Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εκ του ασφαλους...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Kaveiros, στις 24 Μαϊου 2008.

  1. Kaveiros

    Kaveiros Regular Member

    Απο τα λιγα που γνωριζω γυρω απο το BDSM ειναι πως σε τετοιου
    ειδους σχεσεις πρεπει να υπαρχει ενα πλαισιο πανω στο οποιο θα
    κινηθει,αποδεκτο κ απο τους δυο,καπιοι κανονες.Κατανοω τους
    λογους που επιβαλουν κατι τετοιο(αισθημα ασφαλειας,εμπιστοσυνη κτλ).
    Ομως οποιος ασχολειται με αυτο,επιθυμια του δεν ειναι να ξεφυγει απο
    τον αδυσωπητο καταναγκασμο,να αφουγκραστει τη ψυχη του κ να λειτουργησει
    ελευθερα?Μηπως τελικα ξεκινωντας ειδη απο την αρχη με καποιο ειδος πλαισιου,
    λειτουργουμε στην ουσια με τον ιδιο τροπο απ' αυτον που θελουμε να ξεφυγουμε,περιοριζοντας
    τη φαντασια κ μετριαζοντας ετσι την απολαυση?
     
  2. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Εκ του ασφαλους...

    Καίριον, το ερώτημα....
     
  3. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Εκ του ασφαλους...

    Μόνο κάποιοι κανόνες? Διαπραγματεύσεις, συμβόλαια, τεχνικές μελέτες, προσχέδια, σχέδια εφαρμογής, προδιαγραφές θερμοκρασίας κεριού και στροφών κρουστικών δραπάνων, ορισμός μηχανικού ασφαλείας και ομάδας πυρασφάλειας..... Άντε μετά να σου σηκωθεί. Δεν εχεις ακούσει πως στο BDSM δεν πηδάνε; Γι’ αυτό δεν πηδάνε.

    Πάντως, αν δε χτίσεις σπίτι κι αν δεν κάνεις BDSM δε μαθαίνεις.
     
  4. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Πράγματι, κι εγώ στην αρχή της επαφής μου με τον χώρο, νόμισα ότι είναι ένα παιχνίδι με προκαθορισμένους κανόνες. Ρωτούσα: έτσι πρέπει να γίνεται; Είναι σωστό αυτό; Καλά κάνω και αισθάνομαι έτσι;

    Δεν νομίζω ότι είναι αυτοί οι λόγοι που επιβάλλούν κάτι τέτοιο. Όταν σε καλούν σε ένα πάρτυ, ρωτάς: πώς να ντυθώ; Τί θα φοράνε οι άλλοι; Είναι formal; Σε μία καινούργια σχολή ρωτάς τους κανονισμούς. Ρωτάς τους πιο παλιούς: πώς πρέπει να φέρομαι; Αν φέρω lunch box με το φαγητό μου θα με νομίσουν χαζό;

    Αυτή είναι η επιθυμία όλων όσων ασχολούνται με το BDSM; Δεν νομίζω. Δεν θα ήθελα να επεκταθώ αυτή τη στιγμή, είμαι σε foul mood και θα πονέσει.

    Εννοείται. Πέστα σε όποιον Κύριο απαιτεί πληθυντικό. (Σας παρακαλώ Κύριε, θα μπορούσατε να χώσετε την ψωλάρα σας στον κώλο μου; Ευχαριστώ. Και συγχωρείστε μου την απόλαυση, δεν θα το ξανακάνω).
     
  5. Kaveiros

    Kaveiros Regular Member

    Απάντηση: Re: Εκ του ασφαλους...

    Πανω στο καλυτερο σταματησες...αλλα το σεβομαι!
     
  6. Re: Απάντηση: Εκ του ασφαλους...

    Μέσα στους λόγους που κατανοείς ξέχασες να βάλεις τον σημαντικότερο
    …..καβλα και των δυο…..
    Καβηρε όπως συμβαίνει συνήθως η καλύτερη από όλες τις αλήθειες
    που υπάρχουν είναι η αλήθεια που βρίσκεται κάπου στη μέση
    Όλα τα υπόλοιπα είναι πολύ γοητευτικά όταν τα διαβάζεις Ειδικά
    αν είναι και καλογραμμένα σε ταξιδεύουν και σου εξάπτουν τη φαντασία
    Οι νουαρ ηρωες και οι καταραμενοι ποιητες παντα μας αρεσουν


