Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ζευγάρια ομοφυλόφιλων και....παιδιά

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Astrovroxi, στις 29 Δεκεμβρίου 2010.

  1. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Ζευγάρια ομοφυλόφυλων και....παιδιά

    Όχι δεν υποστηρίζω κάτι τέτοιο. Αλλά δεν μπορώ να εκφραστώ τόσο απόλυτα σε σχέση με το κατά πόσο χεσμ...ο έχω τον κοινωνικό περίγυρο. Αν υπήρχε κρατική μέριμνα σε αυτή τη χώρα πιθανόν τα πράγματα να ήταν αλλιώς.
    Η βασική μου ερώτηση ήταν απο ποια θέση εκφράζεσαι τόσο απόλυτα. Από τη θέση του παρατηρητή ή του παθόντα? Την απάντησες.
     
  2. Nesaea

    Nesaea Guest

    Απάντηση: Ζευγάρια ομοφυλόφυλων και....παιδιά

    Μπορεις καλλιστα να αναπτυξεις ποιοι ειναι αυτοι οι νομοι της φυσης (αλλο οι κοινωνικες προσταγες ε  που αποτρεπουν ενα ομοφυλοφυλικο ζευγαρι να κανει οικογενεια, και πως ακριβως επιδρα η σεξουαλικοτητα του γονεα πανω στην αναπτυξη του παιδιου. Δε χρειαζεται ν'απευθυνεσαι σε μενα προσωπικα διοτι το θεμα ειναι πολυ μεγαλο κι εγω ενας ανθρωπος για ν'απανταω μονη μου. Ποιο ειναι το υγιες προτυπο συμπεριφορας και ποιο το αρρωστο; Καταλαβαινεις φανταζομαι που το παω. Ανελυσε εσυ και βλεπουμε. Δεν εχω καμμια προθεση να παρω επανω μου την υπερασπιση του δικαιωματος των γκει ζευγαριων να κανουν οικογενεια. Το θεωρω αυτονοητο. Αυτα απο εμενα για να κλεισω.
     
  3. Nesaea

    Nesaea Guest

    Απάντηση: Ζευγάρια ομοφυλόφυλων και....παιδιά

    Εχει σημασια; Γιατι δεν ειδα πουθενα να προτεινω λυσεις η να συμβουλευω.
     
  4. Kassandra

    Kassandra Regular Member

    Απάντηση: Ζευγάρια ομοφυλόφυλων και....παιδιά

    Το θέμα είναι λιγάκι λεπτό θα έλεγα μιας και όχι μόνο ανατρέπει την παραδοσιακή μορφή οικογένειας αλλά ανατρέπει και τα δεδομένα της φύσης (μελισσούλος με μελισσούλα, άλογο με φοράδα, αρσενικό με θηλυκό και πάει λέγοντας)

    Εν μέρει συμφωνώ με τη Nesaea ότι θα το κοροϊδέψουν για χίλιους δυο λόγους όμως αυτό είναι κάτι που συμβαίνει με όλα τα παιδάκια. Όταν ήμουν μικρή με κορόιδευαν επειδή είμαι μισή Ιταλίδα (η 28η Οκτωβρίου ήταν ο εφιάλτης μου), με κορόιδευαν επίσης επειδή ήμουν μπαλάκι με πόδια (κυκλοφορούσα με το παρατσούκλι μπλε φάλαινα στο δημοτικό). Θέλω να πω ότι δεν είναι λογικό να λες "ας μην κάνω παιδί γιατί θα το κοροϊδεύουν τα άλλα παιδάκια αν είναι έτσι ή αλλιώς".

    Με αυτό το σκεπτικό δεν θα έπρεπε να κάνει κανείς παιδιά. Αν οι γονείς μπορούν να μεγαλώσουν το παιδί και να εξηγήσουν ότι εκτός από τη δική τους οικογένεια υπάρχουν και άλλες οικογένειες που είναι διαφορετικές (είτε αποτελούνται από έναν γονέα ή δυο άντρες ή δυο γυναίκες και τα παιδιά τους) και να το μάθουν να δέχεται τη διαφορετικότητα και φυσικά όταν με το καλό φτάσει σε ηλικία να διαλέξει πως θα διαμορφώσει τη δική του οικογένεια να το υποστηρίξουν σε οποιαδήποτε επιλογή του, δεν βλέπω που είναι το μεμπτό στο να αποκτά παιδιά ο καθένας.

