Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εκπαίδευση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Cinnamon, στις 16 Μαρτίου 2019.

  1. lexy

    lexy .ti.va.

    Όπως το βλέπω σε ό,τι αφορά στις ανθρώπινες σχέσεις, ο ανταγωνισμός είναι μια γάτα που κυνηγάει την ουρά της ενώ η επιλογή μάχης είναι μια δυνατή παρτίδα σκάκι.
     
  2. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    Δεν έχουν μείνει και πολλά να ειπωθούν, εκτός ίσως από εκείνους οι οποίοι είναι σφόδρα ερωτευμένοι με τη φωνή τους.
    Έχουμε μία νηματοθέτιδα, η οποία δηλώνει vanilla και προσεγγίζει το χώρο του D/s, μέσα από τα προσωπικά της ερωτήματα, με έναν σεβαστικό τρόπο, ο οποίος λείπει από πολλούς που κραυγάζουν ως τιμητές του.
    Για εσάς @Cinnamon το μόνο που δύναμαι να πω, με τις όποιες επιφυλάξεις οφείλω να έχω καθώς σχηματίζω εικόνα από τα κείμενά σας, είναι να προσέξτε ιδιαιτέρως σε αυτό που ήδη έχει επισημανθεί από έτερο συνομιλητή, πλην όμως ακροθιγώς ή έστω αφοριστικώς. Διαβλέπω έντονη την ανάγκη σας για εκλογίκευση της υποταγής. Η όποια εμπειρία μου, έχει αποκρυσταλώσει εντός μου ότι οι άνθρωποι που νοιώθουν την ανάγκη να εκλογικεύσουν την υποταγή ή και την κυριαρχία τους σε κάποιον άλλον σπανίως, αν όχι ποτέ, βρίσκουν αυτό που ζητούν, για τον απλούστατο λόγο ότι δεν είναι αυτό που θέλουν. Σύνηθα δε, ακριβώς επειδή βρίσκουν, έστω πρόσκαιρα, την ξεκούραση που σεις η ίδια αναφέρατε στον να μην έχουν την ευθύνη των αποφάσεων, αυτοπαγιδεύονται σε ένα φαύλο κύκλο όπου πείθουν τον εαυτό τους για την πραγματικότητα της φαντασιακής τους κατάστασης. Η εκλογίκευση δεν πάει αντάμα με την ανάγκη για το leap of faith για το οποίο ορθότατα μίλησε η μαργαρίτα. Εάν δεν αισθανθείτε την απόλυτη ανάγκη όχι απλά να κάνετε αυτό το άλμα, αλλά, κυρίως, εάν για όσο χρόνο βρίσκεσθε μετέωρη στο κενό πριν την ολοκλήρωση του άλματος, δεν νοιώσετε όμορφα εν όψει της "κατρακύλας" για την οποία μίλησε η ρέα, όσο μου επιτρέπεται, θα σας έλεγα απλά μην το κάνετε, παρά μόνο ίσως υπό την έννοια συλλογής εμπειριών.

    @lexy ανταγωνισμός είναι μια δυνατή παρτίδα σκάκι. Επιλογή μάχης, είναι ένας ολοκληρωτικά νικητής και ένας γονυπετής ηττημένος.
     
  3. de7

    de7 s

    Με αφορμή το συγκεκριμένο post, θα επιθυμούσα να εκφράσω τη διαφωνία μου σχετικά με τη γενικότητα της άποψης που διατυπώθηκε από τη @margarita_nikolayevna (χωρίς να αμφισβητώ την προσωπική της στάση και θέαση των πραγμάτων).

    Όσον αφορά στα κριτήρια που ισχύουν σε ασύμμετρες και συμμετρικές σχέσεις που έχω βιώσει, δεν θα ισχυριζόμουν ότι είναι τα ίδια, καθώς έχουμε να κάνουμε με δύο τελείως διαφορετικούς τρόπους σχετίζεσθαι. Θα τολμούσα να πω ότι όσο πιο πολύ άρχιζα να συνειδητοποιώ ότι δεν μπορώ να υπάρχω και να ζω με κανέναν άλλο τρόπο, παρά μόνο με το να ανήκω, τότε το μοναδικό (θεωρητικά) κριτήριο έγινε το είδος της Κυριαρχίας του/της εκάστοτε Κ.

    Βέβαια, στην πράξη, αυτό που έχω συνειδητοποιήσει είναι ότι εν τέλει και επί της ουσίας δεν υπάρχει ούτε καν (αυτό το) κριτήριο.
    Τουλάχιστον στο δικό μου βίωμα.
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

     
  5. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Σε κάθε περίπτωση θα έλεγα πως και οι ασύμμετρες σχέσεις δεν προϋποθέτουν "ιό"...
     
  6. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    "Μικρόβιο";
     
  7. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    You mean bug or virus, naughty you, don't you, έτσι για να παίξουμε στο δικό σου γήπεδο...
    Kαι τα δυο μπορεί να "παίζουν", είναι θέμα οπτικής και ερμηνείας...
     
  8. de7

    de7 s

    Θα θέλατε να εξηγήσετε πώς σχετίζεται το σχόλιό σας με την προσωπική μου κατάθεση;
     
  9. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ευχαρίστως!
    Δεν βλέπω ιό στην προσωπική σου κατάθεση.
    ____
    Έδιτ: Η λέξη κλειδί είναι η λέξη σχέσεις.
     
  10. de7

    de7 s

    Ευχαριστώ πολύ.
    ----------
    Η λέξη κλειδί είναι "επιφάνεια".
     
  11. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Αξίζει να σημειωθεί, επιγραμματικά και μόνο, το ότι στη σπανιότατη περίπτωση που συμβαίνει αυτό η απόλαυση που αντλείται είναι τεράστια.
     
  12. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Και εγώ με τη σειρά μου χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω, ίσως να κάνω ένα γόνιμο διάλογο, να πω ότι είχα στο μυαλό μου ενα level πριν από αυτό  
     
    Last edited: 22 Μαρτίου 2019