Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Επιλεκτική κυριαρχία ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 17 Φεβρουαρίου 2008.

  1. Syrah

    Syrah Contributor

    Μία παρατήρηση: Έχω την εντύπωση πως η anasia συνέδεσε την υπεροχή του ενός σε επιμέρους τομείς με την κυριαρχία, και πως η D της απαντά καταρρίπτοντας τη συνάφεια της υπεροχής αυτής με την κυριαρχικότητα. Εφόσον, αγαπητές κυρίες, μιλάτε για διαφορετικά πράγματα, μπορεί η αίσθηση της διαφωνίας σας να έγκειται στο ύφος του λόγου σας, πλην όμως καθίσταται εξ αρχής σαφές πως δεν υφίσταται επί της ουσίας διαφωνία (και γόνιμη αντιπαράθεση συνεπώς).

    Η κυριαρχικότητα είναι η τάση εκείνου που επιθυμεί να κυριαρχεί, και για την ύπαρξή της ασφαλώς δεν υπάρχει προαπαιτούμενο επιστημονικό, οικονομικό, κοινωνικό, αισθητικό κλπ υπόβαθρο παρά μόνο ψυχολογικό. Η κυριαρχικότητα ενός άπτεται δηλαδή αποκλειστικά της επιθυμίας του να επιβληθεί. Συνεπώς η D έχει δίκιο.

    Από την άλλη πλευρά, η κυριαρχία είναι ένα τελικό status, στο οποίο το κυριαρχικής φύσης μέρος της σχέσης έχει υποτάξει το αντίστοιχο υποτακτικό. Και για να το επιτύχει αυτό δεν αρκεί μόνο η κυριαρχικότητά του. Ακριβώς επειδή:
    Για να μετασχηματίσει τις ηγετικές τάσεις σε ηγετικές ικανότητες και να δώσει η κυριαρχικότητα το αποτέλεσμα της τελικής κυριαρχίας απαιτούνται κάποιες αρετές (ομοίως ο υποτακτικός για να φτάσει στην υποταγή χρειάζεται αρετές - δεν ξέρω αν θυμόσαστε ένα σχετικό νήμα της soutzoukakia). Οι ίδιες ενδεχομένως αρετές που απαιτούνται προκειμένου να επιτύχει και ένα σωρό άλλους στόχους, όπως λ.χ. το να γίνει ένας αξιόλογος επιστήμονας. Χρειάζεται μεθόδευση και υπομονή και αυτοκυριαρχία και στοχοπροσήλωση και θέληση και σεμνότητα κ.α. Η επαγγελματική καταξίωση, που τέθηκε ως παράδειγμα, λοιπόν, δεν προαπαιτεί κυριαρχικότητα, ούτε απαντάται μόνο σε ανθρώπους που έχουν επιβάλει καθεστώτα κυριαρχίας. Αλλά η επαγγελματική καταξίωση όπως και η επίτευξη κυριαρχίας, έχουν κοινούς αποχρόντες λόγους (διότι προαπαιτούν κοινές αρετές). Συνεπώς η anasia έχει δίκιο.
     
  2. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Επιλεκτική κυριαρχία ?

    Αν ο εν λόγω κύριος ήταν πράγματι ο εμπνευστής του project και αν το project τέθηκε επιτυχώς σε εφαρμογή όντως επί εκατομμυρίων ανθρώπων: έχοντας αποσαφηνίσει ότι το BDSM δεν αναφέρεται σε όλες τις εκφάνσεις κυριαρχίας, αλλά στο μέρος αυτών που αφορά στις εκατέρωθεν συναινετικές διαπροσωπικές σχέσεις, ναι, μπορούμε να τον θεωρήσουμε παράδειγμα (non-BDSM) κυριαρχίας.

    Ομοίως λαμβάνοντας υπόψη ότι σαδισμός δεν είναι μόνο οι σαδιστικές εκφράσεις που πραγματευόμαστε στα πλαίσια του BDSM, ναι μπορούμε να θεωρήσουμε το παραπάνω ως παράδειγμα σαδισμού.


