Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η αβάσταχτη ελαφρότητα... του ότι δηλώσεις είσαι...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος KASEFI, στις 2 Αυγούστου 2018.

  1. skia

    skia Contributor

    Μιλω για συνειδητοτητα καθαρα. Αν στα 15 εχω την πρωτη μου εμπειρια στο μαστιγωμα , θεωρουμαι και σκλαβα;;;;; Αν ναι, παω πασο, μαλλον ειχα λαθος δασκαλους.
     
  2. tithon

    tithon Contributor

    γράψατε για ψηλά και χαμηλά, αντί για ρόλους.
    οι αναγνώστες μπορούν να διαβάζουν, δεν χρειάζεται να τους υποτιμάμε εξ αρχής.

    η εξέλιξη και η σύγκριση της «εμπειρίας», της ωρίμανσης ή της επάρκειας γίνεται εντός του ρόλου. πράγματι ενας εξηντάρης έχει περισσότερη εμπειρία απο έναν δεκαοχτάρη, κατά κανόνα. δεν έχει, υποχρεωτικά, πλουσιότερη ή βαθύτερα κατανοημένη.
    η αμφισβήτηση στο νήμα αφορά την ίδια την δυνατότητα του εικοσιδυάχρονου να έχει κατανοήσει ρόλο λόγω ολιγόχρονης εμπειρίας. δεν αφορά στην ωρίμανση εντός του ρόλου. ενας εικοσιδυάχρονος, στα λίγα χρόνια που είχε στη διάθεσή του, μπορεί κάλλιστα να διαπίστωσε τον ρόλο του, και σε κάποιον βαθμό να τον εξέλιξε. ή μπορεί και να μην τον εξέλιξε στο ελάχιστο, όπως κι ένας σαραντάχρονος ή εξηντάχρονος.
     
  3. Galatée

    Galatée Regular Member

    Όχι αλλά για να θεωρηθεις σκλαβα σίγουρα δεν παίζει ρόλο (μόνο) η ηλικία.
     
  4. tithon

    tithon Contributor

    και κυρίως όχι το μαστίγωμα.
     
  5. rea..

    rea.. Contributor

    Στα 21 μου ήξερα τα πάντα καλύτερα από όλους και είχα πάντα δίκιο. Σε αυτές τις ηλικίες είναι φυσιολογική λίγη αλαζονεία και δικαιολογείται. Υπάρχει ορμή και πάθος στις επιλογές μας. Η λογική και η πείρα έρχεται αργότερα, με λίγες "φάπες" συνήθως που μας προσγειώνουν στην πραγματικότητα.
     
  6. Sub Tolias

    Sub Tolias Regular Member

    Εγώ θα αναφέρω ένα άλλο περιστατικό/γεγονός...
    Γνωρίζω κοπέλα , ηλικίας 22 χρονων, οι γονείς της οποίας ζουν το bdsm σε καθημερινή βάση (switch και οι δύο για όσους έχουν απορία)...
    Της άρεσε (και τις αρέσουν) οι επιρροές που είχε από τους γονείς της, μεγαλοντας εξ αρχής σε ένα, να το πω έτσι , bdsmικο περιβάλλον...
    Παρά το νεαρό της ηλικίας της, η συγκεκριμένη κοπέλα έχει σαφώς πολύ περισσότερες εμπειρίες από κόσμο μεγαλύτερης ηλικίας....
    Θα συμφωνήσω ,επομένως και εγώ με όσους/όσες προανέφεραν ότι ηλικία και εμπειρία δεν είναι απαραίτητο να συμβαδίζουν....
    Η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή...και ξεχωριστή θα πρέπει να είναι και η αντιμετώπιση της...
     
  7. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Σίγουρα "ακούει" το μέσα του...
    Το πώς λειτουργεί με αυτά τα "ακούσματά" του συνιστά το μέτρο του...
    Αποτυπώνεται από και στο "ακροατήριο" του...
    Σε κάθε περίπτωση δέκα κουβέντες δρόμος είναι... ούτε καν "ένα τσιγάρο δρόμος".

    Τα παιδιά-θαύματα δεν σπανίζουν απλώς...
     
  8. KASEFI

    KASEFI New Member

    Μιλάς όμως για μια συγκεκριμένη περίπτωση... που η κοπέλα αυτή, ενδεχομένως, να έχει , όπως λες και συ, περισσότερες εμπειρίες από άτομα που ασχολούνται χρόνια...
    Άσε που αφού οι γονείς της είναι ενεργοί στον χώρο, έχουν κατά 99%, για μένα, επηρρεασει και ωριμάσει τον τροπο σκέψης της... πέρα από τα 22 χρόνια της...
    Η ένστασή μου από την αρχή είναι στο ότι... στα 21 χρόνια του κάποιος πρέπει να αντιμετωπίζει με φειδώ και μετριοφροσύνη, την δήλωση του “έμπειρος master” ...
     
  9. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Απορία: τον ρώτησες τι εννοεί λέγοντας "έμπειρος Μάστερ";

     
  10. KASEFI

    KASEFI New Member

    Καλώς ή κακώς, δεν μπήκα σε διάλογο...
    Ίσως και να ήταν χρήσιμο... θα έλυνε πολλές απορίες...
     
  11. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Περισσότερες ενδεχομένως κι από το νήμα, αλλά μόνο να μαντεψω μπορώ.

    Εγώ πάλι δεν παίρνω πράγματα at face value εάν δεν συζητησω με τον άλλον. Το τι λέει και γιατί το λέει ο καθένας το καθετι σε ένα ανώνυμο φόρουμ ... Τρεχαγυρευοπουλοι.
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Να ήταν το πρόβλημα ο 21χρονος που δηλώνει έμπειρος μάστερ...

    Οι δηλώσεις είναι δωρεάν.

    Από εκεί και πέρα εδώ υποτίθεται ότι συχνάζουν ενήλικες που γνωρίζουν τι πράττουν οπότε όπως στρώνει κανείς κοιμάται.