Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ερωτας vs Σεχ...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Kits, στις 28 Φεβρουαρίου 2008.

  1. extreme32

    extreme32 Regular Member

    Το ερωτημα που τριγυριζει μεσα μου ειναι αν κανω το σωστο. Νομιζω πως καλα κανω. Και μπορω να το υποστηριξω αυτο που λεω. Αλλα επειδη δεν τα ξερουμε ολα σε αυτη τη ζωη εχω και μια μικρη ααμφιβολία. Αλλα θα την καταπιέσω την πουτανα να μαθει να μη με ενοχλει.
     
  2. Syrah

    Syrah Contributor

    Αφήνω επί του παρόντος την αγάπη στην άκρη.

    Η αφοσίωση και η μονογαμικότητα ουδέποτε διατάθηκε κανείς πως είναι ένα και το αυτό. Το ένα δύναται να μην περιέχει το άλλο, όπως επίσης το ένα δύναται να επιθυμεί να εκφράσει το άλλο ακόμη και όταν δεν το περιέχει.

    Προσωπικά υπήρξα ανέκαθεν μονογαμική και αυτό ήταν απόρροια του γεγονότος ότι ήμουν αφιοσιωμένη στις σχέσεις μου (για τούτο και τις ονόμαζα "σχέσεις" και όχι "γνωριμίες με ανθρώπους με τους οποίους περιστασιακά κάνω σεξ" - το περιστασιακά αφορά στο χαρακτήρα της γνωριμίας και όχι στη συχνότητα συνεύρεσης). Και μιλώ ακόμη και για περιπτώσεις στις οποίες δεν ήμουν ερωτευμένη, συνεπώς η αφοσίωση προέρχονταν από άλλα συναισθήματα.

    Στις δε περιπτώσεις όπου υπήρξα ερωτευμένη, η σεξουαλική συνεύρεση με οποιονδήποτε άλλο άνδρα, στερούνταν κάθε λογικού κινήτρου, εφόσον ο έρωτας και το σεξ στο δικό μου μυαλό είναι απόλυτα συνυφασμένα. Όχι επειδή δεν μπορώ να κάνω σεξ αν δεν είμαι ερωτευμένη (η φύση έχει προβλέψει ώστε όλοι να μπορούν κάτι τέτοιο), αλλά γιατί κατά κανόνα ερωτεύομαι εκείνους με τους οποίους απολαμβάνω περισσότερο το σεξ. Δεν υπάρχει δηλαδή περίπτωση να ερωτευτώ κάποιον με τον οποίο δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένη σε αυτό τον τομέα.

    Συνεπώς, καθώς παραλληλίζεις τους συντρόφους με τροφές, και καθώς αρέσκομαι να μιλώ για (και να τρώω) φιλέτα, αναρωτιέμαι, εν κατακλείδι, αν μπορείς να τρως κάθε μέρα φιλέτο, πώς θα προκύψει να φας τηγανητές πατάτες; Από παραδρομή;

    Αν από την άλλη πλευρά βαριέσαι τα φιλέτα, ακριβώς επειδή δεν τα θεωρείς "φιλέτα", μπορείς περνώντας από τα Starbucks να αγοράσεις κάποιο snack.
     
  3. Vermilion

    Vermilion Regular Member

    Ο Έρωτας και η Αγάπη είναι το Ύψιστο, είναι ειλικρινή συναισθήματα γι αυτό και πληγώνουν. Το σεξ είναι καθαρή ικανοποίηση. Ούτε χρειάζεται ούτε θέλω να δώσω κάτι από μένα στον άλλο. Εξάλλου, για να μιλήσω και να βγω, έχω τις παρέες μου, και σεξ μπορώ να κάνω με όποιον μου γυαλίσει. Καμιά φορά νιώθω πως θα ήθελα ένα σύντροφο στη ζωή μου, μετά όμως σκέφτομαι όλες τις φορές που έχω κλάψει, που έχω πονέσει, που έχω πληγωθεί, και αλλάζω γνώμη. Καλύτερα μόνη μου και να αντιμετωπίζω τους άλλους σαν ηδονιστικά εργαλεία. Κυνικό, αλλά δεν πληγώνει. Δεν έχω περιθώρια να σπαταλάω ψυχικό δυναμικό.
     
