Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η δε γυνή να ξέρει τι θέλει

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος camera_obscura, στις 3 Ιουλίου 2010.

  1. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Συγκλίνω προς την παραπάνω προσέγγιση όμως θα μπορούσε να έχει και διαφορετική εξέλιξη:
    «ξέρεις τι θέλεις, έτσι δεν είπαμε;
    Λοιπόν δεν πιστεύω να μη θέλεις να δούμε καπάκι τους ημιτελικούς του Μουντιάλ, ε μωρό μου;»
    με την ελπίδα να ψαρώσει η άλλη....
    ...και η άλλη ψαρώνει απαντώντας: "φυσικά και θέλω μωρό μου,
    (όπως επίσης θέλω και μετά το τέλος των ημιτελικών να κάνουμε sex).

    Σε αυτήν την περιπτωση λοιπόν που ξέρει τι θέλει και το παίρνει,
    αλλά το παίρνει έχοντας δώσει χώρο και στα θέλω του άλλου,
    θεωρείται ότι ξέρει τι θέλει ή παρεκλίνει από αυτο?
     
  2. devine_sub

    devine_sub Contributor

    Απάντηση: Re: Η δε γυνή να ξέρει τι θέλει

    Για να το έχουμε/έχουν ακούσει όλες ως απάντηση, πρέπει να έχει τεθεί από όλες η ερώτηση.   Δεν ισχύει απαραίτητα.

    Ούτε και δίνουν όλοι οι άντρες αυτή την απάντηση, πάντα. Ο βαθμός ειλικρίνειας εξαρτάται (όπως, πολύ σωστά, ήδη αναφέρατε) από το ποιοι είναι οι συνομιλητές.

    Συμφωνώ απόλυτα ότι παίζει κι αυτό, όταν η απάντηση δίνεται κατ'ιδίαν στη γυναίκα έθεσε το ερώτημα.

    Και τώρα, προσπαθήστε να φανταστείτε υπό ποιες συνθήκες μια γυναίκα, ρωτά έναν άντρα "τι θέλει" και τι περιμένει να ακούσει.  
    Και μόνο η διατύπωση του ερωτήματος, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων σημαίνει περίπου "κάποια σαν εμένα δεν θέλεις; Παραδέξου το!" ...
     
  3. Nesaea

    Nesaea Guest

    Απάντηση: Η δε γυνή να ξέρει τι θέλει

    Δεν μπορω να πω πως το εχω ακουσει παρα κανα δυο φορες αυτο το "ψαχνω μια γυναικα που να ξερει τι θελει"...Ο λογος μαλλον διοτι οι συναναστροφες μου με το αλλο φυλο μεχρι πολυ προσφατα ειχαν αρκετη νοημοσυνη και αρκετη αυτογνωσια η οποια τους απετρεπε απο το να κανουν τετοιου ειδους ερωτησεις. Να εξηγησω. Εχω την εντυπωση πως καποιοι δεν το ελεγαν γιατι δεν ηξεραν και οι ιδιοι τι ηθελαν οποτε δεν ειχαν απαιτηση να ξερει η αλλη. Ηταν ειλικρινεις με τον εαυτο τους. Καποιοι απο αυτους φανταζομαι δεν εμβαθυναν τοσο πολυ ουτε περιοριζαν τις επιλογες μονο σε γυναικες που "ηξεραν τι θελουν". Καποιοι ισως γνωριζαν ποσο ευκολα αλλαζουν τα θελω μας. Εξαλλου τι σημασια εχει τι θελει καποιος αφου συνηθως δε το ξερει μεχρι να το βρει; Οι ντοπιοι φανταζομαι το λενε γιατι μαλλον θελουν ν'αποποιηθουν τις ευθυνες τους για καποιες λαθος επιλογες που εκαναν στο παρελθον. Οταν ακουω απο καποιον τη φραση "ξερω πολυ καλα τι θελω" κραταω μικρο καλαθι, γιατι ας μην γελιομαστε...τα λογια ειναι λογια.
    Δεν με ενδιαφερει τι ηθελε καποιος πριν με γνωρισει, αλλα τι θελει τωρα που με γνωρισε η ειναι μαζι μου.
     
