Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ερωτημα

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος kardy_, στις 5 Μαρτίου 2009.

  1. kardy_

    kardy_ Regular Member

    ειχα μια συζητηση με μια φιλη και μου εθεσε το εξης ερωτημα...
    Ποσοι Κυριαρχοι/Κυριαρχες υποστηριζουν την θεωρια του Marquis De Sade και ποσο την εφαρμοζουν στις bdsm σχεσεις Τους?

    οφειλω να πω πως δεν απαντησα λογω τις καταστασης που βρισκομασταν.....
    αλλα θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις Σ/σας.
     
  2. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    Εγώ δεν ξέρω ποιά είναι η θεωρία του De Sade και έτσι δεν θα μπορέσω να σας θαμπώσω αυτή την φορά. 
     
  3. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Ερωτημα

    ... και οταν τελειωσε η κατασταση που βρισκοσασταν ,
    γιατι δεν απαντησες ?

     
     
  4. kardy_

    kardy_ Regular Member

    Re: Απάντηση: Ερωτημα

    φιλτατη δεν απαντησα διοτι για πολλες μερες ειμασταν στην ιδια κατασταση.....μεθης και γλεντιου.....
    αλλα για να σου φυγει η απορια θα δωσω την απαντηση που τισ εδωσα χτες...


    ο De Sade ειχε δικιο για τοτε μεσα στο δικο του μυαλο.απο κει και περα....μεσα στον χωρο ητε του D/s ητε του S/m ητε του BDSM σαν ολοκληρο ο καθε ενας δημιουργει και πλαθει την σχεση μεσα στα δικα τους ορια πλαισια και τοιχωματα ετσι ωστε να μπορει να συμβαδισει με την πραγματικοτητα τους και την καθημερινοτητα τους.
    βρισκω τον De Sade ακραιο εως too much σε ορισμενα πραγματα και δεν νομιζω πως θα μπορουσα εγω τουλαχιστον να ακολουθησω την θεωρια του ετσι διχως να παρεμβω και να την αλλαξω ωστε να ταιριαζει στα δικα μου πλαισια....κατα συνεπεια μπορει η ριζα να ειναι του Μαρκησιου αλλα η βαση ειναι δικη μου.....


    Georgia καπου το εχω θα το κανω ποστ μολις το βρω...
     
  5. SensualTorturer

    SensualTorturer Regular Member

    Re: Απάντηση: Ερωτημα

    Θα σας στεναχωρήσω Δρακοτάτη αλλά δεν νομίζω ότι το bdsm έχει θεωρία. Οι πράξεις έχουν λίγη εκλογίκευση, οι επιθυμίες έχουν λίγο εξηγήσεις αλλά θεωρία δεν έχω βρεί. Άλλωστε θεωρία θα σήμαινε λογική κατασκευή για την εξήγηση τίνος πράγματος; Θεωρία θα σήμαινε πχ συλλογισμούς πάνω σε μια υπόθεση εργασίας - αλλά αυτό δεν υπάρχει στον bdsm ούτε κάτι τέτοιο ανέπτυξε ο Μarquis.
    Αντίθετα, η ψυχιατρική και η ψυχολογία και η εγκληματολογία έχουν θεωρίες που άπτονται ή και αφορούν στον bdsm και κυρίως στη σχέση του με τις κακοποιήσεις, τα τραύματα και τραυματισμούς, την οργή που ο καθένας μας κρύβει μέσα του κλπ. Αλλά αυτές δεν είναι bdsm για να ενσωματώσουμε τις θεωρίες τους στον bdsm.

    Αυτό που έχω βρεί να λέει ο Marquis είναι η εκλογίκευση "της καύλας του". Αλλά΄αυτό δεν είναι θεωρία! είναι απλά επιχειρηματολογία, πολεμική ίσως, ανάλογη των λημμάτων των εγκυκλοπαιδιστών - τους οποίους αντιγράφει ασύστολα, πηγαίνοντας την πολεμική τους στα άκρα.

    Άρα το πρόβλημα δεν είναι αν μπορούμε να συμβαδίσουμε με την "θεωρία" του de Sade αλλά αν η δική του καύλα ταιριάζει με την δική μας - de gustibus et coloribus ...

    Αυτά ...
     
  6. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Ερωτημα

    Φιλτατη ,
    ο De Sade δεν μπορεί να μετρηθεί αν είχε δίκιο με το δικό του μυαλό
    η όχι μια και από μόνος του ήταν ʽʼσχολήʼʼ .
    Αν η '' σχολη '' αυτη ειναι λαθος η οχι ειναι αλλο θεμα .

