Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εκπαίδευση σκλάβας.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 24 Φεβρουαρίου 2006.

  1. Astarty

    Astarty Contributor

    Re: Εκπαίδευση σκλάβας

    Εσύ βρε πουλάκι μου ήρθες να για να βάλεις ξανά φωτιά στα καμμένα;
    Καλώς ήρθες.
     
  2. gaby

    gaby Guest

    Re: Εκπαίδευση σκλάβας

    γαβ, γαβ, καλωσήρθες Last_Dom...  

    η εκπαίδευση είναι απόλαυση σε βαθμό αμαρτίας για την εκπαιδευόμενη σκλάβα και όχι επειδή κάνει - ενδόμυχα - του κεφαλιού της αλλά επειδή υπερβαίνει κατά πολύ τον εαυτό της. Ο Κυρίαρχος - Εκπαιδευτής δεν θεωρεί τίποτα τον εαυτό Του. Για την εκπαιδευόμενή Του μπορεί να είναι άπειρα σημαντικότερος από τον προσφιλή σ εμένα (και στην Κλεοπάτρα και σε πολλές άλλες στον καιρό του) Ιούλιο Καίσαρα, τον χαρακτηρισμό Χίτλερ - είχε εκπαιδεύσει ποτέ κανέναν αυτός; - τον απορρίπτω ασυζητητί όπως παρατήρησες και μετά λόγου γνώσης.
     
  3. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Εκπαίδευση σκλάβας

    Κι Εσείς τι νομίζατε δηλαδή Κύριε?  
     
  4. adelina

    adelina Regular Member

    οσες εκπαιδευμενες σκλαβες εχω γνωρισει προσωπικα εχουν και δυναμισμο και υγιη τσαμπουκα, οποτε οι προσωπικες μου παρατηρησεις με δυσκολευουν να αντιληφθω την εικασια σου.
    που βασιζεις την αποψη σου?
     
    Last edited: 16 Μαϊου 2007
  5. gaby

    gaby Guest

    Για μένα πιστεύω ότι αν ο όποιος εξωστρεφής δυναμισμός και υγιής τσαμπουκάς μου ήταν γνήσιοι, δεν θα ήθελα τόσο πολύ να γίνω σκλάβα. Γενικώς, λαχταρώ να τους ξεφορτωθώ και τον δυναμισμό και τον τσαμπουκά. Μην σας απασχολήσει όμως παρακαλώ εδώ είναι και εκτός νήματος, απλά μονολογώ... μην το πάρετε επί πόνου <χ>

    Είναι ένα θέμα που με έχει απασχολήσει πολλές φορές στο παρελθόν, όταν είχα διαφορετική άποψη όμως και είχα ανοίξει σχετικό νήμα μάλιστα επ αυτού, το Ανάγκη για υποταγή vs. ισχυρή προσωπικότητα

    Σχετικά με την ουσία της ερώτησης του isnogood αν η εκπαίδευση σκοτώνει "τα υπολείμματα δυναμισμού και υγιούς τσαμπουκά" ότι και να σημαίνει ο όρος του σκλάβου, θα πω μετά λόγου γνώσης ότι αν συμβαίνει αυτό τότε πρόκειται για μία ιδιαίτερα κακή εκπαίδευση σκλάβου.

    Δεν το κάνει αυτό η εκπαίδευση. Η εκπαίδευση - αυτό το τόσο σπάνιο στην πράξη να βρεθεί ζητούμενο στο M/s - δίνει αισθητήρια, συναισθηματικές ισορροπίες και κριτήρια για την περαιτέρω πορεία της σκλάβας.

    Έχει όμως και αυτή, όσο απολαυστική και να είναι γενικά, τις κακές της μέρες, όπου πράγματι ο σκλάβος νομίζει ότι έχει διαλυθεί και προσωρινά ίσως και να έχει <χ>

    Για να το κάνω πιό απλό σε όσους δεν ασχολούνται με M/s, είναι σα να έχει κάποιος συνάχι για πέντε μέρες πχ, να έχει ματώσει η μύτη του από το πολύ φύσηγμα και κάποιος άλλος που τον βλέπει να λέει, "α έτσι ζει αυτός, ε δεν θ αντέξει για πολύ η μύτη του θα διαλυθεί στο τέλος"

    Και είναι μία άλλη λεπτομέρεια: ουδείς εξανάγκασε μία μαθητευόμενη να μπει στη διαδικασία εκπαίδευσης σκλάβας, είπε το οκ γνωρίζοντας σε τί πάνω κάτω το είπε και μπορεί όποτε κρίνει ότι την βλάπτει να αποχωρήσει.
     
