Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εκπλήρωση φαντασιώσεων ή αλλιώς, a la carte απαιτήσεις ένθεν κι ένθεν, εκείθεν κι εντεύθεν.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος brenda, στις 16 Απριλίου 2018.

  1. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Χιούμορ κάνω, δεν διατύπωσα θεμελιώδη νόμο της ψυχολογίας!!!
     
  2. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    Ευτυχώς, στην πράξη, τουλάχιστον όσο την έζησα εγώ, τα πράγματα δεν έγιναν ποτέ έτσι. Αν δεν υπάρξει γνωριμία face to face να δεις αν σου κάνει ο άλλος κλικ τι νόημα έχει η καυλολίστα? αυτά βέβαια είναι στον τρόπο του καθένα. υπάρχουν άλλοι που πάνε χύμα, κι αν τους πεις και τίποτα θα σου πούνε αφού ξέρουμε γιατί είμαστε εδώ κλπ.

    μετά με μπέρδεψαν λίγο αυτά που είπες. μιλάμε για τον τρόπο προσέγγισης η για την ύπαρξη/ χρησιμότητα του checklist γενικότερα?
     
  3. brenda

    brenda FU very much

    Για όλα μιλάμε. Είναι εφ´όλης της ύλης η συζήτηση.
    Και προ και μετά σύναψης σχέσης (οιουδήποτε τύπου).
    Άρα, τοποθετούμαστε ελεύθερα.
     
  4. brenda

    brenda FU very much

    Δεν υπάρχουν τέτοιοι, μην μπερδεύεστε.
     
  5. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    ... εεε εντάξει τώρα. Εάν αμφισβητήσουμε και το τον
    παγκόσμιο νόμο ότι ο άντρας ωριμάζει λίγο μετά τον
    ... θάνατό του ... τα έχουμε ισοπεδώσει όλα!!!
     
  6. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Δεν υπάρχει "σωστό/λάθος" στο παραπάνω. Είναι θέμα προτιμήσεων. Εγώ προτιμώ τη συζήτηση/ανακάλυψη καθότι είμαι φαν της κουβέντας αλλά υπάρχουν και άλλοι που το βλέπουν σα χάσιμο χρόνου. Συνήθως ωστόσο το ένα "είδος" αποφεύγει το "άλλο" οπότε το πρόβλημα λύνεται μόνο του  
     
  7. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Διάβαζα τη παράγραφο αυτή με βλέμμα αγελαδίσιο και προς το τέλος της, είπα μέσα μου "τη γάμησα,τελείως για τελείως" 

    Τα γραπτά και όσα αναφέρθηκαν,δεν είναι ικανά να δώσουν ούτε το 1% του χαρακτήρα του ατόμου,ούτε καν την αισθητική του.Δείχνουν τον τρόπο που σκέφτεται και μόνο,κι αυτό σε κάποιο βαθμό,περιορισμένο πολύ...(Τι να κάνω; προσπαθώ να σώσω την εικόνα μου  )

    Στα σοβαρά τώρα,δε πιστεύω ότι εκθέτει κανείς τον εαυτό του εδώ (και πουθενά βασικά αν το καλοσκεφτώ) με το να γράφει κάποια σκόρπια πραγματάκια από 'δω κι από 'κει,απλώς χαρίζει κάποιες από τις σκέψεις που του δημιουργούνται σε συγκεκριμένα θέματα.
    Το να βγάζουμε συμπεράσματα για τη γενική εικόνα του ατόμου με βάση αυτά τα σκόρπια και τόσο συγκεκριμένα,είναι κάπως αφελές...

    Στο θέμα...
    Έχω την αίσθηση ότι ακόμη και ο τρόπος στη ζήτηση να άλλαζε πάλι θα ενοχλούσε γιατί είναι το μέσο τέτοιο.Αν δε γίνει αποδεκτή η διαφορετικότητα της προσέγγισης μιας και λείπει η τρισδιάστατη παρουσία και βλέπεις γραμμένες λέξεις στην οθόνη σου,θα μοιάζουν κενές οι λέξεις και κενός κι ο τρόπος ο ίδιος.

    Σ' αυτό που λες ότι οι περισσότεροι φαίνεται να βγάζουν οι ίδιοι τις προτιμήσεις τους πρώτα,τύπου,αυτά έχω κι αυτά θέλω,χωρίς προκαταρτικά μπλαμπλά,προκειμένου να γνωρίσουνε άτομα συμβατά με τις ανάγκες τους,δε το βρίσκω κακό αν είναι όντως ειλικρινή ή αν δε δηλώνουν ως κάτι ή να ψάχνουν το κάτι, χωρίς να γνωρίζουν τι σημαίνει και στην ουσία να ψάχνουν κάτι άλλο...
    Και προσθέτω και το κυριώτερο,αν δε προσβάλει κανέναν.
    Τώρα αν αυτό γενικώς είναι ταιριαστό με τον τρόπο που θα ήθελες και θα ήθελα,άλλο θέμα ανάλογο με το νήμα "ποιος είναι ο σωστός τρόπος να μας αγαπάνε"...

    Διάβασα και κάτι για θλίψη κι ενσυναίσθηση για άτομα που δε γνωρίζεις καν,απλώς υποθέτωντας με προσωπικά κριτήρια...Χτύπησε η δική μου η ενσυναίσθηση και νιώθω ότι πρέπει να σε συνεφέρω...
    Όλα παίρνουν τη διάσταση που εμείς δίνουμε.
    Καλό είναι να επικεντρωνόμαστε σε πράγματα που μας ωφελούν και μας αρέσουν κι όχι σε πράγματα που μας χαλάνε την αισθητική ή μας ενοχλούν για τον χ,ψ λόγο...

