Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ζηλια...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος kali crow, στις 30 Μαρτίου 2008.

  1. kali crow

    kali crow Guest

    "Μέχρι σήμερα ήταν αποδεκτό ότι οι άνδρες ανέχονται λιγότερο από τις γυναίκες τη σεξουαλική απιστία.

    Αντίθετα, σύμφωνα με τα ίδια δεδομένα της εξελικτικής ψυχολογίας, οι γυναίκες χρειάζονται περισσότερο την αισθηματική αφοσίωση και η σεξουαλική τους ζήλια είναι λιγότερη.

    Ο μηχανισμός της σεξουαλικής ζήλιας στους άνδρες, σύμφωνα με τους εξελικτικούς ψυχολόγους, είναι πολύ έντονος και πηγάζει από έντονα πρωτόγονα αισθήματα επιλογής. Σύμφωνα με τη θεωρία αυτή η έντονη σεξουαλική ζήλια των ανδρών έχει στόχο να παρεμποδίσει τις γυναίκες από του να μείνουν έγκυες και να γεννήσουν παιδιά άλλων ανδρών.

    Η εξελικτική ψυχολογία υποστηρίζει ότι στις γυναίκες είναι πιο έντονη η αισθηματική ζήλια παρά η σεξουαλική και ότι οι γυναίκες ανέχονται περισσότερο τη σεξουαλική απιστία από τους άνδρες.

    Η διαφορά αυτή οφείλεται στο γεγονός ότι οι γυναίκες δίνουν μεγαλύτερη σημασία στην αισθηματική αφοσίωση των ανδρών προς αυτές διότι οι άνδρες θα τους παρέχουν την απαραίτητη προστασία και εφόδια για τη ζωή."( http://www.medlook.net/article.asp?item_id=1055 )

    πως εμφανιζεται σε εσας η ζηλια?
    γενικοτερα ζηλευετε?
    που χωραει η ζηλια στις BDSM σχεσεις? 
     
  2. Elysium

    Elysium Contributor

    Δεν έχει εμφανιστεί καθόλου στις σχέσεις μέχρι τώρα. Περίεργο...

    Ζηλεύω καταστάσεις και αγαθά όχι κάτι το οποίο θεωρώ πως πρέπει να μου είναι δεδομένο (π.χ. πίστη σε μια σχέση).

    Δεν είναι θέμα είδους σχέσης αλλά προφανώς ανθρώπου.
     
  3. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Ζηλια...

    Παρα πολυ χρησιμο αυτο που μας εγραψες. Μου θυμισες ενα σχετικο βιβλιο το οποιο ειχα διαβασει παλια, με τον τιτλο "Ο σεξουαλικος πιθηκος", που αναφεροταν (μεταξυ αλλων) στα κριτηρια επιλογης και αναπαραγωγης των αθρωπων. Στις ερωτησεις σου τωρα.


    Με ενα σφιξιμο στο στομαχι και ενα τσιμπημα στην καρδια.


    Ναι, αλλα προσπαθω οσο μπορω να το κρυψω.


    Θα συμφωνησω με τον Lost boy.
    Υπηρξαν γυναικες που μου αρεσαν πολυ, για τις οποιες δεν ενιωσα την παραμικρη ζηλια, γιατι ειχαν ενα στυλ το οποιο μου ενεπνεε εμπιστοσυνη.   Αντιθετα υπηρξαν αλλες που το στυλ τους με προδιεθετε στο "μην την αφησεις απο τα ματια σου γιατι θα σου την κανει τη ζημια".  
     
  4. Vicky

    Vicky Regular Member

    Ζηλεύω αρκετά αλλά δεν το δίχνω όχι από θέμα εγωισμού αλλά ξέρω πως είναι αρκετά κουραστικό σε μία σχέση.
    Δεν νομίζω πως έχει να κάνει αν είσαι σε vanilla ή σε bdsm σχέση.
     
