Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εξευτελισμός

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος john_slave96, στις 12 Οκτωβρίου 2008.

  1. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Τι σημαίνει εξευτελισμός για εσάς; Ποιές διαστάσεις του δίνετε;

    Ας πάρουμε την πρώτη περίπτωση: Οι κυριάρχοι ποια διάσταση δίνουν στον εξευτελισμό και μέχρι που μπορεί να φτάσει; Μέχρι σε ποιο βαθμό εξαρτάται από τον υποτακτικό, το χαρακτήρα του κ.λπ.;

    Η δεύτερη περίπτωση: Οι υποτακτικοί, τι είναι είναι για εσάς ο εξευτελισμός; Ποια είναι τα όριά του; Έχει όρια;

    Και στις δύο περιπτώσεις: Μέχρι σε ποιο βαθμό παίζει ρόλο αυτό που λέμε παιχνίδι του μυαλού (το πνευματικό στοιχείο της επικοινωνίας);
     
  2. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Εξευτελισμός

    Ποσα νηματα πια για τον εξευτελισμο? Και το ξεσκισαμε και το ξευτιλισαμε το θεμα.
     
  3. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Δεν νομίζω, επιτρεψέ μου, να το ξεσκίσαμε. Υπάρχουν σοβαρές πτυχές που δεν τις θίξαμε. Είναι, κυρίως, η τελευταία που θέτω στο αρχικό μου post.
     
  4. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: Εξευτελισμός

    αρα ο στοχος ολοκληρωθηκε! 
     
  5. cruelest

    cruelest Regular Member

    Δε γίνεται να ξεκινάν δύο νήματα ταυτόχρονα με το ίδιο θέμα. Ακόμη και αν υπάρχουν πτυχές που δεν έχουν θιγεί, ας θιγούν στο ίδιο.
     
  6. sylviacross1965

    sylviacross1965 Regular Member

    Ας παρουμε τον υποτακτικο, σε αυτην την περιπτωση ο υποτακτικος αποδεικνυει την αφωσιωση του στον Αφεντη/Αφεντρα του, για τον ιδιο (εδώ μιλω από την προσωπικη μου εμπειρια) όταν ανεχετε έναν εξεφτελισμο είναι σαν να απελευθερώνεται σιγα σιγα από το κουκουλι του καθωσπρεπισμου του, των αναστολων του και των ταμπου του. Τα ορια είναι κατι που θα πρεπει να γινοντε σεβαστα ώστε σταδιακα να επεκταθουν κι αναλογα με τις αντοχες του υποτακτικου. Σε καποια ατομα καποιες φορες ο εξεφτελισμος δρα κι ως αυτοτιμωρια και λυτρωση. Ο σκοπος του κυριαρχου βασικα είναι να εξαφανησει κάθε ιχνος εγωισμου, αξιοπρεπειας και αυτοσεβασμου του υποτακτικου του, πετυχαινωντας το αυτό τοτε μπορει να αρχιζει να "χτιζει" τον χαρακτήρα του υποτακτικου .