    Μα καλά…μέση οδός δεν υπάρχει έτσι? Να την ξεχάσω δηλαδή.
    Οι μισοί κάνουμε συμβόλαια , προδιαγραφές θερμοκρασίας κεριών
    ομάδες πυρασφάλειας κλπ . Οι άλλοι μισοί πάλι σφαζόμαστε και
    καιγόμαστε ζωντανοί. Ε λοιπόν εγώ ούτε ξενέρωτος είμαι ούτε
    και μυγιάγγιχτος αλλά ούτε ο σχιζοφρενής δολοφόνος με το πριόνι
    είμαι. Είναι σοβαρό αυτό που μου συμβαίνει?
    Το ότι πρέπει να γνωρίζουμε τα όρια μας και τα όρια του συντρόφου
    μας καθώς και τι αρέσει στον καθένα, κυρίως για να ξέρουμε ότι
    υπάρχει συμβατότητα μεταξύ μας ,δεν σημαίνει ότι καθορίζουμε τις
    στροφές του κρουστικού δραπανου.
    G.E δεν γνωρίζω και πολλούς. Λίγους γνωρίζω αλλά μέχρι στιγμής δεν έτυχε
    να γνωρίσω κανέναν που να είναι όπως τον περιγράφεις . Από την
    αλλη πλευρά υποψιάζομαι αλλά και θέλω να πιστεύω ότι ο Τσαρς Μανσον
    αποτελεί εξαίρεση.
    Στο bdsm δεν πηδανε? Όχι δεν το εχω ακούσει και να σκεφτείς ότι και σπίτι
    εχω κάνει και bdsm. Αν αυτό ισχύει θα έπρεπε να το ξέρω
    Εκείνο που ξέρω είναι ότι σε μερικους δεν αρέσει το πήδημα. Αν αυτός που
    δεν του αρέσει βρει κάποιον άλλον που επίσης δεν του αρέσει Που είναι το κακό?
    Γιατί κάτι που μας αρέσει και είναι ωραίο πρέπει καλά και ντε ν’ αρέσει σ’ όλους?
     
    Last edited: 25 Μαϊου 2008
  7. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    Απάντηση: Εκ του ασφαλους...

    Αυτό κι αν είναι ανωμαλία!  

    στο γεγονός ότι λέει ότι κάνει bdsm  

     
    ... έτσι καταλήγουν να μας λένε ανώμαλους      
     
     
  8. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Εκ του ασφαλους...

    + 100  
     
  9. Re: Απάντηση: Εκ του ασφαλους...

    Αυτος που κανει bdsm λεει οτι δεν πηδαει? η οσοι δεν πηδανε λενε πως κανουν bdsm?
    Για να το λες κατι παραπανω θα ξερεις.
    Εγω οπως ειπα και στο προηγουμενο ποστ δεν το εχω ακουσει.  
     
  10. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Εκ του ασφαλους...

    Κορνηλιε και ολοι οι άλλοι φίλοι. Ίσως πρέπει να αλλάξω στυλ χιούμορ ή να βάζω προειδοποίηση "προσοχή η επόμενη φράση είναι απόπειρα χιούμορ". Αυτά ως προς το πήδημα. Το γιατί στο BDSM εμφανίζεται συχνότερα από το μέσο δείγμα πληθυσμού η απέχθεια προς τη διεισδυση έχει ψυχολογική ερμηνεία και οχι την κούραση από τις διαδικασίες, που χαριτολογώντας περιέγραψα (όχι δε διαθέτω στατιστικά στοιχεία.)

    Η τεχνοκρατική προσέγγιση του BDSM εκφράζεται συχνά στα κείμενα και συνοδεύεται συχνά με λίστες πουριτανικών περιορισμών. Ελάχιστες φορές με έχει καυλώσει έστω λίγο η θέαση BDSM δραστηριοτήτων από τρίτους συμπεριλαμβανομένων και BDSM πορνοταινιών. Μοιάζουν σαν να διεκπεραιώνουν αυστηρό τελετουργικό. Δε γνωρίζω τι κάνουν οι ίδιοι στο κρεβάτι τους, αλλά κρίνοντας από γενικές πληροφορίες και συνομιλίες δεν αποκόμισα διαφορετική αίσθηση.

    Οι πυλωνες του τεχνοκρατικού BDSM είναι το safe (ήτοι ανάπτυξη δεξιοτήτων δια της εκπαιδεύσεως και τήρηση κανόνων υγιεινής) sane (λες και η λογική εισάγεται ενδοφλεβίως) και consensual (κάτι σαν τα αποτελέσματα minutes of meeting). Η καύλα αποσιωπείται.

    Για μένα οι πυλώνες του BDSM είναι καύλα, βίτσιο και έλξη. Τα safe και sane θεωρούνται αυτονόητα. Οι μη sane απλώς εκδιώκονται από την ομήγυρη ή σε ακραίες μορφές οδηγούνται σε ψυχιατρικά ιδρύματα. Επί αιώνες οι άνθρωποι ήξεραν να γαμούν και να παίζουν σεξουαλικά παιχνίδια χωρίς να περνούν σχολεία. Ένας sane άνθρωπος δε θα τεμαχίσει τον άλλο από πρόθεση. Αν αρέσκεται στο να δένει τη σύντροφό του σα λουκάνινο θα μάθει να δένει κόμπους.

