Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εξάρτηση...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος soutzoukakia, στις 1 Νοεμβρίου 2007.

  1. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    (τα bold δικά μου)



    Σύμφωνα λοιπόν με αυτά που λέει ο MasterJp το τελικό αποτέλεσμα (όσο μπορεί να εννοηθεί ποτέ ότι τελειώνει η εκπαίδευση μιας σκλάβας), η καλά εκπαιδευμένη σκλάβα είναι ένα πλάσμα εξαρτημένο.
    Και μάλιστα κάποιος την έχει ωθήσει συνειδητά να εξαρτάται από αυτόν.

    Μήπως όμως αυτό είναι δυσλειτουργικό; Μήπως αδικεί και τους δυο;

    Φαίνεται λογικό τυπικά. Ο όρος σκλαβιά είναι αντίθετος της ανεξαρτησίας. Άρα συνώνυμος με την εξάρτηση. Με ποιο όμως περιεχόμενο του όρου;




    Έχω στη μνήμη μου ένα από τα τελευταία πολύ καλά (για μένα) posts της lara[E-p]
    Παραθέτω ένα τμήμα του:


    Πιστεύω ότι τα δυο posts που παρέθεσα λένε αντίθετα πράγματα.


    Η περιγραφή της lara[E-p] δε μοιάζει ανθρώπου εξαρτημένου. Σε κανένα σημείο δεν αφαιρεί την χαρά που αντλεί από την ικανοποίηση του Αφέντη της, αλλά μήπως αυτός χαίρεται περισσότερο που η σκλάβα του είναι ένα ικανό μη εξαρτημένο πλάσμα, δυνατό να λειτουργεί ικανοποιητικά και με ικανοποίηση στην καθημερινότητα του; Και μήπως και αυτή από το ίδιο πράγμα δεν αντλεί επίσης χαρά; (συμπληρωματικά με την ικανοποίηση που δίνει στον Αφέντη της, δεν το ξεχνώ)



    Στο νήμα που είχε γραφτεί το πρώτο post δεν είδα καμία αντίδραση για την εξάρτηση ως απόρροια της εκπαίδευσης, παρά μόνο ενισχυτικά σχόλια για την ευθύνη του Κυρίαρχου πράγμα που σημαίνει ότι (για το σύνολο; ) η εξάρτηση είναι δεδομένη.



    Αναρωτιέμαι τελικά…
    • Τι σημαίνει εξάρτηση στη σχέση M/s; Είναι απαραίτητη και αναπόφευκτη; Πως διαμορφώνει αυτή τη προσωπικότητα της σκλάβας στο σύνολο της;
    • Μήπως η πρώτη άποψη προϋποθέτει έναν διαφορετικό (ενδεχομένως και βιολογικά) τύπο σκλάβας; Και έναν διαφορετικό (ενδεχομένως και βιολογικά) τύπο Αφέντη;
    • Τα παραπάνω είναι δείγματα δυο εντελώς διαφορετικών θεωρήσεων; Δυο διαφορετικών κόσμων; Ή μπορούν ως απόψεις να διαλεχθούν κα ενδεχομένως να συντεθούν μεταξύ τους; Με ποιο τρόπο;




    Υ.Γ. Ελπίζω, εκτός των άλλων απαντήσεων, να έχω απαντήσεις και από τους δυο users που έκανα quote. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων  
     
  2. Syrah

    Syrah Contributor

    Η εκπαίδευση γίνεται γιατί ο κυρίαρχος επιθυμεί να βελτιώσει συγκεκριμένα skills του υποτακτικού του, προκειμένου να τον εξυπηρετεί καλύτερα. Καθώς διαφορετικές είναι οι επιθυμίες κάθε κυρίαρχου, διαφορετικές οι μέθοδοι εκπαίδευσης που προκρίνει και εφαρμόζει και διαφορετική η ιδιοσυγκρασία κάθε υποτακτικού (συνεπαγωγικά και το πώς επηρεάζεται από την εκπαίδευση αυτή) φρονώ πώς μιλώντας για εκπαίδευση, είναι προτιμότερο να μην έχουμε κατά νου στερεότυπα. Για παράδειγμα: ένας κυρίαρχος επιθυμεί μία αυτάρκη, σε επιμέρους τομείς, σκλάβα, και ένας άλλος επιθυμεί μία σκλάβα-αντικείμενο που δεν σκέπτεται τίποτα και έχει μηδενική αυτονομία.

