Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ερωτας vs Σεχ...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Kits, στις 28 Φεβρουαρίου 2008.

  1. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Αγαπητη thelma πραγματικα απορησα με αυτο και θα ηθελα λιγο να γινεις πιο αναλυτικη

    Αν ειχες βαλει τη λεξη BDSM θα ακουγες σε γενικες γραμμες απο τους περισσότερους οτι ο ερωτας δεν εχει θεση στον χωρο γιατι διασπα την προσοχη τους απο το βασικο τους "εργο" βασει του στατους τους.

    Τι εννοεις ?
     
  2. Kits

    Kits Contributor

    Προφανως δεν εχεις καταλαβει την εννοια του πουριτανισμου και της παλαιορθοδοξης εκκλησιαστικης κουλτουρας. Αν πας σε καποια χωρα που ειτε δεν υπαρχει ο χριστιανισμος , ειτε δεν υπαρχει ο ορθοδοξος χριστιανισμος θα καταλαβεις πως το θεμα σεξ δεν ειναι ουτε κατακριταιο αλλα ουτε και ταμπου. Αντιμετωπιζεται σαν αναγκη του ανθρωπου και κατ επεκταση σαν απολαυση.
    Μην σου φανει περιεργο λοιπον αν δεις ανθρωπους ( φιλους και οχι ζευγαρια ) να κανουν σεξ μονο και μονο για να το απολαυσουν και να το αντιμετωπιζουν οπως το αντιμετωπιζουν οι ανθρωποι που πινουν την φραπεδια τους αραχτοι στην καφετερια του κολωνακιου...( ειναι η Ελληνικη απολαυση)
     
  3. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Re: Ερωτας vs Σεχ...


    Το εξηγω στην αποκατω φραση.
    Αλλα αν ανατρεξεις στο φορουμ θα δεις οτι εχει συζητηθει πολλες φορές το θεμα "ερωτας και bdsm" και θα δεις πως οι αποψεις εκει διαφερουν πολυ απ' τις αποψεις εδω.
     
  4. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Την δικη σου αποψη αν συμφωνεις με αυτο ηθελα.Δεν θεωρω οτι διασπα την προσοχη απο το "εργο" ο ερωτας που νιωθει καποιος για καποια slave του.Για να παραθεσω ενα παραδειγμα ειναι σαν να πεις σε εναν γονιο οτι δεν αγαπαει το παιδι του επειδη το τιμωρησε
     
  5. SMiss_angel2307

    SMiss_angel2307 Regular Member

    Love VS Sex... ομολογουμενος μεχρι καποια φαση της ζωης μου λειτουργουσα ακριβως οπως αναφερει ο φιλτατος Κιτς, δλδ το γεγονος οτι μπορει κ να απολαμβανα ενα καλο ερωτικο κρεββατι με αλλον απο τον εκαστοτε συντροφο μου (χωρις να το ξερει) δεν με εκανε να νιωθω λιγοτερο ερωτευμενη μαζι του... απλα δοκιμαζα το κατι διαφορετικο κ ηταν καθαρα σαρκικο...
    Την σημερον ημέρα όμως, δεν μου παει να το κανω... οι πειρασμοι υπηρχαν, αλλα δεν το κανα κ ισως παιζει κ το γεγονος πως τα διαφορετικα εδεσματα, τα δοκιμαζω μαζι Του...

    EDIT: κ βασικα οταν λειτουργουσα ετσι οι σχεσεις που ειχα ηταν βανιλλες, σημερα η σχεση που εχω μαζι Του ειναι βδσμ κ swinging συνεπως νιωθω πληρης κ διολου την αναγκη να ξενοκοιταξω
     
    Last edited: 5 Μαρτίου 2008
  6. MasteR_PieR

    MasteR_PieR Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ερωτας vs Σεχ...

