Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εκπαίδευση φίλων υποτακτικών..

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 29 Ιανουαρίου 2009.

  1. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Κάποιος/α φίλος/η υποτακτικός/η σας ζητάει να τον εκπαιδεύσετε ή να τον διδάξετε..Τι θα κάνατε; Που θα επικεντρωνόσασταν αναγκαστικά και σε τι θα αποσκοπούσατε;

    Υ.σ. Δεν αναφέρω τις όποιες αυτονόητες παραμέτρους και συνθήκες..
     
  2. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Εκπαίδευση φίλων υποτακτικών..

    θα προσπαθήσω να διερευνήσω τους αντικειμενικούς στόχους της προσέγγισης και αν διαπιστώσω πως συνάδουν με την κοσμοθεωρία/φιλοσοφία μου θα τον/την αναλάβω... από κει και πέρα θα προσπαθήσω να πραγματώσω τους στόχους αυτούς και ει δυνατόν να τους επεκτείνω με βάση πάντα τις δυνατότητές του
     
  3. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Εκπαίδευση φίλων υποτακτικών..

    Ποιοι θα ήταν πιθανά οι αντικειμενικοί στόχοι ;
     
  4. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Εκπαίδευση φίλων υποτακτικών..

    αυτό δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω εκ των προτέρων Inco
     
  5. Syrah

    Syrah Contributor

    Θεωρώ ότι η εκπαίδευση δεν μπορεί να εννοηθεί ανεξάρτητα από το στόχο στον οποίο θα αποσκοπεί. Η δε στοχοθέτηση δεν μπορεί να εννοηθεί ανεξάρτητα από το κυρίαρχο μέλος (δεν υπονοείται εδώ ότι μπορεί να εννοηθεί ανεξάρτητα από τις δυνατότητες του υποτακτικού).

    Ως εκ τούτου, για να εκπαιδεύσεις σωστά κάποιον, θα πρέπει να γνωρίζεις πολύ καλά πέρα από τον ίδιο, και τον κυρίαρχο τον οποίο θα υπηρετεί και τις επιθυμίες του. Για έναν κυρίαρχο εκπαιδευμένος υποτακτικός είναι εκείνος που ξέρει τα ονόματα 20 στάσεων, για έναν άλλο εκπαιδευμένος υποτακτικός είναι εκείνος που ξέρει να φτιάχνει το τσάι του ακριβώς όπως το θέλει.

    Ίσως δεν έχω καταλάβει ακριβώς τί ρωτάς. Αναφέρεσαι σε περιπτώσεις όπου ο υποτακτικός ζητά να εκπαιδευτεί εν γένει και όχι για λόγους που εξυπηρετούν στη σχέση του με ένα συγκεκριμένο πρόσωπο;
     
  6. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Εκπαίδευση φίλων υποτακτικών..

    Eφόσον μιλάμε για φίλο/η αποκλείουμε το ερωτικό(και το σεξουαλικό κατα πάσα πιθανότητα) στοιχείο.Η εκπαίδευση θα είχε να κάνει (βάσει της δικής μου εμπειρίας και των δικών μου σκέψεων) με πρακτικές γύρω από τον πόνο και τη διαχείριση του,διάφορες σωματικές διεργασίες ,αλλά και από την υπακοή γενικότερα.Αυτό βέβαια προϋποθέτει σεβασμό ως προς την εμπειρία του Κυριαρχικού,γνώση γύρω από τις λειτουργίες του και κατα συνέπεια εμπιστοσύνη..
     
  7. Syrah

    Syrah Contributor

    Κατάλαβα, ευχαριστώ. Θα επανέλθω.
     
  8. kardy_

    kardy_ Regular Member

    φιλτατε Inco μου....

    η εκπαιδευση στοχευει στην καλυτερευση του προσωπου σε όλα τα επιπεδα....
    το αν θα προκυψει και το σεξουαλικο ειναι αλλο θεμα....
    φυσικα και θα του μαθεις τις αρχες του BDSM και κανονες κι ασφαλεια και οτι αλλο πρεπει να
    μαθει καποιος και τον πονο και την υποτακτικοτητα.
    ο κυριος στοχος ομως μιας εκπαιδευσης κατα εμε ειναι να μπορεσει να ανακαλυψει το βαθος της υποτακτικοτητας του και να νιωσει συγουρος και δυνατος να πατησει στα ποδια του και να βιωσει αυτο που θελει.
     
  9. Justholdme

    Justholdme Regular Member

    Απάντηση: Re: Εκπαίδευση φίλων υποτακτικών..

     
  10. darknight

    darknight Regular Member

    ειναι ολη μου η ζωη..