    ΥΓ. Είναι δυνατό κανείς να τρέφει αισθήματα εκτίμησης που αναφέρονται στην ικανότητα κάποιου να κυριαρχεί, και ταυτόχρονα να αποδοκιμάζει τις μεθόδους με τους οποίες επιτυγχάνει την κυριαρχία αυτή. Λόγου χάρη ενδέχεται να βδελύσσεται τις μεθόδους ενός δικτάτορα και να διαφωνεί με το όραμά του εν μέρει ή συλλήβδην, αλλά ταυτόχρονα να αναγνωρίζει πως το να γίνει η (σοφή ή παράλογη, δεν το εξετάζω εδώ) βούληση του ενός, δόγμα (και αυτοσκοπός, άξιος σπονδής της ανθρώπινης ζωής) εκατομμυρίων, απαιτεί (συνεπώς και μαρτυρά), εξαιρετικές αρετές πειθούς και επιδεξιότητες επιβολής. -Κυρίως αρετές πειθούς, θα έλεγα, καθώς από τα 15 και έπειτα ξέρω ότι εκείνος που που πειθαρχεί είναι μακράν χρησιμότερος από εκείνον που υπακούει.-

    Το κατά πόσο βέβαια όλα αυτά έχουν συνάφεια με το νήμα της anasia (δεδομένου του ότι επέλεξε να το τοποθετήσει στο BDSM Section και όχι στο off-the-topic-one), άπτεται του αν η ίδια προτιμά να θεωρήσει το θέμα της επιλεκτικής κυριαρχίας, της πρόκλησης και της αναζήτησης υψηλού βαθμού δυσκολίας εντός και εκτός BDSM ή μόνο αναφορικά με το πώς αυτό πραγματώνεται εντός των D/s διαπροσωπικών μας σχέσεων.
     
  3. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Επιλεκτική κυριαρχία ?


    Όταν έγραψα το ποστ μου , ήμουν σχεδόν βεβαία πως ήταν λάθος σου φραστικό
    και πως θα ανακαλούσες . Έκανα όπως φάνηκε λάθος !
    Μετά που το ξανασκέφτηκα , γέλασα και μονολόγησα …
    ‘’ πως σου ήρθε τέτοιο πράγμα ηλίθια ? μερικοί άνθρωποι δεν αλλάζουν ποτέ ‘’ ….

    Για να κακόχαρακτηρίσω κάποιον η το αντίθετο θα πρέπει να νιώθω γι αυτόν
    κάποιου είδους συναισθήματα , κάτι , είτε άσχημο είναι αυτό είτε όμορφο η ότι άλλο .
    Μην ανησυχείς οπότε , γιατί σε ανθρώπους που μου είναι αδιάφοροι όπως εσύ
    δεν μπαίνω σε τέτοια διαδικασία .
    Όφειλα όμως από την άλλη να υπερασπιστώ , όχι σαν δικηγόρος ,
    αλλά απλά σαν νηματοθετρια κάποια μέλη που μου το συζήτησαν με κάποια… ενόχληση .
    Εγώ σε αντίθεση με σένα σέβομαι όσους με τιμούν με τις σκέψεις τους κ προσπαθώ,
    μου αρέσει κάτι η δεν μου αρέσει να γράφω όσο γίνεται …πιο προσιτά κ καλόβολα και όχι προσβλητικά .
    Πέρασε καιρός για να το μάθω αυτό , αλλά όποιος προσπαθεί ,στο τέλος κ μαθαίνει και αποζημιώνετε .

    Θα κάνω χρήση του δικαιώματος μου περί κλειστών νημάτων όσο αφορά εσένα ,
    γιατί η συμπεριφορά σου σαν ποστερ δεν μου αρέσει ,
    ( σαν μοντ την όποια γνώμη μου δεν την αναφέρω γιατί δεν μου πέφτει λόγος
    μια και το σαιτ δεν είναι δικό μου και άλλοι αποφασίζουν γι αυτό.. ) ,
    και τα νήματα μου είτε αυτά του παρελθόντος είτε του παρόντος είτε του μέλλοντος
    τα καθιστώ κλειστά .
    Έχουν το δικαίωμα να απαντούν άπαντες εκτός από ΣΕΝΑ ,
    έτσι δεν θα έρθουμε ξανά σε αντιπαράθεση , αντιδικία και όλα θα είναι ………… ησυχα κ ωραια !


