Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η Ιστορία του...δονητή

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Art and Literature' που ξεκίνησε από το μέλος SM_Art_Lady, στις 20 Ιανουαρίου 2006.

  1. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Το να βρεις την λεπτομερή ιστορία της ανθρώπινης σεξουαλικότητας είναι πολύ δύσκολο.

    Το μόνο σίγουρο είναι πως τα ερωτικά "παιχνίδια" ηδονής ανακαλύφθηκαν πριν από χιλιάδες χρόνια...

    Αρχαία Ελλάδα

    Ο πρώτος δονητής έχει αρχαία Ελληνική καταγωγή όπου οι έμποροι πωλούσαν κάτι ονομαζόμενο "olisbos". Φτιαγμένο από πέτρα, δέρμα και σε μερικές περιπτώσεις ξύλο.
    Αγοραζόταν και χρησιμοποιούνταν αποκλειστικά από ελεύθερες γυναίκες στην αρχαία Ελλάδα αλλά τώρα χρησιμοποιείται και από τα δύο φύλα.

    Αργότερα...

    Όταν το εργαλείο ηδονής έφτασε στην Ιταλία...
    Οι Ιταλοί για να το κάνουν πιο απολαυστικό έβαζαν και λάδι ελιάς πάνω στο εργαλείο για να γλιστράει κάνοντας το έτσι πιο ευχάριστο στην χρήση αν και δεν ήταν τόσο εύχρηστο λόγω υλικών κατασκευής και σχήματος.
    Οι Ιταλοί το αποκαλούσαν "Diletto" από την λέξη Delight.

    Victorian Era

    Ήταν γύρω στα μέσα του 19ου αιώνα όταν ο κόσμος γνώρισε τον πρώτο λαστιχένιο δονητή. Ήταν πολύ πιο ευχάριστος και ήταν κάτι σαν ζωοδότης.

    Στην αρχαία Ελλάδα χρησιμοποιόταν για τις "υστερικές" γυναίκες της εποχής. Aπό την εποχή του Iπποκράτη ως τη δεκαετία του 1920, οι γιατροί ανακούφιζαν τα συμπτώματα των υστερικών γυναικών μαλάζοντας με το χέρι τα γεννητικά τους όργανα μέχρι να φθάσουν σε οργασμό και ο δονητής, αρχικά, εμφανίστηκε ως ένα ηλεκτρομαγνητικό ιατρικό όργανο που ανταποκρινόταν άμεσα σ' αυτού του είδους τη θεραπευτική αγωγή.

    O δονητής, που εφευρέθηκε στα τέλη της δεκαετίας του 1880, υιοθετήθηκε με ενθουσιασμό στις αρχές. Στις αρχές του 20ου αιώνα οι δονητές έκαναν την εμφάνιση τους και στον ερωτικό κινηματογράφο.

    Ο δονητής επίσης χρησιμοποιήθηκε και στον 2ο παγκόσμιο από τα στρατεύματα του Χίτλερ ως μέσο βασανιστηρίου για τους κρατούμενους...
    Μπορεί και να τους άρεσε.
    Ποιος ξέρει!!!
     
  2. black_pearl

    black_pearl Regular Member

    Αγαπητή μου SM_Art_Lady εμένα προσωπικά, η δονητές μου αρέσουν!! φυσικά μόνον με γυναίκες!!
     
  3. Maley

    Maley Contributor

    H αντιμετώπιση υστερικών γυναικων με μαλάξεις στα γεννητικά όργανα (κοινως δάχτυλο στον κόλπο) εφαρμόζεται -με επιτυχία- και σήμερα στα εξωτερικά ιατρεία. Χρειαζεται ομως εμπειρία για να διακρίνεις την υστερικη γυναικα-συνηθως 18χρονα και 20χρονα κορίτσια. Personal experiece.
     
  4. Maley

    Maley Contributor

    ή και πιεση στις ωοθήκες χαμηλα κοντα στο εφηβαιο. (συγγνωμη που το ξεχασα)
     
  5. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Σε ποια εξωτερικά Ιατρεια Κυριε Maley? Απ'όσο γνωρίζω ηρεμιστική ένεση κάνουν.
     
  6. Maley

    Maley Contributor

    ...των Νοσοκομειων carissa [L-T], των Νοσοκμείων, βεβαιως , βεβαιως
     
  7. Astarty

    Astarty Contributor

    RE: RE: Η Ιστορία του...δονητή

    Maley ένα-ένα μας τα βγάζεις αγαπητέ μου τα καλά!
    Τι εξαίρετος τρόπος να κατευνάσεις την υστερία!
    Χάινριχ τ' ακούς;

    Αστάρτη
     
  8. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    RE: RE: Η Ιστορία του...δονητή

    rolfo XMM και πάλι ΧΜΜ...

    Μην κρίνεις το black humor μου...
     
  9. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    rolfo Βλέπω ότι φλερτάρεις ασύστολα με τις λουρίδες του μαστιγίου μου.
     
  10. black_pearl

    black_pearl Regular Member

    RE: RE: Η Ιστορία του...δονητή


    Εχει δίκιο ο rolfo!! Aγαπητή, Κυρία SM_Art_Lady!!! Αλλά χρειάζεται και το Black humor!!
     
  11. Photographer

    Photographer Regular Member

    Φλερτάρεις ασύστολα με τις λουρίδες του μαστίγιου μου...   απίστευτη ατάκα!

    Πάντως SM Art lady δεν υπάρχει περίπτωση ο δονητής να έχει ανακαλυφθεί στην Αρχαία Ελλάδα γιατί πολύ απλά ούτε ηλεκτρισμός υπήρχε αλλά ούτε και κουρδιστοί μηχανισμοί με ελατήρια.
    Αυτό που εννοείς είναι απλά κάποιας μορφής ομοίωμα πέους ή υποκατάστατο, χωρίς κάποιας μορφής δόνηση, (υπάρχει σημαντική διαφορά).
     
  12. zinnia

    zinnia Contributor

    RE: Η Ιστορία του...Δονητή

    ................................................

    Ουδεν σχολιον .