Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εκπαίδευση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Cinnamon, στις 16 Μαρτίου 2019.

  1. espimain

    espimain Contributor

    Γι' αυτό θα πρέπει να προσέχει όποια αναφέρεται σε καταστάσεις με τρόπο που μπορούν να θεωρηθούν τα κείμενα καταγγελτικά ή αγωνιώδη, χωρίς να εξηγεί τι εννοεί σαν να φοβάται τις συνέπειες.
    Δεν έκανα καμία καταγγελία, κάποιοι όμως προσπάθησαν με αγωνία να αποσιωπήσουν το θέμα.
    Ρωτήστε αυτούς.
     
    Last edited: 1 Απριλίου 2019
  2. Εσείς διαγνωσατε πιθανή αγωνιώδη καταγγελία σε συγκεκριμένο ποστ και συμβουλεύεται προσοχή στο τρόπο γραφής για αποφυγή παρερμηνειών.

    Ανάλογα λοιπόν διέγνωσα και εγώ στα δικά σας γραπτά αγωνιώδης καταγγελίες

    Όσο για το γεγονός ότι δεν σας διέψευσαν δημόσια με προβλημάτισε και έχω δύο αναγνώσεις επ' αυτού.

    Τέλος μην είστε καθόλου σίγουρος ότι δεν έχω είδη ρωτήσει "αυτούς". Δεν μου επιτρέπω τα "στραβά μάτια".

    Σας ευχαριστώ και πάλι
    (Το κλείνω εδώ γιατί είμαστε εντελώς εκτός θέματος. Εάν επιθυμείτε να συνεχίσει η συζήτηση απλά μεταφέρετε την αλλού )
     
  3. zarta

    zarta New Member

    Συγνώμη, αλήθεια τώρα βλέπεις σταγόνες και μάλιστα από βύσσινο; Εγώ τελειες από μαρκαδόρο βλέπω.
     
  4. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    πράγματι... όπου ύψος = το level του virtual reality των συμμετεχόντων...    
     
  5. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    για να μην πω level of compulsion, spasticity and retardation κι έχουμε δράματα... κάποιοι είναι και φίλοι... ο καθένας βέβαια έχει δικαίωμα στη μαλακία... τουλάχιστον για κάποιο χρονικό διάστημα...

    ps. πως σου φάνηκε αυτό από πλευράς αισθητικής και κομψότητας?  
     
  6. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Στο καπάκι ισχύει ως ένα βαθμό και εύκολα μάλιστα... Είναι η επιτομή του "εξ ιδίων.." κλπ κλπ...

    Περί αισθητικής γιου νόου, δεν είναι θέμα γούστου, το de gustibus δεν παίζει, η αισθητική είναι αποκρυσταλλωμένες αξίες, το πώς αποτυπώνεται δεν είναι και τόσο εύκολο να "διαβαστεί"...
    Σε κάθε περίπτωση δεν είναι ένα θέμα εύκολο να πιαστεί, συνήθως καταλήγει κότα-αυγό κλπ, οπότε και το βλέπω σε δεύτερο χρόνο, χουατέβα δατ μινς...
     
  7. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ή αλλιώς το πόσο perception κουβαλάει ο καθείς...
    Οι "εξ ιδίων ... κλπ" δοκησίσοφοι πιστεύουν πως έχουν κάτι μεταξύ τιτανομεγιστοτεράστιου και άπειρου perception...
    Eίναι προφανές dear Watson κιετς...
     
  8. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Αφού κάνει και μια υποψία γυαλάδας, έναν όγκο τον έχουνε...
    Μπορεί νάναι όμως και γρεναδίνη ανακαταμένη με λίγο αλεύρι...
     
  9. de7

    de7 s

    Διαβάζω όλα αυτά που έχουν γραφεί με αφορμή την ανάρτησή μου και πραγματικά εκπλήσσομαι (!).

    Δεν θα απαντήσω σε κάθε post, ούτε, φυσικά, θα δώσω κάποια διευκρίνιση (όπως έχω δηλώσει, άλλωστε, εξ'αρχής ότι δεν πρόκειται να κάνω).

    Όσοι ενδιαφέρονται να μάθουν για το αν υφίσταται η παραχώρηση ενός υ/σ ατόμου σε κάποιον/α Κ/Α από τρίτο άτομο, ας μπουν στον κόπο να διαβάσουν κάποια νήματα στο παρόν BDSM forum (και όχι μόνο).

    Δεν θα σταθώ σε όλα τα απαξιωτικά και προσβλητικά σχόλια που διάβασα στις προηγούμενες αναρτήσεις.

    Θα σταθώ μόνο στις αναρτήσεις που έχω κάνει quote στην αρχή του μηνύματός μου.