    Όσο για το άνοιγμα του νέου νήματος προετοίμασε καλά την σάλτσα να δέσει με τα μακαρόνια ,
    δεν κάνει να σου παραπονεθούν …. οι πελάτες σουυυυυυ , γενικα δεν ειναι εποχες για
    να χανει καποιος .... πελατες !

    Υ.Γ
    Παρακαλώ τον μοντ Ηλία μόλις διαβάσει το ποστ αυτό να σβήσει όλα τα ποστ ,
    του ποστερ Ηλία στο νήμα αυτό .

    Υ.Γ 1 Ευχαριστώ τον Μαυροβασιλη ,
    που ο άνθρωπος έχει φυσικά επίγνωση ότι η απάντηση του
    ήταν μέσα στο αρχικό ερώτημα του νηματος .

    Υ.Γ 2 dora ,
    με κάλυψε η Syrah και έγραψε πολύ σωστά και τις δυο πλευρές .
    Σου ζητώ συγνώμη για το τούβλο , που σε πήρε ξώφαλτσα , και όχι κατά κούτελα .
    Την επόμενη φορά θα φροντίσω να βρω κέντρο !  
    Οσο για το ‘’ κουτσομπολιό ‘’ ,
    κουσούρι καλή μου είναι , φταίει και που δουλεύω και σε ταμπλόιντ , τι να κάνω ?
    να αλλάξω δουλειά στα 40 ? δύσκολο !
    ειδες τι κανει η ... συνηθεια ? απαπαπα !  
    ( δεν ηθελα να κουτσομπολεψεις/με , ζητησα απλα να μαθω ποιο ειναι το μοντελο
    αυτου του Κυριαρχου , ποια ειναι τα χαρακτηριστικα του , απο που πηγαζει η κυριαρχια του ,
    ποιες οι βασεις του και απο που αντλησε την δυναμικοτητα του κλπ )
     
    Last edited: 28 Φεβρουαρίου 2008
  4. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: Επιλεκτική κυριαρχία ?

    Syrah, ayto akribws anaferw. Thn enstash moy, to opoio fasistomoytro na epikaleitai kai na ektima foniades ths anthrwpothtas sto onoma ths kyriarxias! Ws paradeigma NON-BDSM kyriarxias mporei o kath' enas na ferei, to opoiodhpote ypsilo stelexos twn SS! kai?!!! Basizomenos se ayto, na arxisei kapoios na ektheiazei ta "katorthwmata" toys?!!!
    (sto pc poy eimai den yparxoyn ellinikoi xarakthres).
     
  5. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Επιλεκτική κυριαρχία ?



    Γενικά δεν μου αρέσει να φεύγει ένα νήμα από το αρχικό λόγο για τον οποίο μπήκε ,
    παρόλα αυτά βρίσκω ότι έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον όσα γράφει ο Mavrobasilis ο Seduction
    και φυσικά Εσύ , που δεν με ενοχλεί όποιο δρόμο και αν πάρει .
    Πιστεύω πως όποιος θέλει να τοποθετηθεί συγκεκριμένα στο αρχικό ερώτημα θα το κάνει ,
    και όποιος θέλει να μάθει περισσότερα , επίσης θα το κάνει από αυτά που διαβάζει που συζητάτε .
     
  6. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Επιλεκτική κυριαρχία ?



    Αυτό ακριβώς αναφέρω .
    Την ένσταση μου , το όποιο φασιστόμουτρο να επικαλείται και να εκτιμά φονιάδες
    της ανθρωπότητας στο όνομα της Κυριαρχίας !
    Ως παράδειγμα NON-BDSM Κυριαρχίας μπορεί ο κάθε ένας να φέρει ,
    το οποιοδήποτε υψηλό στέλεχος των SS ! και ? !!!
    Βασιζόμενος σε αυτό , να αρχίσει κάποιος να εκθειάζει τα ‘’ κατορθώματα ‘’ τους ? !!!
     
  7. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Επιλεκτική κυριαρχία ?



    αυτό ακριβώς αναρωτιόμουν κι εγώ όταν έγραψα πριν αρκετές σελίδες:



    γι' αυτό και θα συμφωνήσω με το παρακάτω:

    (τα bold δικά μου)



    ΥΓ. ευχαριστώ dora
     
  8. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Re: Απάντηση: Επιλεκτική κυριαρχία ?

