Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η ΣΩΣΤΗ ΚΥΡΙΑΡΧΗ

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος vanillaki, στις 7 Φεβρουαρίου 2019.

  1. vanillaki

    vanillaki Regular Member

    Με ενδιαφέρει να ρωτήσω τη γνώμη σας για το τί χαρακτηριστικά διαθέτει η σωστή Κυρίαρχη.

    Θα ήθελα να το αναπτύξετε όσο θέλετε και να μπείτε σε λεπτομέρειες.

    Πώς επιβάλλεται στο σκλάβο της, πότε χρησιμοποιεί την τιμωρία και πότε ακολουθεί η επιβράβευση.

    Μπορεί να ναι τόσο απλό όπως ακούγεται; ή τελικά είναι πιο σύνθετο και εμβαθύνει στην ψυχολογία του άλλου;

    Ευχαριστώ!
     
  2. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Ότι αφορά σε σχέσεις ανθρώπων δεν είναι διόλου απλο.
    Είναι πολυσύνθετο εξ ορισμου.
    Υπάρχουν άπειρα άρθρα που μπορείς να βρεις και να διαβασεις.
    Ούτε μπορεί κανείς να σου δώσει μια πλήρη εικόνα από εδώ μεσα. Ψήγματα της εικόνας θα σου δώσει κ έγκειται σε εσένα να βγαλεις ακρη.

    Η καλή αφεντρα μένει συνήθως δίπλα μας.
    Αποδέχεται την κυριαρχικοτητα της και τη δείχνει προς τα εξω. Έτσι στέλνει τα σωστά μυνήματα στους γύρω της.
     
    Last edited: 7 Φεβρουαρίου 2019
  3. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Δεδομένου ότι δεν διαχωρίζω την κυριαρχία σε φύλα, θα απαντήσω συνοπτικά:

    Το Κ άτομο πρέπει να το χαρακτηρίζει η ικανότητα και η θέληση να αναλάβει τον (λιγότερο ή περισσότερο) έλεγχο που συνειδητά κάποιος άλλος συναινεί στο να του παραδώσει.
    Όσον αφορά το πως θα το χειριστεί το Κ άτομο, είναι αποκλειστικά δικό του θέμα, καθόσον αναλαμβάνει την ευθύνη για αυτή τη σχέση.

    Προσωπική πάντα άποψη, ᾽᾽σωστός/ή᾽᾽ Κ δεν υπάρχει. Δεν υπάρχουν πρότυπα (μοντέλα) κυριαρχίας τα οποία εφαρμόζει κάποιος και πετυχαίνουν. Και αν υπάρχουν, δεν τυγχάνουν εφαρμογής σε όλους, δεδομένης της μοναδικότητας του καθενός ανθρώπου.

    Σαφώς και το να είναι έμπειρο το Κ άτομο είναι κάτι θεμιτό, πλην όμως δεν είναι και απαραίτητο χαρακτηριστικό (κανείς δεν γεννήθηκε Κ, όλοι κάπως ξεκίνησαν).
    Το να διαθέτει όμως κάποια εμπειρία διάγνωσης και χειρισμού καταστάσεων, θα κάνει τη δική του ζωή πιο εύκολη.
    Κυρίως για να μπορεί να θέτει βραχυπρόθεσμους ή μακροπρόθεσμους στόχους για το που να οδηγήσει το υ του.

    Από κει και πέρα, δεν υπάρχει κανόνας πόσο συχνά επιβάλλονται τιμωρίες ή δίνονται επιβραβεύσεις. Αυτά αποτελούν αμφότερα εργαλεία στα χέρια του Κ για να μπορεί να
    προλαμβάνει (στην καλύτερη των περιπτώσεων) ή να διορθώνει συμπεριφορές και καταστάσεις.
     
  4. Persephone_red

    Persephone_red Dark ambient

    Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. πολύ ολοκληρωμένη απάντηση.
     
  5. espimain

    espimain Contributor

    Η σωστή Κυρίαρχη κάνει αυτό που της αρέσει, την διεγείρει και την ικανοποιεί.
    Δεν έχει ανάγκη να μάθει τρόπους κυριαρχικής συμπεριφοράς.
    Βασικός παράγοντας είναι να μην μην μιμείται καμία συμπεριφορά από αυτές που ακούγεται ότι έχουν άνδρες Κυρίαρχοι.
    Όποια μιμείται ανδρικές ή και γυναικείες συμπεριφορές, είναι κακέκτυπο Κυρίαρχης οπότε δεν είναι "σωστή".
    Το κύριο χαρακτηριστικό της "σωστής Κυρίαρχης" είναι "να είναι ο εαυτός της".
     
  6. Persephone_red

    Persephone_red Dark ambient

    Μέσα σε λογικα πλαίσια, με σεβασμο και αυστηρη τήρηση των κανόνων ασφαλείας. Προσέχουμε για να έχουμε.
     