  4. extreme32

    extreme32 Regular Member

    ακολουθεί διαφημιστικό μήνυμα:


    extreme32 <------------ ηδονιστικό εργαλείο. (extreme32! all the power you need) με το καταλληλο εργαλείο όλα γινονται!
     
  5. Eri

    Eri

    Ωραια λεγε τετοια κ συ.....Μετρησε μονο ποσες περβ εχουν γραψει σ'αυτο το νημα.....
     
  6. extreme32

    extreme32 Regular Member


    τί ειπα ? δεν καταλαβα. πολλες νομιζω. αλλα παλι δεν καταλαβα.  
     
  7. aDDIcteD

    aDDIcteD Regular Member

    Που θα πάει θα μάθεις... χαχα!  
     
  8. extreme32

    extreme32 Regular Member

    AAAAAAAAAAAAAA αυτες με κοροιδευουν!!!!!!!! 
     
  9. Kits

    Kits Contributor

    Αναμενομενες απαντησεις απο εστω λιγους συμφορουμιστες μας... Το αξιοπεριεργο ειναι οτι αυτες οι απαντησεις δίνονται ( γραφονται ) σε ενα φορουμ BDSM και οχι σε ενα βανιλλα δικτιακο τοπο γνωριμιων η ηθικων αξιων η ακομα και εκκλησιαστικου περιεχομενου...
    Καιρο ακουμε ολοι μας εδω μεσα για το ''εξωτερικο'' την ολλανδια και φυσικα παντα την πληρωνει η μιζεριασμενη η Ελλαδιτσα μας που ειναι τοσοοοο πισω σε συγκριση με αλλες χωρες στο θεμα σεξ.
    Καποιοι επαναστατουν και αναφωναζουν στο φορουμ πως πρεπει καποτε να κανουμε την υπερβαση και το βημα ωστε να καταφερουμε καποτε να πραγματοποιήσουμε ''play party'' , show με την συμμετοχη του κοινου η ακομα και πιο κλειστα group play οπως στο ''εξωτερικο''. Θελοντας και μη ομως, βαζουν εναν αγραφο ''ορο'', κανονα η οπως αλλιως θελει να το πει ο καθενας ...

    ο ορος αυτος ειναι : ''Φερτε τις γκομενες σας να γαμησουμε ολοι!!''

    Διοτι την δικια μας γυναικα οποιος την ακουμπησει θα του φαμε το λαρυγγι...

    Και αναρωτιεμαι αν τελικα βρισκομαι σε ενα BDSM φορουμ ωστε τα ατομα που το αποτελουν εχουν εστω την παραμικρη ιδεα γυρω απο την φιλοσοφια του τι ειναι πραγματικα το BDSM. Και για να προλαβω καποιους βιαστικους που θα σηκωθουν να πουν θιγμενοι οτι εμεις αυτα πιστευουμε και δικαιωμα μας .. θα τους απαντησω οτι ο πουριτανισμος και ο παλαιορθοδοξος χριαστιανισμος ειναι ακομα στην μοδα ειδικα στην χωρα μας οποτε δεν ειναι κακο ουτε παρανομο να εισαι trendy..