    Last edited by a moderator: 5 Ιουλίου 2010
  4. camera_obscura

    camera_obscura Regular Member

    Ναι...

    Λοιπόν, αρχικά να μιλήσω για το πλαίσιο. Βεβαίως ισχύει η επισήμανση ότι κάθε τι που λέγεται νοείται διαφορετικά και έχει άλλη βαρύτητα ανάλογα με το πλαίσιο στο οποίο εκφέρεται. Θεώρησα όμως ότι η αρχική διατύπωση του ερωτήματός μου, καίτι λακωνική, ήταν δηλωτική του πλαισίου. Δεν αναφερόμουν σε πρόσωπο με πρόσωπο επικοινωνία, πόσο δε μάλλον μεταξύ υποψηφίων εραστών, ούτε βέβαια σε κους-κους μεταξύ ανδρών, αλλά σε απρόσωπα κοινωνικά πλαίσια μέσα στα οποία τίθενται συνήθως τέτοιες ερωτήσεις ("τι ζητάτε από τις γυναίκες;" / "ποιες γυναίκες σας αρέσουν;"). Αν ξεφυλλίσετε ιστοσελίδες που φιλοξενούν προφίλ χρηστών ή «έρευνες» γυναικείων περιοδικών, θα συναντήσετε αυτήν την απάντηση με μεγάλη συχνότητα.

    Είναι αξιοσημείωτη η ένταση με την οποία αρκετοί από τους γράφοντες προσπαθούν να καταδείξουν το πόσο αυταπόδεικτη είναι η «μετάφραση» της έκφρασης «θέλω να ξέρει τι θέλει». Είναι σα να λέτε: «είναι σα να θες να σου εξηγήσουμε τι σημαίνει η έκφραση ‘θες να την κουνήσουμε την αχλαδιά, θες να το πάμε το γράμμα;’ μα τι να λέμε τώρα;» Λέτε λοιπόν ότι πρόκειται για ένα κλισέ, για μια παγιωμένη στερεότυπη έκφραση με συγκεκριμένη ερμηνεία ή έστω γκάμα ερμηνειών.

    Επίσης, αν και βγαίνω εκτός θέματος θα ήθελα να επισημάνω τη συναισθηματική ένταση που προκαλούν εκφράσεις οι οποίες περιέχουν τα επίμαχα ρήματα «ξέρω» και «θέλω», η οποία είναι εμφανής και σε ορισμένες απαντήσεις σας. Μόλις κάποιος μας ρωτήσει αν ξέρουμε τι θέλουμε, βγάζουμε αντανακλαστικά νύχια: ρε δε μας παρατάς, γούστο μου καπέλο μου τι θέλω, δικαίωμά μου να μην ξέρω τι θέλω, ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις αν ξέρω τι θέλω, κτλ. Καθώς δεν είναι της παρούσης, αφήνω απλώς ανοιχτό το ερώτημα γιατί τέτοιες κουβέντες μας φορτίζουν τόσο και μας βάζουν αυτόματα σε θέση άμυνας.

    Επιστρέφω στο θέμα. Θα μου πείτε λοιπόν, και τι μας κόφτει τι παπαριές γράφει ο κάθε πικραμένος σε γκομενοπροφίλ μπας και βρει να γαμήσει. «Θέλω να ξέρεις τι θέλεις» και οι όρχεις μας ταλαντεύτηκαν... Εμένα λοιπόν, αυτοπροσώπως και προσωπικά με κόφτει ιδιαιτέρως, διότι αγωνιώ όχι γι’ αυτόν που μιλάει, αλλά γι’ αυτό που μιλιέται. Ο Sartre είχε πει το εξής εμβληματικό για τον Flaubert: “Flaubert ne croit pas qu'on parle: on est parle. . . . Le language pour Flaubert, n'est autre que la betise" («Ο Flaubert δεν πιστεύει ότι μιλάμε: μιλιόμαστε... Η γλώσσα για τον Flaubert δεν είναι άλλο παρά ηλιθιότητα»). Και πιστεύω ότι παραδείγματα όπως αυτό που έφερα είναι κατάλληλα για την διερεύνηση αυτού που μιλιέται μέσω ημών.

