Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ενδειξη αδυναμίας?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος jimboy, στις 21 Δεκεμβρίου 2008.

  1. jimboy

    jimboy Regular Member

    Αναρωτιέμαι:η ανάγκη για επιβολή είναι ίσως μια ένδειξη αδυναμίας?​


    Δε κρύβω ότι το ερώτημα αυτό ήρθε στο μυαλό μου το τελευταίο χρονικό διάστημα όντας μέλος του φόρουμ και συμμετέχοντας στις συζητήσεις.
    Ωστόσο το φαινόμενο αυτό (η ανάγκη για επιβολή) είναι ένα φαινόμενο που συναντώ συχνα στη ζωή μου σε όλους τους τομείς και συμμετέχω και γω με τον τρόπο μου!
    Στον εργασιακό χώρο, μέσα σε μια παρέα, στις ερωτικές σχέσεις, ακόμα και σε μια απλή επαφή πχ με έναν υπάλληλο σε μια τράπεζα ή με τον οδηγό του δίπλα αυτοκινήτου!
    Γιατί ο άνθρωπος επιλέγει να το κάνει?Δε νομίζω ότι τον βοηθά στις σχέσεις του-μάλλον τον κουράζει!
    Διαλέγει να το κάνει?

    Οτι θέλετε ρωτάτε αν κάτι απ αυτά που γράφω έχει μπερδεμένο νόημα....αν απαντήσετε!!!
     
  2. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Κατ' αρχάς, ποιοι είναι οι λόγοι που οδηγούν κάποιο άτομο στο να θέλει να επιβάλλεται στους άλλους; Αυτή τη στιγμή δύο μου έρχονται στο μυαλό. Ο πρώτος, είναι η ύπαρξη υπέρμετρου εγωισμού, η άποψη πως έχει πάντα δίκιο και κάνει ότι μπορεί για να το επιβάλλει. Ο δεύτερος είναι η αδυναμία να προσαρμοστεί στις καταστάσεις όταν δεν ελέγχονται από τον ίδιο και, συνεπώς, προσπαθεί πάση θυσία να τον αποκτήσει. Σ' αυτή, την τελευταία περίπτωση, μπορούμε εύκολα να μιλήσουμε για αδυναμία του ατόμου. Για την πρώτη, δεν ξέρω.
     
  3. Felicia

    Felicia Regular Member

    Ο άνθρωπος που πραγματικά επιβάλλεται το κάνει χωρίς καμία προσπάθεια.
    Δεν νομίζω ότι πρόκειται για ανάγκη του, αλλά για έμφυτο στοιχείο του χαρακτήρα του.
    Αυτός που το προσπαθεί απλώς δεν επιβάλλεται. Ή αν το πετυχαίνει αυτό δεν οφείλεται στην προσωπικότητά του αλλά στη θέση του (π.χ εργοδότης).
     
  4. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Ενδειξη αδυναμίας?

    !!!
    Και πόσο κοντά είναι αυτά τα δύο-πόσο ίδια!
    Δεν είναι μια αδυναμία?Του τύπου "επιβάλλομαι άρα υπάρχω?