    Πέρα από αυτά, ίσως ο MasterJp να ήθελε με αυτό το post να καταδείξει τη σχέση (αμφίδρομης ως ένα βαθμό, θα συμπλήρωνα) εξάρτησης (μεταξύ κυρίαρχου και υποτακτικού) που σαφώς προκύπτει από την εκπαίδευση, ενώ η lara[E-p] να αναφέρθηκε στο ότι η εκπαίδευσή της (το πώς έμαθε να Τον υπηρετεί) δεν την μετέτρεψε σε εν γένει παθητικής διάθεσης άνθρωπο (επομένως διαχειρίζεται μόνη της πολύ καλά τις εργασιακές, φιλικές, οικογενειακές της σχέσεις, πέραν, φυσικά, της M/s σχέσης που διατηρεί, στην οποία έχει υποτακτικό ρόλο).

    Δεν έχουν τομή τα σύνολα εννοιών, στις οποίες αναφέρονται οι lara[E_p] και MasterJp, άρα ανεξάρτητα από το αν οι θέσεις τους είναι ή φαίνονται εκ πρώτης θεώρησης ασύμβατες, δεν δημιουργούν αντίφαση, επομένως δύνανται να συνυπάρχουν εντός της ίδιας σχέσης. Αν δηλαδή δεν είχα γι αυτούς προσωπικές πληροφορίες, δεν θα κατέληγα (λογικά) στο συμπέρασμα ότι η πρώτη αποκλείεται να είναι σκλάβα του δεύτερου.  

    Πολύ ενδιαφέρον νήμα, soutzoukakia. Αν έδινες και τις url όπου βρήκες τα συγκεκριμένα posts θα ήταν ευκολότερο να κανοήσουμε με τί εννοούν οι συγγραφείς τους, και κυρίως αν αναφέρονται στο ίδιο θέμα, για να έχει νόημα η όποια αντίφαση.
     
  3. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    Απάντηση: Εξάρτηση...

    Ευχαριστω Syrah  
    Tα νηματα απο οπου πηρα τα quotes ειναι διαφορετικα

    Το post του MasterJp βρισκεται στο θεμα: "Εκπαίδευση σκλάβας" (νηματοθετης η lara[Ε-p]) στο link:
    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?t=5913

    και το post της laras[E-p] βρισκεται στο θεμα: "Αίτια και αντιδράσεις" (νηματοθετης ο MasterJp) στο link:
    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?t=9809


    Γενικη οδηγια: Αν κανεις κλικ στο βελακι που βρισκεται διπλα στο ονομα αυτου στον οποιο ανηκει η αρχικη δημοσιευση, στο καθε quote, σε οδηγει στο αντιστοιχο αρχικο post
     
    Last edited: 1 Νοεμβρίου 2007
  4. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Εξάρτηση...

    Ευχαριστώ  
     
  5. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Πολύ ενδιαφέροντα τα ερωτήματα που τίθενται στο νήμα. Πρέπει να πω ότι, ως «πρωτάκι» που καταβροχθίζει ασύστολα τις ενδορφίνες με τις χούφτες, θα μπορούσα πολύ εύκολα να αφεθώ σε έναν τρόπο ζωής που θα με έκανε ένα παθητικό αντικείμενο σεξουαλικής ευχαρίστησης, εξαρτημένο από την ίδια μου την υποταγή και ανίκανο ακόμη και να φτιάξει έναν κορμό με μπισκότα!

    Ευτυχώς (ή και δυστυχώς – όπως το δει κανείς) δεν μου αρκεί αυτός ο τρόπος ζωής. Και ευτυχώς νομίζω δεν αρκεί ούτε και στον Κυρίαρχο ο οποίος μου άνοιξε την πόρτα που χτύπησα, ζητώντας του μία μικρή θεσούλα στο σύμπαν του (και αυτός μου έδωσε το σύμπαν ολόκληρο στη γενναιοδωρία του – ή απλά χαίρεται να με βλέπει τι ωραία που κουβαλάω τις βαλίτσες στο ταξίδι μας – του την έσκασα, τους πέρασα ροδάκια, τα ροδάκια της αγάπης μάλλον παρά της απόλαυσης). Γιατί δεν είναι βαριά μόνο η ευθύνη του Κυρίαρχου σε μία τέτοιου είδους σχέση, βαριά είναι και η εμπιστοσύνη του Κυρίαρχου στην σκλάβα του.

