Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η Ανδροπρέπεια - Aνδρισμός των υποτακτικών

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος SM_Art_Lady, στις 3 Μαρτίου 2006.

  1. τασος0

    τασος0 Regular Member

    Post: #31RE: Η Ανδροπέπεια - Aνδρισμός των υποτακτικών

    Mavrobasilis Wrote:
    Ας το θέσω ντρέτα: δεν θεωρώ τους υποτακτικούς ως άνδρες.



    Ας το θέσω ντρέτα: Χέστηκα!

    συμφωνω!!! με το δευτερο ντρετα. 
    Κυριε Μαυροβασίλης ,ενας Κυριαρχος που του αρεσει να δεχετε στραπον ειναι αντρας η οχι?
    ισως μερικοι να γνωριζουν εκεινο που λεει..η κολοβη αλεπου ολες κολοβες τις βλεπει...γιατι ετσι την βολευει
     
  2. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    RE: RE: Η Ανδροπέπεια - Aνδρισμός των υποτακτικών

    ....Και για άλλη μια φορά....Πιστεύω!
    Αντιλαβού?
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Η λεξιπλασία σου "made my day" αγαπητέ oscarwil, ευχαριστώ!  
     
  4. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    RE: RE: Η Ανδροπέπεια - Aνδρισμός των υποτακτικών

    Επιτέλους αγαπητέ, πρέπουσα απόκριση ανάλογη του επιπέδου που συνηθίζεις.
    Δεν μπορώ να παραγνωρίσω την λογική της προσέγγισής σου, όπως εκφέρεται εδά τουλάχιστον. Πάραυτα, δεν την αποδέχομαι. Δια τον απλούστατο λόγο πως οποιαδήποτε συζήτηση σχετίζεται με σύστημα αξιών, ή/και κώδικα συμπεριφοράς που απορρέει εξ αυτών, είναι απόλυτα υποκειμενική. Δεν αναγνωρίζω αντικειμενικά ορθό, οπότε δεν αποδέχομαι καθολικής ισχύος άποψη επί του θέματος. Συνεπεία αυτών των δεδομένων, δεν υπάρχει πράμα προς συζήτηση- διατηρώ το δικαίωμα να χαρακτηρίζω ως επιθυμώ τους υποτακτικούς ή τους ομοφιλόφιλους και εν προκειμένω δεν βρίνω λόγο γιατί συνιστά απαξιωτικό χαρακτηρισμό ντως (ως ανθρώπινες οντότητες) ο αξιωματικός αφορισμός μου σχετικά με την αντρική ή μη υπόστασή ντως. Καμιά ένσταση, αγαπητέ, όσον αφορά το θάρρος και την πολεμική αρετή των ομό (πχ Ιερός Λόχος), καμία σχετικά με την καλλιέργεια ή την ευγένεια τρόπων των υποτακτικών, καμία εν τέλει σχετικά με το κατά πόσο χαρακτηρίζονται από διάφορες ανθρώπινες αρετές. Αυτά όμως δεν τους καθιστούν απαραίτητα άνδρες.

    Θίγεις όμως και ένα άλλο ενδιαφέρον θέμα. Δεν είναι της παρούσης να αναλυθεί- καίτοι σχετίζεται με το θέμα. Δεν συνιστά κατόρθωμα να διάγεις το βίο που θες, αγαπητέ. Είναι μονάχα μια κατάκτηση. Το πόσο σημαντικό κρίνεται, είναι πάλι σχετικό και υποκειμενικό. Τουτέστιν, στον που αφιερώνεται σε μια γυναίκα με διάθεση αυτοπροσφοράς αναγνωρίζω την πίστη. Όπως όμως περιφρονώ τον κάθε φανατικό πιστό, όμοια δεν του αναγνωρίζω ανδροπρέπεια.

    Να διευκρινίσω, τέλος, πως έχω καυτηριάσει επαρκώς και εκτενώς την γελοία επίδειξη ανδρισμού των macho σε αρκετά post. Μου προκαλεί πολύ μεγαλύτερη απέχθεια από όσο μπορείς να υποθέσεις. Δια τούτο σε εγκάλεσα στην προηγούμενη απόκριση. Σχετικά με τον διαφωτισμό, που βδελύσομαι, άλλη φορά.

