Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ερμαφροδιτισμός

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 14 Ιουνίου 2008.

  1. Syrah

    Syrah Contributor

    Στην ελληνική μυθολογία ο Ερμαφρόδιτος ήταν γιος του Ερμού και της Αφροδίτης. Σε ηλικία 15 ετών, ο Ερμαφρόδιτος, ως θεϊκό παιδί, ήταν ο ομορφότερος νέος στον κόσμο. Την ανατροφή του είχαν αναλάβει οι Ναϊάδες που κατοικούσαν στο όρος Ίδη της Φρυγίας. Μία ημέρα, ο Ερμαφρόδιτος έφυγε από το βουνό για να ταξιδέψει ως την Καρία. Στον δρόμο κάθισε να ξαποστάσει σε ένα δασάκι κοντά στην Αλικαρνασσό. Εκεί κοντά έτρεχε μια γάργαρη πηγή, που σχημάτιζε και μια λιμνούλα. Ο νέος ξεδίψασε και μετά θέλησε και να πάρει το μπάνιο του για να καθαριστεί από τις σκόνες του δρόμου. Η Νύμφη της πηγής, η Σαλμακίς, μόλις τον είδε τον ερωτεύθηκε αμέσως, έτρεξε κοντά του και τον αγκάλιασε σφιχτά. Ο Ερμαφρόδιτος αιφνιδιάσθηκε και την απώθησε. Δεν μπόρεσε όμως να ξεφύγει από το αγκάλιασμά της. Παρεκάλεσε τότε τους θεούς να τον ελευθερώσουν. Αλλά και η Σαλμακίς τους παρεκάλεσε θερμά να μην την εγκαταλείψει ποτέ ο αγαπημένος της. Οι θεοί εισάκουσαν τα παρακάλια της Νύμφης και έτσι ο Ερμαφρόδιτος με τη Σαλμακίδα έμειναν για πάντα ενωμένοι σε ένα πλάσμα, που είχε και τα δύο φύλα, το αρσενικό και το θηλυκό. Ακόμα και σήμερα, στη Βιολογία οι οργανισμοί που έχουν και τα δύο φύλα σε ένα άτομο ονομάζονται ερμαφρόδιτοι.

    Πηγή: Emmy Patsi-Garin: «Επίτομο λεξικό Ελληνικής Μυθολογίας», εκδ. οίκος Χάρη Πάτση, Αθήνα 1969
     
  2. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Σε ευχαριστουμε πολυ γλυκυτατη Syrah.
    Θα πρεπει να τονισω οτι τα ερμαφροδιτα πλασματα ειναι ακρως ευαισθητα, μπερδεμενα καποιες φορες, κυκλοθυμικα, και με μια θλιψη στα ματια που μονολογει, "γιατι σε εμενα"?
     
  3. Syrah

    Syrah Contributor

    Η ευαισθησία και η αίσθηση σύγχυσης ίσως απορρέουν και από ιδιαιτερότητες του ορμονικού συστήματος, εκτός από αμιγώς ψυχολογικούς παράγοντες. Σαφώς οτιδήποτε γίνεται αντιληπτό ως "πρόβλημα" το οποίο μάλιστα δεν προκύπτει από κακούς χειρισμούς, πυροδοτεί ως και οργή όταν κανείς σκέπτεται "γιατί σε εμένα;" αλλά τουλάχιστον για ό,τι αφορά στον ερμαφροδιτισμό η προσωπική μου άποψη είναι ότι πολλοί άνθρωποι γοητεύονται από αυτή την ιδιαιτερότητα συνύπαρξης στοιχείων δύο φύλων στο ίδιο σώμα, γι αυτό και παρέθεσα τον παραπάνω μύθο.  
     
  4. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Aπο προσωπικη πειρα γοητευονται ναι, ομως για καποιον ανεξηγητο λογο σε θεωρουν περιθωριο.
    Ισως να φταιει η αμαθεια, ισως γιατι σε βλεπουν σαν παιδι ενος κατωτερου θεου, ισως παλι γιατι ειναι κατι το σπανιο.
    Η επιστημη, η ιατρικη ειδικα μετα απο μια σειρα ορμονικων και αλλων εξετασεων διαπιστωνει πιο απο τα 2 φυλα υπερτερει και προχωρα αν το ατομο το επιθυμει, σε διορθωση του φυλου.
    Φυσικα οταν αυτο ειναι δυνατον, διοτι καποιες φορες τα πραγματα ειναι τοσο μπερδεμενα εξ' αιτιας του οτι ο ερμαφροδιτισμος εχει πολλες μορφες, που κανουν αυτην την διορθωση αδυνατη.
     
