σε οποιδήποτε σοβαρό Lifestyle θέμα, όλοι όσοι δεν το αποδέχονται και δεν το κατανοούν "τρέχουν" να το σχολιάσουν ως μη εφικτό, όσους τα ασπάζονται τους ταμπελώνουν ως φαντασιόπληκτους και γενικά μας συμπεριφέρονται λες και αφού δεν μπορούμε να καταταχτούμε μέσα στις κατηγορίες που οι ίδιοι αποδέχονται και κατανοούν, αυτόματα σημαίνει πως δεν υπάρχουμε ή ζούμε σ΄ έναν φανταστικό κόσμο που δημιουργήσαμε μέσα στο μυαλό μας! Οι οπαδοί του Sm αμφισβητούν το Ds, οι Dominant/submissives αμφισβητούν τους Master/slaves και πάει λέγοντας!

    Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, και καλό είναι να σέβεται και τις επιλογές των άλλων ακόμη κι αν ο ίδιος αδυνατεί να τις κατανοήσει, ή θεωρεί μοναδικό πραγματικό και αξιόλογο αυτό που ο ίδιος ζει.

    Σ΄ ευχαριστώ
     
  9. gaby

    gaby Guest

    Καταλαβαίνω απόλυτα την ενόχληση της lara[E-p] της carissa[L_T], όσο και αν έχει μάθει πιά να μην ενοχλείται   και της anasia από την τοποθέτηση της sub. Εδώ που τα λέμε, κι εγώ που είμαι απλά μία "υπό" ενοχλήθηκα λίγο.

    Αλλά νομίζω ότι θα πρέπει να δούμε και την πλευρά ενός ολοκαίνουργιου μέλους της κοινότητας όπως η sub που πιθανότατα φοβήθηκε από αυτά που διάβασε και καμμιά φορά η πρώτη αντίδραση όταν κάτι μας φοβίζει είναι να μην πιστέψουμε και να αμφισβητήσουμε.

    Για να είμαι ειλικρινής, ούτε εγώ είχα πιστέψει τα 9 επίπεδα υποταγής όταν μου τα Είχε Δώσει να τα διαβάσω. Και είχα κοιμηθεί ιδιαίτερα άσκημα εκείνη τη νύχτα.

    Και τώρα που ξέρω ένα - δύο πράγματα παραπάνω, όταν κάτι με σοκάρει, με φοβίζει ή δεν το καταλαβαίνω πώς μπορεί να γίνεται, το αφήνω κατά μέρος μέχρι να μπορέσω, με βοήθεια ίσως, να το προσεγγίσω. Και νομίζω ότι όλοι, κυρίως οι υποτακτικοί, έχουν για μεγάλο διάστημα την ανάγκη να φέρουν κάτι που μαθαίνουν ή αντιλαμβάνονται ότι υπάρχει κάπως "στα μέτρα τους".

    Το πώς γίνεται η προσέγγιση και η αποδοχή ενός καινούργιου θέματος από την "υπό", το πώς εκφράζεται η αμφισβήτηση, ή και η κάθετη διαφωνία, ή ο φόβος, ή η απορία είναι και αυτό μέρος της εκπαίδευσής μας   Μέχρι να φτάσει μία "υπό" να νιώσει πώς και γιατί θα μπορούσε να δεχτεί επί της αρχής να "αλλάξει Χέρια", μεσολαβούν πάρα πολλά στάδια εκπαίδευσης, συνήθως ιδιαίτερα γοητευτικά και πολυσήμαντα...

    Καλωσήρθες και πάλι sub, με τον ένα τρόπο ή τον άλλο πολλές έχουμε περάσει από το στάδιο που βρίσκεσαι τώρα και αν θέλεις να Μ/μας πεις κάτι για σένα υπάρχει το φόρουμ Introduction για τα νέα μέλη και θα Χ/χαρούμε να το Α/ακούσουμε  
     
  10. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός ?

    Ειμαι τόσο χαζή που δεν το κατανοώ. Θελουμε να σέβονται τη γνωμη μας αλλα εμεις τη δική τους???? Και που ξέρουμε ο Ε/ένας για τη ζωή τα βιώματα και τις γνώσεις του Ά/άλλου???

