Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εσύ ; Ναι εσύ , γιατί εδώ ;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 3 Μαϊου 2006.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Είναι ουσιώδης η ύπαρξη ενός χώρου , είτε δικτυακού , είτε οποιασδήποτε φύσεως , που συγκεντρώνει άτομα που μοιράζονται τις Bdsm αποχρώσεις τους ; Παραμύθι τελικά ή πραγματικότητα ; Ένα απλό παιχνίδι εκπλήρωσης σεξουαλικών φαντασιώσεων ή χρώμα ζωής ;
    Ένας τόπος αποκτάει το όνομα του από τον δημιουργό , αλλά την προσωπικότητα του από τους ανθρώπους που τον στιγματίζουν .
    Τι είναι εδώ μέσα ; Ποιοι ταιριάζουν και ποιοι όχι ; Ένα μεγάλο κομμάτι μονοπωλείτε από τους μη Bdsm χαρακτήρες , γιατί ;
    Φταίνε οι Bdsm που η αλήθεια τους δεν δύναται να επισκιάσει ισχυρές αλλά ξένες με τον χώρο φιγούρες ;
    Φταίνε οι φύλακες της ακεραιότητας που επιτρέπουν στους αλλόπιστους , να στοιχειώνουν τα δωμάτια ;
    Ποιο το νόημα του καθένα από μας να παρευρίσκεται εδώ ; Ποια μητέρα ανάγκη υποθάλπει τα θολά μας κίνητρα ;
    Όλοι μας έχουμε λόγο που εδώ βαδίζουμε , διατυπώστε τον ! Με μία λέξη ή με χιλιάδες . Το βρίσκεται περιττό ;
    Αν κάποιος μπει σε μια βιβλιοθήκη , σε ένα εστιατόριο , σε μια εκκλησία , σε ένα σανατόριο , σε έναν οίκο ανοχής , αργά ή γρήγορα , ο χρόνος και ο χώρος θα του απαιτήσει μια απάντηση , στην ερώτηση :
    «Τι γυρεύετε ;»
    Δεν είναι θέμα συζήτησης . Είναι η αποκάλυψη της αλήθειας και ο αποχρωματισμός του μη σχετικού . Είναι η προστασία των αθώων από τους πλανευτές . Ξεκινώ …
    Βρίσκομαι εδώ για να μάθω για αυτά που λατρεύω …
    Την υποταγή , την κυριαρχία , την λύτρωση και το μεγαλείο μέσα από την ταπείνωση , την ηδονή που γεννιέται από την έκφραση του πόνου , της παράδοσης , των σκοτεινών ενστίκτων , την φλόγωση , την αποδόμηση , την αναγέννηση ανάμεσα στα πόδια των καθοδηγητών , την λαχτάρα , την πειθαρχία , την αναμονή και την αγωνία ενός υποταγμένου .
    Χαρίζω και απορροφώ , γεύση , άρωμα , εικόνα , ήχους , αγγίζοντας το μαστίγιο της επιβολής και από τις δύο άκρες .
    Περπατώ ξυπόλητος πάνω ένα δρόμο από τριαντάφυλλα με οξυμένα αγκάθια και μεθώ από τους χυμούς , που το βάρος της βούλησης μου , απλόχερα κερδίζει.
    Εσείς ;
     
  2. lady_3111

    lady_3111 New Member

    quo vadis ? ενδιαφερουσα ερωτηση, τι κανουν οσοι δεν ασχολουνται με
    το BDSM σε ενα BDSM forum η απαντηση ισως ειναι ποιο απλη απο οτι θα
    ηθελες, ολος ο κοσμος λιγο η πολυ ειναι kinky, λανθασμενα θεωρουν οτι
    και το BDSM αν δεν ειναι kink αυτο καθαυτο τοτε ταυτιζεται τουλαχιστον
    σε μεγαλο βαθμο, επισης μην υποτιμας την περιεργεια αλλα και την διαθεση
    καποιων να θελουν να ανηκουν καπου μονο και μονο για να περιβαλουν βιτσια
    με το μανδυα της σοβαροτητας,

    το γιατι επιτρεπεται αυτο δεν μπορω παρα να πιθανολογισω, μια μικρη
    κοινοτητα αργα η γρηγορα χρειαζεται νεο αιμα το οποιο ο συγκεκριμενος
    χωρος δεν μπορει να παρασχει με τον απαιτουμενο ρυθμο, οχι οταν μιλαμε
    για ενα forum, ισως αναμεσα σε ολους αυτους να βρεθουν περισοτεροι
    που θα ασχοληθουν σοβαρα, κρατωντας ανοιχτο το forum πετυχενει κανεις
    οτι ολο και περισοτεροι θα παρουν μια ιδεα του τι ειναι BDSM lifestyle
    επισης μην ξεχνας οτι μια απολυτα κλειστη κοινοτητα διμιουργει υποψιες
    για τους σκοπους της...