    Δηλαδή αν εμένα η κόρη μου γίνει λεσβία και αποφασίσει να αποκτήσει με τη σύντροφό της ένα παιδάκι για να ολοκληρώσουν την ευτυχία τους θα της πω "όχι γιατί τα παιδάκια θα το κοροϊδεύουν?". Όχι βέβαια. Ως οφείλω να κάνω (συμφωνώ δεν συμφωνώ με την επιλογή της) θα την στηρίξω.
    Και φυσικά δεν θεωρώ ότι ένα ζευγάρι ομοφυλόφιλων θα μεγαλώσει αναγκαστικά ένα ομοφυλόφιλο παιδί όπως δεν μεγαλώνουν όλα τα ετερόφυλα ζευγάρια ετερόφυλα παιδιά.

    Φιλικά,
    Kassandra
     
  5. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Ζευγάρια ομοφυλόφυλων και....παιδιά


    Το πρώτο ερώτημά σου είναι αυταπόδεικτο.
    Μπορούν να τεκνοποιήσουν δύο άνθρωποι ίδιου φύλου για να δημιουργήσουν οικογένεια; Προφανώς όχι.
    Το ερώτημά μου όμως ήταν άλλο.

    Δεν έγραψα πως οι νόμοι της φύσης αποτρέπουν κανέναν από το να μεγαλώνει παιδιά.
    Αναρωτιέμαι όμως για το αποτέλεσμα που θα έχει κάτι τέτοιο αλλά και τον τρόπο με τον οποίο π.χ. ένα αγόρι στα πρώτα χρόνια της ζωής του θα λάβει ως πρότυπο την ανδρική συμπεριφορά σε μια οικογένεια όπου αποτελείται από δύο μητέρες.


    Απηύθυνα σε εσένα το ερώτημα διότι διάβασα πως θεωρείς αυτονόητο πως δεν έχει καμιά σημασία για την ανάπτυξη ενός παιδιού η παρουσία ή όχι και των δύο φύλων σε μια οικογένεια.
     
  6. Τα ερωτήματα της astrovroxi απασχολούν εσωτερικά και τις ίδιες τις κοινότητες
    των ομοφυλοφίλων ανά τον κόσμο. Είναι μια συζήτηση η οποία ξεκίνησε την δεκαετία του 70 και
    συνεχίζεται μέχρι σήμερα. Προς τα έξω οι ηγεσίες τους
    εμφανίζονται τόσο υπέρ του γάμου όσο και υπέρ της υιοθεσίας παιδιών η ακόμα
    και υπέρ του να γίνουν οι ίδιοι γεννήτορες με την βοήθεια της επιστήμης.
    Ωστόσο μερικοί ομοφυλόφιλοι βλέπουν το όλο ζήτημα «περί δικαιωμάτων» αρκετά
    καχύποπτα. Θαυμαστές του Ζακ Ζενέ και θιασώτες ενός μποέμικου τρόπου ζωης
    είναι μάλλον αποφασισμένοι να υπερασπιστούν την διαφορετικότητα τους από την
    ακόρεστη όρεξη για «καταγραφή» την οποία δείχνει το σύστημα τα τελευταία χρόνια.
    "Αν ήθελα παιδιά και οικογένεια θα ήμουν στρειτ" , υποστηρίζουν και σε
    μερικές περιπτώσεις τάσσονται ακόμα και κατά των «συμφώνων ελεύθερης συμβίωσης».
    Καμιά συμβίωση που καθορίζεται από «σύμφωνα» δεν μπορεί να είναι
    ελεύθερη. Όλα αυτά τα βλέπουν ως προσπάθεια ελέγχου της ιδιωτικής ζωής και
    χτύπημα στις όποιες διαφορετικότητες.
    Σε ενίσχυση των απόψεων αυτών έρχεται να προστεθεί το γεγονός πως το κίνημα της
    πολιτικής ορθότητας, το οποίο ξεκίνησε από τις ΗΠΑ και εξαπλώθηκε σε όλο
    τον κόσμο ,είναι τελικά ακραία νέοσυντηρητικό. Το όλο θέμα είχε αναλύσει επαρκώς
    ο μακαρίτης ο dolmance.
    Οι κοινωνίες φυσικά αλλάζουν , οι συνήθειες και τα ήθη δημιουργούν πολιτισμό.
    Από την άποψη αυτή δεν θα γίνει κάτι τραγικό αν ένα ζευγάρι ομοφυλοφίλων
    μεγαλώσει ένα παιδί.(αν οι κοινωνίες θεσμοθετήσουν τελικά αυτή τη μορφή οικογένειας)
    Προσωπικά δεν το θεωρώ ούτε καλό ούτε κακό διότι γνωρίζω
    οτι ο άνθρωποι δεν είναι οι αδένες τους , οι άνθρωποι είναι κυρίως οι πολιτισμοί τους
    οι οποίοι και μεταβάλλονται συνεχώς.
    Εδώ που φτάσαμε οι φυσιοκρατικές απόψεις περί
    ανθρώπου σήμερα ακούγονται το λιγότερο αστείες.
     
