Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εξωτερικοί δείκτες Ισχύος

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος margarita_nikolayevna, στις 13 Φεβρουαρίου 2022.

  1. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Πολύ ευχαρίστως  

    Εννοώ ότι ένα υ που αισθάνεται ότι μπορεί να υποταχτεί καλύτερα και να περνάει καλύτερα με ένα Κ για το οποίο ισχύουν κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, προδιαγράφει ένα αποτέλεσμα. Σκέπτεται μέσα του ότι αν ο Κ είναι έτσι και έτσι και έτσι τότε το αποτέλεσμα θα είναι ότι θα κάνουμε πολύ καλό D/s. Σε γενικές γραμμές.

    Αν δεν έχει υπόψη του κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά προχωράει ανάλογα με το πώς νιώθει, χωρίς να ασχολείται με τα χαρακτηριστικά του Κ που το κάνουν να νιώθει έτσι. Μπορεί να κρίνει και να αξιολογεί, να σκέπτεται π.χ. "μου αρέσει;", "με πείθει;", "τον υπακούω χωρίς σκέψεις;" και άλλα, όμως το κάνει αυτό εκ των υστέρων και όχι με κριτήρια προδιαμορφωμένα.

    Γενικά ρωτώ, όχι μόνον εσένα  

    Υπάρχει διαφορά όταν ένα υ βρίσκει κοντά στα ιδανικά του ένα Κ και όταν ένα υ βρίσκει κοντά στα ιδανικά του το D/s που περιγράφει ένα Κ;
     
  2. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Σευχαριστώ  
    Η περιγραφή ενός ιδανικού D/s από έναν αδιάφορο Κ δεν έχει να μου προσφέρει το παραμικρό. Εξάλου το "ιδανικό" χτίζεται (δεν περιγράφεται ούτε ανήκει μόνο στη σφαίρα της φαντασίας) και για να χτιστεί ως τέτοιο χρειάζονται δυο καλά επικοινωνούντες και συμβατοί πόλοι.  
     
  3. espimain

    espimain Contributor

    Λογικό, αφού δεν υπάρχει τέτοιο D/s.
    Τι να προσφέρει το ανύπαρκτο.
     
  4. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Η ακριβής ερώτηση περιλαμβάνει την φράση "κοντά στα ιδανικά του". Όσο ιδανικό μπορεί να είναι για τον καθένα. Αλλά ναι το ανύπαρκτο σίγουρα δεν μπορεί να προσφέρει κάτι.  
     
  5. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    αφορμή δοθείσης:
    θα ήθελα να διευκρινίσω πως όπως το βλέπω εγώ, και η προσφορά είναι επιλογή... επιλέγουν οι υ σε ποιόν Κ θα προσφερθούν (τα κριτήρια εκάστου υποκειμενικά)... από κει και πέρα, τι θα γίνει με αυτή την προσφορά είναι θέμα του Κ
     
  6. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    Όταν όμως παρουσιαστεί τάση/έλξη (και, ενίοτε, ακατανίκητη) προς παράδοση στην στην ισχύ ατόμου, το οποίο δεν πληροί αυτά τα υποκειμενικά κριτήρια? Δεν διαφωνώ πως η παράδοση αποτελεί, και σε αυτή την περίπτωση, επιλογή -εάν δύναται να συγκρατηθεί- όμως βάσει ποιών κριτηρίων?

    Επίσης, τα κριτήρια που αναφέρετε πιστεύετε ότι παίζουν ρόλο όταν το μόνο ζητούμενο είναι ο πλήρης έλεγχος και διαχείριση ενός σ ή αφορούν σε σχετισμούς όπου το ίδιο θεωρεί/ελπίζει/προσδοκά να λαμβάνει και άλλα, πέραν του ελέγχου?
     
  7. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    εξαιρετική ερώτηση, τριβέλιζε και στο δικό μου μυαλό όταν έγραφα την άποψή μου... κατέληξα πως υπάρχουν κριτήρια και κριτήρια: πχ μπορεί να μου αρέσουν οι μελαχρινοί και ξαφνικά να βρεθώ στα πόδια ενός ξανθού... λίγη σημασία έχει η εξωτερική εμφάνιση όταν μιλάμε για Ισχύ... υπάρχουν όμως και αδιαπραγμάτευτα κριτήρια που άπτονται κοσμοθεωρήσεις όπως για παράδειγμα μου φαίνεται αδιανόητο να κατισχυθώ από έναν χρυσαυγίτη

    αν μιλάμε για αδιαπραγμάτευτα κριτήρια -όπως αυτό που αναφέρω πιο πάνω- τότε για μένα ναι, παίζουν ρόλο...
     
  8. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Δύο ενδεχόμενα, κατά την εμπειρία μου:
    Ή τα προϋπάρχοντα κριτήρια ήταν/αποδείχτηκαν λάθος
    Ή πληροί κάποια άλλα, ίσως και βασικότερα κριτήρια
    Τα τελευταία δεν σημαίνει ότι είναι εν γνώσει/συνειδήσει του υ.
     
  9. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    Θα τα χαρακτήριζα, όμως, πιο πολύ ως κόκκινες γραμμές κοσμοθεώρησης και, όσο και αν θα ήθελα να σας πω ότι συχνά και αυτές οι γραμμές ξεπερνώνται, το αφήνω έτσι γιατί ούτε εγώ θα ήθελα η συγκεκριμένη γραμμή, του χρυσαυγίτη, να μπορεί να ξεπεραστεί!

    Χαίρομαι που βλέπουμε λοιπόν ότι, πέραν των κόκκινων αυτών γραμμών, η ισχύς των κριτηρίων μπορεί να εξασθενήσει -έως και να μηδενιστεί, προσωπικά υποστηρίζω- ανά περίπτώση...
     
  10. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    δεν ισχυρίστηκα ποτέ το αντίθετο
     
  11. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    Η εμπειρία σας, φρονώ, δεν κάνει λάθος. Και εγώ, αυτές τις δύο περιπτώσεις μπορώ να σκεφτώ.
    Και στις δύο, πάντως, η επιλογή δεν έγινε, απαραίτητα, βάσει κριτηρίων, συνειδητά. Και... ευτυχώς!
     
  12. tithon

    tithon Contributor

    είτε αποδείχτηκαν, απλώς, δευτερεύοντα.