    ΥΓ1: Εύα, MasterJp: Επανάλληψις μήτηρ ανίας.
    ΥΓ2: summersun, κανένα καλαμπούρι και καμιά υπαναχώρηση. Επί προσθέτω αποδεικνύεις πως εκτός humor σου λείπει και αντίληψη. Η αναφορά για το humor είχε αποδέκτη τον Φιλοκτήτη, εσένα είχε αυτή για τα όψιμα και- φεύ!- διαδικτυακά νταηλίκια. Ίσως κάποτε μάθεις πως οι αδύναμοι απειλούν- οι ισχυροί πράττουν.
    ΥΓ3: Φίλτατε oscarwil, τώρα ξεχωρίζει η απόκρισή σου.
     
  5. black_pearl

    black_pearl Regular Member

    RE: RE: RE: Η Ανδροπέπεια - Aνδρισμός των υποτακτικών

    Aν έχω χιούμορ ρώτα οσες/οσοι με έχουν γνωρίσει.
    Για την αντίληψη..... απο την δική σου ΕΧΩ μεγαλύτερη!!!
    Αυτό εδώ εσύ δεν το έγραψες ? Χαίρομαι που έστω ένας διέκρινε τη χιουμοριστική διάσταση του όλου θέματος. Τι σημαίνει αυτό ξέρεις ? Οτι κάνεις χιούμορ.
    Και μετά το αλλάζεις ??
    Και μετά λες οτι δεν έχω αντίληψη ? Τι μια είσαι γιουβέτσι και την άλλη κοκορέτσι. Κατέβα απο τα βουνά και τα όρη και μετά να μου πεις εμένα για αντίληψη.

    Βουνοβασίλη.

    Μάθε να μιλάς σωστά Ελληνικά και μετά έλα να μου μιλήσεις.
    Για το ποιός είναι ποιό ισχυρός ΜΠΟΡΩ να στο αποδείξω στην πράξη και όχι με λόγια!!!!

    Κατέβααααααα απο τα βουνααααααααα - ΒουνοΒασίλη - Mavrobasilis.
     
  6. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    αδελφή ανίας Mavrobasilis, πάρ' αυτά μήτηρ μαθήσεως,

    όσο για το αντικειμενικόν ή μη ενός συστήματος αξιών (και τις επιρροές που το καθορίζουν) είς άλλον νήμα.

    ΥΓ. Θα διευκόλυνε, πιστεύω και θα απέτρεπε την δημιουργία παρανοήσεων αν καθόριζες τι κατ' εσέ καθιστά κάποιον άνδρα.
     
  7. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    RE: RE: RE: RE: Η Ανδροπέπεια - Aνδρισμός των υποτακτικών

    Η άποψή σου, νεαρέ, μου είναι παγερά αδιάφορη (το 'νεαρέ' προφανώς αναφέρεται στα εκφραστικά σου μέσα).
    Συνεπώς αντιπαρέρχομαι τους απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς και την ειρωνία σχετικά με το πούθε γονοκρατούμαι.

    Αποκόπτω μονάχα το ανωτέρω απόσπασμα ώστε να προβληματισθείς λιγάκι με το θέμα της αντίληψής σου καθώς οποιαδήποτε περαιτέρω απόκρισή σου κρίνεται ως μη απαραίτητη στερούμενη ενδιαφέροντος. Δεδομένων των απόψεών μου, θεωρείς πως βρίνεται θέμα που να μην το αντιμετωπίζω με καυστικό τρόπο; Ή- μήπως το καταλάβεις!- θέμα που να στερείται χιουμοριστικής διάστασης; Βέβαια, πως από την παραδοχή ετούτη συνάγεις το συμπέρασμα πως έκαμα humor προηγουμένως, είναι δηλωτικό μιας εξόχως ρηξικέλευθης συλλογιστικής. Πρέπει πως δεν έχεις απακουστά τις απλές και διπλές συνεπαγωγές.


    MasterJp, κι αυτό ακόμη είναι ζήτημα υποκειμενικής οπτικής.
    Δεν υπάρχει αντικειμενική αλήθεια, φίλτατε, μονάχα πραγματικότητα.
     
  8. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    RE: RE: RE: RE: RE: Η Ανδροπέπεια - Aνδρισμός των υποτακτικών

    Μίλησε μας λοιπόν για την υποκειμενική οπτική σου
    Όπως επίσης πια είναι η πραγματικότητα κατ΄ εσέ και ποίος αυτήν την έχει ορίσει ως ορθή.
    Βλέπω ότι δεν στηρίζεις τις απόψεις σου με επιχειρήματα αλλά αντιλαμβάνομαι ότι μιλάς φασιστικά με μια εμμονή βασισμένη στα δικά σου πρότυπα.
     
