Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εξέλιξη...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Mannia, στις 13 Φεβρουαρίου 2007.

  1. hermis

    hermis Regular Member

    Απάντηση: Εξέληξη...

    Αγαπητή mannia καλά τα λες αλλά μην ξεχνάς πως βρίσκεσαι στην Ελλάδα. Πρόβλημα προσωπικά δεν έχω με την Ελλάδα μας αλλά για τα άτομα τα οποία απαιτείς κάποιο αποτέλεσμα δεν πιστεύω πως εύκολα μπορούνε να βοηθήσουν.
    Εμείς οι έλληνες δυστυχώς πάσχουμε από παιδεία και δεν την έχουμε…. Δυστυχώς είμαστε στα περισσότερα τελευταίοι σε σχέση με τους φίλους μας Ευρωπαίους σαν χώρα, είμαστε τεμπέληδες , και ισχυρογνώμον λαός , κοιτάμε το δάχτυλο και όχι αυτό που μας δείχνει το δάχτυλο και πάντα σκεπτόμαστε το τώρα και όχι το αύριο, πιστεύουμε πως όλους τους κοροϊδεύουμε και πολύ φοβάμαι πως στο τέλος εμείς θα είμαστε οι χαμένοι . Σε πολλά ανήκω και εγώ μέσα προσωπικά αλλά κάνω τρομερές προσπάθειες να απεξαρτηθώ από το στυλάκι αυτό….
     
  2. Mannia

    Mannia Regular Member

    Απάντηση: Εξέληξη...

    Δεν διαφωνω μαζι σου.. αλλα και τι πρεπει να κανω? Να κατσω με σταυρωμενα χερια και απλα να συμβιβαστω χωρις να κανω καμια προσπαθεια?
    Δεν μπορω!
     
  3. hermis

    hermis Regular Member

    Απάντηση: Εξέληξη...

    Προσπάθεια ?? στην Ελλάδα ότι πάς να κάνεις βρίσκεις εμπόδια τραγικά ….δεν θέλω να γίνω σαφέστερος πιστεύω πως με αντιλαμβάνεσαι τι εννοώ.
    Την Ελλάδα εμείς την κάναμε να σέρνεται και η παιδεία μας δυστυχώς , ωχ αδελφέ και τάβλι είμαστε , και προσπάθειες και βοήθειες από έξω που έχουμε ποια τις σπαταλάμε με ρεμούλες και βλακείες…… προσπάθεια απαιτεί και γνώση!!! Που είναι αυτή??

    Με εκτίμηση

    hermis
     
  4. Mannia

    Mannia Regular Member

    Απάντηση: Εξέληξη...

    Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο συμφωνω μαζι σου. Εχω περασει την μιση μου ζωη στο εξωτερικο... βλεπω καλα τι εστι Ελλαδα κι Ελληνες. Ομως και παλι..κατι πρεπει να γινει.. εστω κι αν καθε προσπαθεια πεσει στο κενο!
     
  5. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Εξέληξη...

    Tα πάντα και παντού ξεκινάνε από το in & safe, προτού φτάσουμε στο out & proud,για πολλούς λόγους...Βέβαια η παρούσα κατάσταση είναι εντελώς πρώιμη και δεν έχει να κάνει με in&safe..
    Απο κει και πέρα..όποιος έχει φαντασία,διάθεση,υπομονή,επιμονή και οργανωτικότητα μπορεί να κάνει πολλά..Αρκεί ο αυτοσκοπός να μην είναι ιδιοτελής γιατί η όποια προσπάθεια θα πάει πολλά βήματα πίσω κάθε επόμενη..
     
  6. hermis

    hermis Regular Member

    Απάντηση: Εξέληξη...

    Ακόμα και εδώ μέσα που είμαστε μια μικρή κοινωνία υπάρχουν προβλήματα. Και εδώ μέσα υποτίθεται πως έχουμε open mind άτομα!!! Δυστυχώς δεν είμαστε τελικά open mind, δυστυχώς απαντάμε μόνο σε ποστ με αποτέλεσμα το καμάκι και όχι το να γνωρίσουμε και να γνωριστούμε!! Όλα θέλουν ωριμότητα σώματος , ψυχής και μυαλού ακόμα και εκεί ….. και ποιος θα αλλάξει τις καταστάσεις ??? Για να αλλάξουμε τις καταστάσεις πρέπει να μην έχουμε εγωισμό . Μήπως παραέχουμε εγωισμό ?? Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να κατέβουμε από το καλάμι μας και να ηρεμήσουμε , να τα δούμε πιο κρυστάλλινα ..και πώς να τα δούμε έτσι αφού οι πιο πολλοί μπερδεύουμε το κάτω με το πάνω κεφάλι μας …. Θέλει ρεαλισμό η κάθαρση και η προσπάθεια ….
     
  7. Mannia

    Mannia Regular Member

    Απάντηση: Εξέληξη...

    Εχεις δικιο!
     
  8. Astir

    Astir Guest

    Re: Εξέληξη...

    Το να γίνουν κάποια μαγαζιά με στυλάκι bdsm για να πουλήσουν, ως ιδέα δεν είναι κακή.
    Αν και για εμένα προσωπικά, μου είναι αδιάφορο.
    Δε θα συμβάλουν στο ελάχιστο στον τρόπο που ζω.
    Προσέξτε όμως το κίνδυνο που ελοχεύει.
    Να γίνουμε ένα μικρό περιθώριο από μόνοι μας, ακριβώς επειδή έτσι νοιώθουν κάποιοι, πως ανήκουν σε περιθώριο.
    Να μας φορτώσουν και μια μέρα αφιερωμένη στο bdsm και να γίνουμε σαν την καφέ αρκούδα στη Βάλλια Κάλντα.
    Δε χρειάζομαι καμιά δημόσια κοινωνική και πολιτική αναγνώριση για να ζω όπως ζω.

    Α.
     
  9. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Εξέληξη...


    (τα bold δικά μου)

    έλεος μ' αυτές τις γενικεύσεις!
     
  10. Astir

    Astir Guest

    Re: Εξέληξη...

    Η γενίκευση, sapfw, είναι ο καλύτερος τρόπος για να μη βρεις λύση στο πρόβλημμα.

    Α.
     
  11. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Re: Εξέληξη...

    Συμφωνώ και θα συμπλήρωνα πως η γενίκευση είναι το πρώτο και κλασσικό γνωσιακό λάθος που πέφτουν οι περισσότεροι.
     
  12. Mannia

    Mannia Regular Member

    Απάντηση: Re: Εξέληξη...

    θα θελα να δω και την αποψη σου επι του θεματος, εκτος απο την επισημανση του οποιου λαθους, που κατα την γνωμη μου δεν μπορεις εσυ η κανεις αλλος να κρινει. Οτι ειναι λαθος για σενα για καποιον αλλον ειναι σωστο.