    Απο την αλλη κατηγορώ ευθεως αυτους που δεν μπορουν/δεν βρισκουν/δεν τους καθονται για να γαμησουν και φωναζουν να γινουμε Ολλανδια μηπως και καταφερουν καποτε να το ''βαλουν'' στις γυναικες των αλλων, διοτι οπως προειπα η φιλοσοφια που επικρατή ειναι ''φερτε εσεις να γαμησουμε εμεις''

    Υπαρχει και η αλλη πλευρα βεβαιως βεβαιως... Το να κανεις BDSM μονο με τον συντροφο σου και μονο στην ιδιωτικη σου ζωη... Σεβαστο και απολυτα κατανοητο!!!!! Αυτο που δεν ειναι κατανοητο ειναι γιατι ενω ειναι κατι τοσο ταμπου για καποιους το BDSM , το αναζητουν και το ψαχνουν παντου??? Μηπως δεν καταφερνουν τελικα να κανουν BDSM και ''νομιζουν'' οτι κανουν , αλλα στο τελος το αποτελεσμα δεν ειναι αυτο που θελουν και καταλαβαινουν πως καπου χαλασε η συνταγη στην διαρκεια.. Τα ερωτηματικά λοιπον πολλα που μας δημιουργούνται οπως αν υπαρχει ρομαντισμος στο BDSM αν υπαρχει αισθημα / συναισθημα στο BDSM κτλ κτλ ... ( ελπιζω μεσα απο τα ερωτηματικα να μην ειναι τι σημαινει η λεξη BDSM)

    Εκει που θα ηθελα να καταληξω τελικα ειναι πως οταν μια τοσο πουριτανικη και χριστιανορθοδοξη αντιληψη επικρατη σε μια BDSM κοινοτητα που υποτιθετε τα ατομα που την αποτελουν ειναι πιο ''ανοιχτομυαλοι'' και πιο δεκτικοι σε νεες αποψεις γυρω απο την σεξουαλικοτητα τους , φανταστείτε τι γινεται εξω απο αυτην, και πως μας βλεπουν εμας τους ''ανωμαλους''... Οποτε για πια προοδο μιλατε???
    Εμεις ειμαστε αυτοι που θα το κανουμε Ολλανδια αλλα τελικα εμεις ειμαστε αυτοι που το κραταμε Ελλαδα!!! ( Τουλαχιστον εχουμε ξεπερασει την εποχη του ''προξενιου''... ειναι και αυτο ενα βημα μπροστα)
     
  10. Syrah

    Syrah Contributor

    Εξήγήσέ μου αγαπητέ, πώς εμφιλοχωρεί το BDSM και η Χριστιανική Εκκλησία στο θέμα που έθεσες στο αρχικό σου post; Όταν ανάρτησες το νήμα έθεσες με σαφήνεια τους συνομιλητές σου τρεις ερωτήσεις που αφορούσαν στη συσχέτιση έρωτα και σεξ, όπως δηλαδή ακριβώς προοιώνιζε ο τίτλος του thread σου, οι οποίες έγινε και προσπάθεια να απαντηθούν, από τους περισσότερους. Στο τελευταίο σου post κάνεις 10 αναφορές στο BDSM και 3 στην Εκκλησία, τις οποίες ούτε είχες προλογίσει, ούτε αντιλαμβάνομαι πώς συνδέονται με το θέμα.

    Τώρα, για να έρθω στο προκείμενο -στο νέο προκείμενο δηλαδή γιατί επί της ουσίας ανοίγεις άλλη συζήτηση- το πώς αντιλαμβάνεται κανείς τη συσχέτιση έρωτα και σεξ, δεν αφορά στο ηθικό, αλλά στο αισθητικό του υπόβαθρο. Το πώς συσχετίζει κανείς τη μονογαμικότητα με την αφοσίωση, την αγάπη, την τιμιότητα θα μπορούσε να πει κανείς πώς επηρεάζεται συν τοις άλλοις και από την ηθική του, μα οπωσδήποτε αυτό δεν συνεπάγεται πως όλοι οι άνθρωποι είναι μονογαμικοί, είτε επειδή αδυνατούν να αντιπαρέλθουν τα όποια ηθικά/θρησκοληπτικά τους προσκόμματα, είτε επειδή δυσκολεύονται να βρουν ερωτικούς παρτενέρ.

