Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η Μάσκα

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος SadalMelik, στις 15 Μαϊου 2008.

  1. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Μια συνηθισμένη πρακτική στο BDSM είναι η χρησιμοποίηση της μάσκας. Η ιδέα μου ήρθε παρατηρώντας πόσο συχνή είναι η χρήση της σε διάφορες εκδηλώσεις και φωτογραφίες που έχουν να κάνουν με την σεξουαλική μας ζωή.

    Πάντα ο άνθρωπος είχε μια βαθιά επιθυμία να μεταμφιεστεί. Να αφήσει στην άκρη την δική του μάσκα και να φορέσει κάποια άλλη. Μέσα από αυτή τη διαδικασία προσπαθεί να γίνει κάποιο άλλο φυσικό πρόσωπο. Ουσιαστικά να βγει από τον εαυτό του και να μπει σε κάποιο άλλο εαυτό μιμούμενος τις ιδιότητες αυτού του φανταστικού εαυτού.

    Σε όλους τους πολιτισμούς η μεγαλύτερη γιορτή τόσο της μάσκας όσο και γενικότερα των μεταμφιέσεων ήταν το καρναβάλι. Σαν σκοπό του είχε την απελευθέρωση της σεξουαλικότητας τόσο σε κίνηση και λόγο όσο και σε πράξη προτού το «τυποποιημένο» καρναβάλι το αποστειρώσει .

    Η συνειδητή αντίληψη που έχουμε για τον εαυτό μας είναι μια μάσκα ως προς τον φυσικό μας κόσμο. Όταν αποφασίζω να μεταμφιεστώ η απόλαυση ξεκινάει από την στιγμή που αρνούμαι τον εαυτό μου.
    Ποιά είναι η σημασία της μέσα στην ερωτική μας ζωή και ποία στις BDSM εκδηλώσεις;

     
  2. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Η Μάσκα

    Ποιά είναι η σημασία της μέσα στην ερωτική μας ζωή και ποία στις BDSM εκδηλώσεις;

    πολυ καλο νημα Σανταλ.
     
  3. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Μασκες συνηθιζω να φοραω μονο τις αποκριες.
    Οταν λειτουργω ερωτικα και συμβει να στηθει σκηνικο,προτιμω να υποδυομαι γυμνος.
    (Ειναι κι'αυτη η αλλεργια μου...)
     
  4. zinnia

    zinnia Contributor

    μπορεις ομως να φορας "μασκα" χωρίς να φαινεται   Υποδυόμενος ρόλους. Μερικοί μάλιστα μπαινουν τόσο στο πετσί του ρόλου που η μάσκα ειναι τελείως περιττή. Αντι να κυριευσουν αυτοί το ρολο, δηλ την ωρα εκεινη να ειναι συνειδητο το τι κανουν και τους λογους που το κάνουν, ο ρόλος τους κυριεύει κάνοντας τους να χάνουν τον πραγματικό τους εαυτο.. Μεγαλη παγιδα αυτο.
     
  5. leopoldos

    leopoldos Regular Member

    Έχω την αίσθηση ότι η μάσκα στα Bdsm παιχνίδια έχει να κάνει με την εκμηδένιση του προσπώπου. Ο σκλάβος δεν έχει πρόσωπο, και προσωπικότητα. Εκμηδενίζεται.
     
  6. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Μόνο που αυτή τη "μάσκα" δε χρειάζεται να τη βγάλεις. Κάποια στιγμή, αργά ή γρήγορα, πέφτει από μόνη της. Και τότε έρχεσαι αντιμέτωπος με τον πραγματικό σου εαυτό. Και το χειρότερο, πολλοί δεν είναι σε θέση να το αντέξουν.
     
  7. Elysium

    Elysium Contributor

    Κάποια Κυρίαρχη που είχα γνωρίσει, μου είχε αναφέρει πως χρησιμοποιεί τις μάσκες στα sessions όταν επιθυμεί να ξεχάσει την προσωπικότητα και τον άνθρωπο που βρίσκεται απέναντί της και να επικεντρωθεί στην ηδονή.

    Strange...
     
  8. Atroce_Libertina

    Atroce_Libertina Regular Member

    Τι να πεί κι ο Zoro που τη φορούσε και εκτός ερωτικής ζωής και εκτός bdsm εκδηλώσεων..
     
  9. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Η Μάσκα

    Υπάρχουν μάσκες που αποκρύβουν και τα μάτια.Ποιες εννοείς ακριβώς;
     
  10. Uomo della infamia.

    Uomo della infamia. New Member

    Η μάσκα αντιπροσωπεύει την εκπροσώπιση του εαυτού μας έναντι στον άνθρωπο που από την αρχή φοβηθήκαμε να αποκαλύψουμε την αλήθεια. Όταν για παράδειγμα, και προκειμένου να μπορέσεις να προσελκύσεις το αντικείμενο του πόθου σου, υποδύεσαι το πιθανό (κατά την αφθαίρετη εκτίμησή σου) και το προβλέψιμο, καταπιέζεις την επιθυμία σου και κατ΄επέκταση την προσωπικότητά σου. Τότε είναι βέβαιο ότι θα χρειαστείς τη μάσκα προκειμένου να εκτονώσεις τον εαυτό σου.
    Η μάσκα δεν κρύβει απαραίτητα την ψυχή, μπορεί να είναι ο καθρέπτης της.
     