    Και ο λόγος που επιλέγω να το κάνω αυτό, είναι λόγω των φαντασιόπληκτων, προσβλητικών και επικίνδυνων υπαινιγμών που στοχοθετούν όχι μόνο εμένα προσωπικά, θεωρώντας την ανάρτησή μου ως μια πιθανή "κραυγή αγωνίας σε μια κατάσταση μη συναινετικής υποταγής", δηλαδή κακοποίησης, αλλά και κάθε μέλος αυτής της διαδικτυακής κοινότητας που δεν συμφωνεί με τα προϊόντα της φαντασίας του γράφοντος @espimain, τους οποίους ο ίδιος χαρακτηρίζει ως: αυτούς που "μεριμνούν να αποσιωπήσουν το θέμα, [και που] φέρουν τουλάχιστον ηθική ευθύνη, αν συμβαίνει κάτι τέτοιο", "κάποιους που "προσπάθησαν με αγονία να αποσιωπήσουν το θέμα."

    Και συνεχίζει ο @espimain με την εξής προειδοποίηση:
    "Γι' αυτό θα πρέπει να προσέχει όποια αναφέρεται σε καταστάσεις με τρόπο που μπορούν να θεωρηθούν τα κείμενα καταγγελτικά ή αγωνιώδη, χωρίς να εξηγεί τι εννοεί σαν να φοβάται τις συνέπειες."

    Λυπάμαι, αλλά τέτοιου είδους φαινόμενα είναι ανεπίτρεπτα, πόσο μάλλον σε ένα BDSM forum.

    α) Γιατί θίγουν και προσβάλλουν άμεσα τον τρόπο που κάποιοι άνθρωποι επιλέγουν να διάγουν τον βίο τους.
    β) Γιατί υπονοούν σαφώς μη συναινετικές καταστάσεις, δηλαδή καταστάσεις κακοποίησης.
    γ) Γιατί αξιολογούν αυθαιρέτως ως παθογενή την κατάσταση που βρίσκεται κάποιος, θεωρώντας πως τα γραφόμενά του συνιστούν πιθανή "κραυγή αγωνίας."

    Λυπάμαι.

    Υ.Γ.: Ευχαριστώ του Κυρίους @MasterJp και @cadpmpc για τη συνεισφορά τους, συμφωνώ πλήρως με ό,τι έγραψαν.
     
    Last edited: 1 Απριλίου 2019
  10. espimain

    espimain Contributor

    @de7
    Όταν εκφράζεστε δημόσια με γρίφους, να αναμένετε και τις πιθανές απαντήσεις τους.
    Δεν σας ξέρω ούτε ασχολήθηκα μαζί σας.
    Τον γρίφο που θέσατε προσπάθησα να ερμηνεύσω.
     
  11. elfcat

    elfcat . Contributor

    Προσωπικά, δεν είδα κανένα γρίφο. Μια χαρά τοποθετήθηκε η @de7. Το γεγονός ότι πολλοί δεν είναι εξοικειωμένοι με κάποιες πρακτικές του βδσμ είναι απλά και μόνο δική τους ευθύνη αν και εφ' όσον τους ενδιαφέρει. Για αυτούς και η απλή μέθοδος των τριών γρίφος θα φαίνεται. Τα υπόλοιπα είναι να 'χαμε να λέγαμε αλλά δεν έχουμε . Φευ.
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Η δικη μου απαντηση εχει συνοψιστει εδω:

    RΑΙΝ μου, απ όλα αυτά έχουν, όπως κάθε άνθρωπος, απλά δεν εχουν αυτά τα πράγματα σημασία, έχουν παραδοθεί στην διαχείριση κάποιου άλλου.

    Η επιλογή ενός υ. να πάρει τον δρόμο που οδηγεί στην πλήρη αποποίηση κάθε δικαιώματος, δεν είναι μία που κάνει οποιοσδηποτε εύκολα, ασκεφτα ή αβασάνιστα. Και εάν κάποιο άτομο, επιθυμεί να γίνει ενα υ, το οποιο παραχωρειται, δεν σημαίνει πως δεν έχει κριτικη σκεψη, απλα σημαινει οτι μια απο τις επιθυμιες του, ειναι να ειναι αυτο που παραχωρουν και μεσα απ αυτο παιρνει τα δικα του πραματα.

    Και ειναι αναμενομενο να φαινεται περιεργο σε όσους δεν σκεφτοναι, δεν ειναι και δεν αντιλαμβανονται τα πραγματα, με τον ιδιο τρόπο και δεν έχουν πράματα να θελήσουν να πάρουν από κάτι τέτοιο.

    Αν εγώ δεν με βλέπω εκεί, είναι απλά επειδή δεν θέλω να είμαι εκεί και όχι επειδή είμαι λιγοτερο ή περισσότερο οτιδήποτε.

    Είτε μας αρέσει είτε όχι, υπάρχει διαφορετικότητα. Κι ο καθενας προσπαθει να βγαλει την δικη του ακρη με οποιον τροπο μπορει κι αντεχει.
     
    Last edited: 1 Απριλίου 2019