Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η Διαθήκη του Μάστερ

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος ariadni, στις 11 Σεπτεμβρίου 2011.

  1. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: H Διαθήκη του Μάστερ

    Η ariadni τοποθετησε το θεμα σε καθαρα bdsm πλαισιο
    και μαλιστα M/s
    δεν ανοιξε ενα νημα για να μιλησουμε γενικα για τον θανατο του συντροφου
    και συναιθηματικες προεκτασεις του σε μια σχεση εκτος M/s

    Σε μια τετοια σχεση η σκλαβα/σκλαβος ειναι ιδιοκτησια του Κυριου
    Σε μια τετοια σχεση η ζωη της σκλαβας/ου καθοριζεται απο τον Κυριο

    ο καθε Κυριος λοιπον μιας τετοιας σχεσης πρεπει να εχει προνοησει
    ΚΑΙ
    αυτο το γεγονος , του ξαφνικου του χαμου απο την ζωη της σκλαβας του

    να εχει δωσει κατευθυντηριες γραμμες και τις εντολες του
    για το τι μελλει γενεσθαι ...
    διοτι
    απο εκει που θα ειναι δεν θα μπορει να δωσει εντολες ουτε αποδεσμευση
     
  2. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: H Διαθήκη του Μάστερ

    Αγαπητή θάλεια, έχουμε αντιληφθεί το τί ρωτάει η κοπέλα..
    Για να απαντηθεί θα πρέπει να μας διευκρινίσει την πεποίθησή της για την ζωή και τον θάνατο καθώς και τις πολιτισμικές της αντιλήψεις. Πώς θέλεις να απαντηθεί κάτι τέτοιο χωρίς τις βασικές διευκρινήσεις;
     
  3. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: H Διαθήκη του Μάστερ

    Δεν τις θεωρω απαραιτητες Uther μου μια και μιλαμε σε καθαρα επιπεδο M/s
    τι σχεση εχει αν πιστευει στην μετεμψυχωση η αν θεωρει σωστο να καινε τη συζυγο μαζι με τον συζυγο που λεει και η αγαπητη Storm

    αν μπορεις μου εξηγεις γιατι θα επρεπε να τα γνωριζουμε ?
     
  4. Απάντηση: H Διαθήκη του Μάστερ

    Eμένα το ίδιο μου κάνει ΚΑΙ σε M/s πλαίσιο. Αν ο κάθε Κ μιας τέτοιας σχέσης έχει φροντίσει κατά την διάρκεια της σχέσης να μεγαλώσει λίγο την αυτοπεποίθηση και την δυναμικότητα της σκλάβας του δεν θεωρώ απαραίτητο και αναγκαίο οτιδήποτε άλλο. Απεναντίας από τη στάση της σκλάβας του σε μια τέτοια στιγμή θα αποδειχθεί και το κατά πόσο απέδωσαν οι "καρποί" του.
     
  5. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: H Διαθήκη του Μάστερ

    επι του θεματος τωρα..

    Δεδομενου οτι δεν υπαρχουν εντολες γραπτες η προφορικες ..
    η σκλαβα ΟΦΕΙΛΕΙ να εχει αντιληφθει τις επιθυμιες του Κυριου της
    στην περιπτωση του χαμου Του
    δεν ειναι θεμα δικαιωματος ...
    το μονο δικαιωμα που εχει ειναι να εκτελει τις εντολες Του
    και τις επιθυμιες Του ακομη και μετα θανατον
    οποιες κι αν ειναι αυτες..
    ακομη κι αν θελει να τον ακολουθησει στο θανατο,
    δεν θα το κανει αν Εκεινος δεν το επιθυμουσε...
     
  6. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: H Διαθήκη του Μάστερ

    Να σου πω .
    Σε καθαρά bdsm πλαίσιο ανεξάρτητα απο τα υπόλοιπα, ο θάνατος είναι όπως ο χωρισμός. Στο πολιτιστικό πλαίσιο της Ελλάδας, αυτό συνεπάγεται ότι το υ θα πρέπει να συνεχίσει τη ζωή του. Απο αυτο το σημείο και μετά, το αν ο/η Κ θα παρακολουθεί την πορεία μέχρι το υ να βρει άλλον/η Κ είναι προσωπικό θέμα του Κ. Εφόσον στον θάνατο αυτο δεν είναι εφικτό, το υ θα πρέπει να το αντιμετωπίζει όπως αντιμετωπίζει κάθε υ έναν χωρισμό που ο/η Κ δεν παρακολουθούν την πορεία. Για το θέμα έχουν ανοίξει πάρα πολλά νήματα κατά καιρούς. Την τελευταία αναφορά που θυμάμαι την έκανε η tender lilly.