    Σεβασμός στα νήματα δεν είναι να πιάνεσαι από μια λέξη «χριστιανισμός» που ανέφερε ο Kits λέγοντας εντελώς άλλα πράγματα και να την ξεσκίζεις, να κάνεις την τρίχα τριχιά, να αναλύεις το ότι και το και, να βγάζεις απ' τη μύγα ξύγκι και να γράφεις μισή ακαταλαβίστικη σελίδα για τον χριστιανισμό. Δε νομίζω πως σέβεσαι τα νήματα που γράφεις. Σολάρεις στα δικά σου. Ούτε ο τροπος που γραφεις δειχνει σέβασμο προς τα μέλη. Μου λες να μη σχολιάζω τον τρόπο που γράφεις. Πώς να μην τον σχολιάσω αφού κανεις τα πάντα να γίνεις ακαταλαβίστικη και να ψαρώσεις τους άλλους με τις γνωσεις σου.
    Από δω μέσα πέρασαν σπουδαια μυαλα με παρα πολλες γνωσεις. Μπορεί να γράφανε με δύσκολες λέξεις αλλά προσπαθούσαν να γίνουν κατανοητοί. Δηλαδή σεβόντουσαν τους άλλους. Δεν πετάγανε αλογορίθμους και φρονώ καθε δευτερη φράση.Νομίζω πως ένας άνθρωπος μορφωμένος, οταν δεν εχει αναγκη να αυτοπροβληθει, μπορεί να λέει τα πιο σπουδαία πράγματα με τον πιο απλό τρόπο. Βλέπω πως εσύ κάνεις το ανάποδο. Πιάνεις την πιο ασήμαντη λεπτομέρεια και την ξεσκιζεις. Την αναλυεις χωρις να υπαρχει λογος και ουσια με τον πιο πολύπλοκο κι ακαταλαβίστικο τρόπο. Αυτό δεν είναι σεβασμος προς τους αλλουςΔε σε βρίζω, ούτε στα λέω ειρωνικά. Στα λέω σταράτα. Δεν τα στέλνω σε PM γιατί δεν είναι προσωπικό το θέμα. Δεν έχω κάτι μαζί σου σαν πρόσωπο. Είναι θέμα που αφορά τον τρόπο που συνεννοούμαστε εδώ μέσα και ενδιαφέρει πολλούς.

    ΥΓ. Συγνώμη που γράφω έκτος θέματος αλλά απαντάω σε εκτός θέματος. Αν θέλετε κάντε το split
     
    Last edited: 5 Μαρτίου 2008
  7. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Re: Ερωτας vs Σεχ...

    Δεν τοποθετηθηκα στο θεμα. Ισως το κανω. Τοποθετηθηκα σε οσα διαβαζω.


    ΥΓ.. Θεωρώ ατυχή τη συσχετιση βδσμ σχεσης και σχεσης γονιου -παιδιου.
     
  8. Kits

    Kits Contributor

    Οταν μπαινει ενα νημα στο BDSM discussion θεωρειτε αυτονοητο οτι τα πλαισια του νηματος περιοριζονται στο BDSM .
    Η χριστιανικη εκκλησια και το BDSM μπορει να μην εμφιλοχωρουν αλλα συνδεετε η ορθοδοξη χριστιανικη κουλτουρα στην Ελλαδα με το BDSM


    Δεν ανοιξα καμια καινουρια συζητηση ... ισα ισα δεν ''εκλεισα'' την παρουσα.... Ο καθενας θα μπορουσε να το αναπτυξει οπως επιθυμεί και εκφραζεται.
    Οσο για την μονογαμικοτητα που αναφερεσαι ειναι καθαρα για συμφοροντολογικους λογους ( προσωπικη μου αποψη) διοτι οπως θα διαπιστωσει καποιος αναγνωστης του φορουμ ολοι εχουν εναν ''οδηγο''για να συνεχίσουν σε αυτο το φορουμ.. και αυτος ειναι ''Φερτε τις γκομενες σας να γαμησουμε!!'' Και επειδη το ''ολοι'' ισως να αδικει μερικους τοτε να το διορθωσω και να γραψω οι περισσοτεροι...

    Φυσικα και διαφαινεται το ηθικο status απο την στιγμη που μιλαμε σε ενα BDSM φορουμ.. η μηπως οχι??

    Θελοντας και μη, το φορουμ αποτελειτε απο Ελληνες κατα πλειοψηφια και η Ελληνικη κουλτουρα η το lifestyle οπως το λες εσυ συνδεεται αμμεσα με το χριστιανορθοδοξο μοντελο. Αυτο μαθαμε ως Ελληνες αυτο κανουμε και ζουμε .. ειναι θεμα παιδειας αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα...

    ( μην παρανοεις τα λεγομενα Μου και αναφερεσαι στην Χριστιανικη εκκλησια. Αλλο η Εκκλησια ως δομη και αλλο ως μοντελο ζωης. Και επειδη σου αρεσει να ακριβολογεις και προσπαθεις να παιξεις με τις λεξεις , θα ηθελα να σου υπενθυμίσω οτι εκκλησια λεμε και τον ναο ως κτιριο ... λες να μιλαω για τα κτίρια???)


