Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Επίκληση θανάτου

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Dimitris, στις 6 Οκτωβρίου 2005.

  1. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Επίκληση θανάτου

    Ακομα και εκμεταλλευόμενη μια αδυναμη στιγμη ( αλκοολ, αγαμια, συναισθηματα κτλ )

    Δεν ειναι και λιγες φορες που πανε γκαστρονονται με αλλους και μετα το ριχνουν σε σενα... και εσυ προσπαθεις να αποδειξεις οτι δεν εισαι Πιτυοκάμπτης!!


    Υ.Γ. Η απελπισμενη γυναικα ειναι πιο επικίνδυνη ακομα και απο τον ''δολοφονο με το πριονι''!
     
  2. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Re: Απάντηση: Επίκληση θανάτου


    Παιδι μου.....θα μυρισει τον κρινο!!!! 
     
  3. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Επίκληση θανάτου

    Αν κ παλιο νήμα.. πολύ καλή κ γιατί όχι, χρήσιμη, η επαναφορά του

    Μια τέτοια δήλωση την θεωρώ ηθικό εκβιασμό, ασχέτως των λόγων για τους οποίους γίνεται,
    το αποτέλεσμα είναι ένα.
    Η μεταφορά του άγχους/ευθύνης για την πραγμάτωση της δήλωσης.

    Δεν μπορώ να κατανοήσω την ψυχολογία των υπο γυναικών όπως έχω πει κ παλιότερα..
    Αντιλαμβάνομαι ως ένα βαθμό την εξάρτηση, και το βάθος των συναισθημάτων που προκαλεί
    ένας μεγάλος έρωτας.

    Δεν μπορώ να αντιληφθώ όμως πως μπορεί κάποιος, να έχει ως ΜΟΝΟ λόγο ύπαρξης, την σχέση
    του με έναν άλλο άνθρωπο, ώστε όταν αυτή δεν υφίσταται πλέον, η μόνη επιλογή να είναι ο θάνατος..

    Αυτό όχι μόνο ως πράξη. αλλά κ ως σκέψη, δεν μου είναι κατανοητή..


    Επίσης θυμώνω πολύ κ με όσους έκαναν πράξη κάτι τέτοιο.
    Λόγω μη ανταπόδοσης της αγάπης τους, αυτοκτόνησαν ενημερώνοντας τον άλλο γι αυτό..
    κ οι οποιοι φευγοντας -με γεια τους με χάρα τους αφου το θέλησαν- άφησαν πισω τους
    κατεστραμμένους ανθρώπους, όχι μόνο το έτερον ήμισυ αλλά κ τις οικογενειες τους, γονείς,
    αδελφια κλπ


    Είχα περιστατικό στην οικογένεια μου πριν 2-3 χρόνια, είμαι ακόμη θυμωμένη μαζί του.


    ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ, ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ, ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΑΥΤΟ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΑΛΛΟΥ.

    Οποιος θέλει να φύγει, ας φύγει παίρνοντας όμως το βάρος -της ΔΙΚΗΣ ΤΟΥ απόφασης- στους
    δικούς του ώμους.



    Δεν είναι χαριτωμενια, δεν ειναι ρομαντικό, δεν ειναι έκφραση/εκδήλωση της υπέρτατης αγάπης.

    Ειναι η πιο άσχημη εγωιστική πράξη, που δεν αξιζει ούτε στον εχθρο σου να κάνεις, πόσο μάλλον
    σ αυτον που διατείνεσαι οτι αγαπας.





    Μικρα Ψέμματα
     
    Last edited: 2 Ιουλίου 2008
  4. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Από ότι έχω διαβάσει (και στατιστικά τουλάχιστον αποδεικνύεται) όσοι αυτοκτονούν πάντα στέλνουν έμμεσα ή άμεσα μηνύματα, τα οποία όμως συχνά δεν τυγχάνουν της ανάλογης προσοχής από το περιβάλλον. Ίσως το ένστικτο της αυτοσυντήρησης να τους επιβάλλει, σε ασυνείδητο επίπεδο, να φωνάξουν μια τελευταία φορά για βοήθεια. Πέραν των κρίσεων περί ηθικών εκβιασμών και τα συναφή, πιστεύω ότι οφείλουμε να δώσουμε προσοχή σε όποιες κραυγές βοήθειας τύχει να ακούσουμε, είτε αυτές είναι φανερές είτε όχι, και να κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας να βοηθήσουμε ή και να σώσουμε το άτομο που υποφέρει τόσο πολύ ώστε να φτάσει στο σημείο να σκέφτεται να τερματίσει την ζωή του.
     
  5. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Επίκληση θανάτου

    Καλά, σοβαρολογείς Ψέμματα; Αν σκέπτομαι να αυτοκτονήσω, θα διστάζω καθόσον θα κληθεί ύστερα να πληρώνει η σύζυγος τις δόσεις για το εξοχικό ή δεν θα φτάνει ο μισθός της για τα δίδακτρα του μούλικου; Ή επειδή είναι σαν κακοχρονονάχει και δεν θα βρίσκει διάδοχη τσουτσούνα;
    Η στιγμή της αυτοκτονίας είναι η μοναδική κατά την οποία αγγίζει κανείς μια πενιχρή ψευδαίσθηση ελευθερίας. Να δραματοποιηθεί και αυτή για να καταλήξει εφήμερο ψιμύθιο ενός σκηνικού καθημερινής αθλιότητας;
    Και τί με κόφτει αν θα μου θυμώσεις επειδή αυτοκτόνησα; Σάμπως θα το ξέρω;*


    *Μη σε μπερδεύει το πρώτο πρόσωπο - για χάρη σου θα αυτοχειριαστώ απρόσωπα.