    Αν η σκλάβα δεν μπορεί πλέον να λειτουργήσει στα επίπεδα που θεωρούνται απαραίτητα ώστε να λέμε ότι δεν υπάρχει ψυχοπαθολογία (κοινωνικά, επαγγελματικά, οικογενειακά κλπ), τι να τις κάνει τις ενδορφίνες της; Η άποψή μου είναι ότι η πληρότητα που αποζητούσε θα έχει επιτευχθεί μόνο στο συναισθηματικό / ερωτικό επίπεδο. Δεν έχει ιδιαίτερες ικανότητες η σκλάβα; Δεν έχει ανησυχίες, ενδιαφέροντα, σχέσεις φιλικές όπου θέλει να δώσει ότι καλύτερο μπορεί (έτσι για την ευχαρίστηση του να δίνεις), δεν θέλει την αναγνώριση από την οικογένειά της, τον ευρύτερο κοινωνικό κύκλο της; Ίσως όχι. Αν ναι όμως, έστω και σε έναν από τους ανωτέρω τομείς, θα μπορέσει πιστεύω να επιδιώξει τους στόχους της πιο αποτελεσματικά με την δύναμη που της δίνει η σχέση, και με την αυτογνωσία που αναγκαστικά προκύπτει από μία τέτοια σχέση. Είναι απλά ένα μπόνους των BDSM σχέσεων και θα είμασταν χαζοί αν δεν το εκμεταλλευόμασταν (Αιγοκερίνα καραμπινάτη όντας, πρακτική και λειτουργική).

    Δεν έχω γνώσεις από βιολογία, απλά ξέρω ότι (με τον χαρακτήρα πούχω) δεν θα μπορούσα ποτέ να εξαρτηθώ από κανέναν, με την έννοια ότι θα μπορούσα να ζήσω και χωρίς Αυτόν. Απλά δεν θα ήμουν πλήρης.

    Η μαγεία της σχέσης Κυριαρχίας / υποταγής κατ’ εμέ έγκειται στην επιλογή. Αφ’ ενός της σκλάβας που κάνει το βήμα προς έναν άλλο άνθρωπο, έξω από τον εαυτό της, βλέποντας και αναγνωρίζοντας ότι αυτός ο άνθρωπος είναι μοναδικός και σημαντικός γι αυτήν και άρα αξίζει να παραδώσει τον εαυτό της και τη ζωή της στα χέρια του (γνωρίζοντας ότι θα είναι πιο ευτυχισμένη ετσι και άρα πρόκειται για ανιδιοτελή ιδιοτέλεια).  Και αφ’ ετέρου στον Κυρίαρχο που ανοίγει την αγκαλιά του και την δέχεται, με όλη την επίγνωση της ευθύνης, αναλαμβάνοντας τις επιλογές της ζωής της (απολαμβάνοντας και αυτός με την σειρά του ότι στο καλό απολαμβάνουν αυτά τα υπέροχα όντα). Όσο για τη σύνθεση των δύο κόσμων, θα έλεγα ότι πραγματικά δεν αξίζει να ζει κανείς χωρίς την μαγεία αυτής της υπέρτατης, μοναδικής σχέσης. Αλλά δεν είναι θέμα εξάρτησης. Είναι θέμα γνώσης. Ξέρω ότι χωρίς Αυτόν θα ζήσω μια μέτρια ζωή. Θα ζήσω όμως, και μάλιστα στο έπακρο των δυνατοτήτων μου, όπως θα το ήθελε από μένα και όπως μου μαθαίνει ήδη να το κάνω. Άρα η πληρότητα της ζωής μου και η ευτυχία μου εξαρτώνται από Αυτόν. Όμως λειτουργώ και στους υπόλοιπους τομείς της ζωής μου δυναμικά, σύμφωνα με τον τρόπο που θα επιθυμούσε και αυτός, και μάλιστα αυτόνομα εν μέρει.

    Η σχέση M/s δεν είναι σχέση εξάρτησης. Είναι μία μαγική σχέση όπου δύο άνθρωποι επιλέγουν ο ένας τον άλλον και αποφασίζουν, ίσως κατά ένα παράλογο, μη εξηγήσιμο τρόπο, να χαρίσουν ο ένας στον άλλον, μέσα σε αυτή την συνήθως απεχθή, σύντομη και απάνθρωπη ζωή, ότι πιο πολύτιμο έχουν. Δηλαδή το μόνο πράγμα που είναι δικό μας όταν ερχόμαστε σε αυτή τη ζωή και το μόνο που παίρνουμε μαζί μας όταν φεύγουμε: τον εαυτό μας. Υπάρχουν πιο βαριές βαλίτσες; Υπάρχουν πιο αληθινά φτερά;
     
