Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ζητούμενα που ακυρώνουν...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 15 Ιουνίου 2008.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Ποιανού αιτήματος (από έναν κυρίαρχο), η ικανοποίηση (από έναν υποτακτικό), θα ακύρωνε την ιδιότητα του πρώτου; Του δεύτερου;

    Ποιανού αιτήματος (από έναν υποτακτικό), η ικανοποίηση (από έναν κυρίαρχο), θα ακύρωνε την ιδιότητα του πρώτου; Του δεύτερου;
     
  2. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Πιστευω προσωπικα, πως καθοριστικο ρολο παιζει το μυαλο και αυτο που ονομαζουμε σεξουαλικος παροξυσμος.
    Θα το πω ωμα!
    Εαν μια Αφεντρα π.χ. βρισκεται σε συνεδρια με εναν αρσενικο που στο πισω μερος του μυαλου της φανταζει ο τελειος επιβητορας, ο αντρας των ονειρων της, το καλα κρυμμενο απο τους αλλους μυστικο της για το τι θα εκανε με εναν τετοιο ανδρα και του πει, "ξεσκισε με τωρα!" ναι μεν ακυρωνει την ιδιοτητα της αλλα παραλληλα δινει μια σαφη εντολη για την σεξουαλικη ικανοποιηση της.
    Εαν ομως ο υποτακτικος απο μονος του προβαλλει το αιτημα του να ασελγησει στην Κυρια του, χανει αυτοματως την ιδιοτητα του αφου δεν καθοριζει εκεινος το "παιχνιδι" και απαιτει κατα καποιον τροπο κατι που δεν του εζητηθη.
    Παντως ενας σημαντικος παραγοντας για να χασει ο Κυριαρχος την ιδιοτητα του ειναι το να αρχισει να κανει παραχωρησεις, να ειναι συναινετικος και να αφηνει να πλαναται το "ναι μεν αλλα".
     
  3. Avalonia

    Avalonia Regular Member

    Έχω την εντύπωση πως τελικά τα δικά σου αιτήματα - ερωτήματα ακυρώνουν τη δική μου ιδιότητα! Κατά το: «πονάω αλλά μ’ αρέσει». Με προβλημάτισες για μία ακόμη φορά. Ειλικρινά δεν ξέρω και όσο περισσότερο το σκέφτομαι τόσο λιγότερο ξέρω. Είμαι σοβαρά γιατρέ μου? Τείνω να πιστεύω ότι στην πρώτη περίπτωση είναι μάλλον αδύνατο να συμβεί κάτι τέτοιο (όρκο όμως δεν παίρνω). Και τώρα θα μου πεις στη δεύτερη... είναι μάλλον αλληλένδετες οι δύο, οπότε πάλι στο ίδιο καταλήγω. Μπερδεύτηκα!
     
  4. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Ζητούμενα που ακυρώνουν...

    Κυριαρχώ σημαίνει δίνω εντολές που εισακούονται. Αν δώσω εντολή να μου δοθεί εντολή να πάψω να δίνω εντολές, τί ακριβώς είμαι;
     
  5. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Αυτό της αποδέσμευσης. Αναφέρομαι και στις 2 περιπτώσεις.
     
  6. Avalonia

    Avalonia Regular Member

    Ομολογώ πως αυτό σκέφτηκα κι εγώ αρχικά L_Strike αλλά όταν τελικά το ξανασκέφτηκα, θεώρησα πως εξακολουθεί να είναι μία πράξη κυριαρχίας. Αλλά όπως είπα και προηγουμένως, ακόμα δεν το έχω ξεκαθαρίσει τελείως στο μυαλό μου. Βέβαια, έναυσμα μου έδωσε ο Dolmance τώρα. Οπότε μάλλον πρέπει να παιδέψω το ακατοίκητο λίγο ακόμα.
     
  7. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Οι ιδιότητες και τα status δεν ακυρώνονται μέσα σε μια ανθρώπινη στιγμή....ούτε καν από στιγμές
    Μη σπάτε το μυαλουδάκι σας και μην αφήνεστε να πέσετε σε στημένες παγίδες.
     
  8. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Ακόμα και όταν δίνει ικανοποίηση στον άλλο μέλος; Δεν αποδομεί/καταλύει τον ρόλο του;
     
  9. Atroce_Libertina

    Atroce_Libertina Regular Member

    Re: Απάντηση: Ζητούμενα που ακυρώνουν...


    Σπαζοκεφαλιά..
     
  10. Avalonia

    Avalonia Regular Member

    Χμμμμ. 'Εχω την εντύπωση πως έχεις δίκιο. Τελικό συμπέρασμα όμως δεν έχω εξάγει ακόμα. Ίδωμεν.
     
  11. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    To θέμα είναι πολύ απλό...Όπως και να έχει...ο Κυρίαρχος κάνει το κέφι του και κανένας δεν αποδημείτε! Αλίμονο αν με αυτόν τον τρόπο έρχεται η αποδόμηση! Αν αυτό συνέβαινε, τότε ζήτω που καήκαμε!
     
  12. L_Strike

    L_Strike Contributor

    @ SM_Art_Lady:
    Η ερώτηση του thread είναι:
    Αναφερόμαστε στην ιδιότητα κάποιου εντός μιας σαδομαζοχιστικής σχέσης, όχι την φύση του.