  7. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Ζευγάρια ομοφυλόφυλων και....παιδιά

    Τέτοιου είδους ερωτήματα διατυπώνονται και σε σχέση με την ποιότητα του προτύπου. Είναι ερωτήματα που η πράξη απαντάει οδηγώντας στο συμπέρασμα πως το καλύτερο που μπορούν να δώσουν οι γονείς//κηδεμόνες είναι να το μάθουν να σέβεται τον άνθρωπο και όχι, το φύλο, τη ράτσα ή το κοινωνικό στάτους.
     
  8. Re: Απάντηση: Ζευγάρια ομοφυλόφυλων και....παιδιά

    Παίζει σημαντικό ρόλο.
    Υπάρχουν κι’ άλλα «καλύτερα» που μπορούν να δώσουν οι γονείς και οι κηδεμόνες. Ας πούμε πως αυτό είναι ενα απ' τα καλά  
    Πέρα απ’ αυτό , η εν λόγω «πράξη» μου ακούγεται σαν ευχολόγιο περισσότερο και λιγότερο ως πράξη που απαντά σε οτιδήποτε.
     
  9. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Ζευγάρια ομοφυλόφυλων και....παιδιά


    Καλός είναι ο σεβασμός στον άνθρωπο και στη ράτσα κι αλλού, αλλά ποιο πρότυπο συμπεριφοράς ακριβώς θα προσπαθήσει να μιμηθεί για να αναπτυχθεί όταν απουσιάζει στην οικογένεια αυτό του ίδιου του φύλου;

    Αυτό που παρατηρείται συνήθως σ’ αυτές τις περιπτώσεις και ιδιαίτερα για τα αγόρια σε μονογονεϊκές οικογένειες είναι να προσπαθεί να μιμηθεί αυτό του παππού.
    Έχω την εντύπωση πως αυτός δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος ανάπτυξης ενός παιδιού αλλά γίνεται για να λάβει κάποιο πρότυπο συμπεριφοράς.
     
  10. Kassandra

    Kassandra Regular Member

    Απάντηση: Ζευγάρια ομοφυλόφυλων και....παιδιά

    καλώς ή κακώς τα παιδιά δεν αντιγράφουν συμπεριφορές μόνο από το σπίτι. Αν ήταν έτσι παιδιά τα οποία έχουν μητέρα θα αντέγραφαν μόνο τη δική της συμπεριφορά και αντίστοιχα αυτά που έχουν μόνο πατέρα τη δική του. Αν μια μητέρα μεγαλώνει μόνη ένα γιο ή ένας πατέρας μια κόρη τι σημαίνει αυτό? Πάλι δεν λείπει το ένα από τα δύο πρότυπα? Κι όμως υπάρχουν παιδιά που μεγάλωσαν έτσι και είναι μια χαρά παιδιά.

    bonus track:
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  11. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Ζευγάρια ομοφυλόφυλων και....παιδιά

    Κανείς όμως δεν μπορεί να υποστηρίξει πως τα πρότυπα των στρέιτ οικογενειών έχουν αναδείξει τους καλύτερους τρόπους ανάπτυξης. Όσο αμφίβολη είναι η μία περίπτωση άλλο τόσο είναι και η άλλη. Τα καταστροφικά πρότυπα ανθούν
     
  12. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Ζευγάρια ομοφυλόφυλων και....παιδιά

    οι ανθρωπινες σχεσεις δεν ειναι μαθηματικα για να πουμε με βεβαιοτητα οτι μια συναρτηση ειναι σωστη ή λαθος ....
    αν και μεγαλωνουμε με μορφωση και κουλτουρα που δεν διαφερουν σε μεγαλο βαθμο, ωστοσο η αποψη διαμορφωνεται πολυ απο την αντιληψη και την αισθητικη , συνεπως μπορουν να υπαρχουν τεκμημριωμενες και απολυτα λογικες θεσεις που να υποστηριζουν τελειως αντιθετη αποψη γι αυτο και μια συζητηση πανω στο θεμα , μονο καυγαδες θα ανοιγε ...
    πρακτικα , καμια απο τις δυο πλευρες δεν θα μπορουσε να ισχυρηστει με βεβαιοτητα οτι εχει δικιο , εφοσον δεν διαθετει καποια χρονομηχανη ή ικανοτητα να προβλεψει με ακριβεια το μελλον ...
    ειναι σαν να προσπαθεις να προβλεψεις τα νουμερα του ΚΙΝΟ με βαση την στατιστικη των προηγουμενων κληρωσεων ...
    το ερωτημα λοιπον ειναι , αν θες να τζογαρεις ή οχι ....