    Αναρχοφασίστας νομίζω πως είναι κατά τι περισσότερο δόκιμος ως όρος, στο βαθμό που με αφορά.
    [Ο κερατάς, λυπάμαι, αλλά αδυνατώ να αντιληφθώ ποιός είναι.]

    Δεν έχω καμία πρόθεση να παρεκλίνω του θεματικού πυρήνα του νήματος, οπότε οι λεπτομέριες σχετικά με τον Otto Skorzeny- ή τον Helmut Schmidt που επέλεξες να αγνοήσεις- καθίστανται περιττές. Θα αρκεσθώ να παρατηρήσω, ωστόσο, ότι τα παραμύθια του Forsyth και λοιπές παραϊστορικές συνωμοσιολογικού χαρακτήρα φαντασιώσεις δε συνιστούν επιχείρημα.

    Πέραν, έχω γράψει πολλάκις ότι α) κάθε πράξη ενέχει ψήγματα πολιτικού χαρακτήρα και στοιχεία πολιτικής πράξης, και β) πως αναγνωρίζω ως κυριαρχία αυτή που επιβάλεται και όχι αυτή που εκχωρείται. Δεν επιθυμώ να επεκταθώ διότι αν ξεκινήσω την αποδόμηση της safe, sane & consensual φενάκης θα στεναχωρήσω πολλούς. Ασφαλώς δεν είναι μεμπτό να προσδίδεται ένα ιμερογενές (καυλωτικό) επίχρυσμα παραβατικότητας στις φαντασιώσεις αλλά είναι- θέλω να πιστεύω- αυταπόδεικτο (σε ανθρώπους επαρκούς συγκρότησης και πραγματισμού) ότι πρόκειται για αυθεπιβολή.
     
  9. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: Επιλεκτική κυριαρχία ?

    Και αρκετά φασισταριά θεωρούν ως δόκιμο, τον όρο "πατριώτης" για τον εαυτό τους! Αλλά, φαινομένων έργον, περιττόν εστί μακρολογία. Πέρα και πάνω από τη συγκεκριμένη λέξη, δεν μου προκαλεί εντύπωση η αδυναμία να αντιληφθείς σε τι αναφέρομαι. Και πολλοί τούρκοι, δεν αντιλαμβάνονται τι τους λένε, όταν αναφερθεί κάποιος στη γενοκτονία των Αρμενίων.

    Δεν επέλεξα να αγνοήσω τίποτα. Απλά στάθηκα στο τραγικό που διάβασα! Την επόμενη φορά να δηλώσεις την εκτίμηση σου και στον Χίτλερ, στεκόμενος στη επιβολή της κυριαρχίας του! Γιατί να μη γράψεις ας πούμε πόσο καβλωτικό ήταν το αιματοκύλισμα της ανθρωπότητας από το έκτρωμα της ιστορίας?

    Αναλόγως πως εννοεί ο κάθ ένας το "επιβάλλεται". Αν για παράδειγμα αναφέρεσαι στην επιβολή της κυριαρχίας που έχει μια ζωντανή λεπίδα από karambit που πιέζει τον υποδόριο ιστό στη καρωτίδα κάποιας με σκοπό τον βιασμό της ή την αίσθηση της κάννης ένος Glock 34 μέσα στο στόμα κάποιου δυστυχή με σκοπό τη ληστεία, να χαίρεσαι την αναγνώριση σου. Τι περισσότερες φορές οι χρήστες τέτοιων όπλων για παρόμοια περιστατικά είναι θρασύδειλα, άνανδρα και λιπόψυχα ανθρωπάκια. Σε έναν από τους τομείς της εργασίας μου, έχουμε αναλύσει το προφίλ δεκάδων τέτοιων "τύπων"!

    Το ίδιο κιοτήδες ήταν και όσοι σε διάφορους πολέμους ή δικτατορίες, ανάμεσα στα άλλα "κατορθώματα" τους, τσιμπούκωναν παιδάκια υπό την απειλή του όπλου τους. Σπουδαίοι κυρίαρχοι. Για παραδειγματισμό!
    Μήπως "κολάνε" στο νήμα?

