Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Επιχειρήματα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος subwhat, στις 16 Ιουνίου 2018.

  1. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Ποιος κάνει πλάκα;

    Για ψάξε για objectification και dehumanization και BDSM.

    Ναι, υπάρχουν και αυτοί.
     
  2. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    συνεναιτικα, μπορω να κανω πολυ περισσοτερα.
    Αλλα εχω παντα κατα νου, οτι δεν ζουμε στη Ρωμαϊκη Αυτοκρατορια.

    Να στο π απλα. Αν συμφωνησω με υή σ να πασαλειφτουμε με παστρουμα, ειναι ... γουστο μας και καπελο μας, κινκ, φετιχ και πολλαπλοι οργασμοι.
    Αν αναγκασω μια υ ή σ να πασαλειφτει με παστρουμα παρα τη θεληση της, παραβιασω τα ορια της και παρακαμψω τους μηχανισμους ασφαλειας, ειναι κακοποιηση.

    Νομιζω οτι τοχουμε αναλυσει εκτενως εδω μεσα.
     
  3. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Εμμμ...
    Ουπς.
     
  4. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    *Εγώ* δεν διαφωνώ με αυτό που λέτε και το ανέφερα και παραπάνω. Υπάρχουν όμως και άλλοι εδώ. Απλά δείτε τις απαντήσεις σε αυτό το νήμα όταν είπα ότι και το Ms έχει όρια.

    Προφανώς και δεν συμμερίζομαι την άποψη περί έλλειψης ορίων όμως that's just me and probably many others but not all.
     
  5. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Πολυ καλη η μονταζιερα. Να διοριστει αμεσως.
     
  6. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Δε διαφωνουμε σε κατι.
     
  7. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Πνευματώδες.
    Επιχειρήματα σχετικά με την αντίφαση των δικών σας απόψεων;
     
  8. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Δεν μπορω να απαντησω σε επιλεγμενα και αποσπασματικα και ασχετα κομματια απο απαντησεις μου.
     
  9. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Μια διευκρινηση.

    Λεγοντας προς τον @Arioch "Μηπως θα επρεπε να καταλαβεις οτι αποψεις σαν κι αυτες, ειναι για να κανουμε πλακα και μονο ? χμ ?" αναφερομαι στα δικα μου, ακριβως απο πανω.

    Απαντωνας μου στο νημα και εγω ξανα στον @Arioch, διαπιστωσαμε οτι δεν εχουμε καποια διαφωνια.
     
  10. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Σκόρπια...

    Ένα υποτακτικής συμπεριφοράς άτομο (ακόλουθος) έχεται (με αι) ιδία βουλήσει ενσυνειδήτως.
    Η λειτουργία του σε μια σχέση τεταγμένης συμπεριφοράς προσδιορίζεται από τον οδηγό της σχέσης, στον δικό τους αντιληπτικό ορίζοντα και μόνον.
    Το πώς, πότε, τι και γιατί του δικού τους modus vivendi/operandi είναι αποκλειστικό τους θέμα.
    Ο τρόπος που αντιμετωπίζεται ευρύτερα η σχέση τους, σε όσους έχουν την δυνατότητα/ικανότητα να την αντιληφθούν ως τέτοια, αποτυπώνει σαφέστατα την αντίληψη των άλλων.
    Ο τρόπος που οι ίδιοι αυτοί αντιμετωπίζουν την οπτική αυτών που έχουν την δυνατότητα/ικανότητα να την αντιληφθούν ως τέτοια, αποτυπώνει σαφέστατα την δική τους σχέση.


    Η αναπόδραστη ανάγκη να χρησιμοποιούμε, με σχετική ευκολία, έννοιες, υπό τον όποιο συναισθηματικό μανδύα εξυπηρετεί καταρχάς τον λόγο μας, αποτυπώνει με ενάργεια την προσωπική μας α-ταξία.

    Η χρήση επιχειρημάτων έχει πρακτικά μηδενική αποτελεσματικότητα στην μεταβολή της ανθρώπινης συμπεριφοράς σε ατομικό επίπεδο.
    Σε ευρύτερο κοινωνικό επίπεδο επιλέγεται ως ενδεδειγμένος τρόπος, συνήθως με μετριότατα αποτελέσματα, κυρίως λόγω χρονικού περιορισμού, σε καταστάσεις "αδηρίτου" ανάγκης (αποτέλεσμα "κωλοβαρέματος").
    Τα μετριότατα αυτά αποτελέσματα αποτελούν το μέτρο (συνισταμένη) μιας μικρότερης ή μεγαλύτερης ανθρωποκοινωνίας.
    Το μέτρο αποτυπώνεται από αυτά τα μέλη της που κρίνουν την ανθρωποκοινωνία τους ως έτσι ή αλλιώς.
    Ελάχιστα μέλη της, πάντως, δεν ασχολούνται με την κριτική, έχουν ουσιαστικότερα πράματα να κάνουν.
    Αυτά τα μέλη συνήθως καταλήγουν να επικαλούνται ως άλλοθι.


    Ένα απλούστατο παράδειγμα για τα παραπάνω, και όχι μόνον, είναι η ικανότητά μας να αντιληφθούμε και να κατανοήσουμε γιατί στην συσκευασία του αλατιού που αγοράζουμε, υπάρχει ημερομηνία λήξης.
    Πιο απλό δεν γίνεται...
     
  11. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Εντω στο ελλαντα τελικά μέχρι και μουστάκι του κόψαμε του bdsm.
    Συμβόλαια δεν υπάρχουν
    Όρια δεν υπάρχουν
    Safe word δεν χρειάζονται
    Τελικά οι μάστερ μας είναι ρε παιδί μου ανώτεροι όλων
     
  12. tithon

    tithon Contributor

    με προσεκτική διαφήμιση κάτι θα τσιμπήσει. ανάλογο της ποιότητας του μηνύματος.