    Σε σχέση με τον θάνατο όμως, το κάθε ζευγάρι ζει την προσωπική του ιστορία και φαντασίωση. Αν πιστεύουν ότι η συνάντησή τους αποδεικνύει πχ το πέρασμα των ψυχών ανα τους αιώνες και ότι οφείλουν να παραμείνουν μαζί και μόνο μαζί μέχρι τον θάνατο αλλά και μετά, τί ακριβώς θέλεις να εκθέσουμε ως άποψη; Το αν θα το εφαρμόσουν αυτό ως Κ και υ ή ως αδελφές ψυχές ή ως δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο;
    Αν θα εκπαιδεύσει ο/η Κ τον/την υ για κάτι τέτοιο; Για ποιο πράγμα να μιλήσουμε για προετοιμασία αν δεν ξέρουμε την πεποίθηση του ζεύγους;
     
  7. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: H Διαθήκη του Μάστερ

    σ'ευχαριστω
    απλα διαφερει ο τροπος που βλεπω εγω το M/s
    το οποιο αντιμετωπιζω καθαρα σαν σχεση ,
    κι οχι σαν σχεση "τους" ή σχεση "μας"
    ουτε σαν σχεση "εντος" ή "εκτος" αλλων πλαισιων
    θεωρωντας την λοιπον ετσι εγραψα το post απο πανω
     
  8. kardy_

    kardy_ Regular Member

    να πω...να μην πω.....να πω...να μην πω...
    θα κρατησω την ψυχραιμια μου και θα παραμεινω μια Κιουρια και δεν θα πω.
    Εξω απο τον χορο και χωρις εμπειρια πανω στο θεμα πολλα τραγουδια λετε.
    Τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα....
    δεν θα μπω στην διαδικασια ομως ενα τετοιο θεμα να το αναλυσω εδω...
     
  9. Yes

    Yes Regular Member

    Χασμουριέμαι, χασμουριέμαι, χασμουριέμαι. Δώστε στις γυναίκες ένα θέμα να συζητούν (π.χ. την τρύπα του όζοντος, ή, ακόμα καλύτερα το τρίχωμα των πιγκουίνων ή τον Τρίτο Παγκόσμιο Πόλεμο) και στο τέλος θα συζητούν πάντα για την Αιώνια Αγάπη. Εξαιρετικό νήμα αλλά κακόπεσε το καημένο. Είχε από την αρχή μια μελό χροιά βέβαια για να λέμε την αλήθεια. Τόσα καίρια ερωτήματα σχετικά και τα πέρασες στο ντούκου και συ βρε παιδί μου. Τέτοιο κόλλημα με το μισό πορτοκάλι. Π.χ. Επιτρέπεται σε μια σκλάβα να κάνει υστερίες κατά τη διάρκεια της κηδείας; Ο Αφέντης πρέπει να της αφήνει κληρονομιά και αν ναι πρέπει εκείνη να το ξέρει από πριν; Αν έχει περισσότερες από μία σκλάβες πως πρέπει να χειριστούν το γεγονός; Δικαιούται η σκλάβα να καβλώνει με την ιδέα του αφέντη της νεκρού; Αν το κάνει πρέπει να ζητήσει να τιμωρηθεί και από ποιους…;
    Φαντασία ρε κορίτσια φαντασία. Μας τα έχετε πρήξει με τα Άρλεκιν. Από δω το πάτε από κει το πάτε, πάντα στον πρίγκιπα τα φέρνετε και στις αμπελοφιλοσοφίες για την ζωή και τον θάνατο.
     
