Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Επιλεκτική κυριαρχία ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 17 Φεβρουαρίου 2008.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Με τίνος τα κριτήρια προσδιορίζεται η όποια "ανωτερότητα" ;

    Αν των "εξωτερικών" γιατί θα έπρεπε ο όποιος Κυρίαρχος να τα λάβει υπ' οψην του;
     
  2. probable

    probable Guest

    Σ' αυτό έχεις δίκιο! Έχω πάντως παρατηρήσει ότι η σεξουαλική υφή της Κυριαρχίας - υποταγής εκδηλώνεται αντίστροφα από το τι συμβαίνει στην υπόλοιπη ζωή (καθημερινότητα) του ατόμου. Θέλω να πω ότι άτομα με δύναμη και εξουσία στην δουλειά τους, για παράδειγμα, τείνουν να υιοθετούν υποτακτική ψυχολογία στην σχέση τους και το αντίστροφο. Γι αυτό νομίζω ότι συμβαίνει αυτό που περιγράφεις. Γιατί τις περισσότερες φορές είναι εκδήλωση κάποιου απωθημένου. Έτσι υποτάσσονται σε ένα άτομο του ίδιου επιπέδου γιατί αυτό μπορεί μεν να κερδίσει τον σεβασμό τους λιγότερο εύκολα αλλά είναι ένα άτομο προσιτό άρα τους απελευθερώνει.
    Αντίθετα κυριαρχούν σε ένα άτομο χαμηλότερου επιπέδου γιατί είναι εύκολη και σίγουρη λύση.
    Για να νιώσεις όμως πραγματική ικανοποίηση πρέπει να λειτουργείς ελεύθερα, να είσαι φύση και θέση υποτακτικός ή Κυρίαρχος.
     
  3. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Επιλεκτική κυριαρχία ?

    Syrah,

    Δεν ξέρω αν η βάση για ένα ‘’ καλό bdsm ‘’ έγκειται στην ανισότητα η όχι μεταξύ των ανθρώπων
    που έχουν επιλέξει να το ζήσουν .
    Σαφέστατα είναι θέμα ψυχολογίας κ προσωπικότητας κ πως το αντιλαμβάνονται όλο αυτό .
    Προσωπικά απαντώντας δεν θα μπορούσα να είμαι με έναν άνθρωπο που θα είχα μεγάλη διαφορά
    στα επίπεδα από εκείνον .
    Το δέος που αναφέρεις διαφέρει στο πως δημιουργείτε από άνθρωπο σε άνθρωπο φυσικά .
    Σε μερικους ( όπως σε μένα ) δημιουργείτε από τον … αγώνα δρόμου που γράφεις ,
    όχι όμως προς εντυπωσιασμό ούτε προς κατάκτηση , αλλά ως προς το να αντιληφθώ αν αυτός ο άνθρωπος έχει αυτή την διάθεση που αναφέρει η skia στο ποστ της συν πολλά άλλα .

    - το topping from the bottom – για μένα δεν ίσχυε και δεν ισχύει ,
    αν και το έχουμε συζητήσει πολλές φορές ,
    σε σχέση Μαστερ σκλάβας που έχουν συνείδηση για τους ρόλους τους και για αυτό που ζούνε .
     
  4. αγαπητη ανασια εχω δει ανθρωπουσ πανεπιστιμιακη μορφωσεοσ να γινονται τελειωσ αβουλη και γελιοι μπροστα σε αμορφωτεs αφεντρεσ εχω δει στρατιωτικο να τον κανουν γαιτανακι να τον ταιζουν με μπιμπερο να φωναζει την αφεντρα μαμα δεν θα το ξανακανω γιατρουs να γινονται ασηκωτοι απο το ξηλο σκλαβο δεμενο σε παγκακι στη βικτορια στα τεσσερα νυχτα με αλυσιδα να τον βγζει βολτα η αφεντρα να γελαει ολκληρο κομμυτηριο μςε σκλαβο που τον επερνε η κυρια του στο κολονακι γενικα πρωσοπικα ιδοηιζιμαι να εξεφτελιζω γιναικεs μορφωμενεσ σε θεσεισ γιατι γενικα μου αρεσει η πολιτελεια τα ακριβα στολιδια σαν λεοντασ που ειμαι και σαν δια στο λοεοντα ακομα πιο πολη για οσουσ ξερουν απο αστρολογια οσο πιο δηναμη εχει μια σκλαβα τοσο πιο πολη μου αρεσει να την κανω σκιλακι στα ποδια μου να την κανω σαν την τελευταια καθαριστρια σαν την τελευαια πορνη στη συγρου
     