  6. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Εκτιμώ πως με μια δεύτερη ανάγνωση κάποιος μπορεί να παρατηρήσει πως δεν είναι εντελώς αντίθετες οι απόψεις του MasterJp και της lara{E-p]. Αντίθετα, εκφράζουν ακριβώς το ίδιο φαινόμενο, ο καθένας από διαφορετική οπτική γωνία.
    Στο post του MasterJp καθοριστικό ρόλο για την σκλάβα παίζει το πρόσωπο του Κυρίαρχου και το πλαίσιο, μεσα στο οποίο επιτρέπει στην σκλάβα να κινείται και να εκφράζεται. Εκτιμώ πως μια σκλάβα αποζητά αυτό το πλαίσιο ως το μέσο ολοκλήρωσής της, το οποίο και συνδέει άμεσα (συναισθηματικά, σωματικά και πνευματικά) με το πρόσωπό Του. Είναι φανερό πως, κατά την διάρκεια της εκπαίδευσής της, ο περιορισμός των δυνατοτήτων κίνησης και δράσης - αντίδρασης προκαλούν δυσφορία, καθώς καθιστούν την νέα καθημερινότητά της σημαντικά διαφορετικη, σε σχέση με τον τρόπο που ζούσε ως τότε. Μια σκλάβα μπορεί να χαρακτηριστεί αρκούντως εκπαιδευμένη (μιας και η εκπαίδευση είναι ουσιαστικά διαρκής και αέναη), από την στιγμή που κατορθώνει να βιώνει το νέο της πλαίσιο με φυσικότητα και την συνεπαγόμενη ευχαρίστηση. Αυτό, δηλαδή, που περιγράφει η lara [E-p] από την οπτική γωνία της σκλάβας ως αίσθηση ελευθερίας. Δεν θα το ονόμαζα "εξάρτηση", αλλά ολοκλήρωση μέσω της διάδρασης.
     
  7. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    <smiles & winks @ L_Strike>

    Πιπέρι σε όποιον πει ... "εξάρτηση"
     
  8. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Εξάρτηση...

    εμένα επειδή δε μου αρέσει το πιπέρι θα την πω τη λέξη: εξάρτηση


    μέχρι τώρα άνηκα σε Δυο Υπέροχους Κυρίαρχους

    κατά τη διάρκεια της κτήσης Τους πάνω μου αισθανόμουν πλήρως εξαρτημένη απ' Αυτούς, αλλά εξαιρετικά δυνατή απέναντι σε όλους τους άλλους

    μετά την αποδέσμευση, η σχέση μου μαζί Τους μεταλλάχτηκε σε μια βαθιά ανθρώπινη αγάπη, ασύγκριτη με τα μέχρι τώρα δεδομένα μου... και ο Ένας και Άλλος, έχουν τη δική Τους μοναδική θέση στην καρδιά μου και αυτό εγκαθίδρυσε μια νέα μορφή εξάρτησής μου απ' Αυτούς

    το να εξαρτάσαι, να υποτάσσεσαι δηλαδή στην εξουσία Του Άλλου δεν είναι κακό για μια σκλάβα... είναι το ζητούμενο
     
  9. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Εξάρτηση...

    Ουφ, ευτυχώς τα είπε η γενναία μας sapfw!!!!

    Ευχαριστώ κούκλα μου, με στρίμωξαν στη γωνία, σώνει και καλά λέει να μην εξαρτάσαι. Μπα. Άμα θέλω. Άμα γουστάρω. (Είδες τι δυναμική είμαι γμτ, δεν μπορώ να κάτσω καλά. Αυτό κι αν είναι εξάρτηση.)  
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    <smiles @ sapfw> είσαι σίγουρη πως δεν σου αρέσει;
     
  11. L_Strike

    L_Strike Contributor

    @ MasterJp:
    Δεν βλέπω να εμφανίζεται "εξάρτηση" από την σκλάβα, με την έννοια του εθισμού ή της άρρηκτης διασύνδεσης της φυσικής και πνευματικής ύπαρξής της με το πρόσωπο του Κυρίαρχου. Αναγνωρίζω, όμως, πως η ίδια "εξαρτάται" από Εκείνον, υπό την έννοια ότι βασίζεται σε Εκείνον, καθώς Αποτελεί τον κεντρικό άξονα της ζωής της.

    Υ.Γ. Το πιπέρι δεν αποτελεί φόβητρο για κάποιον ικανό να "καυτηριάζει"... ίσως, μάλιστα, να αποτελέσει "καύσιμο" αντί να τον κάψει  
     
  12. DeSade

    DeSade Owner of evelin

    Εχω την αισθηση οτι η εξάρτηση αφαιρεί τη δυνατότητα επιλογής. Ειμαι εξαρτημενος αρα δεν μπορω να κανω διαφορετικά , δηλαδη ειμαι καταδικασμενος να κανω αυτο στο οποίο ειμαι εθισμενος.
    Αν ενας Κυριαρχος νοιώθει σιγουρος για τον εαυτό του ποιος ο λογος να προσπαθει να αφαιρέσει τη δυνατότητα επιλογής απο την υποτακτική του? μηπως γιατι φοβάται οτι υπαρχει περιπτωση να αλλαξει γνώμη και να ζητησει release ( η να παρει release μονη της ) ?
    Δεν μπορει απλα ο Κυριαρχος να εμπνεει την υποτακτική και εκεινη ηθελημενα να δινεται μερικως η ολοκληρωτικά σε βαθος χρόνου?