    Από την άλλη πλευρά το να αντιπαραβάλεις το μοντέλο ζωής που υποστηρίζει η Χριστιανική Εκκλησία, με το lifestyle που (κατά το αξίωμα τίνος άραγε) πρεσβεύει το BDSM, φρονώ πως αδικεί παράφορα αμφότερες τις πλευρές και τους θιασώτες τους. Η επιχειρηματολογία σου εν προκειμένω χωλαίνει, διότι αν θέλεις να δεις τη σχέση έρωτα/σεξ, όχι μέσα από το πρίσμα της αισθητικής, αλλά μέσα από αυτό της ηθικής, ακόμη και αν καταδείξεις ότι η χριστιανική εκκλησία τείνει στον πουριτανισμό, θα προκύψει ότι το BDSM συνδέεται με την απουσία ηθικών φραγμών. Επίσης:

    η σειρά με την οποία επιλέγεις να παραθέσεις τις λέξεις σε αυτή την πρόταση, χωρίς να είναι στις προθέσεις σου υποθέτω, αφήνει να διαφανεί πως πρόκεται για διαβαθμίσεις ηθικού status.

    Πέραν, αν βαπτίζεις τον μονογαμικό, αυθαίρετα ως trendy εκφραστή του παλαιορθόδοξου χριστιανισμού (αδιαφορώντας για το κατά πόσο η θρησκεία ανήκει στα κριτήρια με τα οποία αποφάσισε ότι αυτό προτιμά να είναι, και τα οποία σου παρέθεσε νωρίτερα για να απαντήσει στις ερωτήσεις σου, ή αμφισβητώντας δημόσια την ειλικρίνειά του αναφορικά με την έκφραση των πραγματικών λόγων της μονογαμικότητάς του), πώς βαπτίζεις εαυτόν ως στεκόμενο στον αντίποδα του πουριτανισμού και ζηλωτή της "BDSM φιλοσοφίας"; Ομοίως trendy εκφραστή της BDSMικής κουλτούρας υποθέτω. Επίσης ανάφερε, αν θέλεις, κάποιο σύνδεσμο με σχετικές πληροφορίες ή γράψε μας δυο λόγια σχετικά με:

    έτσι ώστε να είμαστε σε θέση να αντιπαραβάλλουμε το modus vivendi που επιτάσσει το BDSM στους εν αυτώ, στο αντίστοιχο που εγκρίνει η Εκκλησία, έτσι ώστε να αποσαφηνίσουμε αν υποχρεούμεθα να είμαστε μονογαμικοί ή πολυγαμικοί (διότι ασφαλώς επιθυμούμε να είμαστε trendy). Και ας λυπήσεις κάποιους που αισθάνονται πως ανήκουν και στους δύο χώρους ταυτόχρονα. (Εδώ πρόκειται για σύγχυση στη λογική απεικόνιση, αν ήξεραν ότι ο Χριστιανισμός και το BDSM αλληλοαποκλείονται - είναι δηλαδή σύνολα που δεν έχουν τομή - δεν θα είχαν υποπέσει σε τέτοια πλάνη.)

    ΥΓ. Ούτε στο δικό σου νήμα δεν μπορείς να μην εξωκέλλεις από το αρχικό θέμα;
     
  11. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Ερωτας vs Σεχ...


       


    Συχωρεστε με αλλα δεν μπορω να κρατηθω κ να αντισταθω !
     
  12. Kits

    Kits Contributor

    Αν δεν το εκανα τοτε δεν θα ηταν ''αυθεντικο'' .. ειναι κατι σαν βουλοκερι με την σφραγιδα μου


    Υ.Γ. Θα σου απαντησω στις αποριες σου στο ποστ γιατι νομιζω πηρες φορα ... ( μαλλον το βραδυ που θα εχω χρονο )