  10. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Re: H Διαθήκη του Μάστερ

    Με απολυτο σεβασμο στην εμπειρια σου
    αλλα και στην επιθυμια σου να μην την δωσεις για βορα
    καταθετω οτι:
    Εχεις δικιο ,
    αν δεν το βιωσει κανεις οτι και να πει τραγουδια ειναι ...
     
  11. ariadni

    ariadni Regular Member

    Re: Απάντηση: H Διαθήκη του Μάστερ

    @Uther

    Είτε μιλάμε για χωρισμό, είτε για θάνατο, εαν μιλάμε για Μ/s η γνώμη μου είναι αυτή που ανέπτυξα και στο προηγούμενο post μου. Αλλά και σε γενικότερο επίπεδο, δεν συνάπτουμε σχέσεις Κυριαρχίας και υποταγής ανά εξάμηνο ούτε ανά έτος, ούτε και όταν χωρίζουμε μπορούμε να μπούμε με ευκολία σε μια καινούρια. Δεν λειτουργούν τόσο απλά τα πράγματα. Δεν αρκεί να γονατίσει κάποιος, να γράφει ένα ημερήσιο report ή οτιδήποτε άλλο για να συνάψει μια τέτοια σχέση. H απόλυτη παράδοση (αν δεν κάνω λάθο η lara είχε γράψει κάτι σχετικό πρόσφατα), η εμπιστοσύνη και η υποταγή δεν χτίζονται ούτε ευκαιριακά ούτε περιοδικά και χρειάζονται πολύ, πάρα πολύ χρόνο για να εγκαθιδρυθούν. Και δεν βλέπω το πώς κάποιος που βγαίνει από μια μακροχρόνια τέτοια σχέση μπορεί να απελευθερωθεί και να αποδεσμευτεί από αυτή την επιρροή που έχει δεχτεί , ωστέ να ξεκινήσει “καθαρά” και με αντοχή κάτι καινούριο στο ίδιο πλαίσιο Κυριαρχίας και υποταγής. Προς αποφυγη νέων παρεξηγήσεων, τούτο βέβαια δεν σημαίνει ότι θα κλειστεί για πάντα και σε κανένα μπουντρούμι. Σημαίνει πως όσο βαθύτερη και πιο μακροχρόνια είναι μια σχέση Μ/s, τόσο πιο δύσκολο θα είναι να κάνει restore lol και να συνάψει μια καινούρια ανάλογη σχέση.

    Σχετικά δε, με το θέμα των πολιτιστικών πεποιθήσεων κτλ για να είμαι ειλικρινής δεν βλέπω το πώς σχετίζονται με το θέμα του νήματος. Για τις ανάγκες του θέματος, μπορούμε νομίζω να περιοριστούμε στο ότι η σκλάβα πιστεύει εις....τον Κύριο της. Επίσης δεν κάνω λόγο για τη μεταφυσικές πεποιθήσεις που μπορεί να έχουν οι δυό τους, το εαν είναι αδελφές ψυχές κτλ. Τα θέματα που έθεσα, εφόσον υπάρχει διαθήκη είναι α) το εαν έχει δικαίωμα ο Αφέντης να θέσει αιτήματα – να την αφήσει πχ σε κάποιον άλλον αφέντη κτλ (και σε σχέση με αυτό, τι λόγους θα είχε να κάνει κάτι τέτοιο) και β) το εαν έχει η σκλάβα την υποχρέωση να ακολουθήσει αυτές τις οδηγίες. Επίσης κάποια αρκετά πιο “τραβηγμένα” σενάρια, όπως το εαν θα μπορούσε να της ζητήσει να μην συνάψει καμία σχέση ξανά, να της ζητήσει να αυτοκτονήσει ή οτιδήποτε άλλο. Δεν κρίνω το εαν αυτά είναι όμορφα ή άσχημα, ούτε και με απασχολεί. Το ερώτημα που θέτω, εφόσον θεωρούμε πως η σκλάβα είναι ιδιοκτησία Εκείνου, αφορούν τα όρια, εαν υπάρχουν, των αιτημάτων που μπορέι να θέσει Εκείνος (και αυτό μπορούμε να το δούμε και σε ένα γενικότερο πλαίσιο).



    Συμφωνώ.
     
  12. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: H Διαθήκη του Μάστερ


    Κι αν εκείνος το επιθυμούσε;