    ΥΓ Ντόρα, η μόνη αξιοπρεπής βοήθεια που επιτρέπεται να προσφέρεις είναι να κάνεις δώρο το περίστροφο, για να μην παριστάνει ο άνθρωπος το τρύπιο αλεξίπτωτο, να μη διασυρθεί με τη θηλυπρεπή μέθοδο των ηρεμιστικών, να μην εκτεθεί κόβοντας φλέβες όπως τα τσαμπουκαλεμένα πρεζόνια. Αν σου βρίσκεται και μια φιάλη ουίσκι, να του τη χαρίσεις.
     
  6. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Επίκληση θανάτου

    H επίκληση θανάτου για λόγους ερωτικής απόρριψης είναι σύνηθες τμήμα της άχαρης διαδικασίας του χωρισμού. Από το εμφατικό «δε μπορώ να ζήσω χωρίς εσένα» (που στην ουσία δίνει έμφαση στο μεταγενέστερο «κι όμως μπόρεσα παλιομαλάκα και μια χαρά περνάω»), στο ασαφές «αν μ΄ αφήσεις θα πεθάνω» (από τι ακριβώς; από φθίση, νευρική ανορεξία, αυτοκτονία, βαθειά γηρατειά; δε διευκρινίζεται) στο συγκεκριμένο «θα αυτοκτονήσω αν μ αφήσεις», όλα είναι λόγια εν βρασμώ και μπούρδες. Αν δεν ήταν, θα βάραιναν την ψυχή όλων μας δεκάδες ηθικές αυτουργίες θανάτων.

    Υπάρχει πάντα μια ελάχιστη πιθανότητα κάποιος όντως να αυτοκτονήσει. Είμαι όμως βέβαιος θα το έκανε ούτως ή άλλως βρίσκοντας μια άλλη αφορμή.


    ΥΓ. Άσχετο με τα προηγούμενα - Μια καταπληκτική περιγραφή αυτοκτονίας γίνεται στο βιβλίο "Αδριανού Απομνημονεύματα" (εκδόσεις Χατζηνικολή)
     
  7. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Επίκληση θανάτου

    Αλλού αυτά, σε καταλάβαμε. Είσαι από τους πιο ψυχοπονιάρηδες ανθρώπους που υπάρχουν. 
     
  8. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Επίκληση θανάτου

    Dolmance λατρεμένε μου (K)
    Aν θελησεις να αυτοκτονησεις για τον οποιο λόγο θα σου πω μη το κανεις, αν εσυ επιμενεις κ το πράξεις θα κλαψω για σενα κ θα κλαιω οποτε σε θυμάμαι..
    Αν ο λόγος που θα σε ωθησει στην αυτοκτονια, μου κοινοποιησεις ότι ειναι ο έρωτας σου για μένα.. λυπάμαι αλλα θα κανω οτι μπορω για να μη σε σκεφτω ουτε μια φορα στην ζωη μου ποτέ ξανα.

    Δεν θέλω να ζω κουβάλωντας το βαρος του τέλους μιας ζωης, δεν θα εκανα την χάρη σε κανενα να αποδεχτω και να επωμιστω για μια ζωη την ευθυνη της δικη του απόφασης... ασχετως αν θα έχω ή όχι να πληρώνω δάνεια, διδακτρα ή δεν βρω άλλον.
    Η ενσταση μου ειναι αυτη..
    οποιος θέλει να το κάνει.. ας το κάνει.. να μη κατηγορει άλλον όμως γι αυτο..
    ειναι μια απολύτως προσωπικη του αποφαση που σκοπό έχει να δώσει την υπέρτατη των τιμωριων στον άλλον.

    Ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω... δωσαμε δωσαμε.. χτυπηστε διπλα..
     
    Last edited: 3 Ιουλίου 2008
  9. Ride a Woman

    Ride a Woman Regular Member

    Απάντηση: Επίκληση θανάτου

    Α ετσι mikra psemata για αλλους το δακρυ κορομηλο......και για μας περα βρεχει....!!!!!! 
     
  10. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Επίκληση θανάτου


    Μην αυτοκτονησεις κ εσυ τωρα πλιζ.. δεν θα το αντεξω...  
     
  11. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Επίκληση θανάτου

    Πρέπει να αναρτήσω απόσπασμα του μονολόγου του λόρδου Henry προς Dorian Gray μετά την αυτοκτονία της νεαρής Sibyl Vane όταν ο τελευταίος την απαρνήθηκε. Ίσως το αναρτήσω και στο νήμα περί ομορφιάς της D. Διότι η ομορφιά μιας τέτοιας πράξης όπως η αυτοκτονία δεν μπορεί να επαναληφθεί - και ο Wilde ως ομορφιά την ορίζει.
     
  12. Ride a Woman

    Ride a Woman Regular Member

    Απάντηση: Επίκληση θανάτου

    Mιλας σοβαρα.....???!!!!......θα σου κοστισει....????????