  5. Syrah

    Syrah Contributor

    Εννοείς ότι ο ερμαφροδιτισμός μπορεί να υφίσταται και σε ψυχικό επίπεδο, επηρεάζοντας εν γένει την ταυτότητα κάποιου; Δηλαδή κάποιος να αισθάνεται άνδρας και γυναίκα ταυτόχρονα;

    Αν ναι, προφανώς δεν πρόκειται περί "διόρθωσης" αλλά περί ακρωτηριασμού...
     
  6. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Οχι Syrah μου, μιλω σε οργανικο επιπεδο, δεν ξερω πως να το εξηγησω, για αυτο και θα παραθεσω το πιο κατω παραδειγμα.
    Καποτε ειχα μια ερμαφροδιτη φιλη την Λινα, ειμασταν κολλητες και ηταν φυσικο να την εχω δει γυμνη δεκαδες φορες.
    Και ιδου τι συνεβαινε οταν η Λινα ερεθιζοταν.
    Οταν λοιπον υπηρχε διεγερση του κολπου, τα χειλη ανοιγαν και εμφανιζοταν ενα μικρο πεος.
    Δεν μιλω για κλειτοριδα υπερμεγεθη αλλα για πεος, "ριζωμενο" στα τοιχωματα του κολπου.
    Αντιθετα το στηθος της ηταν σχεδον ανυπαρκτο, σε αντιθεση με εμενα που ειμαι πολυ πιο "βυζαντινη".
    Οταν τελικα η Λινα αποτανθηκε σε γιατρους και εδω αλλα και στο εξωτερικο διαπιστωθηκε οτι αν εκοβε το συγκεκριμενο πεος ΔΕΝ θα υπηρχε πλεον στην εκει περιοχη η παραμικρη διεγερσις.
    Οσον αφορα τον ψυχισμο της, μονιμως την εβρισκα σε κακοφημα παρκα να περιφερεται, διαπιστωνα οτι ειχε μεσα της πολλες κακιες και μαλλον διασκεδαζε αυτο που ηταν.
    Αντιθετα εγω που η περιπτωση μου ειναι πολυ πιο απλη, προτιμουσα να κανω γνωριμιες μεσα απο παρεες, δεν μπορουσα να καταλαβω γιατι θα επρεπε να διακυνδυνευω την ζωη μου και την υποληψη μου
    σερνομενη καθε τοσο σε αστυνομικα τμηματα για εξακριβωση στοιχειων, και δεν εβλεπα γιατι αυτο που η ιδια η Φυση ισως απο ιδιοτροπια εκανε επανω μου θα επρεπε να με "πεταξει" στο περιθωριο, τα κακοφημα παρκα, και σε κινδυνους οπως το να βρεθω καπου σφαγμενη.
    Ειχα με λιγα λογια τον ψυχικο κοσμο της γυναικας, κατι που ευτυχως οι αντρες μου ανεγνωρισαν.
    Σε εμενα αντιθετα η εισοδος στο χειρουργειο σημαινει σχεδον βεβαιο θανατο διοτι εχω παθηση στην καρδια εκ γενετης που καθιστα αδυνατη και επικινδυνη την ναρκωση.
     
  7. Syrah

    Syrah Contributor

    Κατάλαβα. Από ψυχικής πλευράς, δεν υπάρχει περίπτωση ένας ερμαφρόδιτος άνθρωπος να μην τείνει ούτε προς τον άνδρα, ούτε προς τη γυναίκα; (όχι ως φύλο, αλλά ως κοινωνικό status)
     
  8. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Υπαρχει και με το παραπανω, η Λινα που ανεφερα, οταν την παρατηρουσα, "γιατι συχναζεις εκει?" επαιρνα την απαντηση, "μου αρεσει που ειμαι π..στης"!!
    Και ναι, μου το ελεγε καθαρα, "δεν θελω να ειμαι ουτε αντρας, ουτε γυναικα, μου αρεσει αυτο που ειμαι"!
    Κατι που προσωπικα το θεωρω απιστευτο!!
     
