Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Επίσημη vanilla σχέση - παράνομη BDSM σχέση

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος undertraining, στις 9 Αυγούστου 2010.

  1. undertraining

    undertraining Regular Member

    Από τα συμφραζόμενα πολλών μυνημάτων και καταθέσεων απόψεων συμπεραίνω ότι πολλά μέλη του forum και ιδιαίτερα αυτά της μεγαλύτερης ηλικίας που είναι σε φάση οικογενειακής αποκατάστασης και διαιώνισης του είδους επιλέγουν να έχουν μία vanilla σοβαρή και επίσημη σχέση ενώ παράλληλα να διατηρούν μία παράνομη bdsm σχέση ή ακόμα και όχι σχέση αλλά περιστασιακές bdsm περιπέτειες.

    Κατ΄αρχήν μέσα από εδώ θα ήθελα αυτό να διερευνηθεί αν είναι αληθές και αν είναι σωστό το συμπερασμα. Και αν είναι τότε γιατί?
    Δεν μπορείτε να εμπιστευθείτε ένα bdsm σύντροφο για καθημερινό σύντροφο?
    Πιστέυετε ότι η καθημερινή επαφή και η ισοπεδοτική πραγματικότητα των καθημερινών θεμάτων φθείρει μία bdsm σχέση και τελικά χάνεται η μαγία και η διαφορετικότητα της σεξουαλικής επαφής που αναζητάτε μέσα από μία bdsm σχέση?
    Εχει να κάνει με τα παιδια?
    Μήπως υπάρχουν άνθρωποι τελικά που βαθιά ντρέπονται που ανήκουν στο χώρο κι για αυτό δε θα μπορούσαν να έχουν μία επίσημη σχέση με τον bdsm σύντροφό τους και χρησιμοποιούν την επίσημη σχέση τους σαν μία "κοινωνική" σχέση.
    Μήπως στο τέλος της μέρας όλοι τελικά θέλουμε μία vanilla αγκαλιά?

    Εκδοχές και ερωτήματα! Καταθέστε απόψεις και μη φοβηθείτε να εκθέσετε και δικές σας πραγματικότητες που αντιμετωπίζετε τώρα ή αντιμετωπίσατε στο παρελθόν.


    Υ.Γ.:Αν κάνουμε το bdsm πιο καθημερινό θα χαθεί η μαγία του?
     
  2. devine_sub

    devine_sub Contributor

    Απάντηση: ΕΠΙΣΗΜΗ VANILLA ΣΧΕΣΗ, ΠΑΡΑΝΟΜΗ BDSM ΣΧΕΣΗ!

    Ανήκω στην περίπτωση που αναφέρεις.

    Έχω στήσει "BDSΜ-σπιτο" και δεν περπάτησε. Αν ο λόγος ήμασταν εμείς ή το BDSM δεν το ξέρω. Ποτέ δεν είναι ξεκάθαρα κάποια πράγματα και ποτέ δε φταίει μόνο ο ένας από τους δυο. Πάντως, δεν περπάτησε.

    Και μετά γνώρισα κάποιον, και βάλαμε πλώρη, χωρίς να σκεφτούμε αν είναι βανίλλα ή όχι. Απλά βάλαμε.

    Η ζωή είναι αυτό που συμβαίνει όσο εσύ προγραμματίζεις. Κόντρα σε όσα προγραμματίζεις μερικές φορές. Επειδή γνωρίζεις κάποιον και απλά τον γουστάρεις και σε γουστάρει.

    Οπότε τελικά, καταλήγεις να απολαμβάνεις ό,τι σου στέλνει ... για να μη λες μετά "αυτό γιατί το άφησα να περάσει από δίπλα; Φοβήθηκα θα το ακουμπήσω;"
     
  3. anima0

    anima0 Regular Member

    Απάντηση: ΕΠΙΣΗΜΗ VANILLA ΣΧΕΣΗ, ΠΑΡΑΝΟΜΗ BDSM ΣΧΕΣΗ!

    Και γω στην περίπτωση που περιγράφεις ανήκω.

    Οταν παντρεύτηκα δεν ήξερα καν τι ειναι bdsm, δεν είχα εξάλλου τέτοιες ανησυχίες άσχετα ονοματολογίας.
     
  4. devine_sub

    devine_sub Contributor

    Απάντηση: ΕΠΙΣΗΜΗ VANILLA ΣΧΕΣΗ, ΠΑΡΑΝΟΜΗ BDSM ΣΧΕΣΗ!

