Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ενάντια στη μορφή-ζευγάρι

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Iagos, στις 6 Φεβρουαρίου 2017.

  1. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Ποιά ελευθερία;;; σε κοινωνικό; επαγκελματικό; οικογενειακό επίπεδο;;;;
     
  2. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Είμαστε οι επιλογές μας.
     
  3. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Θα έβαζα συγκεκριμένο παραλήπτη σ' αυτές τις δυο γραμμές μου. Αλλά με κάθε ειλικρίνεια, ίσως και να πήγαινε σ' όλους όσους έγραψαν μέχρι εδώ.
    Οι γενικεύσεις και οι αφορισμοί έδωσαν και πήραν, το ίδιο και οι αυτοαναιρέσεις. Διάλογος όταν δεν δεχόμαστε το δικαίωμα στην επιλογή ( ή την αυτοδιάθεση ) του οποιουδήποτε άλλου,
    στο δικό μου τουλάχιστον το λεξιλόγιο διάλογος δεν ονομάζεται. Θα είναι ανταλλαγή μονολόγων, θα είναι...( εδώ συνειδητά αυτολογοκρίνομαι ).

    Ένα κρατώ διαβάζοντας και αυτό το νήμα, το κρατώ για μένα μονάχα. Κάτι που είχα επαναλάβει και στην αμέσως προηγούμενη "παρέμβαση" μου με διαφορετικά λόγια.
    Ο αληθινός εχθρός ή δυνάστης μας ( με ή δίχως εισαγωγικά ) ίσως και να είναι ο ίδιος μας ο εαυτός. Τα περί κενωνίας/καταπιέσεων, ακόμη και τα περί "πλύσεως εγκεφάλου" ( ηθελημένα εδώ τα εισαγωγικά ) από ποιος ξέρει ποιαν ορατή ή αόρατη δύναμη σε μένα φαντάζουν σαν σκέψεις μεσαιωνικές ( τουλάχιστον βάσει της ιδέας που έχω απ' τ' αναγνώσματα μου αναφορικά με κείνη την εποχή ). Όλα επιλογές είναι και οι επιλογές έχουν τις συνέπειες τους, αρνητικές ή θετικές.

    Όποιος/α νιώθει καταπιεσμένος/η ( με ή δίχως εισαγωγικά ) από κάτι, είναι στο χέρι του/της να κατακρημνίσει την αιτία της καταπίεσης του/της.
    Ας αφήσει όμως τους άλλους/ες, που δεν θέλουν να δουν κάποια πράγματα με ίδια μάτια στην ησυχία τους ή στην "τύφλα" τους.
    Το δεν θέλουν να δουν της προηγούμενης σειράς, δεν υπογραμμίστηκε κατά λάθος και θαρρώ, ότι δεν χρειάζεται να εξηγούμε γι' άλλη μια φορά τα ίσως αυτονόητα.

    Αυτά...ξανά..και ξανά καλή συνέχεια.

    * Errata corrige από δω και κάτω? Μπα, δεν νομίζω...

    Τεσπα, συχνά πυκνά για πάρα πολλά απ' τα θέματα μας φταίει κάποιος άλλος, που επίσης συχνά πυκνά ίσως και να έπρεπε να έχει το πρόσωπο μας.
    Από κει και πέρα ο κάθε παπάς με τ' ευαγγέλιο του ( ή την κολοκυθόπιτα του ).  
     
    Last edited: 10 Φεβρουαρίου 2017
  4. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Είμαστε γεννημένοι διαφορετικοί, αλλά, για κάποιο περίεργο λόγο, έγινε διεκδίκηση δικαιώματος.
     
  5. Kostas.V.

    Kostas.V. ....Η αλήθεια βρίσκεται στους Sex Pistols....

    Σε τι πράγμα έγινε διεκδίκηση....?
     
  6. Iagos

    Iagos Contributor

    ΘΕΡΜΉ ΠΑΡΆΚΛΗΣΗ ΝΑ ΚΛΕΙΔΏΣΕΙ ΤΟ ΝΉΜΑ ΤΏΡΑ
     
  7. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Το δικαίωμα στη διαφορετικοτητα, θα έπρεπε να είναι αυτονόητο,γιατί έτσι γεννηθήκαμε. Όπου δικαίωμα όμως σημαίνει, ότι κάποιος το διεκδικεί
     
  8. Kostas.V.

    Kostas.V. ....Η αλήθεια βρίσκεται στους Sex Pistols....

    Οκ σύμφωνη δεν υπάρχει λόγος περαιτέρω διαλόγου όμως εφόσον ο νηματοθετης ζήτησε να κλειδωθεί το νήμα ας το σεβαστούμε....
     
  9. Iagos

    Iagos Contributor

    Ο νηματοθέτης έχει ζητήσει

    Πρώτον ο σεβαστεί να @Tenebra_Silente το γεγονός πως δεν είναι ευπρόσδεκτος στα νήματα μου γιατί απλούστατα δεν τον εκτιμώ ως ανθρώπο και όχι απλά ως ένα nick εδώ...

