Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εκπαίδευση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Cinnamon, στις 16 Μαρτίου 2019.

  1. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Για να με κρινει καποιος ή καποια πρεπει να με γνωριζει καλα., πραγμα που σπανιοτατα συμβαινει.
    Εαν καποιος ή καποια θελει να κρινει την εικονα που εχει δημιουργησει στο μυαλο του ή της, απο θραυσματα πληροφοριων, να του δωσω ευχαριστως και μια κουκλα να δερνει, νομιζοντας οτι ειμαι εγω.
    Μπορει να μην καταλαβει καν την διαφορα,
     
  2. zarta

    zarta New Member

    Ναι αλλά δεν απάντησες στην ερώτηση μου.. ούτε εδώ ούτε εκεί, αν για οποιοδήποτε λόγο δεν θες, σεβαστό.
     
  3. Είμαι υπεύθυνη για όσα κάνω για όσα λεγω για όσα σκέφτομαι για όσα επιτρέπω για όσα λένε για μένα. Αυτή είναι η στάση ζωής μου και αυτη είναι η στάση ενός κ. Αλλιώς για μένα δεν είναι παρά ένα σεξ τοι
     
  4. Cinnamon

    Cinnamon Mary Celeste

    Ακολουθώ τους ατυπους κανόνες, δεν είναι υποχρεωτικό, έτσι το θέλω, έτσι το νιώθω κι έτσι το πράττω εγώ.
     
  5. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Ωραια προταση, ιδανικη για Εσωτερικη Οδηγια. Εαν φτασεις στο σημειο να πρεπει να την αποδειξεις κιολας, το χεις χασει το παοχνιδι. Κατι ειχε πει ενας τυπος ονοματι Λαο Τσε.

    Πιστεψε με, το τι σκεφτονται και λενε τα προβατα για μενα δεν με ξυπναει καθολου τα βραδυα.

    Ελπιζω να σε βοηθησα.
     
    Last edited: 19 Μαρτίου 2019
  6. rea..

    rea.. Contributor

    Έχω ξεκαθαρίσει από την αρχή του ποστ, ότι είναι προσωπική θέση και έχω γράψει ότι υπάρχουν και άλλες. Δεν είναι η πρώτη ένσταση που λαμβάνω επειδή κάποιος παρέλειψε να διαβάσει σωστά το κείμενό μου.
    Είναι παράλογη η απαίτηση να το θέτω σε κάθε τι που γράφω ότι είναι προσωπική θέση, τι άλλο θα μπορούσε να ήταν δηλαδή? "Διατριβή υποτακτικότητας"?
    Παρόλα αυτά το γράφω και ακόμα υπάρχουν ενστάσεις πάνω σε αυτό που έγραψα ότι δεν διατυπώνει την "παγκόσμια αλήθεια".

    Κάθε διαφωνία είναι σεβαστή σε αυτά που γράφω, αλλά δεν θα υπερασπιστώ την θέση ότι γενικολογώ, νομοθετώ κτλ γιατί αυτό πολύ αυτονόητα και απλά δεν συμβαίνει ποτέ. Δεν μπορεί να συμβεί ακόμα και αν ήθελα ( για σοβαρούς λόγους ψυχικής διαταραχής) να το κάνω.

    Επί του θέματος, διατύπωσα την θέση αυτή, όχι μόνο γιατί αυτήν διδάχτηκα αλλά και γιατί είδα στην πράξη πόσο ταλαιπώρησαν κάποιες άλλες "τακτικές" σε άλλα υ (επίσης καθαρά προσωπική εκτίμηση). Δεν αμφισβητώ καθόλου την πιθανότητα να υπάρχουν και άλλοι τρόποι... ακόμα και αν ήθελα ( για σοβαρούς λόγους ψυχικής διαταραχής) να το κάνω.
     
  7. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Ναι ειναι μια συνηθης τακτικη, που και που βγαινουν καποιοι ή καποιες απ τις τρυπες τους, πετανε μισολογα, υπονοιες, σποντες για εναλλακτικες θεωριες και διαφορετικους τροπους, , χωρις φυσικα να καταληγουν σε κατι συγκεκριμενο, και μετα το προσωρινο κορνιαχτο, απλα καθεται η σκονη. Λογικο. Κενα λογια.

    Εχουν πλακα. Μου θυμιζουν τους γερους στο Μαπετ Σωου που αμολανε μια, ισα ισα για να πουν κατι,
     
    Last edited: 19 Μαρτίου 2019
  8. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Είναι βολικό, ότι διαφοροποιείται από τη δική μας οπτική, να το θεωρούμε "κενό λόγο", πρέπει όμως να μάθουμε και να ακούμε σε ένα φόρουμ.
     
  9. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να δούμε την ταινία, αφού δεν μας έπεισε το διαφημιστικό.

    Καλημέρα.

    Υ. Γ. Ούτε τα βιβλία Λιακοπουλου είμαι υποχρεωμένος να τα πάρω σοβαρά, επειδή διατυπώνει μια δικιά του εναλλακτική θεωρία. Ζω καλά και με λιγότερες.
     
  10. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Είσαι από τα άτομα του φόρουμ που χαίρομαι να διαβάζω αυτά που γράφεις και δεν είχα την παραμικρή διάθεση να υποτιμήσω την άποψη σου. Μου χτύπησε όμως το " αν θέλεις το α, μην κάνεις D/s σχέση " και θέλησα να το διευκρινίσω, όχι σε εσένα, αλλά σε κάποιους που το διαβάζουν και μπορεί να το θεωρήσουν σαν μονόδρομο.
     
  11. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Η εκπαίδευση δεν ορίζεται μονοσήμαντα. Έχει πολλές μορφές και διαστάσεις.
    Το θέμα είναι ο εκπαιδευτής αλλά και ο εκπαιδευόμενος να ξέρουν τι αποζητούν.

    Επειδή όμως το παιχνίδι παίζεται από ενήλικες. Η εκ των υστέρων θυματοποίηση
    του υ/εκπαιδευόμενου είναι ανώριμη συμπεριφορά. Η εκλογίκευση ως αμυντικός
    μηχανισμός, αποτελεί παγίδα.

    (*) Σημαντικό, δε, είναι ότι η εκπαίδευση δεν αφορά μόνο άπειρα μέλη, αλλά γίνεται
    σε κάθε τέτοιου είδους σχέση. Στην πράξη εκπαίδευση, είναι η γνωριμία των εμπλεκόμενων
    μελών και μέσω αυτής ο καθορισμός της συνέχειας της ή όχι.
     
    Last edited: 19 Μαρτίου 2019
  12. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Ακριβώς. Είμαι σίγουρος, οταν και αν αποφασίσει να ασχοληθεί κάποιος με το Ds, θα ψάξει στα δισεκατομμύρια κείμενο και θα βρει ακριβώς αυτή τη ν πρόταση και θα σκεφτεί '' χμμμ, μήπως τελικά είναι μονοδρομος....''

    Νταξ. Πιστευω ότι κατά βάθος ειστε καλά παιδιά.
     
    Last edited: 19 Μαρτίου 2019