  11. latexduck

    latexduck Contributor

    Αχχχ και ήθελα να ανοίξω και εγώ ένα παρόμοιο θέμα, βασικά με μια φίλη μου ψυχολόγο που μιλάω, μου έχει πει ότι φορώντας μια μάσκα απελευθερώνεσαι από τις ανασφάλειες σου και λειτουργείς - εκφράζεσαι καλύτερα. Εγώ προσωπικά λατρεύω τις μάσκες, δεν έχω αγοράσει ακόμα κάποια σαν sex toy αλλά έχω δοκιμάσει πολλές φορές και αισθανόμουν σαν μαριονέτα στα χέρια Της, μου άρεσε πολύ, ήταν κάτι θεατρικό και πολύ όμορφο να το βλέπεις σαν τρίτος.

     
     
  12. llazouli

    llazouli Contributor

    Ο Γιάννης Τσαρούχης το 1977, σε επιστολή του στον Διονύση Φωτόπουλο : «Aποφεύγω τον εαυτό μου για να τον ξαναβρώ, τον καλύπτω για να αποκαλυφθεί. Κάτι τέτοιο πρέπει να είναι η μάσκα».

    ''Η μάσκα κρύβει και αποκαλύπτει ταυτόχρονα. Είναι αυτός ο διττός χαρακτήρας της που την κάνει ένα μέσο απελευθέρωσης. Ο Ανθρωπολόγος Carl Einstein όρισε τη μάσκα ως «ακίνητη έκσταση». Ο Jean Laude βλέπει την ίδια λειτουργία στη μάσκα αφού την ορίζει ως το μέσο που έχει ως σκοπό την έκσταση.
    Η μάσκα κινητοποιεί. Eπιτρέπει να εμφανίζονται στον άνθρωπο πολλαπλές προσωπικότητες, καινούριες πάντα πτυχές του αληθινού μας Εγώ, που ανασύρονται με αυτή την αφορμή. Το άτομο δεν χάνει την ατομικότητά του. Διατηρεί το σώμα του ενώ η μάσκα αποτελεί το κίνητρο για την δραματοποίηση έως εάν το άτομο ήταν η μάσκα. Πρόκειται καταρχήν για μία θεραπευτική πράξη. Το παίζω σαν κάποιος άλλος μου παρέχει μία ασφαλή απόσταση από το Εγώ, δίνει τη δυνατότητα του πειραματισμού και της πρόβας μέσα στα ασφαλή όρια της κοινωνικής περίστασης.
    Η μάσκα έχει μια μαγική δύναμη. Προφυλάσσει αυτόν που τη φοράει. Αυτό συμβαίνει γιατί η μάσκα είναι πρωτίστως ένα καμουφλάζ. Ο πρώτος ρόλος της είναι η απόκρυψη. Η ελευθερία που συνοδεύει αυτήν την κατάσταση έγκειται στη ρήξη της λογοκρισίας. Το ασυνείδητο υλικό, ακόμη κι αν είναι χθόνιο, μπορεί να εμφανιστεί χωρίς να είναι καταστροφικό, εφόσον αυτό συμβαίνει μέσα σε ένα καθορισμένο κοινωνικό πλαίσιο, με τελετουργικό χαρακτήρα. Το άτομο φορώντας τη μάσκα λέει ό,τι θέλει, είναι αυτό και ταυτόχρονα άλλος.''

    πηγή: http://drama-mediation.blogspot.com/2006/01/h.html

    Φορώντας μάσκες, τολμούμε περισσότερο να εκφράσουμε αλήθειες, ενδόμυχες ερωτικές επιθυμίες, οι οποίες δεν βρίσκουν διεξόδους με κοινωνικά αποδεκτούς τρόπους. Υπάρχουν όμως και οι άυλες μάσκες, τις οποίες υιοθετούμε σε κάθε στιγμή της ζωής μας, γιατί μας εξυπηρετούν, επιβεβαιώνοντας τους ρόλους της επιλογής μας, γιατί μας είναι δύσκολο να αποκαλύψουμε τις πραγματικές προθέσεις μας, για να προσαρμοστούμε σε ένα πλαίσιο που απαιτεί την ομοιομορφία, την χαλιναγώγηση, την ισοπέδωση κάθε προσωπικής ιδιατερότητας.

    Κάτω από πόσους τόνους τσιμέντου και λάσπης βρίσκεται θαμμένο το πραγματικό μας προσωπείο;

    ''Φανέρωσέ μου τη μάσκα που κρύβεις, κάτω απ' τη μάσκα που φοράς...''