  6. Afentis_Epi8ymiwn

    Afentis_Epi8ymiwn Regular Member

    Απάντηση: Re: Εκπαίδευση σκλάβας.

    Συμφωνώ και επαυξάνω
     
  7. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    να υποθεσω οτι δεν χρειαζεται να ανοιχτει αλλο νημα οποτε απαντω εδω ...
    απο πολυ μικρη εμπειρια συζητησεων , εχω δει πως στο συγκεκριμενο στατους , (τουλαχιστο με οσους εχω μιλησει) , εχουν καταληξει , ειτε επιδει τριτος τους εχει προτρεψει ειτε διοτι υοθετοντας υποτακτικη συμπεριφορα ειδαν οτι τα πραγματα γυρω τους κυλουσαν καλυτερα ..... σιγορα υπαρχουν χιλιαδες αλλες περιπτωσεις που δεν εχουν να κανουν με αυτο που εχω γνωρισει μεχρι σημερα ... μιλαω ομως για οσα ξερω ...
    τι σημαινει λοιπον "εκπαιδευση" ? ... τι βρισκεται περα απο την φιλοσοφια της BDSM ορολογιας και πως μεταφραζεται η ... φιλοσοφια σε πραγματικα παραδειγματα ? ... ας πουμε ενα δυο ..... την δαχειριση του θυμου ή μιας σοβαρης προσδοκιας του υποτακτικου που αντιμετωπισθηκε με πληρη αδιαφορια .... ? .....
    Αν προσπαθησουμε να τα αναλυσουμε και να τα ζυγισουμε ολα τουτα , θα καταληξουμε στο τελευταιο ερωτημα .. : ενας καλος μαθητης ειναι καλος για τον ιδιο ως ανθρωπος ... ενας καλος σκλαβος ειναι καλος για τον Αφεντη του ... ειναι και για τον εαυτο του ... ?
    και please .... μην πειτε οτι ο καθενας ειναι ελευθερος να τραβηξει τον δρομο του ... γιατι εδω μιλαμε για απλες γυναικες που τις σαπιζουν στο ξυλο καθημερινα και παρολα αυτα καθονται .... που εδω οπου καλυπτονται ιδιατερες αναγκες κατα πολυ βαθυτερες και συνθετες και που τα κοτσια για να τις απαρνηθουν ...
    μαλλον επιασα πολλα θεματα μαζι ....  
     
  8. Syrah

    Syrah Contributor

    Κατά την κρίση μου εκπαίδευση σκλάβου είναι η διαδικασία διδαχής του, τρόπων να με υπηρετεί. Εκπαιδεύεται συναρτήσει των επιθυμιών μου, και των ικανοτήτων του, οι οποίες μεταβάλλονται συνεχώς δίνοντας ως αποτέλεσμα την εξακολούθηση της εκπαίδευσης.

    Διευκρινιστικά τονίζω ότι διαχωρίζω την εκπαίδευση από την αγωγή.
     
  9. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Πως ορίζεται την αγωγή? Η διαφορές της από την εκπαίδευση?  
     
  10. Syrah

    Syrah Contributor

    Στα μικρά έτη η οικογένειά μας μάς δίνει την αγωγή. Δηλαδή ορίζει αυτά που θα αντιλαμβανόμαστε αργότερα ως αρετές, αυτά που θα αγαπήσουμε ή μισήσουμε, μας διδάσκει τρόπους συμπεριφοράς, μας εμπνέει τις αξίες που θα εκτιμήσουμε κλπ. Μία αξία που μας εμπνέει είναι η αγάπη για μάθηση. Σε αυτή θα στηριχτεί το εκπαιδευτικό σύστημα για να μας διδάξει τις θεμελιώδεις αρχές κάποιων επιστημών.

    Αντίστοιχα, η εκπαίδευση του σκλάβου έπεται της αγωγής του. Για παράδειγμα: Ο σκλάβος θα πρέπει να έχει πρώτα εξοικειωθεί με τα πόδια μου, να τα έχει αγαπήσει και να έχει καταλάβει πόσο σημαντικά σύμβολα είναι για εμένα. Θα πρέπει να έχει λάβει αυτή την αγωγή και να έχει νιώσει την επιθυμία να βελτιώσει την τεχνική του στο massage των πελμάτων για παράδειγμα. Όταν τη νιώσει θα παρακαλέσει να τον εκπαιδεύσω, και τότε θα κάνω λόγο για εκπαίδευση.