    Ηρεμα παιδια . Αυτά που αρνειστε στον άλλον ότι ξέρει ή ότι εχει βιώσει ή ότι μπορεί να πεί ή να μην πεί Σ/σεις οι ίδιοι συγχίζεστε και επαναστατείτε όταν εστω και υπογείως σας τα αρνούνται....

    Καθεις ας εκφράσει τη γνωμη του... δεν νομίζω οτι με προσβάλει η αποψη του καθενός όταν αφορά τον Ε/αυτό του , με προσβάλει αντίθετα όταν αναφέρεται πχ σε εμένα που δεν με γνωρίζει.

    και αυτο το λεω με πασαν επίγνωση των αντιδράσεων σας που ήδη εγώ γνωρίζω!!

    Πχ κανείς δεν ξερει για μένα αν υπηρξα ποτέ slave αν εχω βιώσει οποιοδηποτε trainning αν ειμαι sub ή switch. Δεν γνωρίζετε επίσης τα βιώματά μου , το πνευματικό μου επίπεδο (αν υφισταται) τη μόρφωσή μου και τις γνωριμίες μου ή τη σχέση μου στο χώρο.

    Ας ειμαστε λοιπον ολοι γενικότερα λιγο πιο προσεκτικοι , λιγότερο ευθικτοι με τις προσωπικές αποψεις των άλλων.... και ναι!!! Αν μου θίξουν τον Κύριο μου προσωπικά ...θα τους φάω ωσάν λέαινα ... μα αν θίξει κάποιος γενικά την ύπαρξη των Κυριαρχων ή μη... ε! δεν θα πεθάνω κιόλας!!!

    capicci?


    (οσο για την ανάλυση κειμένου εχω να πω πως απο τα σχολικά μου ακόμα χρόνια έμαθα οτι οι ερμηνείες ποικίλουν κατα τη διάθεση του αναγνώστη!)
     
  11. blindfold

    blindfold Contributor

    γιατί δηλαδή ο Master/Mistress να πρέπει να Καταστρέψει το slave του;

    μήπως Έ/έχομε Μ/μπερδέψει τις έννοιες υποτακτικός και σκλάβος ;

    και έλεος αυτήν την κακομοίρα την sub γιατί την Α/αποπέρνετε έτσι τόσο ακραία ;

    έχω γράψει και έχω διαβάσει πολύ πιο εριστικά posts ποτέ δεν είδα τόσο "κράξιμο" δυσανάλογο σε αυτά που έγραψε εντάξει ούτε εγώ τα θεωρώ πλήρως ορθά αλλά λίγος σεβασμός  
     
  12. gaby

    gaby Guest

    Επειδή είναι πολύ σημαντικό το θέμα blindfold, για τους lifestylers και υπάρχουν πολύ Λίγοι που Γνωρίζουν να το Χειριστούν και Είναι Διατεθειμένοι να Γράψουν τις γνώσεις Τους πάνω σ αυτό.

    Η άποψη της sub και τελείως αναμενόμενη ήταν - δε Μ/μάθαμε κάτι από αυτήν, και πολύ έντονα εκφράστηκε. Οι τοποθετήσεις απέναντι στη sub ήταν μάλλον μετρημένες στην πλειοψηφία τους. Την Κ/καλωσορίσαμε, της Ε/είπαμε ότι Κ/καταλαβαίνουμε από κει και πέρα, ναι, τί να γίνει, Δ/διαφωνήσαμε μαζί της, ο Κ/καθένας με τον τρόπο Τ/του.

    Εν πάσει περιπτώσει, είναι BDSM κοινότητα εδώ, αν δε Μ/μπορούμε εδώ να Μ/μιλήσουμε για εκπαίδευση σκλάβας χωρίς να Σ/συναντούμε όλες αυτές τις τόσο τετριμμένες αντιδράσεις πού θα το Κ/κάνουμε;

    Δεν Ε/έχουμε αυτό το δικαίωμα;