    Ναι όντως, το φασιστοειδές τέρας Skorzeny, επέβαλε την κυριαρχία του! Mπορείς να του αποδόσεις ένα Bow Low.
     
  10. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Seduction, για αρχή σου προτείνω να διαβάσεις το κάτωθι νήμα.
    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?t=5348&highlight=%E1%ED%E1%F1%F7%E9%E1
    Θα διευρύνει, πιστεύω, αρκετά τα όρια της πολιτικής σου αντίληψης.

    Και τέλος, καλό θαν είναι να αποδεσμευθείς από το μανιχαϊστικό τρόπο θέασης που έχει σαν αποτέλεσμα να γίνεσαι προσβλητικός επειδή θεωρείς πως βάλλονται οι ιδεοληψίες σου. Σε ύφος και όχι κατ' ουσίαν- για να μην παρεξηγούμεθα- διότι δεν μπορεί ένας άνθρωπος να προσβάλει σε μια απρόσωπη συζήτηση παρά μόνο να εκθέσει εαυτόν.

    ΥΓ: Αρχή και τέλος, μέση δεν υπάρχει όπως είναι φυσικό αφού δεν υπάρχει κοινό πεδίο.
     
  11. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: Επιλεκτική κυριαρχία ?

    Δικαίωμα σου, να αναζητάς διεύρυνση της πολιτικής σου αντίληψης, μέσα από όσα γράφουν διάφοροι εδώ. Εγώ, έχω άλλη αίσθηση και άλλα κριτήρια αναζήτησης και μελέτης για την διεύρυνση των πολιτικών μου αντιλήψεων

    *Είναι απορίας άξιον πάντως, πως γίνεται να δηλώνεις ότι τυγχάνεις αναρχικός (Ιδεολογία που στοχεύει στη χειραφέτηση των αρχώμενων και την κατάργηση των αρχούντων) και ταυτόρονα σωβινιστής (όταν ό Νικολά Σωβέν υπηρετούσε ως πιστό σκυλί και με τυφλή αφοσίωση την αρχή!)

    Code:
    Και τέλος, καλό θαν είναι να αποδεσμευθείς από το μανιχαϊστικό τρόπο θέασης που έχει σαν αποτέλεσμα να γίνεσαι προσβλητικός επειδή θεωρείς πως βάλλονται οι ιδεοληψίες σου. Σε ύφος και όχι κατ' ουσίαν- για να μην παρεξηγούμεθα- διότι δεν μπορεί ένας άνθρωπος να προσβάλει σε μια απρόσωπη συζήτηση παρά μόνο να εκθέσει εαυτόν.
    1. Πολύ λανθασμένα αλλά και πολύ πρόχειρα προσπαθείς να ορίσεις ως μανιχαϊστικό, τον τρόπο που αντιλαμβάνομαι τα πράγματα, (ούτε στα 1000 μέτρα δεν πλησίασες, αστειευόμενος θα σου αναφέρω, πως ακόμα και το USMC M40A3 να χρησιμοποιούσες θα υπολειπόσουν 85m) ως εκ τούτου παραμένεις εκτός των όσων έγραψα (ίσως όχι τυχαία)

    2. Καμία πρόθεση δεν έχω να προσβάλω ένα "νεαρό" (ή άλλον) που το πιθανότερο είναι πως ακόμα ψάχνει να το βρεί* ή να το ξεμπερδέψει. (αν και δεν θα είχα κανένα απόλύτως πρόβλημα να προσβάλω ένα φασιστόμουτρο). Στο συγκεκριμένο που έγραψες, αντέδρασα. Κατά τα άλλα μπορεί να είσαι μια χαρά παιδί ή και όχι. Δεν με απασχολεί

    3. Συμμετέχω, όποτε, όταν και όπως μπορώ, σε ένα ανοιχτό φόρουμ, που φυσικά ο κάθ' ένας είναι ελεύθερος να γράψει ότι θέλει, αλλά επ' ουδενί δεν είναι βήμα ναζιστών. Το να διαβάζω να αποδίδεται εκτίμηση στο έκτρωμα Skorzeny, μου προκαλεί μια "ενόχληση", αποτέλεσμα της οποίας ήταν η "αντίδραση" μου. Τόσο απλά

    Είναι και αυτός ένας τρόπος αποφυγής της ουσίας. H αλήθεια αλλά και η ιστορία, ενοχλούν πολλούς.