    Κι επειδή το αρχικό μήνυμα ακούστηκε λίγο ... "μοιρολατρικό" {??} διευκρινίζω πως δεν είναι.

    Λατρεύω τα λάθη μου, επειδή είναι δικά μου: τα επέλεξα, τα έζησα, τα χάρηκα και τώρα τα θυμάμαι με χαμόγελο.

    Τα μόνα πράγματα που μετανιώνω, είναι όσα δεν έκανα.
     
  5. DocHeart

    DocHeart Δυσνόητα Ευνόητος

    Απάντηση: Επίσημη vanilla σχέση - παράνομη BDSM σχέση

    Και ποιος μπορεί να πει αν είναι "σωστό" το συμπέρασμά σου; Εσύ το έβγαλες, εσύ ξέρεις την επιστημονική μεθοδολογία που ακολούθησες για την εξαγωγή του.

    Δε χωράει αμφιβολία οτι αυτός εδώ ο χώρος είναι ένα υποσύνολο της ευρύτερης κοινωνίας. Υπάρχει κάθε καρυδιάς καρύδι, σωστοί, στραβοί, ανάποδοι, μάγκες, δειλοί, τίμιοι, απατεώνες και κερατάδες.

    Χάνεται η μαγεία των ερωτικών επιθυμιών αν γίνουν μέρος της καθημερινότητας; Και πάλι δεν ξέρω τί εννοείς με αυτό. Οτι αν κάνεις πολλές φορές το ίδιο πράγμα ξανά και ξανά για μεγάλο χρονικό διάστημα το βαριέσαι; Προφανώς.

    Όμως η γενίκευση "επίσημη vanilla - παράνομη BDSM σχέση" είναι άστοχη. Θεωρώ οτι συμβαίνει όσο συχνά και το "επίσημη BDSM - παράνομη BDSM", "επίσημη BDSM - παράνομη vanilla" ή ακόμα και το "επίσημη vanilla - παράνομη vanilla". Δεν έχω κανένα σοβαρό στοιχείο που να με κάνει να σακουλεύομαι οτι το BDSM είναι πιο στενά συνδεδεμένο με το κεράτωμα.

    Χαιρετισμούς
     
  6. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    Re: Απάντηση: ΕΠΙΣΗΜΗ VANILLA ΣΧΕΣΗ, ΠΑΡΑΝΟΜΗ BDSM ΣΧΕΣΗ!

    Αυτο συμβαινει οταν προγραμματίζει κανεις ανευ αυτογνωσιακης συνειδητοποίησης.
    Ο εαυτός που ανακαλυπτουμε σιγα σιγα μας δειχνει μιαν αλλη ζωη απο αυτην που τοσο ελεφρά τη καρδία προγραμματίσαμε. Αν δε λαβουμε υποψιν τις επιθυμιες μας, τα στερεοτυπα μας, τα ενστικτα μας και το ποσο εξανθρωπισμενοι ή αποκτηνωμενοι ειμαστε, η «ζωη» θα μας δειξει αλλο δρομο απο αυτον που ονειρευτηκαμε και θα ειναι «καριολα».
     
  7. devine_sub

    devine_sub Contributor

    Απάντηση: Επίσημη vanilla σχέση - παράνομη BDSM σχέση

    Τι σημαίνει "σακουλεύομαι";

    Πιο στενά ίσως δεν είναι, αλλά δεδομένου ότι τα μέλη του φόρουμ αυτο-χαρακτηρίζονται μη-βανίλλα {ως επί το πλείστον} ε, προκύπτει μία σχέση, τόση δα μικρή.

    ---------- Post added at 11:38 ---------- Previous post was at 11:34 ----------

    Ξέρετε, δε θέλω να το αναλύσω, αλλά τα στερεότυπα που μας εμφύσησαν - ή έστω προσπάθησαν!! - στα 5 και στα 15 μας ... δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση με όσα ανακαλύψαμε στα 25 και στα 35 μας.

    Το "για αλλού κινήσαμε, κι αλλού η ζωή μας πάει" ενίοτε είναι πιο πραγματικό, από τη σκληρότερη πραγματικότητα.
     
  8. DocHeart

    DocHeart Δυσνόητα Ευνόητος

    Απάντηση: Επίσημη vanilla σχέση - παράνομη BDSM σχέση

    Άρχιζω να καταλαβαίνω κάτι, υποπτεύομαι.

