Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εκπαίδευση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Cinnamon, στις 16 Μαρτίου 2019.

  1. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Σχεδόν στην αρχή του θέματος τοποθετήθηκα για την εκπαίδευση Ds και είπα, όταν σταθεροοιηθει η σχέση, δημιουργηθεί εμπιστοσύνη και είπα ρητά, μετά από 3 με 6 μήνες. Το Ds έχει να κάνει με την ψυχή, όχι το σεξ. Κάπως έτσι το έθεσε και η @rea.. . Ας μείνουμε στην ουσία.

    Ορίστε λοιπόν, τοποθετηθείτε. Το θέμα αφορά την εκπαίδευση. Ιδού η ευκαιρία.

    Υ. Γ. Έφαγα 15 μέρες Warning για τις μπάμιες , μπορεί αύριο να μην είμαι εδώ, και να μην είμαι, συνεχίστε το μόνοι, μόνες σας. Οι απορίες είναι μιας νέο εισερχόμενης. Οριστε, βοηθήστε την με πρακτικές συμβουλές και λιγότερο αυταρεσκες αερολογίες. Εγώ είμαι κακός, που ειρωνεύομαι, που μπλα μπλα μπλα. Χασμουριέμαι.
     
    Last edited: 17 Μαρτίου 2019
  2. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

  3. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Φοβού τις συμβουλές από συναισθηματικά μαζόχες (δεν γνωρίζω, εικάζω ότι μπορεί και να είναι). Γιατί υπάρχουν και τέτοιες βέβαια και πολύ καλά κάνουν και απολαμβάνουν την μόνιμη κατολίσθηση τους αλλά αυτό δεν είναι για όλους. Οι εσωτερικές συγκρούσεις και οι καταστροφές δεν αντέχονται για πάαααααρα πολύ καιρό. Χρειάζεται κάπου να μπαίνει και φρένο και να νιώθεις μέσα σου και κάποια ηρεμία, αλλιώς θα εξαντλήσεις την ενέργεια σου ενδεχομενως εκει και θα πάρει η μπάλα και ο,τι καλό και ομορφο μπορείς να προσφέρεις.

    Νομίζω δηλαδή.
     
  4. lexy

    lexy .ti.va.

    ..αυτή την "κατολίσθηση" ποτέ, μέχρι σήμερα, δεν την έχω νοιώσει.

    Έχω νοιώσει θυμό, έχω οργιστεί μα δεν έχω νοιώσει συντριβή. Έχω νοιώσει έκπληξη, έχω μείνει άναυδη και χωρίς λέξεις μα πάντα ένοιωθα πως βρίσκομαι εκεί που είναι "σωστό" να βρίσκομαι
     
  5. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Υπάρχει τώρα βέβαια και η πιθανότητα να εννοούμε με τις ίδιες λεξεις πολύ διαφορετικά πράγματα και οι τρεις.
     
  6. lexy

    lexy .ti.va.

    ναι, αμέ!
     
  7. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Τι κανετε οταν μια γυναικα την πατησε?
    Πρεπει εγω να σας το πω οτι την πατησε?
    Δεν το βλεπετε?
     
    Last edited: 17 Μαρτίου 2019
  8. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Με αφορμή το περιεκτικό ποστ της @rea..

    Πριν 13 χρόνια έγραφα, αναφερόμενος σε σ, που μπορεί όμως, τηρουμένων ορισμένων προϋποθέσεων να ισχύσουν και για υ
    Συμπερασματικά λοιπόν, το αν
    εξαρτάται από την ειλικρινή επιθυμία και την αποφασιστικότητα του υ που ζητά να εκπαιδευτεί, η βανίλα ευνοούμενη φροντίδα, όπως με σαφήνεια εξήγησε η @rea.. δεν κρίνεται απαραίτητη, η ανάληψη και αποδοχή της ευθύνης, ένθεν κα κείθεν, όμως ναι για να μην
     
  9. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Οι πιθανότητα είναι μεγάλη, ναι.

    Προσωπικά διάβασα την κατολίσθηση για την οποία μίλησε η @rea.. ως glissement, ως απολαυστικότατη αιώρηση, και το συνδύασα με τα λόγια του @MasterJp:
    ενώ εξέλαβα ως καταστροφή το σταδιακό, δύσκολο αλλά και αυτό γεμάτο απόλαυση, γκρέμισμα προηγούμενων κατασκευών, όπου υπάρχουν και όπου το θεωρήσει χρήσιμο το κυριαρχικό μέλος.