    Και δεύτερον σύνκαυλοι σας παρακαλώ μην το κάνετε οι υπόλοιποι ερώτηση παράθεση ερώτηση παράθεση

    Περιοριορίστε το λίγο αυτό το βιτσιο τουλάχιστον στα θέματα που ανοίγω

    Μιλήστε και λίγο στα pm...

    Αλλά δεν ζητώ να κλειδώσει εξ αιτίας αυτού αλλά γιατί ο @Tenebra_Silente δεν σέβεται

    Ζητώ συγνώμη αν ήμουν λίγο εκνευριστικός σε κάποιους που μιλήσαμε ιδιωτικά
     
  10. Iagos

    Iagos Contributor

    Εφόσον δεν έχω το δικαίωμα ως μέλος να μπλοκάρω τον @Tenebra_Silente από τα θέματα που ανοίγω παρακαλώ την διαχείρηση ή να το κλειδώσει ή να τον συμμόρφωσει στην παράκληση μου

    Ευχαριστώ
     
  11. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ρε μανία με τα κλειδώματα..!
    Διάλογος γίνεται, καλός, κακός, ξεστρατισμένος, εύστοχος, αλλού γι' αλλού, τσουλάει όπως είναι να τσουλήσει...
    Δεν γράφουμε την εγκυκλοπαίδεια του Diderot...
    Ούτε είναι υποχρεωτικό το ΄ποιο νήμα ανοίγεται να έχει κάποιο στόχο/σκοπό...
    Πάει όπου είναι να πάει...
    Απλώνει, μαζεύει, πολύ ωραία...
    Και στο κάτω κάτω, αν κάποιος γράφει κάτι "πέρα βρέχει", αυτός εκτίθεται..
    Και πολύ χαιρόμαστε...
    Και κάποιος που διαφωνεί επίσης εκτίθεται...
    Και ξαναχαιρόμαστε...
    Μην το ξενερώνουμε το πράμα...
    Πάντα υπάρχει ζουμί...
    Το πολύ πολύ κάποιος για να το βρεί να ψάξει λίγο παραπάνω...
    Καλό του κάνει στο φινάλε...
    Η λογική όχι αυτό, όχι εκείνο σε έναν διάλογο χρειάζεται απλώς κατάδειξη του γιατί...
    Κι ο καθένας πράττει κατά το δοκούν...
    Όχι αποκλεισμούς...
     
  12. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Παιδιά θα χρειαστώ την γνώμη σας για κάτι.

    Διάβασα το εισαγωγικό νήμα και το μεγαλύτερο μέρος της συζήτησης και είμαι πλέον πολύ μπερδεμένος. Έχει κάτι χρόνια τώρα που πήρα την απόφαση να αφήσω πίσω τις πατριαρχικοκαπιταλιστικοστερεοτυπικές μου καταβολές και να δω την ζωή μου πιο ανοιχτόμυαλα και προοδευτικά. Μέρος αυτής μου της προσπάθειας ήταν να λέω ανοιχτά και την γνώμη μου υπέρ του δικαιώματος του του γάμου μεταξύ ομοφυλοφίλων.

    Κατα την γνώμη σας, θα έδειχνα ακόμη πιο ανοιχτόμυαλος και προοδευτικός αν άλλαζα ρότα και άρχιζα να αγωνίζομαι κατά του δικαιώματος του γάμου για όλους ?
    Το να αγωνιζόμουν μαζί τα SCUM (και πάνω από όλα δημοκρατικά και ανοιχτόμυαλα) συντρόφια για την ποινικοποίηση της οποιασδήποτε μορφής ερωτικής ή ρομαντικής συνεύρεσης με λιγότερα από τρια μέλη θα με έκανε μήπως ακόμη πιο προοδευτικό ?

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.


    Υ.γ.
    Παρακαλώ πολύ την διαχείριση να εξετάσει πολύ σοβαρά την πρόσκληση του μέλος Iagos στην διαχειριστική ομάδα. Είναι ένα από ελάχιστα μέλη του φόρουμ που έχει επιδείξει και συνεχώς επιδεικνύει ακαριαίο δημοκρατικό ήθος στον λόγο του, είναι υπερασπιστής της ελευθερίας του λόγου από όπου και αν προέρχεται αυτός, δεν είναι στενόμυαλος εγωιστής, μπορεί να συζητήσει την γνώμη του με οποιονδήποτε, δεν είναι από αυτούς που θεωρούν όλους τους άλλους (με εξαίρεση τους αυλικούς τους ή την κλίκα τους) άξεστους, χωριάτες, φασίστες, βλάκες κτλ κτλ.
    Ειλικρινά απορώ γιατί τέτοια άτομα δεν βρίσκονται ήδη στην διαχείριση τούτου του φόρουμ.
     
    Last edited: 10 Φεβρουαρίου 2017