    Τώρα γιατί έχω την εντύπωση ότι σας τα πρήζω και δη αγρίως; Παρακαλώ όσους έχουν τη διάθεση να με αποπάρουν να το κάνουν με το μαλακό, διότι ειλικρινά κάτι τέτοια με πληγώνουν. Δες τε με μέ οίκτο, πες τε «αχ το καημένο το κορίτσι τι του ‘λαχε!» και φερθείτε παρακαλώ σπλαχνικά και φιλάνθρωπα...

    @tender_lilly, εδώ το «θέλω» έχει κυρίως την έννοια του «επιθυμώ», ωστόσο τόπους-τόπους εμπλέκεται με το «βούλομαι». Ωραία επισήμανση!

    @MasterJp, απολύτως ξεκαρδιστικό το video σας!! Σας υπόσχομαι ότι με πρώτη ευκαιρία θα σας καταθέσω «αντίποινα»  
     
  5. Nesaea

    Nesaea Guest

    Απάντηση: Η δε γυνή να ξέρει τι θέλει

    Ποια ειναι για τους αντρες η γυναικα που ξερει τι θελει;
    Ειναι αυτη που:
    -Ξερει τον εαυτο της σε ικανοποιητικο βαθμο
    -Δεν χωνει ολους τους αντρες σ'ενα τσουβαλι
    -Ξερει να χωριζει και παιρνει πρεφα γρηγορα οταν την χωριζουν
    -Γνωριζει ποτε να κανει πισω και δη ποτε να το βουλωσει
    -Δεν ρωταει "που παει η σχεση μας"
    -Δεν της θυμιζω τον πατερα της και δεν μου θυμιζει τη μανα μου η μου θυμιζει τη μανα μου
    -Ειναι λιγοτερο εγωιστρια απο εμενα
    -Διαβαζει το προφιλ μου με προσοχη και between the lines
    -Δεν προσποιειται στο σεξ η αμα το κανει δε την παιρνω πρεφα
    -Ειναι πολλων "ταχυτητων" και προσαρμοσιμη
    -δεν γκρινιαζει
    -δεν τρωει τα νυχια της
    -δεν ειναι βαρετη (οξυμωρον διοτι αν ειναι σταθερη ισως καταντησει και βαρετη αρα εδω την θελουμε τρελη με δοσεις...)

    Η μεταφραση του "ξερει τι θελει" ειναι ισως το "ξερει πως να με κατακτησει (και κρατησει) χωρις να με ευνουχισει".
     
  6. Sado_M

    Sado_M Owner of pet kathavra

    Απάντηση: Η δε γυνή να ξέρει τι θέλει

    και επισης δεν θεωρει το "κωλοδακτυλο' σαν "extreme".
     
  7. katerina

    katerina Regular Member

    Απάντηση: Η δε γυνή να ξέρει τι θέλει

    Ορίστε??!!!!           
     
  8. Ninevi

    Ninevi Regular Member

    Απάντηση: Η δε γυνή να ξέρει τι θέλει

    Στο να το κάνει ή στο να της το κάνουν;
     
  9. danos

    danos Regular Member

    Απάντηση: Η δε γυνή να ξέρει τι θέλει

    Υπάρχει και τρίτη επιλογή αγαπητή μου 
    Να κωλοδακτυόνετε μόνη της:nod:
     
  10. Ninevi

    Ninevi Regular Member

    Απάντηση: Η δε γυνή να ξέρει τι θέλει

    Προφανώς, όπως και τέταρτη. Το να παρακολουθεί το αντίστοιχο από τον άλλο.
     
  11. danos

    danos Regular Member

    Απάντηση: Η δε γυνή να ξέρει τι θέλει

    χμμμμμ , με την έφερες , καλά σε είχα ‘’ κόψει ‘’ απ την αρχή ότι πρέπει να πίνεις red bull
    Οκ 1-0
    Την άλλη φορά θα είμαι πιο προσεκτικός μαζί σου  
     
  12. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: Re: Η δε γυνή να ξέρει τι θέλει

    Λέτε η νηματοθέτρια να είχε κάποια ποστ σαν τα παραπάνω στο μυαλό της όταν έγραφε αυτό;
    Ενόραση.