    Οσο για το consensual από την αρχική ερμηνεία του «δεν κάνουμε απαγωγές και βιασμούς εν καιρώ ειρήνης γιατί θα μας κλείσουν μέσα» κατάντησε «συμβολαιογραφική διαδικασία μεταβίβασης ιδιοκτησίας». Ακρως αντικαυλωτικό και σκλαβοκεντρικό. Ο εκμαυλισμός και το βιτσιο είναι από τους βασικούς μηχανισμούς πού οδηγούν την άλλη «συναινετικά» στα 4.
     
    Last edited: 25 Μαϊου 2008
  11. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    Απάντηση: Εκ του ασφαλους...

    Το δεύτερο.   Είναι μια φήμη.  
    Σσσστ!   Τη διαδίδουν κακόβουλοι.   Δεν είναι αλήθεια.  

    Το έχεις διαβάσει όμως;  

    Σε άλλο νήμα, μόλις, δήλωσα ανώμαλη.   Δεν ξέρω πόσο σε καλύπτει αυτό. Αυτή η ανωμαλία πάντως δεν είναι η δική μου.  


    _______
    Για να μη ξεφύγουμε όμως από το θέμα με το αστειάκι μου, επιστρέφω:
    Στο bdsm οι κανόνες φτιάχνονται για να απαλλάξουν από άλλους κανόνες οι οποίοι πραγματικά καταπιέζουν. Οι κανόνες δεν είναι μόνιμοι και αμετάκλητοι. Εξελίσσονται και αυτοί όπως εξελίσσεται η σχέση και οι συμμετέχοντες σε αυτή. Αλλά για να οδηγήσουν σε εξέλιξη με λιγότερους αναγκαίους κανόνες, σε μεγαλύτερη ελευθερία δηλαδή, η εξέλιξη δε μπορεί να μην έχει στόχο, να μην έχει κατεύθυνση.

    Δεν με ενδιαφέρει η ελευθερία ως εκτόνωση. Προϋποθέτει λάθη στάσης που καταλήγουν να καταπιέζουν και να οδηγούν σε αναγκαστική διάθεση φυγής, εκτόνωση.
    Κάποιοι ίσως κάνουν bdsm και απ αυτό ορμώμενοι. Δεν είναι η δική μου στάση.

    Η ελευθερία που με ενδιαφέρει είναι αυτή που ορίζεται ως κατάφαση στη πράξη που γενόμενη παράγει νέα μεγαλύτερη ελευθερία.
    Ασφάλεια είναι η δυνατότητα που επιτρέπει αυτή τη πράξη. Πόρος ελευθερίας που δε χρησιμοποιείται για όσο δε χρησιμοποιείται. Ελευθερία είναι η χρήση αυτού του πόρου (δράση) που εφόσον παράγει μεγαλύτερη ελευθερία παράγει εκ των πραγμάτων και ασφάλεια (δυνατότητα ύπαρξης και ανεκμετάλλευτων πόρων).

    Η ασφάλεια έχει πάρει την αρνητική της έννοια, από τη μια, ότι συνηθέστερα αναφέρεται σε εξωγενείς συνθήκες, “εισαγόμενες”, ανταλλαγμένες με ποσότητες ελευθερίας (καταπίεση), και από την άλλη, όταν στο όνομα της δεν ικανοποιούνται οι πραγματικές ανάγκες.

    Μπορεί να φαίνεται οξύμωρο αλλά ορθολογική χρήση της ελευθερίας παράγει μεγαλύτερη ελευθερία.


    _______
    Και μια παρεπόμενη ερμηνεία της υποτακτικής και της κυριαρχικής στάσης με βάση τους παραπάνω όρους:
    Η υποτακτική στάση είναι μια υψηλού ρίσκου επένδυση. Ο υποτακτικός δίνει όση ελευθερία έχει και δεν έχει στον κυρίαρχο για να την επενδύσει και να του την δώσει πίσω μεγαλύτερη.
    Ο συνήθης “κυρίαρχος” αρκετά συχνά καταναλώνει την ελευθερία που του παραχώρησε ο υποτακτικός για προσωπική ευχαρίστηση και μόνο. (πως αλλιώς θα εκτονώσει τη καταπίεση που τρώει στη κεφάλα ο καψερός; )

    Οκ cornilie. Υπάρχουν και εξαιρέσεις, ανωμαλίες στο κανόνα (και εδώ δηλώνω ευτυχής δέκτης ανωμαλίας)  
     
  12. Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Εκ του ασφαλους...


    Κι' εγω την ιδια φραση πρεπει να βαζω
    Οσο για τα υπολοιπα δεν διαφωνω πουθενα