  9. Elysium

    Elysium Contributor

    Πραγματικά δυσάρεστες οι καταστάσεις για τα ίδια τα ερμαφρόδιτα άτομα.
    Προσωπικά πιστεύω πως δεν υπάρχει αμφιβολία πως πρόκειται για κάποια γενετική ανωμαλία η οποία αν και σπάνια, «καταδικάζει» κάποιους ανθρώπους να αισθάνονται και να αντιμετωπίζονται ως παράξενα όντα.

    Η σύγχρονη ιατρική δε φαίνεται να έχει φθάσει ακόμη στο σημείο να θεραπεύει όλες τις περιπτώσεις. Μέχρι να το επιτύχει, η ψυχολογική υποστήριξη (παρεχόμενη μάλιστα δωρεάν από το κράτος) θα πρέπει να είναι άμεση και συνεχής, όπως επίσης και η γενικότερη ενημέρωση του κόσμου για την ύπαρξη αυτών των γενετικών ανωμαλιών.
    Αλήθεια, το μάθημα της σεξουαλικής αγωγής γιατί δε διδάσκεται ακόμη στα σχολεία; Ίσως μέσα από αυτό θα μπορούσαν να ενημερωθούν οι αυριανοί πολίτες για την ύπαρξη κάποιων ανατομικών ιδιαιτεροτήτων ορισμένων ανθρώπων ώστε αργότερα να μην τους αντιμετωπίσουν ως «εξωγήινους».
     
  10. Syrah

    Syrah Contributor

    Παρεμπιπτόντως, γνωρίζει κανείς πηγές πληροφόρησης αναφορικά με την ανατομία ή ψυχολογία των ερμαφρόδιτων;
     
  11. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Σχετικα με το ερωτημα που εθεσε ο Konstantinos στο thread με τον τιτλο "Ανδρισμος".
    Ναι Κωνσταντινε, μπορουν να ερεθιζονται ταυτοχρονα και τα δυο σε αυτην την περιπτωση ερμαφροδιτισμου.
    Αλλωστε υπαρχουν και οντα η φυτα ερμαφροδιτα τα οποια αυτογονιμοποιουνται.
    Στον ανθρωπο ομως και μαλιστα στις περισσοτερες των περιπτωσεων το σπερμα ειναι αυτο που λεμε "ασφαιρο".
    Για τα ερμαφροδιτα πλασματα στα οποια ανηκω και εγω, λενε οτι ο οργασμος ειναι μια πανδαισια.
    Ο οργασμος του ανδρα με την συχνοτητα των οργασμων της γυναικας.
    Παθαινουμε αυτο που λεμε "εχασα το φως μου", θα πρεπει δε να σημειωσω οτι και μετα το τελος της ερωτικης πραξης τουλαχιστον εγω, οταν πλεον εχει περασει αρκετη ωρα ακομη και οταν ο ερωτικος συντροφος δεν ειναι πλεον παρων, υπαρχουν στο κορμι σε τακτα χρονικα διαστηματα αλλα με φθινουσα πορεια, ριγη σαν ηλεκτρικες εκκενωσεις κατι σαν "μετασεισμικες δονησεις" του οργασμου που προηγηθηκε.
    Γινεται αστειο καποιες φορες το να ειχες οργασμο στην Βουλιαγμενη και μεχρι να φτασεις Κηφισια, καθε τοσο να "τιναζεσαι" και να σου ξεφευγει ενα "αχ"!
     
  12. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    αυτο που ειπε ο Lost Boy ...οντως .. τωρα που το σκεφτομαι γιατι δεν μαθαινουμε στα σχολεια για ολα αυτα? ... να ο λογος που μας φαινονται παραξενα (στην καλυτερη) ... ομως γιατι να μην γνωριζουμε τα οσα ξερει η γεννετικη και η ψυχολογια για την πολυχρωμια αυτη της φυσης ? ...
    Μιρελλα γιατι γραφεις "Γιατι σε μενα ?" ...
    μου ακουγεται πολυ ... καπως .. μοιρολατρικο ... και γιατι ο αλλος να γεννηθηκε κοντος και γιατι ο τριτος κλειστοφοβικος και παει λεγοντας ... βασικα θα το θεωρουσα ως ενδιαφερουσα και σπανια τυχη να εχεις την δυνατοτητα επιλογης φυλλου στους σεξουαλικους συντροφους σου ...