    Αν βρεις την θεωρία του θα ήθελα και εγώ πολύ να την δω ποσταρισμένη ,
    πιο πολύ γιατί αναρωτιέμαι πως στο καλό θα την ποστάρεις εδώ μέσα .
    Σε τι μορφή , επειδή είναι … μάλλον πολύ μεγάλη για την χωρητικότητα του φόρουμ ,
    δεν μπορω να την φανταστω ουτε σε ενα Α4 , συνοψη ?

    Να μου επιτρέψεις και μια μικρή διόρθωση …,

    ʽʼ κατα συνεπεια μπορει η ριζα να ειναι του Μαρκησιου αλλα η βαση ειναι δικη μου..... ʽʼ ,

    Η βάση ( χώμα ) είναι ο De Sade , ( κατα το παραδειγμα σου ) ,
    κ οτιδήποτε ξεπηδά από την βάση ,
    π.χ όπως ανέφερες μια ρίζα η ρίζες είναι δική σου η γενικά οποιουδήποτε …. ,
    εκτός αν εννοείς τις ριζές που αναπτύσσονται εξωτερικά σε κάποια λίγα φυτά ,
    τις εναέριες … , αν και νομιζω απο οτι διαβασα ακομα και αυτες
    γυρνανε στο χωμα.
     
    Last edited: 5 Μαρτίου 2009
  7. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    Οπως η πορνογραφια δεν εχει τις ριζες του στο 19αιωνα ετσι θαρω οτι και το βδσμ δεν ξεκινα με τον μαρκισιο.Αυτο που δεν βλεπω στα γραπτα του γαλλου ευγενη ειναι η συννενεση ατομων προς μια ερωτικη πρακτικη,απλα μια βαναυση επιβολη.Μπορουμε αραγε να μιλαμε για σχολη??
     
  8. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Ερωτημα

    Γιατι οχι whipmarks ?

    δεν συζητάμε εδω το θέμα της συναίνεσης
    και κατά ποσο η Θεωρία του ανήκει στο bdsm η όχι
     
  9. kardy_

    kardy_ Regular Member

    φυσικα και το bdsm εχει θεωρια....
    το bdsm ειναι ιδεα ειναι αποψη και ανγκη και θελω και καυλα....
    ολα οσα διαβαζουμε περι κανονων και δεσιματων και οτιδηποτε ειναι η θεωρια του....
    φιλτατη ανασια ισως να εχεις δικιο και να επρεπε να το γραψω αλλιως....
    ο Μαρκησιος μπορει να εχει βαλει τις ριζες λοιπον αλλα η αναπτυξη ειναι δικη μας....

    μερικα κομματια απο την θεωρια του ειναι τα εξης :

    The philosophy of the Marquis de Sade was that Man was governed by his Nature. There was little he could do about it therefore he should simply enjoy life to the full, whatever his intrinsic nature dictates, to do otherwise is to deny ones self. Man can only exhibit and enjoy to the full his true nature when he is freed from all moral and social restraints. Quite rightly Sade dismissed morality as fashion, that it was Man's artificial laws that dictated what was right and wrong.

    Woman's destiny is to be wanton, like the bitch, the she-wolf; she must belong to all who claim her.

    Never lose sight of the fact that all human felicity lies in man's imagination, and that he cannot think to attain it unless he heeds all his caprices. The most fortunate of persons is he who has the most means to satisfy his vagaries.

    θα μου επιτρεψετε να το μεταφρασω αργοτερα μιας και η ωρα με πιεζει ασφυκτικα και υπαρχουν δουλειες που πρεπει να γινουν.
     
  10. Master V

    Master V Regular Member

    για τη φιλοσοφία του Μαρκησίου, αντιγράφω από wikipedia βασικές "θεωρίες" και έννοιες!

    "Η φιλοσοφία του πρεσβεύει μία ακραία μορφή ελευθερίας, η οποία συνδέεται άμεσα με την ηθική ελευθεριότητα, και σκοπεί στην απεξάρτηση του ατόμου από κάθε κατεστημένη νομική, ηθική ή θρησκευτική αρχή με τελικό στόχο την επίτευξη της απόλυτης ατομικής ικανοποίησης, που θεωρεί ως την ανώτατη αξία" "Η σκληρότητα είναι απλά η ενέργεια σε έναν ανθρώπινο πολιτισμό που δεν έχει πλήρως αλλοιωθεί. Επομένως είναι αρετή και όχι ανηθικότητα" περισσότερα βλ. εδώ

    Ας λάβουμε υπόψη μας όμως, ότι η θεωρία είναι θεωρία και η πράξη - πράξη. Ακόμα, ότι ο ντε Σαντ έζησε το 1740-1814 σε συγκεκριμένο ιστορικο-πολιτικό και θρησκευτικό πλαίσιο, εμείς ζούμε σήμερα. Κ τέλος, ότι κάθε bdsm σχέση είναι διαφορετική. όποιος πηγαίνει με το manual ανά χείρας... μένει μ' αυτό!!!