    οσο αφορα το αν υφισταται αναγκη υπαρξης, το γεγονος οτι εισαι εδω μεσα
    σου λυνει την απορια
     
  3. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    "να θελουν να ανηκουν καπου μονο και μονο για να περιβαλουν βιτσια
    με το μανδυα της σοβαροτητας,"

    Θα διαφωνισω ..... για μενα δεν υπαρχουν βιτσια παρα μονο επιθυμιες που προσωπικα χαιρομαι και θαυμαζω εκεινους που μπορουν να τις πραγματοποιησουν ....
    Εδω στην Μυτιληνη με το ενα χερι βασταμε τον Τουρκο και με το αλλο πληρωνουμε τα μεγαλα εργα της Αττικοελλαδας .. το να εχουμε και επιθυμιες ειναι υπερβολη .. γι'αυτο και εμαθα να ειμαι ανοικτος σε οτι εχει να κανει με την επιθυμια και δεν το απαγορευει ο νόμος και η ηθικη (το λεω για περιπτωσεις τριτοκοσμικων χωρων οπου οι νομοι χαλαρωνουν) ...
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Συμμετέχω σε αυτό το BDSM φόρουμ για δύο λόγους:

    Ο ένας είναι η επικοινωνία με συγκεκριμένους όρους και προϋποθέσεις - π.χ. ότι όλοι γνωρίζουν σε γενικές γραμμές για τί μιλάμε και ότι όλοι είναι διατεθειμένοι να σεβαστούν ορισμένους κανόνες επικοινωνίας.

    Ο άλλος είναι η ανταλλαγή απόψεων και γνώσεων με σκοπό να κάνουμε ένα βήμα μπροστά, να ευαισθητοποιηθούμε, να ενημερωθούμε, να βοηθηθούμε και να βοηθήσουμε, να εκφραστούμε, να λύσουμε απορίες (που μπορεί να μας "καίνε").

    Αλλά είμαι εδώ και επειδή μου αρέσει να εκφράζομαι γραπτά πάνω σε κάποια θέματα, καθώς και για διασκέδαση, για ανάλαφρες στιγμές, για φιλίες και ερωτοτροπίες.
     
  5. blindfold

    blindfold Contributor

    εγω ειμαι εδω για να νιωθω οτι υπαρχω ( μα8ηση/συνομιλια )

    και για να φαινομε οτι υπαρχω μηπως και με Χρειαστει Καποια Γυναικα καπου,καπως,καποτε
     
  6. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    RE: RE: Εσύ ; Ναι εσύ , γιατί εδώ ;

    Με εκφραζει απολυτα .. με εξαιρεση τις "ερωτοτροπιες"...   (αστιευομαι) .... να προσθεσω οτι για οσους ειμαστε μακρια και ειναι δυσκολο εως αδυνατο να γνωριστουμε και απο κοντα .. ο χωρος αυτος ειναι ενα μεσο μιας πρωτης γνωριμιας ωστε σε μια μελλοντικη συναντηση να μην ειμαστε εντελως αγνωστοι μεταξυ μας ....
     
  7. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Απάντηση: Εσύ ; Ναι εσύ , γιατί εδώ ;

    Είναι πραγματικά τραγικό για έναν άνθρωπο να έχει επιθυμίες και να μην μπορεί να τις εκφράσει. Να νιώθει πράγματα, να αισθάνεται την διαφορετικότητα του και να μην μπορεί να τα μοιραστεί με κάποιον.

    Για τους άνθρωπους που νιώθουν πως τους ελκύει ο "απαγορευμένος" χώρος του BDSM, η δικτυακή αυτή κοινότητα είναι ένα καταφύγιο και ένας χώρος έκφρασης, ανταλλαγής απόψεων και πληροφοριών, εκπαίδευσης, καθώς επίσης και επαφής με ομοϊδεάτες . Σίγουρα αποτελεί την καρδιά του Ελληνικού BDSM και είναι μια αξιόλογη προσπάθεια οργάνωσης και προβολής των ζητημάτων που αφορούν το χώρο. Από εκεί και πέρα, μας δίνει την δυνατότητα να γνωριστούμε και σε προσωπικό επίπεδο και να συνειδητοποιήσουμε πως υπάρχουν και άλλοι σαν και εμάς (και είμαστε και πολλοί μάλιστα!) και πως είμαστε καθημερινοί άνθρωποι (και όχι "τέρατα"), που απλά έχουμε αποδεχτεί την διαφορετικότητα μας και τον ιδαίτερο ερωτισμό μας.

    Αυτός ήταν ο λόγος που έδωσα και εγώ το παρόν εδώ.
     