    Θα μας πει η @rea.. πώς το εννόησε, αν θέλει.
     
    Last edited: 18 Μαρτίου 2019
  10. rea..

    rea.. Contributor

    Με κάλυψε θαυμάσια η @estelwen <3.
    Φυσικά όπως προανέφερα:
    Οφείλω να επισημάνω, πόσο με βοήθησαν τα παλιά και νέα κείμενα του @MasterJp , τόσο εμένα όσο και πολλά μέλη στο ξεκίνημα.
     
  11. cadpmpc

    cadpmpc Contributor


    Κάτι θα ξες εσύ για να το λες, μού φαίνεται...
     
  12. Cinnamon

    Cinnamon Mary Celeste

    Ξαναδιάβασα πολύ προσεκτικά και πολλές φορές τα σχόλια όλων.
    Στάθηκα λίγο παραπάνω στα σχόλια της @rea.. και του @MasterJp και μου γεννήθηκε άλλο ένα ερώτημα.
    Θα προσπαθήσω να το θέσω όσο καλύτερα γίνεται, παρακαλώ την κατανόησή σας αν φανεί ανόητο αλλά πιστεύω κάνοντας ανόητες ερωτήσεις μαθαίνεις αλλιώς το παίζεις παντογνώστης και μένεις στην αμάθεια σου.
    Λέτε, πως το ενδιαφέρον σε μια D/s σχέση δεν εκδηλώνεται με τον βανιλλα τρόπο, αλλά από την πλευρά της Κυριαρχίας με την επιβολή, την ασχολία και τη διάθεση χρόνου και από την πλευρά της υποταγής με τη συνέπεια, τη συμμόρφωση και την εκτέλεση.
    Κατανοώ απολύτως τι εννοείτε και δεν έχω κάποια απορία πάνω σε αυτά.
    Η απορία μου είναι η εξής:
    Βλέποντας την πλευρά του υποτακτικου ατόμου, δεν θα αμφισβητούσα τις προθέσεις του, λόγο της αδύναμης θέσης του πιστεύω πως , για να είναι εκεί, με το συγκεκριμένο άτομο και τις συγκεκριμένες συνθήκες , είναι ψυχή και σώμα αφοσιωμένο.
    Απο την πλευρά της Κυριαρχίας πως ξέρουμε πως είμαστε στο σωστό μέρος?
    Πως δεν είμαστε θύματα εκμετάλλευσης (με την κακή έννοια της λέξης), πως αυτός ο άνθρωπος δεν θα μας εξοντώσει?
    Το ρωτάω αυτό διότι, όπως αναφέρθηκε, δεν υπάρχει το ενδιαφέρον με τον βανιλλα τρόπο που έχει μάθει ο εγκέφαλος μας να αναγνωρίζει και κατά συνέπεια μετά να εμπιστεύεται.
    Εφόσον λοιπόν απουσιάζει αυτό , πως αναγνωρίζουμε , πως ξεχωρίζουμε αν θέλετε τον Κυρίαρχο που επιθυμεί να μας διαμορφώσει και να χτίσει μια Κ/υ σχέση μαζί μας από αυτόν που θέλει να μας εκμεταλλευτεί αδιαφορώντας για το όποιο κόστος, σωματικό και ψυχικό.
    Η γραμμή δεν είναι πάντα ευδιάκριτη, ειδικά όταν γίνεται μεθοδικά και με στρατηγική.
    Σχετιζομαστε βανιλλα ένα εύλογο διάστημα μαζί του/της όπως ανέφερε ο @Alpha Wolf ώστε να αποκτηθεί εμπιστοσύνη?
    Ρωτάμε γνωστούς? Αυτός είναι εύκολος δρόμος αλλά δεν μου αρέσει σαν ιδέα να εκθέσω και να εκτεθω.
    Εμπιστευόμαστε τη διαίσθηση μας? Δεν είναι πάντα αξιόπιστη.
    Εμπιστευόμαστε την καυλα μας όπως διάβασα? Απολαυστικό αλλά ούτε αυτος μου φαίνεται αξιόπιστος τρόπος.
    Ρισκάρουμε?
    Κάτι άλλο που δεν το έχω σκεφτεί ?
     
    Last edited: 18 Μαρτίου 2019