  5. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Δεν ζηλευω με την εννοια του κανω κατινιες!
    Δεν ανεχομαι να με κοροιδευουν!
    Αλλωστε οταν ειμαι με καποιον υποτιθεται οτι τον ξερω καλα, αρα ξερω ποτε "παιζει" απλα και ποτε το πραγμα σοβαρευει.
    Και οταν σοβαρευει αν ζηλεψω θα τον ρωτησω στα ισια που πορευεται.
    Και αν διαπιστωσω μα, μου, να, δεν ξερω, λαμβανει απλως φυλλον πορειας και φευγει απο την πορτα σαν κυριος.
     
    Last edited: 31 Μαρτίου 2008
  6. Maley

    Maley Contributor

    δεν ζηλευω πια..δεν υπαρχει λογος (..αιτία μπορει να υπαρχει)..στ'αρχειδια μου..καποτε ναι..
     
  7. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Ζηλια...

    Οι άλλοι λένε πως ζηλεύω ,
    εγώ προσπαθώ να τους δώσω να καταλάβουν πως δεν είναι θέμα ζήλιας
    αλλά θέμα ‘’ θέσεων ’’ …
    Δεν με ενδιέφεραν ποτέ … οι άλλες … ,
    θα έλεγα πως μου είναι τόσο αδιάφορες που μάλλον αναίσθητη θα έπρεπε να με αποκαλούν ,
    ίσως και γι αυτό να με λένε ζηλιάρα , διότι είναι δύσκολο να δεχτεί κάποιος μια τέτοια … στάση .

    Η ερώτηση όμως εδώ που πιστεύω πως είναι η σημαντική είναι η τελευταία …
    Και εκεί πάει αυτό που έγραψα πιο πάνω περί … ‘’ θέσεων ‘’ …
    Πριν μπω σε μια σχέση συζηταω πάρα πολύ και λέω
    αφού έχω το δικαίωμα τότε και μου επιτρέπετε τις απόψεις μου .
    Λέω πως είμαι εγώ σε μια τέτοια σχέση, τι ψάχνω μέσα από αυτή , πως είμαι σαν άνθρωπος ,
    τι μου αρέσει τι όχι σε όλα τα επίπεδα. Αν αυτός ο Κάποιος έχει τις ίδιες
    η τις περισσότερες από τις απόψεις ίδιες, φαίνεται πως μπορούμε να προχωρήσουμε πιο ουσιαστικά .
    Είμαι μονογαμική και αυτό είναι ξεκάθαρο
    όπως και επίσης έχω μια σιχαμάρα για τις γυναίκες σε ερωτικό επίπεδο .
    Με αυτά σαν δεδομένα … προχωράω και για να είναι Κάποιος μαζί μου
    θα πρέπει να τα σεβαστεί ,όπως και εγώ θα πρέπει να σεβαστώ τα ανάλογα δικά του .
    Αν στην πορεία αυτό αλλάξει από πλευράς μου ( πράγμα μάλλον αδύνατο, τουλάχιστον μέχρι τώρα ) τότε πάλι θα το συζητήσω , και το ίδιο θα προβληματιστώ και θα συζητήσω αν αλλάξουν πράγματα από την δική του πλευρά .
    Αν Εκείνος όμως παραβλεψει αυτά που ήδη έχουν συμφωνηθεί , στεναχωριέμαι πολύ και
    απλα αποχωρώ …
     
  8. Leykos

    Leykos Regular Member

    Απάντηση: Ζηλια...

    Μια φορά στα παλιά τα χρόνια, έλεγα ότι δεν ζήλευα...ώσπου έπιασα καποια καβάλα σε καπιον αλλο
    Τον τύπο δεν το προλαβα( ακόμα αναρωτιέμαι αν ο Κεντερης τρέχει τόσο γρήγορα με τα σώβρακα αγκαλιά). Η μικρή μετά το 2ο χαστούκι απάντησε στην ερώτηση μου ( ΓΙΑΤΙ ΜΩΡΗ ΠΟΥΤΑΝΑ ΤΟΝ ΕΙΧΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ?) με ένα καταφατικό βροντερό ΝΑΙ! από τότε δεν ξανααπαντώ σε τετοιου είδους ερωτήσεις!
     
  9. thanasis

    thanasis Contributor

    Η ζήλεια δεν έχει θέση στην ερωτική μου ζωή.