  5. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Επιλεκτική κυριαρχία ?



    Με τα κριτήρια των εμπλεκομένων μελών
    σε σχέση με την πορεία και την ποιότητα ζωης τους ,
    έτσι τουλάχιστον το αντιλαμβάνομαι και ισχύει για μένα κ. MasterJp .

    '' εξωτερικων '' ?
     
  6. Leykos

    Leykos Regular Member

    Απάντηση: Επιλεκτική κυριαρχία ?

    Ο καθένας προσδιορίζεται μέσα από τον άλλο/άλλη. Δεν έχει καμμία σχέση το πως αυτοπροσδιοριζόμαστε. Αν δεν βρεις τον <απέναντι> σου δεν έχεις κανένα ρόλο.
    Η αναζήτηση της ηδονής γεννά τους ρόλους. Δεν έχει σχέση αν είσαι χαμηλού ή υψηλού
    εισοδήματος ή κοινωνικής τάξης. Είναι σημαντικό όμως να γνωρίζεις τα <θέλω> σου και
    κυρίως τον ευατό σου.
     
  7. Elysium

    Elysium Contributor

    Είναι δυνατόν να μιλάμε για καθοδήγηση, θαυμασμό του υποτακτικού προς κάποιον Κυρίαρχο κι επιβολή των απόψεων-ιδεών Του, όταν στο μυαλό του υποτακτικού ο Κυρίαρχος αυτός φαίνεται... κατώτερος;
    Δεν μπορεί να υπάρχει τόσο μεγάλος μαζοχισμός μου φαίνεται  
     
  8. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @anasia: αν τα εμπλεκόμενα μέλη έχουν "πρόβλημα" με την αμοιβαία "ποιότητα" τότε γιατί έχουν εμπλακεί;

    εξωτερικών = άλλων πλήν των εμπλεκομένων
     
  9. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Επιλεκτική κυριαρχία ?

    Εκτιμώ πως η όποια κρίση/ σύγκριση, που θα μπορούσε να δώσει ένα δείγμα της διαφορετικότητας μεταξύ των μετεχόντων, είναι συνυφασμένη με την προσωπικότητα σε επίπεδο Ισχύος, όχι σε επίπεδο αξίας ως προς την ποιότητα του ανθρώπου, τρόπου ζωής και πορείας του. Με αυτό ως γνώμονα, συμφωνώ με τον Lost boy.

    Ασχέτως της αιτίας εμπλοκής τους (και του όποιου κινήτρου που υπάρχει εκατέρωθεν), υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να θεωρήσει πιθανή την υποταγή του ισχυρού στον Αδύναμο;
     
  10. skia

    skia Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Επιλεκτική κυριαρχία ?

    Θα μπορούσες να μου το εξηγήσεις??? δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα τι εννοείς.
     
  11. kinkyathens

    kinkyathens New Member

    Πολύ σώστα όλα τα παραπάνω, αλλά τελικά όλα αυτά κυρίαρχος η υποτακτικός είναι όλα παιχνίδια του μυαλού και το πως θέλει ο καθένας να το αισθάνεται η την ψευδαίσθηση που του παρέχει. Σε τελική ανάλυση και οι δύο θέλουν να νοιώσουν όμορφα. Και στον χώρο αυτό πρέπει να σεβόμαστε ο ένας τον άλλον αν θέλουμε να λέμε ότι είμαστε open minded
     
  12. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Επιλεκτική κυριαρχία ?

    Αυτο ειναι και το ερωτημα μου κ MasterJp .