    Last edited by a moderator: 7 Νοεμβρίου 2006
  8. Kits

    Kits Contributor

    βρισκομαι εδω γιατι επιτελους βρηκα ενα χωρο που να μπορω να μιλαω και να εκφραζω αυτο που με εκφραζει, αυτο που βγαινει απο μεσα και σε μερικους ακουγετε ακραιο... ακουγετε ανωμαλο ... αλλα ξερω πως ειναι ανθρωπινο!
    βρισκομαι εδω για να ανταλαξω αποψεις.... εμπειριες..... φαντασιωσεις..... να μοιραστω συγκινησεις αλλα και στεναχωριες.... πονο και χαρα.... χωρις να ειμαι ο ''ανωμαλος''!!
    και πανω απ'ολα να ειμαι ελευθερος και να μην κρυβομαι σε μια ψευτικη κοινωνια που επιβαλει ηθικους νομους και κανονες οταν τους ''γαμαν'' οι ιδιοι, οι ψευτικοι και σαπιοι επικριτες μας!!!!!!! αυτοι που μας θεωρουν ανωμαλους και αμαρτολους!!! οι γραμματεις και οι φαρισαιοι του αιωνα μας......
     
  9. filoktitis

    filoktitis Guest

    Λοιπόν, το παρόν νήμα μου αρέσει διότι δίνει λαβή για πολύπλευρες προσεγγίσεις και υπάρχουν και αρκετά στοιχεία από τα οποία κατά τη γνώμη μου άλλα χρήζουν αποσαφήνισης και άλλα σχολιασμού. Την καραμέλα της περιέργειας δεν μπορώ ούτε κατ' ιδέα να τη δεχτώ ως δικαιολογία για την παραμονή στην ιστοσελίδα επί μακρόν. Μπαίνεις από περιέργεια, βλέπεις τι γίνεται και την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια αν δε σου αρέσει. Η επ' αόριστον παραμονή σημαίνει ότι η περιέργειά σου ικανοποιήθηκε αλλά βρήκες κάτι που σε κρατάει στο site. Μπορεί να είναι οτιδήποτε. Όχι υποχρεωτικά η υιοθέτηση μιας bdsm θεωρίας ως τρόπου ζωής και έκφρασης. Δεν είναι κολάσιμη η παρουσία ανθρώπων με διαφορετικά κίνητρα και αναζητήσεις. Προσωπικά κάτι τέτοιο το θεωρώ αναγκαίο. Ο όρος του νέου αίματος που εύστοχα διατυπώθηκε παραπάνω έχει να κάνει κατά τη δική μου άποψη με την ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών ανάμεσα σε ανθρώπους με διαφορετικές καταβολές και ιδιοσυγκρασία. Θα ανησηχούσα αν κάτι τέτοιο δε συνέβαινε. Πρόκειται ίσως για την πλέον υγιή παράμετρο λειτουργίας και ανάπτυξης του συγκεκριμένου site. Ο συγκερασμός όλων αυτών των στοιχείων είναι που διευρύνουν την κριτική ικανότητα καθενός από εμάς. Όσον αφορά εμένα τώρα. Έχω ξαναδηλώσει δημόσια πως βρίσκομαι σε φάση αναζήτησης. Κατά καιρούς το status μου αλλάζει. Μέχρι τώρα έχω χρησιμοποιήσει όλες τις δυνατές επιλογές που μου δίνονται πλήν αυτής του Master. Δεν έχω καταφέρει να προσδιορίσω ακόμα που βρίσκομαι. Μου αρέσει πάντως η όλη διαδικασία αναζήτησης. Μπορεί τελικά να απολαμβάνω το ταξίδι και να έχω σε δεύτερη μοίρα τον προορισμό. Ίσως τελικά γι' αυτό να είμαι κι εδώ. Για το ταξίδι....ή μήπως είναι από περιέργεια?       
     
    Last edited by a moderator: 16 Μαϊου 2006
  10. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    όχι απαραίτητα διότι υπάρχουνε πάρα πολλά εμπειρα άτομα που απλά ανταλλάσουν αποψεις και που παρευρίσκονται σε meetings έχωντας δηλωμένο ξεκαθαρα πως δεν αναζητούν συντροφο ούτε παρτενερ για sessions
     
  11. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Εσύ ; Ναι εσύ , γιατί εδώ ;

    Aυτο δεν εντάσεται με προυποθέσεις σε μια κάποια μορφή φιλίας;
     
  12. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    πάλι οχι απαραιτητα. μπορει απλα να συμετεχεις postarontas χωρις να εχεις γνωρισει κανεναν σε real life η μπορει να πας σε μερικα meetings και απλα να κανεις γνωστους η εχθρους αλλά κανεναν φιλο