Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εξωτερικοί δείκτες Ισχύος

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος margarita_nikolayevna, στις 13 Φεβρουαρίου 2022.

  1. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Έχετε δίκιο, εγώ δε σας διάβασα σωστά.

    Αν θες την γνώμη μου όχι.

    Επίσης τι είναι αυτό το "Service Dom"? "Service Top" να καταλάβω, αλλά "Service Dom"? Dom που να υπηρετεί οποιονδήποτε εκτός από τον εαυτό του, εγώ τουλάχιστον, δε γνωρίζω.
     
    Last edited: 25 Μαϊου 2024
  2. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Συμφωνούμε απόλυτα και δεν λέμε κάτι διαφορετικό  

    Εδώ θα διαφωνήσω. Για να υπάρξει επιρροή σημαίνει ότι κάτι έχει μια κάποια δύναμη (επάνω μας), εξ ου και έχει επιρροή επάνω μας.
    Άλλως δεν θα μας άγγιζε. Μπορεί να είναι και "κακή" η επιρροή όπως ανέφερε η @kinvara ή και να μην τη θέλουμε κλπ
    Δεν είναι αναγκαία να αναγνωρίσουμε Ισχύ σε ένα άτομο, μπορεί να μιλάμε για μια ιδέα, ένα συναισθηματικό κλίμα, ένα σύστημα ή οτιδήποτε. Αλλά το ανίσχυρο επιρροή δεν έχει.
     
  3. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Και πάμε πάλι στο "power resides where men believe it resides".

    Για να στο θέσω αλλιώς, η πιθανότητα να πιάσεις 6-άρι λόττο είναι *ακριβώς* η ίδια με το να πιάσεις 43-άρι
     
  4. espimain

    espimain Contributor

    Εδώ δυο εκ διαμέτρου αντίθετες διατυπώσεις.
    Τελικά τι θέλετε να πείτε;
     
  5. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Eδώ είναι το σημείο, στο οποίο μου λείπει και κάτι ακόμα για να ολοκληρωθεί η δική μου εικόνα και δεν γνωρίζω πως να το βαπτίσω. Ο λόγος, είναι πως αν και χρειάζομαι την επιρροή αδιαμφισβήτητα μεν, έχω την εντύπωση πως δεν μπορεί εσαεί να είναι σταθερή. Εκεί ακριβώς είναι που μου λείπει η λέξη ή η φράση κλειδί αν θέλεις. Τι κρατάει το Όλον;

    Χμ.... με επιφύλαξη θα πω ότι αντιστρόφως νομίζω "μου κάνει" περισσότερο. Όταν η κυριαρχία του για χ λόγους μένει πίσω, η αίσθηση της επιρροής εξανεμίζεται όλο και περισσότερο. Μόνο η "σφαλιάρα" του εγώ ελέγχω, ανήκεις, (στο βίωμα, όχι σε λέξεις) μπορεί να κάνει την επαναφορά, τόσο στην επιρροή όσο και σε όλα τ' άλλα. Μάλλον... 
     
  6. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Θα έλεγα ότι το Όλον το κρατάει το πλαίσιο, η προοπτική, η "μεγάλη εικόνα" που καταφέραμε να δούμε για λίγο ή περισσότερο, τα minima αλλά και τα maxima που αυτή περιέχει...
    Σαφώς και σε κάτι δυναμικό δεν μπορεί να είναι αδιατάρακτη η πορεία. Όταν όμως έχεις δει το τι μπορεί (ακόμα και αν όχι σαφώς περιγεγραμμενο, ακόμα και αν δεν γίνει τελικά, δεν πειράζει), όταν έχεις έστω υποψιαστεί τα maxima, ακόμα και στα minima αυτό κρατάει το Όλον, νιώθω  
     
  7. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Δείτε το λίγο καλύτερα, είμαι σίγουρη ότι θα καταλάβετε ότι δεν είναι καθόλου  
     
  8. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Βρε καμάρι μου, λέω ότι από το αναγνωρίζω Ισχύ μέχρι το καθυποτάσσομαι, υπάρχει κάτι που μεσολαβεί, κάποιος μεταβατικός "χώρος". Λέω ότι κατά την εκτίμηση μου, αυτό το ενδιάμεσο είναι η επιρροή και ο βαθμός αυτής.  
     
  9. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Η μη καθολική επιρροή είναι ένα αποτέλεσμα που βιώνεται. Τι από αυτά που αντιλαμβάνεσαι σε αυτό το πρόσωπο έφερε σε σένα αυτό το αποτέλεσμα; Θα έλεγα ότι η απάντηση σε αυτή την ερώτηση μπορεί να είναι ένας εξωτερικός δείκτης ισχύος.
     
    Last edited: 29 Μαϊου 2024