    Στο ειπα και παραπανω πως θελοντας και μη λογο κοινωνιας, παιδειας κτλ κτλ εχουμε δεχθει στοιχεια απο τον παλαιορθόδοξο χριστιανισμο... σε πιο βαθμο το εχει κανει ο καθενας ειναι καθαρα ατομικο του προβλημα.
    Ουτε βαπτισα τον εαυτο Μου αντιποδα του πουριτανισμου , ουτε ζηλωτη της ''BDSM φιλοσοφιας''. Αυτα ειναι προσωπικα σου συμπερασματα και δεν ειναι κακο. Αν αυτο καταλαβες απο τα γραφόμενα Μου τοτε ισως καποιος αλλος καταλαβε κατι αλλο...
    Φυσικα και αμφισβητο την ειλικρινια καποιον δημοσια γιατι αυτα που λενε και γραφουν δεν εχουν καμια σχεση με τις πραξεις τους... το κακο εδω που ειναι εκτος και αν εχουμε να κρυψουμε κατι ?
    Σχετικες πληροφοριες παρα πολλες στο φορουμ, και για να ειμαι πιο συγκεκριμενος ολο το φορουμ πλιν το off topic ( ελπιζω να μην κολλησεις στο arcadia κτλ ...)

    Το αν θελει καποιος να ειναι πολυγαμικος η μονογαμικος ειναι δικο του θεμα... το να το παιζει ομως πολυγαμικος ενω ειναι μονογαμικος η ακομα χειροτερα το αντιθετο τοτε πραγματικα θα λυπησω καποιους . Απο την αλλη το αν καποιος επιθυμη να ειναι trendy δικαιωμα του αλλα οπως καθε τι στον κοσμο αυτο εχει το τιμημα του!!



    ειναι θεμα αντιληπτικοτητας μερικων και κατα ποσο την εχουν αναπτυξη!! 
     
  9. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Δεν βρίσκω σύνδεση της Χριστιανικής παιδείας/ κουλτούρας με το "κάτω τα ξερά σου από την γκόμενά μου". Μάλλον προς στάση πλεονέκτη μου κάνει (θέλω του άλλου μεν, αλλά από εμένα δεν παίρνει κανείς ούτε σάλιο). Το θεωρώ ως κλασική στάση εγωισμού και κτητικότητας κάποιου προς την sub του, ενώ ταυτόχρονα θεωρεί πως μπορεί να παίξει με άλλες (το "Φερτε τις γκομενες σας να γαμησουμε!!'' που ανέφερες - και μάλλιστα άνευ κόστους  ). Στο κάτω κάτω, η συντριπτική πλειοψηφία που θα ήθελε να συμμετάσχει σε κάποιο play party είναι μάλλον αδιάφορη προς τις εκκλησιαστικές επιταγές.
    Πρόκειται για ευκαιριακά και κίβδηλα άτομα, που δηλώνουν πως πρεσβεύουν κάτι ως ιδεολογία ή/και τρόπο ζωής, τα οποία όταν καλούνται να το στηρίξουν αδυνατούν... είτε έχουν "γκόμενα" είτε όχι.
     
  10. Syrah

    Syrah Contributor

    Δεν ζήτησα να μην σχολιάσεις αγαπητέ Πέτρο, απλώς, για να μη θεωρήσεις ότι σε αγνοώ, σε ενημέρωσα ότι δεν θα λάβεις απάντηση σε προσωπικά σχόλια, παρά μόνο σε ό,τι αφορά στο περιεχόμενο των posts μου. Πέραν, αν υπάρχουν λέξεις ή φράσεις που δεν γίνονται κατανοητές σε οποιονδήποτε, μπορώ να επαναδιατυπώσω ή να του αποστείλω κάποιο ηλεκτρονικό λεξικό.

    Όχι. Ούτε προσωπικά αισθάνομαι λιγότερο ηθική από έναν Vanilla, ούτε θεωρητικά αντιλαμβάνομαι κάποια σύνδεση μεταξύ σεξουαλικών προτιμήσεων και ηθικότητας. Εσύ πώς ακριβώς εννοείς τη σύνδεση;

    Καθώς πράγματι μου αρέσει να ακριβολογώ, να αποσαφηνίσουμε ότι Εκκλησία είναι το σύνολο των πιστών, και όχι ο ναός. Οι ναοί πολύ κακώς είθισται να ονομάζονται έτσι. Μπορείς να ανατρέξεις στα Θρησκευτικά της α΄ Γυμνασίου για να επιβεβαιώσεις τα παραπάνω.

    Όταν λοιπόν γράφω πως η Χριστιανική Εκκλησία επιβάλλει ένα modus vivendi, δεν εννοώ ότι το επιβάλλουν οι ναοί ή ο κλήρος ή η αγία γραφή, αλλά ότι το σύνολο των πιστών είναι αυτό που εξελίσσει κατά το δοκούν τα δόγματα της θρησκείας την οποία ασπάζεται, κάνοντας την πίστη του βιώσιμη στη σύγχρονη ζωή.

