Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εκπαίδευση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Cinnamon, στις 16 Μαρτίου 2019.

  1. de7

    de7 s

    Ευχαριστώ για τον διάλογο. Η αλήθεια είναι ότι δεν καταλαβαίνω σε ποια επίπεδα αναφέρεστε, καθώς (σύμφωνα με το προσωπικό μου βίωμα, πάντα) δεν διακρίνω πουθενά κάποια κλίμακα επιπέδων, αλλά - όπως έχω ήδη γράψει - έχουμε να κάνουμε με τελείως διαφορετικούς τρόπους σχετίζεσθαι.
     
  2. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Στα πρωταρχικά κριτήρια που έχει κάποιος, τα φίλτρα της αντίληψης του, την κοσμοθεώρηση, τις αξιες του.
    Αναγνωρίζω λ.χ. κάποιον ως ισχυρό αν εμπίπτει, σε καποιο βαθμό έστω με αυτό που αντιλαμβάνομαι ως ισχύ. Για κάποιον θα μπορούσε να είναι η σωματική ρώμη, για κάποιον η ευφυΐα, για κάποιον το χρήμα ή η πολιτική επιρροή (ενδεικτικά καποια κριτήρια).
    Αλλά αν δεν "δω" το σήμα, το σημείο, δεν μπορώ να το αναγνωρίσω.
    Ισως εξήγησα κάπως καλύτερα τώρα;  
     
  3. de7

    de7 s

    Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση, αν και σε όλες σας τις απαντήσεις στα posts μου, ουσιαστικά, επαναλαμβάνετε ό,τι γράψατε στο αρχικό post σας.

    Η προσωπική μου ένσταση αναφορικά με αυτό που γράφετε, όπως έχω δηλώσει ήδη από την πρώτη μου ανάρτηση, είναι πως αυτό που περιγράφετε δεν συνιστά γενική και καθολική αλήθεια.

    Δεν λειτουργούν όλα τα υ με αυτόν τον τρόπο. Αυτό, φυσικά, δεν σημαίνει ότι κάποιος τρόπος είναι καλλίτερος από τον άλλο. Είναι απλά διαφορετικός.

    Φέρνοντας ως παράδειγμα το δικό μου βίωμα, υποστηρίζω ότι υπάρχουν υ (π.χ. εγώ) που δεν ακολουθούν τα στάδια που περιγράφετε, δεν έχουν ανάγκη να αναγνωρίσουν την ισχύ μέσω των κριτηρίων που περιγράφετε.

    Έχουμε διαφορετική στάση, δεν πειράζει  
    Να είστε καλά.
     
  4. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

  5. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

  6. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Επαναλαμβάνομαι γιατί δεν άλλαξα θέση αλλά προσπαθώ να εξηγήσω με περισσότερα λόγια τι εννοώ  
    Μου είναι κατανοητό ότι διαφωνούμε και φυσικά δεν υπάρχει κάτι κακό σε αυτό, τουναντίον και φυσικά ο διάλογος μας ήταν πολύ ωραίος ούτως ή άλλως, χωρίς να υπάρχει ανάγκη συμφωνίας.  
    Να πω απλώς, κλείνοντας, πως το μόνον που ισχύει καθολικά, κατά την γνώμη μου, είναι όχι ο τρόπος ή τα κριτήρια αλλά ο μηχανισμός, στο πολύ γενικό επίπεδο. Που αυτό είναι κατά τη γνώμη μου ότι δεν μπορώ να αναγνωρίσω το ισχυρό αν δεν το αντιληφθώ ως τέτοιο. Κατά τον ίδιο τρόπο που δεν μπορώ να ξέρω αν υπάρχει κάτι μέσα στο δωμάτιο αν δεν λάβω ένα σήμα για την ύπαρξη του. Άλλος θα το δει, άλλος θα το ακουμπήσει, άλλος θα το μυρίσει ΚΟΚ (αυτά είναι τα κριτήρια) αλλά όλοι θα πρέπει να πάρουν το σημα. Αυτός είναι ο μηχανισμός, αυτό λέω ότι ισχύει γενικά.
     
     
  7. de7

    de7 s

    Καλημέρα @margarita_nikolayevna. Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω αντιληφθεί από την πρώτη στιγμή τί εννοείτε και, όπως έχω ήδη πει τόσες φορές, απλά διαφωνώ, χωρίς να αμφισβητώ ή να απαξιώνω τη δική σας θέση, ούτε να προσπαθώ να την αλλάξω.

    Το μόνο πράγμα που υποστηρίζω είναι ότι υπάρχουν και κάποια υ (π.χ. εγώ) που δεν ακολουθούν αυτό που ισχυρίζεστε ότι συνιστά καθολική αλήθεια. Δεν ακολουθούν τον γενικό μηχανισμό που υποστηρίζετε ότι ισχύει. Δεν χρειάζεται όλα τα υ να ακουμπήσουν, να μυρίσουν, να πάρουν οποιοδήποτε σήμα.

    Διαφωνούμε (ξαναλέω), δεν πειράζει.

    Καλημέρα  
     
  8. Dracon

    Dracon Jack of All Trades & Master of Most...

    Το γεγονός πως μετά από τόσες αναλύσεις, συζητήσεις και δαπάνη χρόνου πολύς λαός εδώ μέσα θεωρεί πως η Χ ή Ψ πρακτική δουλεύει "όπως βολεύει τον καθένα" είναι σαφές δείγμα του γιατί ο όρος "κοινότητα" δεν υφίσταται. Τον όρο BDSM δεν τον παραθέτω καν.
     
  9. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Η συσσωρευμενη Αγνοια παρουσιαζεται διατυπωμενη με ουρανομηκες ανοησιες σαν Ειδικοτητα επι παντος θεματος.
     
  10. Dracon

    Dracon Jack of All Trades & Master of Most...

    Fox News.
     
  11. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Όταν παίζω σκάκι, αποδέχομαι τους όρους του παιχνιδιού και μετακινώ τα πιόνια με συγκεκριμένο τρόπο το κάθε ένα. Στην προσωπική μου όμως ζωή δεν μπορώ να δεχτώ πως θα γίνω πιόνι κανενός. Στο bdsm αποδέχομαι τις γενικές αρχές, αλλά το με ποιές πρακτικές θα φτάσω εκεί, είναι νομίζω στην κρίση μου. Το ζητούμενο π.χ. για μένα είναι να πάρω τον έλεγχο της υποτακτικής μου. Με ποιόν τρόπο θα το καταφέρω είναι δική μου υπόθεση.
    Σαφώς μέσα στο γενικό πλαίσιο του sss. Δεν βρίσκω τίποτα κακό σε αυτό, ούτε πως δεν με κάνει μέλος μιας κοινότητας ανθρώπων που έχουν ένα κοινό ενδιαφέρον.
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Είχα διαβάσει κάποτε σε ένα βιβλιαράκι κάτι που μου είχε φανεί πολύ αστείο.

    Υπάρχουν, έγραφε, τρεις τρόποι να χάσει κάποιος την περιουσία του:
    • Οι γυναίκες είναι ο ποιο απολαυστικός.
    • Ο τζόγος είναι ο πιο γρήγορος.
    • Οι "ειδικοί" ο πιο σίγουρος.
    Καλό μέτρημα.