Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Επιθυμία και έκφραση

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Sumisa, στις 4 Μαρτίου 2010.

  1. ipakouo_skilaki

    ipakouo_skilaki Regular Member

    Απάντηση: Επιθυμία και έκφραση

    Εξαρτάτει από την Domme που έχεις απέναντί σου;
    Την πρώτη περίπτωση την κάνω πιο...ναζιάρικα   Ξέρετε τώρα.Κουνώντας την ουρά μου κλπ κλπ και συνήθως απέναντι σε πιο συζητήσημη(πολλά η κάπου έχω κάνει ορθογραφικό λάθος σίγουρα) Domme..
    Την δεύτερη περίπτωση την έχω πει.Συνήθως σε σχέσεις που είναι στο...τελείωμα.Όταν φαίνεται ότι το πράγμα δεν προχωράει και φαίνεται(κατά τη γνώμη μου φυσικά) ότι ρωτάει για να ρωτήσει.
    Την τρίτη περίπτωση δεν θυμάμαι να την έχω πει...

    Να πω και κάτι άσχετο;Δεν είδα άλλη απάντηση από male sub ή male slave.Και για μία ακόμα φορά θα πω ότι θεωρώ ότι το επίπεδο των female subs και slaves του forum είναι πολύ υψηλό.
     
  2. Απάντηση: Επιθυμία και έκφραση

    Αυτό διαπίστωσα κι εγώ πάρα πολύ πρόσφατα και χαίρομαι πολύ που το διαβάζω εδώ.
    Ελπίζω να μην επηρρέασε το γεγονός οτι το παράδειγμά μου μιλάει για femsub. Απευθύνεται σε όλους ανεξαιρέτως.
     
  3. ipakouo_skilaki

    ipakouo_skilaki Regular Member

    Απάντηση: Επιθυμία και έκφραση

    Sumisa δεν νομίζω διότι σε παρένθεση έγραψες ότι ισχίει το αντίστοιχο και για υποτακτικούς.Η παρατήρηση δεν ήταν για σένα.  
     
  4. danai

    danai Regular Member

    Απάντηση: Re: Επιθυμία και έκφραση

    Παρακαλώ συγχωρήστε με που διέγραψα από τα λόγια σας αυτά που έχουν άμεση σχέση με το BDSM. Έτσι υπογραμμίζω πόσο σημαντικά είναι. Νομίζω ότι ισχύουν για όλες τις σχέσεις, είτε είναι BDSM, είτε vanilla. Σχέσεις χωρίς συμβιβασμούς είναι πολύ δύσκολο να υπάρξουν.
     
  5. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Re: Επιθυμία και έκφραση

    Αγαπητη danai θεωρω οτι στις vanila σχεσεις δεν χρειαζεται θυσιασεις το ιδανικο προτυπο σχεσεως που εχεις στο μυαλο σου στο βωμο της διατηρησης της σχεσεως , την οποια η syrah (και οχι μονο) θεωρει ιερη , εξ ου και η χρηση του ορου "σπονδη" αντι "θυσια" υποθετω, .
     
  6. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Re: Απάντηση: Re: Επιθυμία και έκφραση

    Γιατί; Στο "vanilla κόσμο" δε συμβαίνουν αυτά; Δεν υπάρχουν καταστάσεις όπου εγκλωβίζεσαι σε κάτι που απέχει απ' αυτό που θεωρείς ιδανικό, θυσιάζοντας, ουσιαστικά, το πρότυπο που έχεις περί ιδανικής σχέσης; Είναι πάντα τόσο εύκολο να εγκαταλείψεις μια σχέση, προς αναζήτηση του ιδανικού;
     
  7. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Επιθυμία και έκφραση

    αγαπητε durcet
    εγω καταλαβα απο αυτα που γραφει η αγαπητη syrah οτι μια bdsm σχεση εχει προκαθορισμενη μορφη η οποια μπορει να απεχει απο αυτη που εμεις εχουμε δημιουργησει στην φαντασια μας πριν την συναψουμε.
    αρα λοιπον προκειμενου να υπαρξει μια σωστη bdsm σχεση πρεπει να "ξηλωθει" το ιδανικο κατα το δοκουν προτυπο και χτιστει εξ αρχης και δεν προκειται περι εγκλωβισμου αλλα περι αναθεωρησεως του ιδανικου.
    θεωρω οτι η βανιλα σχεση δεν εχει προκαθορισμενη μορφη γι αυτο ο καθενας μπορει να την χτισει βασει των υποκειμενικων του ιδανικων προτυπων.
     
  8. danai

    danai Regular Member

    Απάντηση: Re: Επιθυμία και έκφραση

    Καλησπέρα

    μα ούτε εγώ έγραψα τίποτε για θυσίες. Αφήστε που μου ηχεί πολύ άσχημα αυτή η λέξη (μου θυμίζει π.χ. εγωιστικούς θεατρινισμούς "...τι θυσίες έχω κάνει..." κλπ κλπ).
    Η λέξη "συμβιβασμούς" σημαίνει ότι για να νοείται σχέση - που να μπορεί να λειτουργήσει και να επιζήσει - υπάρχουν κοινοί στόχοι που αφορούν και τα δύο μέρη. Δηλαδή, τελικά τους θέλουν και οι δύο. Κι' αυτό σημαίνει ότι και οι δύο θα πρέπει να προσπαθήσουν.
    Είναι αυτό τόσο διαφορετικό στο BDSM από τις vanilla σχέσεις;
     
  9. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Επιθυμία και έκφραση

    Θαλεια,
    συγχωρα με που θα στο πω ,αλλα εχεις αρχισει να μιλας σαν την Παπαρηγα...
     
  10. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Επιθυμία και έκφραση


    Εκ του αντιστρόφου μάλλον, αγαπητέ.

    O tempora o mores, κλπ...


     

     
  11. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Επιθυμία και έκφραση

    ..και παλι ομως,ξυλινα ακουγοναι..
     
  12. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Επιθυμία και έκφραση


    Επ' αυτού, μόνο να επικροτήσω την οξυδέρκειά σου, μπορώ...

    Και υποθέτω, btw, ότι διακρίνεις κι εσύ ότι αυτό είναι η κορυφή μόνο, του παγόβουνου... Δεν πιστεύω να σου έχει διαφύγει το ότι εδώ πάει ν' αναπτυχθεί μιά νέα θρησκεία. Μόνο που αντί να την κηρύσσει κάποιος μεσσίας, έχουν αναλάβει αυτό το έργο οι νεοφώτιστοι (με όλο το ζήλο που χαρακτηρίζει τους νεοφωτίστους, φυσικά)...