  7. espimain

    espimain Contributor

    Σωστά @Persephone_red
    Αν δεν λειτουργεί "Μέσα σε λογικα πλαίσια, με σεβασμο και αυστηρη τήρηση των κανόνων ασφαλείας", δεν είναι "σωστή Κυρίαρχη".
     
  8. Donna Mia

    Donna Mia New Member

    Βρε παιδιά... Ανατρέξτε στις συμβουλές της Mistress Scarlet και θα τα βρείτε όλα  
     
    Last edited: 7 Φεβρουαρίου 2019
  9. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.


    Λοιπον.

    Ειναι ενας Μηχανικος που εμεινε ανεργος. Τι να κανει, το σκεφτεται, "θα ανοιξω μια κλινικη. Ταμπελα : ειμαι Μηχανικος, γιατρευω ΚΑΘΕ ασθενεια με 50€. Εαν δεν τα καταφερω. παιρνετε αποζημιωση 100€"
    το βλεπει ενας Γιατρος που περναγε απο κει, σκεφτηκε, χοχοχοχο θα του το παρω το 100αρικο.

    Μπαινει ο Γιατρος, που κανει τον αρρωστο, στον Μηχανικο που κανει τον Γιατρο. "ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ, ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΗ ΓΕΥΣΗ ΜΟΥ". Χμμμμ ο Μηχανικος που κανει τον Γιατρο. Αδερφη, το φαρμακο νουμερο 23, 3 σταγονες στο στομα.
    Το βαζει η νοσοκομα, ΜΠΛΙΑΧΧΧ λεει ο Γιατρος που κανει τον ασθενη, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ !!!! Θαυμασια του κανει ο Μηχανικος, συγχαρητηρια, ξαναβρηκατε τη γευση σας, τα 50€ παρακαλω.

    Τσαντιλα ο Γιατρος, τα δινει, φευγει. Μετα απο 3 μερες ξαναπαει, για να παρει το κατοσταρικο. ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ, στον Μηχανικο που κανει τον Γιατρο, ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΗ ΜΝΗΜΗ ΜΟΥ. Χμμμ ο Μηχανικος. Αδερφη, το φαρμακο νουμερο 23, 3 σταγονες ! ΜΑ , ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ του κανει ο Γιατρος που κανει τον ασθενη. Ωωω συγχαρητηρια, ξαναβρηκατε τη μνημη σας, του λεει ο Μηχανικος, τα 50 € παρακαλω.

    Τσαντιλα ο Γιατρος, τα δινει, φευγει. Τσαντιλα, μπινελικια, θα του τα παρω πισω του αλητη, ξανα μετα απο 3 μερες παει. ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ, στον Μηχανικο, ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΟΡΑΣΗ ΜΟΥ ΔΕ ΒΛΕΠΩ. Χμμμ ο Μηχανικος, τον κοιταζει απο δω, τον κοιταζει απο κει, του λεει, λυπαμαι. Αυτη τη φορα δεν ειμαι σιγουρος οτι μπορω να κανω κατι, οριστε τα 100€ σας και πηγαινετε στο καλο. Την ωρα που παει ο Γιατρος που κανει τον ασθενη να παρει αυτο που του δινει ο Μηχανικος, φωναζει. ΜΑΑΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ 20ΑΡΙΚΟ !!!! Ωωωω συγχαρητηρια, θεραπευτηκατε, ξαναβρηκατε την οραση σας. Τα 50 € παρακαλω.


    Κατι μου λεει λοιπον, οτι η Μις Σκαρλετ ειναι Μηχανικος και εχει βρει τον τροπο να σας θεραπευει "δωρεαν" με 50€ οσο κανετε τα μαθηματα δι αλληλογραφιας.
     
  10. dimfetishman

    dimfetishman Ζεις μονάχα μια φορά. Ενίοτε και καμία. Contributor

    "Εγχειρίδια" και δημοσιεύσεις θα βρεις ουκ ολίγα. Διάβασε με ανάλαφρη διάθεση όσα εσύ κρίνεις και το κυριότσρο άσε τον εαυτό σου ελεύθερο, εκφράσου όπως σε ευχαριστεί και φυσικά πειραματίσου και δοκίμασε με τον καλό σου.

    Είναι βέβαιο ότι πολλά θα σε ξαφνιάσουν. Κάποια θα σε απογοητεύσουν και κάποια πάλι θα σε γοητεύσουν και θα σε εκπλήξουν ευχάριστα.

    Σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι καλή διάθεση και όμορφες, "πικάντικες" καταστάσεις.
     
  11. Donna Mia

    Donna Mia New Member

    Αν έχεις κυριαρχική φύση το ξέρεις, το νιώθεις. Είσαι αυτό γιατί δε μπορείς να είσαι κάτι άλλο και δεν χρειάζεσαι manual για την σωστή λειτουργία. Και σ' όποιον αρέσει. Τέλος
     
  12. dark-light

    dark-light Regular Member

    ποια ειναι αυτη?