    Επειδή κανένας λόγος και πάλιγια το μάρμαρο, επαναφέρω τα προηγούμενα! Οταν προκύπτει μια τέτοια αφορμή για συζήτηση, καλό είναι να αποφεύγεται η προσπάθεια εντυπωσιασού με "παχιές" λέξεις

    Και αρκετά φασισταριά θεωρούν ως δόκιμο, τον όρο "πατριώτης" για τον εαυτό τους! Αλλά, φαινομένων έργον, περιττόν εστί μακρολογία. Πέρα και πάνω από τη συγκεκριμένη λέξη, δεν μου προκαλεί εντύπωση η αδυναμία να αντιληφθείς σε τι αναφέρομαι. Και πολλοί τούρκοι, δεν αντιλαμβάνονται τι τους λένε, όταν αναφερθεί κάποιος στη γενοκτονία των Αρμενίων.

    Δεν επέλεξα να αγνοήσω τίποτα. Απλά στάθηκα στο τραγικό που διάβασα! Την επόμενη φορά να δηλώσεις την εκτίμηση σου και στον Χίτλερ, στεκόμενος στη επιβολή της κυριαρχίας του! Γιατί να μη γράψεις ας πούμε πόσο καβλωτικό ήταν το αιματοκύλισμα της ανθρωπότητας από το έκτρωμα της ιστορίας?

    Αναλόγως πως εννοεί ο κάθ ένας το "επιβάλλεται". Αν για παράδειγμα αναφέρεσαι στην επιβολή της κυριαρχίας που έχει μια ζωντανή λεπίδα από karambit που πιέζει τον υποδόριο ιστό στη καρωτίδα κάποιας με σκοπό τον βιασμό της ή την αίσθηση της κάννης ένος Glock 34 μέσα στο στόμα κάποιου δυστυχή με σκοπό τη ληστεία, να χαίρεσαι την αναγνώριση σου. Τι περισσότερες φορές οι χρήστες τέτοιων όπλων για παρόμοια περιστατικά είναι θρασύδειλα, άνανδρα και λιπόψυχα ανθρωπάκια. Σε έναν από τους τομείς της εργασίας μου, έχουμε αναλύσει το προφίλ δεκάδων τέτοιων "τύπων"!

    Το ίδιο κιοτήδες ήταν και όσοι σε διάφορους πολέμους ή δικτατορίες, ανάμεσα στα άλλα "κατορθώματα" τους, τσιμπούκωναν παιδάκια υπό την απειλή του όπλου τους. Σπουδαίοι κυρίαρχοι. Για παραδειγματισμό!
    Μήπως "κολάνε" στο νήμα?

    Ναι όντως, το φασιστοειδές τέρας Skorzeny, επέβαλε την κυριαρχία του! Mπορείς να του αποδόσεις ένα Bow Low.
     
  12. blindfold

    blindfold Contributor

    Re: Απάντηση: Επιλεκτική κυριαρχία ?


    από τις φωτογραφίες δεν είχες καταλάβει ποιό ήταν το πρόσωπο ;
    περίμενες να ακούσεις όνομα ;

    anyway το θέμα δεν είναι η ιδεολογία ,αλλά η κυριαρχία αξίζει για παράδειγμα ,μίας και ανέφερες φασίστες να πάρουμε τον καθεαυτού παράδειγμα ,τον Χίτλερ.
    45 προσπάθειες κάνανε για να τον δολοφονήσουν και όλες απέτυχαν παρόλο που ο Χίτλερ δεν είχε ιδιαίτερα μέτρα προστασίας εώς ανύπαρκτα, και όλα αυτά γιατί Κυριαρχούσε , το τι έπραξε δεν μας ενδιαφέρει αλλά ήταν κυρίαρχος.

    Κυριαρχία είναι να διεκδικείς ,όχι να απαιτείς .

    με τις υπόλοιπες απαντήσεις δεν ασχολούμε ,τις θεωρώ προσωπικού χαρακτήρα.