    Ελπίζω να έδωσα μία εικόνα του πώς αντιλαμβάνομαι εγώ αυτές τις δύο έννοιες.
     
    Last edited: 17 Μαϊου 2007
  11. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Μάλιστα και Σας ευχαριστώ.  
     
  12. Elvira

    Elvira Regular Member

    Απάντηση: Re: Εκπαίδευση σκλάβας.

    Κατοπιν Αδειας Του Κυριου μου

    isnogood λυπαμαι αλλα δεν καταλαβα τι θελεις να πεις.
    Λοιπον ανακεφαλαιωνω απο οτι καταλαβα και αν κανω κατι λαθος λυπαμαι. Εχουμε και λεμε εχουμε λοιπον κοπελες που υιοθετουν το στατους της σκλαβας γιατι τα πραγματα γυρω τους κινουνται απο μονα τους ενω αυτες καθονται ωραια και καλα στην γωνια τους το πολυ πολυ να χρειαστει να γλυψουν κανα παπουτσι που και που (γιατι η ζωη μου να μην ειναι τοσο απλη

    Εχουμε λοιπον εναν υποτακτικο που εχει υποτακτει σε εναν Αφεντη που καθολου δεν νοιαζεται για αυτον και ενω ο υποτακτικος εχει μια μεγαλη προσδοκια απο τον Αφεντη του Εκεινος τον αγνοει παραδειγματικα και αυτο οχι μονο μια φορα αλλα πολλακις


    Επισης εχουμε εναν σκλαβο ο οποιος δεν εχει αυτογνωσια, αυτοσεβασμο, εξυπναδα, χαρακτηρα τιποτα δεν εχει. Ειναι ενα ρομποτακι το οποιο κανει τα παντα για να ικανοποιειται ο Αφεντης του. Και η εκπαιδευση χρησιμευει μονο για να δημιουργηθει η γιδα που Ειπε και ο MasterJP καπου πιο πανω. Και το κυριοτερο εχουμε εναν Αφεντη που με κατι τετοιο ειναι ευχαριστημενος!!!


    Και το τελευταιο εχουμε γυναικες τις οποιες τις σαπιζουν στο ξυλο καθημερινα και εκεινες δεν εχουν τα κοτσια να φυγουν;;;; Εισαι σιγουρος πως μιλας για bdsm;;;; (οποια σκλαβα εχει την εντυπωση πως την σαπιζουν στο ξυλο την εξευτελιζουν σαν οντοτητα και την κακοποιουν παρακαλω να σηκωσει χερι, ποδι, οτι δεν ειναι δεμενο τελοσπαντων).

    Περαν της πλακας νομιζω πως η εκπαιδευση στοχευει στο να βρισκει η κοπελα η οποια ΕΙΝΑΙ υποτακικης ψυχολογιας πανω απο ολα την ψυχικη ισσοροπια και αυτοεκτιμηση μεσα σε αυτο που ειναι. Πως η εκπαιδευση μιας σκλαβας δεν στοχευει να την κανει χαζο πλασμα αλλα στοχευει στο να βρει τον σεβασμο του εαυτου της μεσα απο την υποτακτικη της φυση. Η σκλαβα για να ειναι καλη για τον Αφεντη της, για να μπορει να Τον υπηρετει με την καρδια της πρεπει πρωτα απο ολα να βρει χαρα μεσα απο αυτο που κανει και αυτη την χαρα δεν την βρισκει ουτε μεσα απο την αυτολυπηση ουτε επιτυνχανεται μεσα απο την αποβλακωση. Εξαλλου νομιζω πως η διαυγεια πνευματος ειναι δεδομενη και ζητουμενη οχι μονο στην εκπαιδευση αλλα και στην ζωη μιας σκλαβας. (σημειωση η ενοια της εκπαιδευσης που δινω ειναι μονο ενα κομματι ισως το πιο σημαντικο απο αυτα που περιλαμβανει η εκπαιδευση μιας σκλαβας απο τον Κυριο της, νομιζω πως οταν αυτα τα βασικα επιτευχθουν ολα τα αλλα ερχονται φυσικοτατα, οσο ακραια και να ειναι.)