  9. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Αν και ξεχυλώνουμε το νήμα, λαμβάνοντας υπ' όψιν πως ο εγκέφαλος αποτυπώνει, συνεπώς ενθυμείται, συνεπως μανθάνει, κάτι που επαναλαμβάνει τουλάχιστον επί 30 δευτερόλεπτα δεν θα το κατέτασα ως αυστηρά υποκειμενικο.

    Ας μην αναλύσουμε όμως αγαπητέ την έννοια και την διαδικασία της μάθησης στο παρόν νήμα. Φρονώ πως θα του ταίριαζε περισσότερο ο καθορισμός, που αναφέρω στο υστερόγραφο.
     
  10. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    RE: RE: Η Ανδροπέπεια - Aνδρισμός των υποτακτικών

    ...και θα ήντονε απόλυτα δικαιολογημένη η παραίνεσή σου αγαπητέ,
    όπως και η αξίωση της Εύας, σε περίπτωση που είχα ανοίξει ο ίδιος το εν λόγω θέμα.

    Μάλιστα ο τρόπος που ανακινήθηκε δε μου αρέσει καθόλου.
    Εξαίρετη κίνηση τακτικής αγαπητή Εύα, μα δε μου κάμει κέφι να εξηγώ τα αυτονόητα.

    Επίσης καλό θα είναι να προσέχεις τους χαρακτηρισμούς που χρησιμοποιείς - όχι διότι προσβάλομαι μα διότι εκτίθεσαι. Κάτι άλλο ήθελες να γράψεις, μάλλον μισαλλοδοξία, καθότι ο φασισμός δεν έχει καμιά σχέση με το εν λόγω θέμα. Από την άλλη αν επεκταθούμε στο μέγα θέμα 'σχέση πολιτικής τοποθέτησης και σεξουαλικού προσανατολισμού' ίσως είναι δόκιμη η χρήση του όρου. Μα παραμένει άστοχη.
     
  11. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    RE: RE: RE: Η Ανδροπέπεια - Aνδρισμός των υποτακτικών

    Αν είναι δυνατόν να εκτεθώ αγαπητέ Mavrobasilis επειδή σου είπα ότι "μιλάς φασιστικά" και όχι ότι "μιλάς με μισαλλοδοξία"

    Δεν είμαι συνηθισμένη να μου βάζουν στο στόμα μου λέξεις που δεν είναι δικές μου....Μισαλλοδοξία το λες εσύ....Φασισμό το λεω εγώ ... το πως βλέπει κανένας το θέμα Mavrobasilis είναι άλλωστε θέμα "υποκειμενικής οπτικής"

    Όσο για τα αυτονόητα που λες...μόνο αυτονόητα δεν είναι
    Αυτό είναι που θέλουν πολλά άτομα να πουν εδώ μέσα.
    Το βροντοφωνάζουν δεν το ακούς?

    Αλήθεια Mavrobasilis μήπως είσαστε στρατιωτικός?
    Επειδή κάτι τέτοιο μου βγάζετε
    Φυσικά και δεν είσαστε υποχρεωμένος να μου απαντήσετε.
    Όμως να ξέρετε ότι δεν θα ήμουν καλός φαντάρος...
    Δεν σέβομαι τους κανόνες της ζωής.
    Προτιμώ να ζω με την ανταρσία στην υπηρεσία της λογικής
     
  12. zinnia

    zinnia Contributor

    Δεν δικαιουμαι να μιλαω για πραγματα που δεν γνωριζω και που δεν ειναι δυνατον να μπω στη ψυχολογια τους..

    Δεν γινεται να νοιωσω πως ειναι να εισαι ανδρας , γιατι απλα δεν ειμαι ανδρας, ουτε εχω μεγαλωσει σαν ανδρας..

    Μπορω ομως να κατανοησω τις ιδιαιτεροτητες στις σχεσεις των ανθρωπων, στο βαθμο που οι ιδιοι οι ενδιαφερομενοι εχουν κατορθωσει να ισορροπησουν μεσα τους, ν αποδεχτουν τη διαφορετικοτητα τους, να νοιωθουν καλα μ αυτη, και το προσωπο που προβαλλουν προς τα εξω να ειναι ταιριασμενο και μονιασμενο με το μεσα τους..