    Παραδείγματα:

    (1)
    "Ρε, τρελάθηκα σου λέω, της κατεβάζω το παντελόνι και έχει μια μαλαπέρδα να!"
    "Ε ρε φίλε, τί περίμενες; Αφού τα μπράτσα της ήτανε μεγαλύτερα απ'τα δικά μου. Δεν τη σακουλεύτηκες τη δουλειά;"

    (2)
    "Τί! Δε θά'ρθεις να δούμε το ματς;"
    "Δε μπορώ ρε φίλε. Θέλω να δω τη Μαίρη."
    "Καλά, κάνε ότι θες. Εμείς είμαστε ήδη μαζεμένοι και δε παραγγείλαμε φαί και για σένα γιατί σε ξέρουμε τί μουνόδουλος που είσαι και την είχαμε σακουλευτεί τη φάση."
     
  9. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    Τα στερεοτυπα που μας εμφυσουν μεχρι τα 15 μας ειναι τα ισχυρότερα. Ειναι εκεινα που διαρκουν μια ζωη. Για παραδειγμα, θρησκεια, καταναλωτισμος, μονογαμία, τεκνοποιηση, γαμος, ηθική, εγωκεντρισμός, κλπ κλπ. Αυτα επηρεαζουν τη ζωη μας σε καθημερινη βαση, πιο ακαταπαυστα απο την ιδια μας την καρδια... Ειναι αυτα που μας σμιλεύουν στο υποσυνείδητο μας.

    Παρε για παραδειγμα το thread για τα strap-on και τις διαφορες απαντησεις που θα δεις εκει. Το στερεοτυπο του οτι ειναι ανανδρο κ εξευτελιστικό να εισαγεται οτιδηποτε (απο πουτσα μεχρι υπόθετο, απο κλυσμα μεχρι το δαχτυλο της ερωτικης συντροφου) στον πρωκτό.
     
  10. devine_sub

    devine_sub Contributor

    Απάντηση: Επίσημη vanilla σχέση - παράνομη BDSM σχέση

    Ψυχανεμίζομαι, δηλαδή(ς).

    Όχι πως δεν έβγαινε από τα συμφραζόμενα {όχι πως δεν τη σακουλεύτηκα} αλλά τα παραδείγματά σας ήταν όλα τα λεφτά!  
     
    Last edited: 10 Αυγούστου 2010
  11. Re: Απάντηση: ΕΠΙΣΗΜΗ VANILLA ΣΧΕΣΗ, ΠΑΡΑΝΟΜΗ BDSM ΣΧΕΣΗ!

    Πολύ σωστά!!!!!!!!!
     
  12. devine_sub

    devine_sub Contributor

    Απάντηση: Re: Επίσημη vanilla σχέση - παράνομη BDSM σχέση

    Ναι, γι'αυτό τα ανέφερα αυτά τα στερεότυπα. Επειδή τα έχω συντρίψει ένα προς ένα. Όχι σκόπιμα. Μερικά από αυτά πόνεσαν πολύ. Αλλά ξεκόλλησα.

    Δηλαδή, μία γυναίκα / ένας άντρας που ανακαλύπτει π.χ. ότι δεν μπορεί να κάνει παιδί, τι πρέπει να κάνει; Να αυτοκτονήσει; Ξεκολλάει από το στερεότυπο "Μικρό σπίτι στο λιβάδι" και ζει. Τελεία.

    Μόλις θυμήθηκα κι άλλο και το "χώνω" παρένθετα:
    Δηλαδή, όταν ανακαλύπτεις πως το έτερον ήμισυ δεν είναι ακριβώς ομόθρησκο, ομόαιμο, ιδίου χρώματος, έτερου φύλου ... τότε τι λες; "Σόρι, εμένα ως τα 15 μου, άλλον μου είχαν δείξει σε φωτογραφία ότι θα παντρευτώ; Δεν θα μπορέσω αν δεν κάνετε μια αλλαγή φύλου / δέρματος / θρησκείας / αίματος!" ...

    Στο thread που αναφέρατε, πράγματι, ορισμένοι δείχνουν πόσο στενά σκέφτονται. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να προσπαθήσει κάποιος να τους εξηγήσει. Χαμένος χρόνος μοιάζει.   εμένα δε μου περισσεύει πάντως, για να τον σπαταλώ έτσι ... {είπε αυτή που έχει γράψει 20 ιστορίες των 150 λέξεων από προχθές!}.
     
    Last edited: 10 Αυγούστου 2010