    Αν αποκτήσει, (βάσει της Μιρελλείου πρακτικής  ) αρχίζω να χορηγώ φύλλα πορείας. Δυστυχώς (ευτυχώς), επιδεικνύω ελάχιστη ανοχή (&) σε αυτό το θέμα.
     
  10. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    ελεγα περηφανα οτι : "ποτε μου δεν εχω νιωσει την ζηλεια ... οτι δεν την γνωρισα ουτε σαν συναισθημα πως ειναι ... μονο την φανταζομαι απο τις αφηγησεις αλλων ..."
    σημερα , απο την παραπανω φραση εχω αντικαταστησει την λεξη "ζηλεια" με την λεξη "ερωτα" , η υπολοιπη φραση μενει ως εχει ....  
    μην βιαστειτε να μην σας πουνε ζηλιαριδες , διοτι εγω ξερω ποσο ποναει να μην ζηλευεις .....
     
  11. kali crow

    kali crow Guest

    σε μια σχεση BDSM απο οτι εχω καταλαβει η ζηλια ειναι δυσκολο να εκφραστει με τον τροπο που εκφραζεται στις βανιλα....
    στη βανιλα γκρινιαζεις,δε μιλας,την κανεις μεχρι να σου περασει,αλλοι κανουν αντιποινα κτλ....
    οταν εχεις ομως ενα Κ που ξερεις οτι εκτος απο εσενα εχει η μπορει να αποκτησει και αλλες υ τοτε τα πραγματα ειναι λιγο δυσκολα.σε τρωει η ζηλια εαν νιωθεις καποια συναισθηματα γιαυτον,μα δε μπορεις να πεις τιποτα.....
    το χει νιωσει αυτο καμια υ εδω μεσα?
    και μια ερωτηση για τους Κ.πως αντιμετωπιζετε το γεγονος οτι μια υ σας μπορει να εχει περισσοτερους Κ,ειδικα οταν νιωθετε κατι γιαυτην?
     
  12. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    καλή μου Kali.. Δηλωνεις submissive και απο ότι εχω δει εχεις δηλώσει ότι έχεις ΚΑΙ Κυριο Και βανιλα..(σχεση) !!

    Η αποψη μου ειναι οτι υπάρχουν αρκετά ενδιαφέροντα νήματα στο φορουμ οπου εχουν αναπτυχθει στο παρελθον αποψεις για το θέμα, αλλα και του το τι ειναι bdsm γενικότερα κλπ κλπ. Ισως θα ήταν χρήσιμο για σενα να ριξεις καμμια ματια.

    Κατ εμέ και όχι μόνο θέλω να πιστεύω, απο πουθενά δεν συνάγεται το συμπέρασμα ότι ι η υπό δεν εκφραζει και δεν μπορει "με τιποτα να πει" τα συναισθήματά της. Ειτε ειναι ζήλια είτε οτιδήποτε!!!

    Αν στις βανιλες σχεσεις ομως λειτουργεί κανείς έτσι... γκρινιαζει -δεν μιλά -την κάνει... Τοτε φαντάζομαι οτι κατ' αναλογια θα αντιδρα και στη bdsm.

    Θέλω να πω με άλλα λογια πως αν καποιος ζηλευει ή αισθανεται αβολα με μια κατάσταση ειτε βανιλα ειναι η σχεση ειτε βδσμ δεν ειναι ο πλεον ενδεδειγμενος τροπος να "την κάνει" ή "να γκρινιάξει". Μιλάνε οι ανθρωποι όταν συσχετιζονται. Συνδιαλλέγονται, επικοινωνουν τα θελω τους τα μπορώ τους τα αισθηματά τους , τους φόβους τους κλπ κλπ

    Δεν ξερω τι αλλο μπορω να σου πω αλλα νομιζω οτι ειναι εντελως λάθος η κατευθυνση που στο μυαλό σου εχεις βαλει το βδσμ. Νομιζω. Ισως κανω λάθος και μακάρι δηλαδη.

    feel free to ask... anyhow και φυσικά στο φόρουμ θα βρεις πολλές απόψεις !!