     
    Last edited: 18 Απριλίου 2018
  8. brenda

    brenda FU very much

    Παραβλέπεις μάλλον αυτό που ανέφερα περί κοινωνιολογικού ενδιαφέροντος.
    Το έχω πει, αφού.
    Έχω περίεργα βίτσια 
     
  9. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    λογικά, νοησιακά και συμπερασματολογικά φαίνεται να έχεις δίκιο. στην πράξη όμως, για τους περισσότερους, το μήνυμα που λέει 'gia soy ti kani?' καθώς και το μήνυμα που λέει είμαι ο τάδε και θέλω να αποκτήσω εμπειρία σ΄αυτό και το άλλο, παραμένουν μεγάλο ξενέρωμα για τους περισσότερους... δεν είναι απλά ένας άλλος τρόπος. είναι, στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, ένας άστοχος τρόπος που δεν έχει κανενα αποτέλεσμα.
     
  10. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Υπογραμμίζοντας κάποιες προτάσεις από το σχόλιό σου, και καθώς φαντάζομαι ο καθένας μιλά για λογαριασμό του εαυτού του και μόνο,

    προσωπικά προτιμώ όταν έρχεται ένα μνμ και λέει: "Γειά σου, με λένε τάδε (Σ.Σ.: μικρό όνομα), μου αρέσουν εκείνα κι εκείνα και αυτά ψάχνω, ή διάβασα εκείνο και θέλω να σε ρωτήσω το εξής, ή τι γνώμη έχεις για το εξής που εμένα μου φαίνεται έτσι κλπ. κλπ.", από κάτι άλλο που μπορεί να πλατιάζει ανούσια.
    Άσχετα αν θα το απορρίψω ευγενικά επειδή δεν θα με ενδιαφέρει, ή θα μου κεντρίσει το ενδιαφέρον να συνεχίσω τη συζήτηση.

    Δεν έχω την απαίτηση ένας ξένος να ξέρει τι είναι ένας άλλος ξένος και αν χρειάζεται ή όχι ιδιαίτερος τρόπος για να του απευθύνεται,
    οπότε κάτι ευθύ και απλό σαν πρώτη προσέγγιση το θεωρώ πιο θαρραλέο και πιο ειλικρινές, το εκτιμώ περισσότερο και το προτιμώ.
     
    Last edited: 18 Απριλίου 2018
  11. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    @brenda το έχω όντως παρατηρήσει αυτό σ' εσένα,αγγίζει τα όρια του αυτομαζοχισμού κάποιες φορές θα έλεγα...ακραία βίτσια 

    @lizard_ άστοχος τρόπος ναι,αλλά παραμένει τρόπος και τίποτε παραπάνω.Το πως το βλέπουμε και πως το αντιμετωπίζουμε και τι διάσταση του δίνουμε στη τελική εμείς οι ίδιοι,είναι το θέμα πιστεύω.
    Αν το πάμε προσωπικά,αν λάβω μηνύματα που δε μου αρέσουν,δεν απαντάω απλώς...χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έφαγα ξενέρωμα,το ξεχνάω με τη μία,δεν με επηρρεάζει κάπου και ποτέ δε το θεώρησα πρόβλημα.Δεν επιδιώκω όλοι να έχουν το τρόπο που θέλω εγώ.Αν φέρει αποτελέσματα για αυτούς δικό τους θέμα κι όχι δικό μου.
    Αν έχω διάθεση βέβαια απαντάω σε οτιδήποτε και όλως περιέργως κάποιες φορές έχει καταλήξει σε ευχάριστο διάλογο.Αμέ! Γιατί οκ κάποιοι δε σπάνε το κεφάλι τους να πούνε κάτι που να προδιαθέτει τον άλλον να απαντήσει ή να είναι θετικός έστω,μπορεί να πετάξουνε και παπαριά αναλόγως τη δική τους στιγμή και διάθεση αλλά αυτό δε τους καθιστά αμέσως στη κατηγορία "ό,τι να ναι".Το ερευνάς λίγο αν έχεις τα κέφια...Έπειτα αν όντως είναι ό,τι να 'ναι,αυτό είναι η χαρά του τρόλ... 
    Όλα ωραία είναι...Ποικιλία να υπάρχει και διάθεση πάνω απ' όλα.

    @Λύσανδρος ακριβώς αυτό που σκεφτόμουν κι εγώ όταν έγραφα τις σειρές που υπογράμμισες.Αν είναι ειλικρινές και ξέρει τι λέει όχι μόνο δεν είναι κακό αλλά θαυμάζεις και το θάρρος,δεν είναι εύκολο να λες με τη μία στον άλλον τις προσωπικές σου ανάγκες.
     
  12. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Γιατί θεωρείς οτι δεν είναι εύκολο; Ειδικά εδωμέσα είναι πανεύκολο. Πέραν αυτού δεν τους βλέπει κάνεις, είναι πίσω απο μια οθόνη... το πολύ πολύ να φάνε κάποια απόρριψη... το ξεχνάνε και πάνε παρακάτω. Ούτε εκτίθενται στην δουλεία τους, ούτε στον οικογενιακό/φιλικό κύκλο τους.