Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η αβάσταχτη ελαφρότητα... του ότι δηλώσεις είσαι...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος KASEFI, στις 2 Αυγούστου 2018.

  1. KASEFI

    KASEFI New Member

    Θα εστιάσω στο ιδιαίτερης σύνεσης και προσοχής...
    Και εδώ θα συμπληρώσω αγαπητή @vussinada ότι η συναισθηματική ωριμότητα δεν υπάρχει σε αυτές τις ηλικίες.... όπως και αν το δούμε...
     
  2. mad_hatter

    mad_hatter You can always take more than nothing

    Ειμαστε οι επιλογές μας. Απο κει και περα η μαθαινουμε και συνεχιζουμε η κουτουλαμε στον ιδιο τοιχο.
    Η ηλικια η ωριμοτητα και η δηλωση ενος στατους μπορουν να απεχουν ετη φωτος μεταξυ τους.
    Και αλλο να πω πως με εκφραζει ενα στατους και θελω να μαθω πως να το υποστηριξω και αλλο να λεω πως ειμαι φτασμενος και ξερω. Αν ξερει και μπορει να το στηρίξει μπραβο του.
    Καλως η κακως δεν μπορούμε να περιορισουμε κανεναν και τιποτα στο διαδίκτυο. Μπορουμε απλα να προσεχουμε τον εαυτο μας και ποιους εμπιστευομαστε.
     
  3. prodigal sub

    prodigal sub ΠαΝούργα Premium Member

    Καλά που το είπες γιατί είχα αμφιβολίες!  

    Το θέμα δεν αφορά μόνο τους μάστερς, είναι γενικό, παντού και στα πάντα γύρω μας.

    Με τον καιρό μαθαίνεις να ξεχωρίζεις τη φύρα από το στάρι.
    Ο καθένας είναι υπεύθυνος των πράξεων και των επιλογών του. Τα υπόλοιπα είναι μόνο λόγια, αφορισμοί και υποδείξεις.
     
  4. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Δε με βρίσκει σύμφωνη...θεωρώ ότι η συναισθηματική ωριμότητα έχει να κάνει με την επεξεργασία των καταστάσεων γύρω του καθώς και του εαυτού του.
     
  5. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Από την αρχή της σεξουαλικής μου ζωής ως Κ συσχετιζόμουν, δεν κατέχω από ανεμοδούρες  
     
  6. tithon

    tithon Contributor

    ποιά είναι η δυσκολία, για ένα άνθρωπο στα 21 χρόνια του, να έχει διαπιστώσει πώς αντιλαμβάνεται τον ρόλο του στη συσχέτιση;
    ποιό είναι το αφύσικο;
     
  7. skia

    skia Contributor

    Αφυσικο δεν ειναι. Στα 21 δεν εχει εμπειρια ομως. Καλο ειναι να ξεκινα καποιος απο χαμηλα για να φτασει στα ψηλα. Αυτος ειναι γενικος κανονας, οχι bdsmικος.
     
  8. tithon

    tithon Contributor

    δεν είναι στρατιωτικοί βαθμοί οι ρόλοι, δεν έχουν ψηλά και χαμηλά. εμπειρία και εξέλιξη υπάρχει εντός της αντίληψης του ρόλου. ξεχωριστά για τον καθένα, όχι σε γραμμική συνάρτηση με την ηλικία.
     
  9. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Συναισθηματική ωριμότητα μπορεί να μην παίζει και σε (πολύ) μεγαλύτερες ηλικίες.
    Αυτό που είναι σπάνιο στα μικρότερα άτομα είναι η υπευθυνότητα και η συνέπεια .. δλδ στα πλέον βασικά χαρακτηριστικά που (κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να) έχει ένα κυριαρχικό άτομο ..
     
  10. dark_princess

    dark_princess Regular Member

    ποιος το οριζει αυτο; εγω στα 21 μου ειχα ηδη εμπειρια ως υποτακτικη! μπορει να εχεις εμπειρια απο τα 15 ή απο τα 16 ακομα και απο τα 18. Η ωριμοτητα του ατομου δεν εχει να κανει με την ηλικια αλλα με τις εμπειριες. Γιατι ενας αντρας 21 ετων με 3ετη (σας βαζω μονο την ενηλικη) εμπειρια στο χωρο να ειναι χειροτερος απο εναν 50 χρονων με την ιδια εμπειρια;
     
  11. skia

    skia Contributor

    Καταρχας δε μιλησα καπου για στρατο. Οταν γινεται quote σε επιλεγμενες προτασεις ο αναγνωστης δεν εχει πληρη εικονα. Εν δευτεροις δε μπορει να συγκριθει σε εμπειρια ενας εφηβος ουσιαστικα με εναν πιο μεγαλυτερο. Διευκρινιζω οτι μιλω για νορμαλ καταστασεις. Δε μπορει καποιος στα 18 που θελει να γινει γιατρος να πει οτι ειναι κι ολας ακομη. Αποψη μου.
     
  12. Galatée

    Galatée Regular Member

    Και στο σεξ ένας 'έφηβος/η' δεν είναι καλύτερος/η από έναν μεγαλύτερο/η αλλά μπορεί να κάνει, να απολαμβάνει, να μαθαίνει και να εξελίσσεται.

    Επιπλέον για πολλούς /ες η επιθυμία για κυριαρχία ή η υποταγή, ο σαδισμός ή ο μαζοχισμός και τα φετίχ είναι στοιχεία που εμφανίζονται από πολύ νωρίς, συχνά ούτε καν ως καυλα αλλά ως ανάγκη.