    Αν έχεις αποκρυσταλλώσει άποψη αναφορικά με το ποια είναι τα κριτήρια όλων των ανθρώπων για την μονογαμικότητα/πολυγαμικότητα, και αν είσαι πεπεισμένος για την έλλειψη ειλικρίνειας των συνομιλητών σου, τι σκοπό εξυπηρέτησαν τα ερωτήματα που έθεσες εν αρχή;

    Δεν αμφισβητώ τις γνώσεις σου επί των σεξουαλικών δραστηριοτήτων των υπόλοιπων, μα καθώς τυχαίνει να συμπεριλαμβάνομαι στους ανθρώπους που απάντησαν στο νήμα σου, όχι όμως και σε αυτούς με τους οποίους μοιράστηκες το ίδιο κρεβάτι, θα έλεγα πως καλό είναι να αποφεύγεις τις γενικεύσεις.
    Ακόμη και αν αυτή είναι η συμπεριφορά που διακρίνει την πλειοψηφία των χρηστών, πράγμα για το οποίο προσωπικά αμφιβάλλω, πώς σχετίζεται η συγκεκριμένη αναφορά με τα ερωτήματα που έθεσες σχετικά με τη μονογαμικότητα/πολυγαμικότητα των ερωτευμένων;

    Πέρα από όλα τα παραπάνω, το να ρωτάς τους συνομιλητές σου αν όταν είναι ερωτευμένοι αρέσκονται στο σεξ μόνο με τον αγαπημένο τους, ή αν δεν αρέσκονται να περιορίζονται μόνο σε αυτόν, και να λαμβάνεις απαντήσεις που δεν συμπίπτουν με τη δική σου θέαση, είναι απολύτως λογικό. Το να υπερασπίζεις τη δική σου θέση (η οποία δεν χρήζει υπεράσπισης καθώς δεν ρώτησες τί θεωρεί καθείς ορθό, αλλά σε τί αρέσκεται καθείς, συνεπώς δεν υπάρχει διαφωνία) κατηγορώντας τους μονογαμικούς για προγονοπληξία, θρησκοληψία, ηθικές αγκυλώσεις κ.α. είναι παράλογο. Πρώτον γιατί δεν γνωρίζεις τα κριτήρια με τα οποία κατέληξαν στο συμπέρασμα πως η μονογαμικότητα τους ταιριάζει (για εμένα είναι θέμα αισθητικής, όταν ερωτεύομαι σκέπτομαι πάντα τον ίδιο άνθρωπο, συνδέω το σεξ λόγου χάρη με τη μυρωδιά του, όταν τον μυρίζω ερεθίζομαι, και όταν ερεθίζομαι θέλω να τον μυρίσω – τόσο απλά). Δεύτερον γιατί και εκείνοι με τη σειρά τους μπορούν να σε κατηγορήσουν για προοδοπληξία, ανηθικότητα και τυφλό αντικομφορμισμό απέναντι στα του χριστιανικού βίου, και να ενοχληθείς, όπως φάνηκε ότι ενοχλήθηκες και από τον τίτλο «trendy εκφραστής της BDSMικής κουλτούρας», τίτλο βέβαια αντίστοιχο με το χαρακτηρισμό που αποπειράθηκες να προσάψεις στους μονογαμικούς.

    Οι σεξουαλικές μας προτιμήσεις προκύπτουν από περισσότερους του ενός παράγοντες, συνεπώς το να επιχειρήσεις γενικεύσεις του τύπου: «όλοι οι προσκείμενοι στο BDSM έχουν χαλαρό κώδικα ηθικής» ή «οι μονογαμικοί δεν γνωρίζουν τι πραγματικά είναι BDSM διότι δεν έχουν αποτινάξει τις θρησκευτικές τους ιδεοληψίες» είναι κάτι που θα σε οδηγήσει σε μία πολύ πλασματική εικόνα για ό,τι αφορά τόσο στην εγγύτητα των συνομιλητών σου στο BDSM (διότι ο μονογαμικός δεν απαγορεύεται να είναι και σαδιστής), όσο και με το ηθικό (διότι ο υποτακτικός δεν απαγορεύεται να είναι ηθικός) ή θρησκευτικό (διότι ο ηθικός και ο μονογαμικός δεν απαγορεύεται να είναι άθεοι) status τους.

    ΥΓ. Περισσότερο θα παρέπεμπε σε Kits, κατά τη δική μου εκτίμηση, η παρεμβολή ενός ανέκδοτου ή μίας παροιμίας, και όχι η θέαση του ζητήματος από μία νέα οπτική.
     
  11. female

    female Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Ερωτας vs Σεχ...



    Τι θα πει "παραφρονηθηκε";



     
  12. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ερωτας vs Σεχ...


    Φρονω πως ειναι προφανες το λογοπαιγνιο.  Aφου το "νομιζω" (ποιητικη αδεια και το νοω) το λεμε "φρονω" το "παρανοησαμε" το ειπα "παραφρονησαμε".